Тема. Українська народна казка « Курочка Ряба». 1-а, 1-б
Мета: познайомити з казкою, формувати комунікативну компетентність, вміння сприймати, усвідомлювати елементи фактичного змісту, розв’язувати проблемні завдання, збагачувати словниковий запас, вчити зосередженості під час слухання, співпереживанню, вмінню інсценізувати текст казки.
Обладнання: предметні малюнки, кольорові олівці, ілюстрації до казки «Курочка Ряба», книжка «Курочка Ряба» у різних виданнях, ноутбук, проектор.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
УУД:
О: розвивати пізнавальні інтереси, вчити порівнювати життєві факти, вчинки героїв народної казки, робити свої висновки, аргументувати.
Р: розвивати вміння виразно говорити, самостійно вирішувати виникаючі проблеми, визначати свою життєву позицію.
К: формувати емоційну компетентність.
Хід уроку
І Актуалізація знань, вмінь, навичок учнів
1. Хвилинка психологічного настрою «Хвилинка доброти» (за Амонашвілі).
- Закрийте очі і подумки пошліть один одному добрі думки і добрі відчуття. Подаруйте посмішку другу для створення хорошого настрою.
- А я хочу подарувати вам маленькі серця із побажаннями (діти вибирають різнокольорові (4 кольори) серця і зачитуються побажання ( у тебе гарна посмішка, ти як промінь срнця, дякую, що ти є, ти кмітлива дитина,…)
2. Організаційний момент.
Сьогодні, діти, машина часу перенесе нас у далеке казкове минуле, де в одному селі, в одній українські хатинці..
2. Щоб бути готовими до подорожі у минуле треба підготуватися. Тож проведемо мовну розминку (СКОРОМОВКА)
Дідусь Опанас купив ананас. Приходьте до нас, почастуємо вас.
Ой смачний ананас!
ІІ Повідомлення теми і завдань уроку.
Тож вирушаємо до українського села: українська хата, де мешкають казкові герої української народної казки « Курочка Ряба». Саме із цією казочкою ми познайомимось. В селі, куди ми прибули, живуть і свійські тварини.
1. Вправа «Поміркуйте, хто де живе?»
З’ єднаймо назву свійської тварини із назвою її домівки
корова хлів
собака будка
кіт хата
мишка
- А де живе мишка? ( І у хаті, і у хліву, і у полі, і у степу, адже народ її прозвав «мишкою - сіроманкою»).
-Діти, в який час ми потрапили? ( В минулий, казковий)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Первинне сприймання казки «Курочка Ряба». (демонстрація діафільму).
Бесіда.
-Кому сподобалось слухати казочку?
-Хто зможе визначити,яка це казочка? Чому ти так вважаєш? ( Йде мова про життя діда й баби.)
-Чи дізнались ви про щось нове? (Ні, нам все було відомо).
-А що саме відомо?
-Тоді працюємо далі.
3. Відтворення змісту казки учнями
4.Робота за ілюстраціями.
5. Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
гне дерева молоді, (присідають)
А вони ростуть, міцніють (піднімаються)
Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)
ІV. Закріплення та осмислення знань.
1. Бесіда
- Чи сподобалась вам казочка?
- Чим?
- Хто з героїв, найдобріший? Чому?
- У яких словах виявляється доброта героїв, їх небайдужість до почуттів інших?
- На кого з героїв казки ви б хотіли бути схожими?
- Чиї вчинки ви б хотіли наслідувати?
2. Заучування лічилки
Ходить курка на гніздечко,
Золоті несе яєчка.
Скільки їх там, відгадай.
Раз, два, три – утікай!
3. Вправа «Складемо екологічний ланцюжок» ( Проблемна задача)
Спочатку була курочка. Що далі?
Курочка - яйце – курчатка – курочка – яйце.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Вправа «Мікрофон»
VІ. Підсумок кроку
Ми повертаємось на нашій машині часу в теперішнє і пам’ятаємо, що справжнє «золото» - це… ( відповіді учнів)