Просмотр содержимого документа
«ДИДАКТИЧНІ РОЗДАВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ»
Просмотр содержимого документа
«ТЕСТУВАННЯ»
ТЕСТ
«ЯВИЩА В ДОВКІЛЛІ ЛЮДИНИ»
ВПИШИТЬ ЛІТЕРУ, ЩО ВІДПОВІДАЄ ПРАВИЛЬНИЙ ВІДПОВІДІ, У КВАДРАТИК НА КРАЮ СТОРІНКИ.
1. ТЕПЛОВИМ ЯВИЩЕМ Є:
А) ВІДКЛАДАННЯ КУРКОЮ ЯЄЦЬ;
Б) ПЕРЕВЕЗЕННЯ ЯЄЦЬ ДО МАГАЗИНУ;
В) РОЗБИВАННЯ ЯЄЦЬ І ВИЛИВАННЯ ЇХ НА СКОВОРОДКУ;
Г) ПІДСМАЖУВАННЯ ЯЄШНІ.
2. ГРІМ ЛЕДЬ ВІДСТАВ ВІД СПАЛАХУ БЛИСКАВКИ – ЗНАЧИТЬ, ГРОЗА ЗОВСІМ БЛИЗЬКО. ЯВИЩА ПРО ЯКІ ЙДЕТЬСЯ:
А) МЕХАНІЧНІ Й ТЕПЛОВІ;
Б) ЕЛЕКТРИЧНІ, СВІТЛОВІ Й ЗВУКОВІ;
В) ЕЛЕКТРИЧНІ Й ЗВУКОВІ;
Г) СВІТЛОВІ, ЗВУКОВІ Й ХІМІЧНІ.
3. РУХ ДИТИНИ, ЯКА З'ЇДЖАЄ З ДИТЯЧОЇ ГІРКИ:
А) МЕХАНІЧНИЙ;
Б) КОЛИВАЛЬНИЙ;
Г) ТЕПЛОВИЙ.
4. ОРГАН ЧУТТЯ, ЩО СПРИЙМАЄ СВІТЛО:
А) МОЗОК;
Б) ОКО;
В) ВУХО;
Г) НІС.
5. ЛЮДИНА НЕ МОЖЕ ПОЧУТИ ЗВУК З КІЛЬКІСТЮ КОЛИВАНЬ ЗА СЕКУНДУ:
А) 50;
Б) 500;
В) 5000;
Г) 50000.
6. МАГНІТ ПІДНЕСЛИ ДО ПИСЬМОВОГО СТОЛА. НАЗУСТРІЧ ЙОМУ «ПІДСТРИБНУТЬ»:
А) АРКУШІ ПАПЕРУ;
Б) СКРІПКИ;
В) ОЛІВЦІ;
Г) ГУМКА ДЛЯ СТИРАННЯ.
7. У ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЯХ ЗМІНЮЮТЬСЯ:
А) АТОМИ І МОЛЕКУЛИ;
Б) АТОМИ, АЛЕ НЕ МОЛЕКУЛИ;
В) МОЛЕКУЛИ, АЛЕ НЕ АТОМИ;
Г) АНІ АТОМИ, АНІ МОЛЕКУЛИ.
Просмотр содержимого документа
«Явища природи»
Явища природи, їх різноманітність
Урок з природознавства у 5 класі
Навчальна мета :
навчити учні наводити приклади природних явищ (біологічних, хімічних, фізичних) і називати їх ознаки,
навчити учнів розрізняти фізичні, хімічні і біологічні явища,
навчити учнів описувати природні явища
Розвивальна мета :
розвивати вміння та навички порівнювати, класифікувати явища,
розвивати вміння самостійно працювати з науковим текстом
формувати бажання пізнати нове, невідоме,
формувати інтерес до вивчення природничих дисциплін,
демонструвати зв'язок природничих дисциплін з життям
Виховна мета:
Обладнання: комп’ютер, презентація «Явища природи», підручник, зошит, тест, кросворд
Тип: вивчення нового матеріалу
План урока
организаційний момент
мотивація навчальної діяльності
вивчення нової теми з використанням комп’ютерних та інтерактивних технологій
закріплення знань
підсумок уроку
домашнє завдання
Хід уроку
Організаційний момент: привітання, перевірка готовності до уроку, пояснення системи оцінювання на уроці.
Мотивація навчальної діяльності
Як вам відомо, явища – це зміни , які відбуваються з тілами природи. В природі можна спостерігати найрізноманітніші явища.
Запитання до учнів : наведіть приклади природних явищ.
Можливі відповіді: світить Сонце, утворюється туман, дме вітер, горить вогонь, їде автомобіль, із насіння проростає рослина та інші.
Повсякденне життя людини заповнене безліччю явищ, які відбуваються у природі та за участі тіл, які створені людиною. Вчені розділили усі явища природи на групи: біологічні, хімічні, фізичні явища. Сьогодні на уроці ми познайомимося з цими явищами.
Вивчення нового матеріалу.
Пояснення нового матеріалу вчителем за допомогою презентації «Явища природи»
Складання схеми
Природні явища - зміни, які відбуваються з тілами природи
Біологічні явища – всі явища, які відбуваються з живими організмами
Фізичні явища – явища, під час яких змінюються розміри, форма, агрегатний стан речовин, розташування тіл
Хімічні явища – явища, під час яких утворюються нові речовини
Механічні,
теплові,
звукові,
світлові,
електричні,
магнітні
Робота з підручником
Клас поділяється на групи, кожна група отримує завдання опрацювати відповідну частину параграфів 14,15 (підручник О.Г. Ярошенко Природознавство 5 клас) і підготувати доповідь за опрацьованим тестом
Можливі варіанти доповідей
Механічні явища - це явища пов'язані з рухом і взаємодією тіл . Прикладами механічних явищ буде рух автомобіля , поїзда або людини. Одним з видів механічної взаємодії є земне тяжіння . Причину і закон земного тяжіння установив 350 років тому англійський учений Ісак Ньютон.
2. Звукові явища пов'язані з виникненням і поширенням звуку. Джерелами звуку можуть бути музичні інструменти , птахи, тварини , телевізор , телефон. Приймачем звуку є наше вухо . Звук виникає в результаті коливань молекул , з яких складається тіло. Кількість цих коливань складає від 20 до 20000 коливань в секунду. Кількість коливань в секунду називається частотою.
3. Звуки відрізняються гучністю . Чим сильніше коливаються молекули , тим голосніше звук. Звуки відрізняються між собою висотою звуку , наприклад чоловічий і жіночий голос. Чим більше частота коливань , тим вище звук. Існують звуки , які ми не чуємо. Це інфразвуки і ультразвуки . Інфразвуки видають різні механізми , наприклад двигуни літака. Ультразвуки можуть видавати тварини , наприклад дельфіни .
4. Теплові явища пов'язані із зміною температури або агрегатного стану тіл . Прикладами теплових явища буде танення льоду , приготування їжі , опалення квартир. Тепло завжди передається від гарячого тіла до холодного . Тепло буде передаватися до тих пір , поки температури тіл стануть однаковими , Такий стан називається тепловою рівновагою.
5. Ми постійно спостерігаємо теплові явища в природі. Прикладами таких явищ буде утворення дощу та снігу , зміна температури протягом дня. В якості прикладу розглянемо випадіння роси . Вдень, коли повітря тепліше , вода випаровується інтенсивніше . Вночі, коли температура повітря знижується , водяна пара перетворюється в крапельки роси .
6. Світлові явища пов'язані з поширенням світла . Світло - це випромінювання , яке ми бачимо. Ми бачимо предмети , що оточують нас завдяки відбиванню світла . Дійсно , вночі , коли освітлення відсутнє , ми перестаємо бачити предмети - їм нема чого відбивати. Існує відображення дзеркальне , наприклад , від поверхні дзеркала , і розсіяне. Всі предмети ми бачимо завдяки розсіяному відображенню .
7. Зустрівши на своєму шляху непрозорі предмети , світлові промені поглинаються ними . У разі повного поглинання світла ми не бачимо відбитих променів , і предмет виглядає чорного кольору. Якщо предмет відображає всі падаючі на нього промені , то ми бачимо його білим. Колір предмета буде залежати від того , якого кольору промені предмет відбиває , а якого поглинає.
8. Білий світ розкладається на сім кольорів . Це червоний , помаранчевий , жовтий , зелений , блакитний , синій , фіолетовий. Ці кольори ми спостерігаємо у веселці . При переході з однієї речовини в іншу світловий промінь змінює свій напрямок. Це явище називається заломлення . Через заломлення світла глибина водойми нам здається менше , ніж насправді .
9. Електричні явища пов'язані з електризацією тіл і виникненням електричного струму. Прикладами електричних явищ є блискавка , робота електричної лампочки або праски. Коли ми розчісують пластмасовою гребінцем , волосся притягуються до гребінця - це теж електричне явище
10. Магнітні явища засновані на взаємодії магнітів. Прикладом магнітних явищ буде дія компаса. Наша Земля являє собою гігантський магніт. На використанні магнітних явище заснована дія різних машин : двигунів пилососа , холодильника , тролейбуса.
11. Хімічні явища пов'язані з перетворенням речовин. Завдяки хімічним явищам отримують різні речовини : бензин , пластмасу , синтетичні тканини , ліки. Хімічні явища відповідають за харчування і дихання живих організмів . У нашому організмі також постійно відбуваються хімічні перетворення
Рефлексія
Індивідуальна робота – розгадування кросворду, з наступною перевіркою за допомогою ПК
Робота в парах : за готовими малюнками з’єднати назву явища і приклад цього явища. Перевірка відбувається за готовими відповідями
Індивідуальна робота – тестування з наступною взаємоперевіркою за допомогою ПК.
Підсумок уроку
5.1 . Робота за останнім слайдом презентації
5.2. Підрахунок балів, виставлення оцінок
Оцінювання роботи учнів на уроці (максимальний бал)
Доповідь - 5 балів
Кросворд - 7 балів
Різноманітність явищ – 12 балів
Тест – 7 балів
Кількість балів | Оцінка |
31- 29 | 12 |
27-28 | 11 |
25-26 | 10 |
23-24 | 9 |
20-22 | 8 |
17-19 | 7 |
14-16 | 6 |
10 - 13 | 5 |
7 - 9 | 4 |
6. Домашнє завдання параграф 14.15. , ст..56 виконати дослідження, ст. .57 заповнити схему.
Просмотр содержимого презентации
«Копия Світ явищ, у якому живе людина»
С в і т я в и щ , у я к о м у ж и в е л ю д и н а
В цьому навчальному році ви стали учнями основної школи.
Ви почали вивчати багато нових предметів і у вас виникло багато запитань, на деякі з них спробуємо знайти відповіді. Наприклад:
Після спостережень й досліджень, вивчання різноманітної інформації ви отримали такі знання:
явища
світлові
механічн і
звукові
хімічні
магнітн і
електричні
теплові
Тобі цікаво? Натискні на потрібну назву і ти теж здобудеш необхідні для життя й успішного навчання знання і вміння .
Природні явища
- Явища природи – це зміни, що відбуваються у природі.
- У довкіллі відбуваються різноманітні явища.
- Людина вивчає їх, щоб використати для своїх потреб, передбачати події, уникнути небезпеки.
- Використовуй набуті знання для пояснення явищ.
Механічні явища пов'язані зі зміною у просторі взаємного розташування тіл.
Зміну положення одного тіла відносно іншого називають механічним рухом
Механічні рухи можуть бути різні.
Механічні рухи розрізняються за швидкістю й за траєкторією
Усім відомі слова “електрика”, “електричний струм”. Електричний струм не можна побачити, але ми добре обізнані з його виявами. Електричні явища існують у природі: звичайна й куляста блискавки. Деякі морські тварини мають органи, які продуктують електрику. Багато електрики виробляє та споживає людина. Але ми завжди маємо пам ` ятати, що, порушуючи техніку безпеки під час користування електроприладами, ставимо під загрозу наше здоров ` я та життя.
- Магніти притягують до себе металеві вироби.
- У магнітів є полюси.
- Протилежними полюсами вони притягатимуся, а однаковими – відштовхуватимуться.
- Навколо магніту завжди є магнітне поле.
- Наша Земля – величезний магніт.
- У тисячах приладів використовуються різноманітні магніти.
Нагрівання
Розчинення
Зміна кольору
Виділення газу
- це перетворення одних речовин в інші
в результаті перегрупування атомів.
Виділення тепла або його поглинання
- це відбивання світла,
поглинання світла,
його прямолінійне поширення,
поглинання світла,
розкладання білого світла на сім кольорів
- це коливання
частинок у повітрі,
рідинах,
твердих тілах.
Ріст тварин і рослин
Розвиток рослин і тварин
Зимова сплячка тварин
- це це явища,які відбуваються з тілами живої природи, тобто з живими організмами.
Живлення і дихання
Перевіряємо свої знання
е
л
м
а
е
к
г
х
і
н
а
т
з
с
в
р
і
м
н
и
у
і
т
і
ч
т
к
ч
н
ч
н
е
н
о
н
л
і
п
о
в
і
і
і
і
л
в
о
і
в
і
- ПЕРЕВІРТЕ ВІДПОВІДІ НА ТЕСТ
1. ТЕПЛОВИМ ЯВИЩЕМ Є:
Г) ПІДСМАЖУВАННЯ ЯЄШНІ.
2. ГРІМ ЛЕДЬ ВІДСТАВ ВІД СПАЛАХУ БЛИСКАВКИ – ЗНАЧИТЬ, ГРОЗА ЗОВСІМ БЛИЗЬКО. ЯВИЩА ПРО ЯКІ ЙДЕТЬСЯ :
Б) ЕЛЕКТРИЧНІ, СВІТЛОВІ Й ЗВУКОВІ;
3. РУХ ДИТИНИ, ЯКА З'ЇДЖАЄ З ДИТЯЧОЇ ГІРКИ:
Б) МЕХАНІЧНИЙ:
4. ОРГАН ЧУТТЯ, ЩО СПРИЙМАЄ СВІТЛО:
Б) ОКО;
5. ЛЮДИНА НЕ МОЖЕ ПОЧУТИ ЗВУК З КІЛЬКІСТЮ КОЛИВАНЬ ЗА СЕКУНДУ:
Г) 50000.
6. МАГНІТ ПІДНЕСЛИ ДО ПИСЬМОВОГО СТОЛА. НАЗУСТРІЧ ЙОМУ «ПІДСТРИБНУТЬ»:
Б) СКРІПКИ;
7. У ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЯХ ЗМІНЮЮТЬСЯ :
В) МОЛЕКУЛИ, АЛЕ НЕ АТОМИ;
- Ви ознайомилися з механічними, тепловими, електричними, хімічними, магнітними та світловими явищами.
- Ці явища ми часто спостерігаємо у природі.
- Без них важко уявити своє довкілля.
- Вони взаємопов ' язані між собою і підлягають загальним закономірностям природи.