СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока природоведения в 5 классе

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока природоведения  в 5 классе по теме "Явления природы". Конспект  включает в себя развернутый план урока и дополнительные материалы: тест, кроссворд, презентацию к уроку.

Просмотр содержимого документа
«ДИДАКТИЧНІ РОЗДАВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ»



МЕХАНІЧНІ



ТЕПЛОВІ



ЗВУКОВІ



МАГНІТНІ



ЕЛЕКТРИЧНІ



СВІТЛОВІ



ХІМІЧНІ









З'ЄДНАЙТЕ МАЛЮНКИ, ЯКІ ІЛЮСТРУЮТЬ ПЕВНІ ЯВИЩА, З ЇХНІМИ НАЗВАМИ СТРІЛКАМИ.









ВІДГАДАЙ КРОСВОРД

1. Явища, які пов’язані з переміщенням і зміною форми фізичних тіл.

2. Явища, які пов’язані з переміщенням частинок речовини, що мають електричний заряд.

3. Явища, у результаті яких із одних речовин утворюються інші.

4. Явища відбивання , поглинання та прямолінійне поширення світла.

5. Явища коливання частинок у повітрі, рідинах, твердих тілах.

6. Явища, які пов’язані зі зміною температури й агрегатного стану фізичних тіл.

7. Явища, при яких тіла тривалий час зберігають намагніченість.



































































Просмотр содержимого документа
«ТЕСТУВАННЯ»

ТЕСТ

«ЯВИЩА В ДОВКІЛЛІ ЛЮДИНИ»

ВПИШИТЬ ЛІТЕРУ, ЩО ВІДПОВІДАЄ ПРАВИЛЬНИЙ ВІДПОВІДІ, У КВАДРАТИК НА КРАЮ СТОРІНКИ.


1. ТЕПЛОВИМ ЯВИЩЕМ Є:

А) ВІДКЛАДАННЯ КУРКОЮ ЯЄЦЬ;

Б) ПЕРЕВЕЗЕННЯ ЯЄЦЬ ДО МАГАЗИНУ;

В) РОЗБИВАННЯ ЯЄЦЬ І ВИЛИВАННЯ ЇХ НА СКОВОРОДКУ;

Г) ПІДСМАЖУВАННЯ ЯЄШНІ.

2. ГРІМ ЛЕДЬ ВІДСТАВ ВІД СПАЛАХУ БЛИСКАВКИ – ЗНАЧИТЬ, ГРОЗА ЗОВСІМ БЛИЗЬКО. ЯВИЩА ПРО ЯКІ ЙДЕТЬСЯ:

А) МЕХАНІЧНІ Й ТЕПЛОВІ;

Б) ЕЛЕКТРИЧНІ, СВІТЛОВІ Й ЗВУКОВІ;

В) ЕЛЕКТРИЧНІ Й ЗВУКОВІ;

Г) СВІТЛОВІ, ЗВУКОВІ Й ХІМІЧНІ.

3. РУХ ДИТИНИ, ЯКА З'ЇДЖАЄ З ДИТЯЧОЇ ГІРКИ:

А) МЕХАНІЧНИЙ;

Б) КОЛИВАЛЬНИЙ;

Г) ТЕПЛОВИЙ.

4. ОРГАН ЧУТТЯ, ЩО СПРИЙМАЄ СВІТЛО:

А) МОЗОК;

Б) ОКО;

В) ВУХО;

Г) НІС.

5. ЛЮДИНА НЕ МОЖЕ ПОЧУТИ ЗВУК З КІЛЬКІСТЮ КОЛИВАНЬ ЗА СЕКУНДУ:

А) 50;

Б) 500;

В) 5000;

Г) 50000.

6. МАГНІТ ПІДНЕСЛИ ДО ПИСЬМОВОГО СТОЛА. НАЗУСТРІЧ ЙОМУ «ПІДСТРИБНУТЬ»:

А) АРКУШІ ПАПЕРУ;

Б) СКРІПКИ;

В) ОЛІВЦІ;

Г) ГУМКА ДЛЯ СТИРАННЯ.

7. У ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЯХ ЗМІНЮЮТЬСЯ:

А) АТОМИ І МОЛЕКУЛИ;

Б) АТОМИ, АЛЕ НЕ МОЛЕКУЛИ;

В) МОЛЕКУЛИ, АЛЕ НЕ АТОМИ;

Г) АНІ АТОМИ, АНІ МОЛЕКУЛИ.


Просмотр содержимого документа
«Явища природи»

Явища природи, їх різноманітність

Урок з природознавства у 5 класі

Навчальна мета :

  • навчити учні наводити приклади природних явищ (біологічних, хімічних, фізичних) і називати їх ознаки,

  • навчити учнів розрізняти фізичні, хімічні і біологічні явища,

  • навчити учнів описувати природні явища

Розвивальна мета :

  • розвивати вміння та навички порівнювати, класифікувати явища,

  • розвивати вміння самостійно працювати з науковим текстом

  • формувати бажання пізнати нове, невідоме,

  • формувати інтерес до вивчення природничих дисциплін,

  • демонструвати зв'язок природничих дисциплін з життям

Виховна мета:

  • формувати навички групової роботи, почуття відповідальності, взаємопідтримки

Обладнання: комп’ютер, презентація «Явища природи», підручник, зошит, тест, кросворд

Тип: вивчення нового матеріалу

План урока

  1. организаційний момент

  2. мотивація навчальної діяльності

  3. вивчення нової теми з використанням комп’ютерних та інтерактивних технологій

  4. закріплення знань

  5. підсумок уроку

  6. домашнє завдання


Хід уроку

  1. Організаційний момент: привітання, перевірка готовності до уроку, пояснення системи оцінювання на уроці.


  1. Мотивація навчальної діяльності


Як вам відомо, явища – це зміни , які відбуваються з тілами природи. В природі можна спостерігати найрізноманітніші явища.

Запитання до учнів : наведіть приклади природних явищ.

Можливі відповіді: світить Сонце, утворюється туман, дме вітер, горить вогонь, їде автомобіль, із насіння проростає рослина та інші.

Повсякденне життя людини заповнене безліччю явищ, які відбуваються у природі та за участі тіл, які створені людиною. Вчені розділили усі явища природи на групи: біологічні, хімічні, фізичні явища. Сьогодні на уроці ми познайомимося з цими явищами.


  1. Вивчення нового матеріалу.

    1. Пояснення нового матеріалу вчителем за допомогою презентації «Явища природи»

    2. Складання схеми












Природні явища - зміни, які відбуваються з тілами природи









Біологічні явища – всі явища, які відбуваються з живими організмами

Фізичні явища – явища, під час яких змінюються розміри, форма, агрегатний стан речовин, розташування тіл

Хімічні явища – явища, під час яких утворюються нові речовини













Механічні,

теплові,

звукові,

світлові,

електричні,

магнітні











    1. Робота з підручником

Клас поділяється на групи, кожна група отримує завдання опрацювати відповідну частину параграфів 14,15 (підручник О.Г. Ярошенко Природознавство 5 клас) і підготувати доповідь за опрацьованим тестом

Можливі варіанти доповідей


  1. Механічні явища - це явища пов'язані з рухом і взаємодією тіл . Прикладами механічних явищ буде рух автомобіля , поїзда або людини. Одним з видів механічної взаємодії є земне тяжіння . Причину і закон земного тяжіння установив 350 років тому англійський учений Ісак Ньютон.

    2. Звукові явища пов'язані з виникненням і поширенням звуку. Джерелами звуку можуть бути музичні інструменти , птахи, тварини , телевізор , телефон. Приймачем звуку є наше вухо . Звук виникає в результаті коливань молекул , з яких складається тіло. Кількість цих коливань складає від 20 до 20000 коливань в секунду. Кількість коливань в секунду називається частотою.

    3. Звуки відрізняються гучністю . Чим сильніше коливаються молекули , тим голосніше звук. Звуки відрізняються між собою висотою звуку , наприклад чоловічий і жіночий голос. Чим більше частота коливань , тим вище звук. Існують звуки , які ми не чуємо. Це інфразвуки і ультразвуки . Інфразвуки видають різні механізми , наприклад двигуни літака. Ультразвуки можуть видавати тварини , наприклад дельфіни .
    4. Теплові явища пов'язані із зміною температури або агрегатного стану тіл . Прикладами теплових явища буде танення льоду , приготування їжі , опалення квартир. Тепло завжди передається від гарячого тіла до холодного . Тепло буде передаватися до тих пір , поки температури тіл стануть однаковими , Такий стан називається тепловою рівновагою.

    5. Ми постійно спостерігаємо теплові явища в природі. Прикладами таких явищ буде утворення дощу та снігу , зміна температури протягом дня. В якості прикладу розглянемо випадіння роси . Вдень, коли повітря тепліше , вода випаровується інтенсивніше . Вночі, коли температура повітря знижується , водяна пара перетворюється в крапельки роси .

    6. Світлові явища пов'язані з поширенням світла . Світло - це випромінювання , яке ми бачимо. Ми бачимо предмети , що оточують нас завдяки відбиванню світла . Дійсно , вночі , коли освітлення відсутнє , ми перестаємо бачити предмети - їм нема чого відбивати. Існує відображення дзеркальне , наприклад , від поверхні дзеркала , і розсіяне. Всі предмети ми бачимо завдяки розсіяному відображенню .

    7. Зустрівши на своєму шляху непрозорі предмети , світлові промені поглинаються ними . У разі повного поглинання світла ми не бачимо відбитих променів , і предмет виглядає чорного кольору. Якщо предмет відображає всі падаючі на нього промені , то ми бачимо його білим. Колір предмета буде залежати від того , якого кольору промені предмет відбиває , а якого поглинає.

     8. Білий світ розкладається на сім кольорів . Це червоний , помаранчевий , жовтий , зелений , блакитний , синій , фіолетовий. Ці кольори ми спостерігаємо у веселці . При переході з однієї речовини в іншу світловий промінь змінює свій напрямок. Це явище називається заломлення . Через заломлення світла глибина водойми нам здається менше , ніж насправді .

9. Електричні явища пов'язані з електризацією тіл і виникненням електричного струму. Прикладами електричних явищ є блискавка , робота електричної лампочки або праски. Коли ми розчісують пластмасовою гребінцем , волосся притягуються до гребінця - це теж електричне явище

10. Магнітні явища засновані на взаємодії магнітів. Прикладом магнітних явищ буде дія компаса. Наша Земля являє собою гігантський магніт. На використанні магнітних явище заснована дія різних машин : двигунів пилососа , холодильника , тролейбуса.

11. Хімічні явища пов'язані з перетворенням речовин. Завдяки хімічним явищам отримують різні речовини : бензин , пластмасу , синтетичні тканини , ліки. Хімічні явища відповідають за харчування і дихання живих організмів . У нашому організмі також постійно відбуваються хімічні перетворення



  1. Рефлексія

    1. Індивідуальна робота – розгадування кросворду, з наступною перевіркою за допомогою ПК

    2. Робота в парах : за готовими малюнками з’єднати назву явища і приклад цього явища. Перевірка відбувається за готовими відповідями

    3. Індивідуальна робота – тестування з наступною взаємоперевіркою за допомогою ПК.


  1. Підсумок уроку

5.1 . Робота за останнім слайдом презентації





5.2. Підрахунок балів, виставлення оцінок

Оцінювання роботи учнів на уроці (максимальний бал)

Доповідь - 5 балів

Кросворд - 7 балів

Різноманітність явищ – 12 балів

Тест – 7 балів


Кількість балів

Оцінка

31- 29

12

27-28

11

25-26

10

23-24

9

20-22

8

17-19

7

14-16

6

10 - 13

5

7 - 9

4


6. Домашнє завдання параграф 14.15. , ст..56 виконати дослідження, ст. .57 заповнити схему.

Просмотр содержимого презентации
«Копия Світ явищ, у якому живе людина»

С в і т я в и щ ,  у  я к о м у  ж и в е л ю д и н а

С в і т я в и щ , у я к о м у ж и в е л ю д и н а

В цьому навчальному році ви  стали учнями основної школи. Ви почали вивчати багато нових предметів і у вас виникло багато запитань, на деякі з них спробуємо знайти відповіді. Наприклад:

В цьому навчальному році ви стали учнями основної школи.

Ви почали вивчати багато нових предметів і у вас виникло багато запитань, на деякі з них спробуємо знайти відповіді. Наприклад:

Після спостережень й досліджень, вивчання різноманітної інформації  ви отримали такі знання: явища світлові механічн і звукові хімічні магнітн і електричні теплові Тобі цікаво? Натискні на потрібну назву і ти теж здобудеш необхідні для життя й успішного навчання знання і вміння .

Після спостережень й досліджень, вивчання різноманітної інформації ви отримали такі знання:

явища

світлові

механічн і

звукові

хімічні

магнітн і

електричні

теплові

Тобі цікаво? Натискні на потрібну назву і ти теж здобудеш необхідні для життя й успішного навчання знання і вміння .

Природні явища

Природні явища

  • Явища природи – це зміни, що відбуваються у природі.
  • У довкіллі відбуваються різноманітні явища.
  • Людина вивчає їх, щоб використати для своїх потреб, передбачати події, уникнути небезпеки.
  • Використовуй набуті знання для пояснення явищ.
Механічні явища пов'язані зі зміною у просторі взаємного розташування тіл. Зміну положення одного тіла відносно іншого називають механічним рухом Механічні рухи можуть бути різні. Механічні рухи розрізняються за швидкістю й за траєкторією

Механічні явища пов'язані зі зміною у просторі взаємного розташування тіл.

Зміну положення одного тіла відносно іншого називають механічним рухом

Механічні рухи можуть бути різні.

Механічні рухи розрізняються за швидкістю й за траєкторією

Усім відомі слова “електрика”, “електричний струм”. Електричний струм не можна побачити, але ми добре обізнані з його виявами. Електричні явища існують у природі: звичайна й куляста блискавки. Деякі морські тварини мають органи, які продуктують електрику. Багато електрики виробляє та споживає людина. Але ми завжди маємо пам ` ятати, що, порушуючи техніку безпеки під час користування електроприладами, ставимо під загрозу наше здоров ` я та життя.

Усім відомі слова “електрика”, “електричний струм”. Електричний струм не можна побачити, але ми добре обізнані з його виявами. Електричні явища існують у природі: звичайна й куляста блискавки. Деякі морські тварини мають органи, які продуктують електрику. Багато електрики виробляє та споживає людина. Але ми завжди маємо пам ` ятати, що, порушуючи техніку безпеки під час користування електроприладами, ставимо під загрозу наше здоров ` я та життя.

Магніти притягують до себе металеві вироби. У магнітів є полюси.  Протилежними полюсами вони притягатимуся, а однаковими – відштовхуватимуться. Навколо магніту завжди є магнітне поле. Наша Земля – величезний магніт. У тисячах приладів використовуються різноманітні магніти.
  • Магніти притягують до себе металеві вироби.
  • У магнітів є полюси.
  • Протилежними полюсами вони притягатимуся, а однаковими – відштовхуватимуться.
  • Навколо магніту завжди є магнітне поле.
  • Наша Земля – величезний магніт.
  • У тисячах приладів використовуються різноманітні магніти.
Нагрівання Розчинення Зміна кольору Виділення газу  - це перетворення одних речовин в інші  в результаті перегрупування атомів. Виділення тепла або його поглинання

Нагрівання

Розчинення

Зміна кольору

Виділення газу

- це перетворення одних речовин в інші

в результаті перегрупування атомів.

Виділення тепла або його поглинання

- це відбивання світла,  поглинання світла, його прямолінійне поширення, поглинання світла, розкладання білого світла на сім кольорів

- це відбивання світла,

поглинання світла,

його прямолінійне поширення,

поглинання світла,

розкладання білого світла на сім кольорів

- це коливання   частинок у повітрі,  рідинах,  твердих тілах.

- це коливання

частинок у повітрі,

рідинах,

твердих тілах.

Ріст тварин і рослин Розвиток рослин і тварин Зимова сплячка тварин  - це це явища,які відбуваються з тілами живої природи, тобто з живими організмами. Живлення і дихання

Ріст тварин і рослин

Розвиток рослин і тварин

Зимова сплячка тварин

- це це явища,які відбуваються з тілами живої природи, тобто з живими організмами.

Живлення і дихання

Перевіряємо свої знання е л м а е к г х і н а т з с в р і м н и у і т і ч т к ч н ч н е н о н л і п о в і і і і л   в о і   в і

Перевіряємо свої знання

е

л

м

а

е

к

г

х

і

н

а

т

з

с

в

р

і

м

н

и

у

і

т

і

ч

т

к

ч

н

ч

н

е

н

о

н

л

і

п

о

в

і

і

і

і

л

 

в

о

і

 

в

і

ПЕРЕВІРТЕ ВІДПОВІДІ НА ТЕСТ
  • ПЕРЕВІРТЕ ВІДПОВІДІ НА ТЕСТ

1. ТЕПЛОВИМ ЯВИЩЕМ Є:

Г) ПІДСМАЖУВАННЯ ЯЄШНІ.

2. ГРІМ ЛЕДЬ ВІДСТАВ ВІД СПАЛАХУ БЛИСКАВКИ – ЗНАЧИТЬ, ГРОЗА ЗОВСІМ БЛИЗЬКО. ЯВИЩА ПРО ЯКІ ЙДЕТЬСЯ :

Б) ЕЛЕКТРИЧНІ, СВІТЛОВІ Й ЗВУКОВІ;

3. РУХ ДИТИНИ, ЯКА З'ЇДЖАЄ З ДИТЯЧОЇ ГІРКИ:

Б) МЕХАНІЧНИЙ:

4. ОРГАН ЧУТТЯ, ЩО СПРИЙМАЄ СВІТЛО:

Б) ОКО;

5. ЛЮДИНА НЕ МОЖЕ ПОЧУТИ ЗВУК З КІЛЬКІСТЮ КОЛИВАНЬ ЗА СЕКУНДУ:

Г) 50000.

6. МАГНІТ ПІДНЕСЛИ ДО ПИСЬМОВОГО СТОЛА. НАЗУСТРІЧ ЙОМУ «ПІДСТРИБНУТЬ»:

Б) СКРІПКИ;

7. У ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЯХ ЗМІНЮЮТЬСЯ :

В) МОЛЕКУЛИ, АЛЕ НЕ АТОМИ;

Ви ознайомилися з механічними, тепловими, електричними, хімічними, магнітними та світловими явищами. Ці явища ми часто спостерігаємо у природі. Без них важко уявити своє довкілля. Вони взаємопов ' язані між собою і підлягають загальним закономірностям природи.
  • Ви ознайомилися з механічними, тепловими, електричними, хімічними, магнітними та світловими явищами.
  • Ці явища ми часто спостерігаємо у природі.
  • Без них важко уявити своє довкілля.
  • Вони взаємопов ' язані між собою і підлягають загальним закономірностям природи.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!