СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспекти уроків для 5 класу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Планування складено за програмою

для учнів 5-9 класів загальноосвітніх

навчальних закладів з інформатики

2012 р. Автори: Н.Морзе, М. Жалдак,

Г.Ломаковська, Й.Ривкінд

 

Підручником «Інформатика 5клас»

Просмотр содержимого документа
«01»

Урок 1


Тема: Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень.


Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям інформації, повідомленнями та способами подання повідомлень


Розвивальна мета: Навчити дітей абстрактно та логічно мислити, розвити цікавість до здобуття нових знань


Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, вміння працювати з інформацією


Тип уроку: Урок засвоєння нових знань


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Етап ділової гри

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти! Я Вас вітаю з початком нового навчального року і бажаю успіхів у навчанні та творчих злетів.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Ми приступаємо до вивчення нового для вас предмету – Інформатики.

Я у вас буду читати цей предмет на протязі навчального року. А з вами ми познайомимося в процесі роботи.

Ви перейшли до середньої школи, тому на уроках інформатики ми будемо застосовувати принципи вивчення предмету, які застосовують у старшій школі. Це буде цікавим і корисним для вас досвідом та дозволить вам підготуватися до навчання в старших класах. В цьому навчальному році нас з вами чекає 35 уроків(16 у І семестрі та 19 у ІІ семестрі), де ми будемо займатися, як засвоєнням теоретичних знань, так і відпрацюванням практичних навичок роботи з комп’ютером.


Наше вивчення предмету буде будуватися по наступній схемі: Урок-ділова гра – Практичне заняття – Тематичний залік (КОНТРОЛЬНА РОБОТА).

На ДІЛОВІЙ ГРІ ви слухаєте поданий вчителем матеріал, записуєте основні моменти та потім відточуєте свої знання на етапі гри. Практичні заняття поділяються на 2 етапи

І етап – практичне заняття з інструкцією(ви працюєте покроково за поданою послідовністю дій(алгоритмом), що вказаний в інструкції та засвоюєте новий для вас матеріал на практиці)

ІІ етап - практичне заняття з завданням (вчитель роздає завдання БЕЗ інструкції і ви по зразку виконуєте завдання без допомоги вчителя).

Тематичний залік (КОНТРОЛЬНА РОБОТА) - це урок, який по формі дуже схожий на екзамен, але він охоплює тільки одну-дві теми. На заліку кожен учень отримує власне завдання з 2-ма теоретичними питаннями та 1-м практичним завданням. На основі заліку та практичних робіт виставляється тематична атестація.

А по результатам тематичних атестацій виставляються семестрові оцінки.

Річна оцінка виставляється на основі двох семестрових оцінок.


Хочу Вас попередити, що учні, які хворіли і не були присутні на контрольній роботі або на практичній роботі ці роботи після лікування відпрацьовують. Тобто якщо Ви хворіли, Ви підходите до мене і ми з Вами разом вирішуємо коли і як ви будете відпрацьовувати свої пропуски. БЕЗ ПРАКТИЧНИХ РОБІТ І КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ Я НЕ ВИСТАВЛЮ ТЕМАТИЧНУ АТЕСТАЦІЮ.


Крім цього, для полегшення пошуку матеріалів по урокам всі конспекти в повному обсязі можна завантажити з шкільного сайту: lobov.ucoz.ua (розділ Конспекти уроків – Інформатика – Конспекти для 5 класу)


Крім цього, ви повинні розуміти, що для плідної роботи нам з вами потрібні будуть інструкції, практичні завдання, білети, контрольні роботи і т.п. саме тому кожен клас здає на початку року:

  • упаковку паперу А4

  • упаковку файлів(маленькі) або упаковку папок (маленькі)


Вивчення інформатики ми почнемо з теми «Інформація. Інформаційні процеси та системи». На вивчення даної теми виділено 4 уроки на протязі яких ми з вами розглянемо теоретичні та практичні питання по даній темі.

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень». Контрольна робота по даній темі Вас чекає через 2 уроки.(тобто на тижні 23.09- 27.09)


ІІ. Етап орієнтації

Людина – це істота соціальна, яка потребує постійного спілкування і сучасний технічний прогрес дозволяє людині спілкуватись необмежено за допомогою інформаційних технологій та комп’ютеризації. Людина, яка не вміє користуватись персональним комп’ютером (ПК) позбавлена змоги отримувати найновішу інформацію в науці та інших галузях людської діяльності або для її отримання витрачає дуже багато часу. Тому вивчення інформатики є надзвичайно актуальним для молодих людей, які тільки вступають в життя.

Метою сьогоднішнього уроку є ознайомлення з поняттям інформації,повідомлення.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Інформація та її властивості

  2. Форми та способи подачі інформації

  3. Гра

  4. Домашнє завдання

  1. Етап навчальної діяльності

Отже, розпочнемо розглядати питання сьогоднішнього уроку. Світ існує в трьох основних формах – речовина, енергія та інформація.

Інформація – це відомості стосовно осіб, предметів, фактів, подій, явищ і процесів незалежно від форми їх подання

Інформація має такі властивості








  1. Цінність – це максимально можлива користь для досягнення мети.

  2. Достовірність – правдивість уявлень про джерело інформації.

  3. Повнота – ступінь подробиць в уявленнях про предмет.

  4. Актуальність – відповідність поточному моменту часу.

  5. Доступність - здатність споживача сприймати формацію.

  6. Об’єктивність – відображення зовнішнього світу, який існує незалежно від сприймача.

Інформація передається за допомогою повідомлень.

Повідомлення складаються з матеріальних носіїв: знаків(записи на папері, книги), сигналів(світлофор, маяк), фізичних процесів, які змінюються з часом. (записати)

Людина сприймає інформацію(повідомлення) за допомогою своїх органів чуття.

Візуальне сприйняття інформації – це текстова інформація, числова інформація та графічна інформація. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Звукове сприйняття інформації – це мова, музична композиція, сигнали. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Тактильна інформація - за допомогою дотику. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Нюхова інформація – за допомогою носа. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Смакова інформація – за допомогою смаку(язик). Давайте наведемо з Вами приклади…..

Одну і ту ж інформацію можна передавати різними мовами, усно та письмово або у вигляді малюнку. Сприйматися інформація (повідомлення) може також по різному. Наприклад, кивок голови згори вниз у нас означає слово «Так», а у Болгарії слово «Ні». Або слово «коса» також має три значення коса дівчини, коса на річці та коса для скосу трави. Таким чином інформація залежить від того, як трактується повідомлення і за допомогою чого воно передається.

Якщо повідомлення не несе корисної інформації, то воно несе шум.(записати)

Інформація може перетворюватися в шум і навпаки. Наприклад, якщо ми бачимо кожен день безліч реклами, то ми її сприймаємо, як шум, але якщо нам щось потрібне (меблі, одежа, ПК), то ми починаємо прислуховуватись реклами. В цьому випадку шум перетворюється в інформацію.

Форми подачі інформації бувають: текстова, графічна, звукова, числова, мультимедійна(кіно), керуюча(інструкції, команди). (записати)

Серед способів подачі інформації: мова(усний обмін інформацією), писемність, преса, книги, радіо, кіно, телебачення, комп’ютер. (записати)


Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився?

І наліво нахилився.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз.

Вгору трошки подивись.

Руки склали, як вітряк,

І покрутимося так.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть.

Будем дружно ми сідати

І до праці приступати.


  1. Етап ділової гри Гра «Моя планета»

Мета: Визначення учнями вихідної інформації в результаті опрацювання вхідної інформації.

У давнину люди вирішили, що кожній цифрі від 1 до 9 відповідає одна з планет Сонячної системи:

  1. Сонце

  2. Місяць

  3. Марс

  4. Меркурій

  5. Юпітер

  6. Венера

  7. Сатурн

  8. Уран

  9. Нептун

Якщо послідовно додавати цифри дати свого народження, то можна визначити «Свою» планету. Наприклад,

15.01.2008 = 1+5+0+1+2+0+0+8 = 17 = 1+7 = 8 → Уран


Вхідна Опрацювання Вихідна

інформація інформації інформація


А тепер давайте попрацюємо в парах. Кожен з Вас повинен отримати вхідну інформацію(дату народження) в свого партнера по парті, опрацювати інформацію та видати «планету» свого партнера. Отже, на все це у Вас є 5 хвилин. Почали!


  1. Контрольно-оцінювальний етап

Загадки про загальні носії інформації

Чорняві пташинки
На кожній сторінці
Мовчать та чекають,
Доки їх вгадають. (Букви )

Головою обертає
Нам показує держави
Ріки, гори, океани. (Глобус )

Що за незнайома мова?
Хто перекладе нам слово? ( Словник )

Смачно пахне наш пиріг,
Хто його зробити зміг?
Допоможе книга-диво,
Все розкаже нам красиво ( Кулінарна книга)

Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. ( Книга)

Ось так дім – одне вікно!
Кожен день в ньому - кіно! (Телевізор)

Розклад добре знаю я
І домашнє завдання.
На сторіночках – оцінки
Кожного шкільного дня! (Щоденник )

Отже, на уроці ми дізналися, що ж таке інформація та повідомлення та яким чином повідомлення передавати та сприймати. Чи сподобався вам урок? Що саме сподобалось, а що ні? Які ви нові для себе знання дістали?


  1. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. §

3. пит.


5



Просмотр содержимого документа
«02»

Урок 2


Тема: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передання та пошук повідомлень.


Навчальна мета: Познайомити учнів з інформаційними процесами та навчити їх застосовувати в житті


Розвивальна мета: Розвити вміння працювати з інформацією, опрацьовувати інформацію та збирати, передавати та шукати інформацію


Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, виховати посидючість


Тип уроку: Комбінований урок


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформаційні процеси».


ІІ. Етап орієнтації

Щоб добре вміти працювати з інформацією, потрібно знати всі можливі дії з нею. Саме цим ми сьогодні і займемося. Давайте починати.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Інформаційні процеси

  2. Гра

  3. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Процеси, які пов’язані із пошуком, отриманням, зберіганням, обробкою, передачею та використанням інформації називаються інформаційними процесами.












З кожним роком в світі об’єм інформації збільшується в декілька разів. В середині ХХ століття з’явилось поняття комп’ютерного вибуху, коли людина повинна була володіти таким об’ємом інформації, що в пам’яті вже важко його зберегти. І тут на допомогу людині прийшов комп’ютер. З появою цієї техніки з’явилися нові науки – кібернетика, інформатика, експертні системи, нейронні мережі та ін.

Інформатика – це наука, яка вивчає інформаційні процеси в живій та неживій природі, суспільстві та техніці.

Комп'ютер — універсальна цифрова обчислюваль­на машина для оброблення програмованої інформації.

Інформаційна технологія – це організація інформаційних процесів з використанням технічних засобів та приладів. (записати)

Існують такі види інформаційних технологій: пошта, письмо, телефон, телеграф, електрона пошта та ін.

Паперові технології – це організація передачі інформації за допомогою паперових носіїв.

Нові інформаційні технології – це організація передачі даних через ПК. (записати)

Демонстрація та обговорення малюнка(Додаток 1)


Фізкультхвилинка

Хто здоровим хоче буть,

Про зарядку не забудь!

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись,

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки,

Дерева високі-високі,

Травичка низенька-низенька,

Вітер дерева колише, гойдає,то вниз пригинає.

Птахи з дерев летять, відлітають,

А учні тихенько на місця сідають.


  1. Гра

Гра «Хто є хто? Джерело-споживач-носій»

Прокоментуйте інформаційні процеси, заповнюючи наведену таблицю.

Процес

Джерело

Споживач

Носій

1

Ми переглядаємо новини по телевізору




2

Користувач грає у комп’ютерну гру




3

Дистанційне складання іспиту




4

Автоматичне керування роботом




5

Учень пише вірш




6

Двері відчиняються ключем




7

Учні малюють стінгазету





Гра – кодування (робота в парах)

Двоє хлопців приїхали відпочивати до літнього табо­ру. Перший поцікавився у другого, як його звати.

— Відгадай,— відповів той. — Я замінив кожну літе­ру свого імені на номер в українському алфавіті. Вийшло 22 7 21 4 12 14. Розкодуйте ім’я хлопчика.


Завдання 2. Закодуйте ім’я свого партнера по парті. Дайте відповідь на питання: Якими інформаційними процесами ви користувалися в роботі?


  1. Контрольно-оцінювальний етап(робота в парах)

1. Інформацію, що не залежить від особистої думки чи судження, можна назвати:

а) достовірною;

б) актуальною;

в) об'єктивною;

г) корисною;

д) зрозумілою.

2. Інформацію, що відбиває правдиве положення справ, називають:

а) зрозумілою;

б) достовірною;

в) об'єктивною;

г) повною;

д) корисною.

3. Інформацію, істотну і важливу в даний момент, називають:

а) корисною;

б) актуальною;

в) достовірною;

г) об'єктивною;

д) повною.

4. Інформацію, за допомогою якої можна вирішити поставлену задачу, називають:

а) зрозумілою;

б) актуальною;

в) достовірною;

г) корисною;

д) повною.

5. Властивості інформації - …

6. Інформаційні процеси -

  1. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. §

3. пит.


Самостійна робота

Додаток 2

1. в 4. г

Ключ до тесту 2. б

3. б

Додаток 1


5



Просмотр содержимого документа
«03»

Урок 3


Тема: Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними.


Навчальна мета: Познайомити учнів з даними та пристроями для роботи з даними, навчити учнів кодуванню повідомлень


Розвивальна мета: Розвити вміння працювати з даними, та кодувати повідомлення


Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, виховати посидючість


Тип уроку: Комбінований урок


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними».


ІІ. Етап орієнтації

Інформацію передається у вигляді повідомлень. Самі повідомлення стають даними. Саме цим ми сьогодні і займемося. Давайте починати.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Повторення

  2. Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними

  3. Гра

  4. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Повторення (мозковий штурм)

  1. Що таке інформація?

  2. Які властивості інформації ви знаєте?

  3. Які носії інформації ви знаєте?

  4. Що таке повідомлення?

  5. Як передаються повідомлення?

  6. Що таке шум?

  7. Чи може шум перетворюватися на інформацію?

  8. Чи може інформацію перетворюватися на шум?

  9. Які інформаційні процеси ви знаєте?

  10. Що таке інформатика?


Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними


Дані – це інформація, яку ми можемо сприймати або працювати з нею.

Комп'ютер — універсальна цифрова обчислюваль­на машина для оброблення інформації.

Інформаційна технологія – це організація інформаційних процесів з використанням технічних засобів та приладів. (записати)

Існують такі види інформаційних технологій: пошта, письмо, телефон, телеграф, електрона пошта, диктофон, фотокамера, плеєр, калькулятор, відеокамера, ігрова приставка, навігатор, планшет та ін. Паперові технології – це організація передачі інформації за допомогою паперових носіїв. Нові інформаційні технології – це організація передачі даних через ПК. (записати)

Серед одиниць вимірювання інформації виділяють: біт, байт, КБ, МБ, Гб, ТБ.

Біт— це найменша одиниця вимірювання інформації, одна комірка пам'яті, в яку можна записати 0 або 1.

Байт — це вісім підряд записаних бітів.

1байт = 8 бітів

1Кбайт = 1024 байти

1Мбайт = 1024 Кбайти

1Гбайт = 1024 Мбайти

1Тбайт = 1024 Гбайти

Система числення – це система запису чисел за допомогою певного набору знаків.

Системи числення бувають: десяткова, двійкова, вісімкова, шістнадцяткова, римська. Системи числення використовують кодування. (записати)

Кодування — процес перетворення символів одного алфавіту на символи іншого.

Код—результат кодування.


Фізкультхвилинка.

Один - піднести руки вгору,

Два - нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги

І торкайтеся підлоги.

Три, чотири - прямо стати

Будемо відпочивати.


  1. Гра

Гра 1. Додаток 1

Гра 2. «Не царська, а цезарська справа…»

Одним з давніх шифрів є шифр Цезаря, названий так на честь римського імператора Гая Юлія Цезаря, який використовував його для секретної переписки. За цим шифром кожний символ алфавіту замінявся іншим, що знаходився від даного на певну кількість позицій:

Розшифруйте повідомлення


ДЙДЬГМХЗ КРЧСУПАХЙНЦ


, якщо ключ К = 3:


  1. Контрольно-оцінювальний етап


Завдання 2. Використовуючи шифр Цезаря, закодуйте українські прислів’я, ключ К=2:

1. Правда суду не боїться.

2. На хорошу квітку і бджілка летить.

3. Легко здобуте легко й забути.

4. Від жару і камінь трісне.

5. Слово не стріла, а глибше ранить.

6. Свій розум май і людей питай.

7. Розумний розсудить, дурень осудить.

8. Кінець діло хвалить.

9. Без роботи день роком стає.

10. В науці старих нема.

11. Без вміння і сила зайва.

12. Сонце відчиняє світ, а книга відкриває очі.


  1. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. Підготуватися до контрольної роботи

3. §

4. пит.

Додаток 1.

Гра «Морська фантазія»

Сергій готувався до уроку інформатики і замислив­ся: як можна пересилати інформацію на відстань? Авжеж — через повітря, ефір, лінії зв’язку, скори­ставшись послугами реальної чи електронної пошти. І от він — на кораблі та надсилає однокласникам повідомлення:

Розшифруйте повідомлення Сергійка, скориставшись таб­лицею азбуки Морзе.

Завдання 2. Закодуйте своє повідомлення, скориставшись таб­лицею азбуки Морзе


5



Просмотр содержимого документа
«05»

Урок 5


Тема: Складові комп’ютера(системний блок, пристрої введення, зберігання, виведення), їх призначення


Навчальна мета: Допомогти учням засвоїти пристрої комп'ютера, поняття базова конфігурація ПК, дати основні поняття з архітектури ПК, необхідні для роботи на комп'ютері.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з мишею і клавіатурою, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?


Далі ви познайомитесь з темою «Основи роботи з комп’ютером». На вивчення даної теми виділено 10 уроки на протязі яких ми з вами розглянемо теоретичні та практичні питання по даній темі, а також напишемо контрольну роботу.

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Складові комп’ютера(системний блок, пристрої введення, зберігання, виведення), їх призначення».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з комп’ютером, його складовими частинами та навчитися розбиратися в загальних характеристиках ПК.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. ПК та його базова конфігурація

  2. Пристрої комп’ютера

  3. Гра

  4. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Інколи говорять «персональний комп'ютер». Уточнення «персональний» тут не випадково – це означає свій, особистий, доступний більшості людей, адже існує велика кількість інших видів комп'ютерів, які персональними ніяк не назвати, – робочі станції для підприємств, сервери для зв'язку безлічі комп'ютерів в мережу і ін. надалі, кажучи «комп'ютер» ми матимемо на увазі саме персональний комп'ютер.

Персональний комп'ютер (ПК)– це комп'ютер, призначений для обслуговування однієї людини.

Базова конфігурація ПК - мінімальний комплект засобів, достатній для початку роботи з комп'ютером. (записати) В даний час для ПК за базову вважається конфігурація, в яку входить чотири пристрої:

  1. Системний блок;

  2. Монітор;

  3. Клавіатура;

  4. Миша.


Апаратне забезпечення обладнання, що складає комп'ютер.


Апаратна частина складається з таких пристроїв:

  • Внутрішньої пам’яті;

  • Центрального процесора;

  • Пристроїв введення/виводу інформації;

  • Накопичувачів.


Системний блок – основний блок комп'ютерної системи. (записати) У нім розташовуються пристрої, що вважаються внутрішніми. Пристрої, що підключаються до системного блоку зовні, вважаються за зовнішніми.

У системний блок входить процесор, оперативна пам'ять, накопичувачі на жорстких і гнучких магнітних дисках, на оптичних дисках і деякі інші пристрої. (записати) На лицьовій панелі ви бачите декілька кнопок – вже відома вам кнопка Power – включення і кнопка Reset – перезавантаження комп'ютера.

Два дисководи – для компакт-дисків і дискет, в нових ПК також є роз’єми для флеш карт та картрідери.

Материнська плата – найбільша плата ПК, на якій розташовується процесор з оперативною пам'яттю. На комп'ютерному жаргоні материнська плата називається «мамою».

Процесорголовна електронна схема, що виконує всі арифме­тичні обчислення і логічну обробку інформації. Єдиний пристрій, про існування якого процесор «знає від народження» – оперативна пам'ять – з нею він працює спільно.

Оперативна пам'ять (ОЗУ), призначена для зберігання інформації, виготовляється у вигляді модулів пам'яті.(записати) Оперативну пам'ять можна представити як обширний масив вічок, в яких зберігаються дані і команди в той час, коли комп'ютер включений. Процесор може звернеться до будь-якого елементу пам'яті.

Для тривалого зберігання даних і програм широко застосовуються жорсткі диски (вінчестери). Виключення живлення комп'ютера не приводить до очищення зовнішньої пам'яті. Жорсткий диск – це пакет (набір) дисків з магнітним покриттям для постійного зберігання інформації. Основним параметром є ємкість, вимірювана в гігабайтах. (записати) Середній розмір сучасного жорсткого диска складає 250 — 500 Гбайт, причому цей параметр неухильно зростає.

Дисковод CD-ROM. Для транспортування даних використовують дискети і компакт-диски CD-ROM. Для читання компакт-дисків служать дисководи CD-ROM. Основний параметр дисковода CD-ROM— швидкість читання. Існують також пристрої однократного запису — CD-R, CD-RW, що дозволяють здійснювати багатократний запис.

Пристрої введення-виведення інформації: клавіатура, маніпулятори(джойстики), сканери, цифрові фото-відеокамери, мікрофон, монітор, відеоконтролер, принтер, плоттер, модем, факс-модем, відеоплати.

Клавіатура це основний пристрій ручного введения інформації — команд і даних. Інформація вводитися у вигляді алфавітно-цифрових символьних даних. Стандартна клавіатура має 104 клавіші і що 3 інформують про режими роботи світлових індикатора в правому верхньому кутку.

Маніпулятори - це пристрої введення, ще забезпечують природний спосіб спілкування користувача з комп'ютером (джойстик, планшет).

Цифрові фото - та відеокамери призначені для введення графічної та звукової інформації (фотознімків та відеофільмів).

Мікрофон — пристрій для введення звукової інформації.

Монітор (дисплей) — є основним пристроєм виведення обчислювальної системи і призначений для виведення на екран текстової і графічної інформації. Монітори можуть мати різний розмір екрану. Розмір діагоналі екрану вимірюється в дюймах (1 дюйм =2,54 см) і зазвичай складає 15, 17, 19 і більше дюймів.

Периферійними пристроями називають пристрої, що підключаються до комп'ютера ззовні.

Принтери — пристрої друкування, призначені для виведення текстової та графічної інформації на папір, плівку. Існують три типи принтерів:Матричний, Струменевий, Лазерний

Сканери — це пристрої, які дозволяють вводити в комп’ютер зображення з паперу або іншої плоскої поверхні. Сканери бувають двох типів: Ручні, Планшетні.

Плоттери (графопобудувачі) — призначені для дру­кування графічних зображень великих форматів.

Модеми — це пристрої для обміну інформацією з іншими комп'ютерами через телефонну мережу. Модем буває внутрішній (встановлений усередині системного блоку) і зовнішній (розташовується поряд з системним блоком і з'єднується з ним за допомогою кабелю.

Миша – пристрій «графічного» управління. Мишки бувають оптико-механічні, оптичні, безпровідні. При переміщенні миші по килимку на екрані переміщається покажчик миші, за допомогою якого можна указувати на об'єкти і/або вибирати їх.

Для організації на безкрайніх Інтернету відео конференцій (або просто базікання) стане в нагоді Веб-камера. За допомогою цих пристроїв, можна у будь-який момент спілкуватися з родичами та друзями, які знаходяться дуже далеко.


Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторону розвів –

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки стати


  1. Гра

Відгадай комп’ютерні загадки

Може він порахувати,
Може він пісні співати,
Малювати і писати,
Помилки перевіряти.
Може він листа прийняти,
З другом швидко нас зв’язати,
Він багато чого може
І завжди нам допоможе! (комп’ютер )

Міцний диск, дуже яскравий,
Містить він кіно цікаве. ( Лазерний диск )

В неї довгий сірий хвіст,
До курсору має хист. (Комп’ютерна мишка )

Він покаже все на світі:
Що малюють, пишуть діти,
Грають як і що співають,
І як пошту відправляють.
Все, що є відображає,
Без нього ПК немає! (Монітор)


Скромний сірий колобок
Довгий, тонкий проводок
Зверху на коробці
Дві великі кнопки
В тебе є хороша книжка,
А в комп'ютера є ......(мишка).

Сотня клавіш, різні знаки
Спершу учні – небораки,
А тепер раз – два і готово
Відстукали слово.
Ось де пальцям фізкультура
І це все – ......(клавіатура).

Ось на нім комп'ютер пише
І малює без зупинки
Найцікавіші картинки
А влаштовує цей хор
Чарівник наш - ......(монітор)

В блоці цім живе процесор
Помічник він, не агресор
В ньому щось гуде, співає
Одним оком нам моргає.
Головний він недаремно,
А зовуть його .....(системним)

І комп'ютери порою
Розмовляють між собою
А для цього їм потрібна
Річ відома не усім
До телефону підключай
І повідомлення приймай,
Адже мову ми ведем
Про зв'язок через .....(модем)

Ось я кнопку натискаю
І папір вже заправляю.
Він друкує без зупинки
Вірші, пісні і картинки
І швидкий він, наче спринтер
Відгадайте, що це ...(принтер)

На ній записані програми
І для тата і для мами
В упаковці як конфета
Швидко крутиться ......(дискета)

  1. Контрольно-оцінювальний етап


Сьогодні ми з вами ознайомилися з комп’ютером, його складовими частинами та навчитися розбиратися в загальних характеристиках ПК.


  1. Домашнє завдання


1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

5



Просмотр содержимого документа
«06»

Урок 6


Тема: Види сучасних персональних комп’ютерів (стаціонарні, портативні, планшети, комунікатори).


Навчальна мета: Допомогти учням засвоїти види сучасних комп’ютерів.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з мишею і клавіатурою, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Види сучасних персональних комп’ютерів (стаціонарні, портативні, планшети, комунікатори).».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з комп’ютером та його видами.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Повторення

  2. Види комп’ютерів

  3. Гра

  4. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Повторення (Фронтальне опитування)

  1. Процесор ПК – це…

  2. Пам'ять ПК – це….

  3. Апаратне забезпечення – це….

  4. Які ви знаєте види памяті?

  5. Які види принтерів ви знаєте?

  6. Які види пристроїв введення/виведення ви знаєте?

  7. Що таке «базова конфігурація ПК»? Що входить в базову конфігурацію ПК?

  8. Які пристрої входять до складу системного блоку?


Види комп’ютерів

Як ми з Вами вже вивчили,

Персональний комп'ютер (ПК)– це комп'ютер, призначений для обслуговування однієї людини. Але не тільки такий вид комп’ютерів існує. Сьогодні ми з Вами познайомимося з різними видами комп’ютерної техніки та Ви дізнаєтесь, як саме обрати той вид техніки, який Вам потрібен. Отже, давайте починати.

Нині існує величезна кількість модифікацій комп’ютерів, які відрізняються розміром, швидкістю опрацювання інформації, призначенням тощо. Але всі комп’ютери мають спільні принципи побудови та функціонування.

Персональний комп'ютер (ПК)– це стаціонарний комп'ютер.

Портативний комп’ютер — невеликий за розмірами комп’ютер, який дозволяє користувачеві працювати поза стаціонарним офісом. Основні різновиди: Laptop; Notebook; Palmtop (найменші за розмірами, поміщаються на долоні; магнітні диски в них замінює енергонезалежна електронна пам’ять; немає накопичувачів – обмін інформацією відбувається через лінії зв’язку).

Лептоп — портативний комп’ютер із рідкокристалевим дисплеєм та живленням від батарейок, який під час роботи можна розміщати на колінах(великий за розмірами).

Ноутбук — портативний комп’ютер із рідкокристалевим дисплеєм та живленням від батарейок, який під час роботи можна розміщати на колінах(середній за розмірами).

Нетбук (маленький ноутбук) — портативний комп’ютер, конструктивно виконаний у формі «книжки» і приблизно таких самих розмірів та живленням від батарейок.

Сервер — потужний комп’ютер із великим обсягом зовнішньої пам’яті, що забезпечує обслуговування інших комп’ютерів шляхом керування розподілом ресурсів спільного користування (програм, даних і устаткування).

Планшет – нетбуки, що мають особливу конструкцію дисплея, яка дозволяє повертатися у двох площинах та сенсорний екран, який реагує на натискання пальцем або пером-стилусом.

Комунікатор – мобільний телефон, що має можливість працювати як нетбук. Зазвичай не сенсорний.


Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився?

І наліво нахилився.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз.

Вгору трошки подивись.

Руки склали, як вітряк,

І покрутимося так.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть.

Будем дружно ми сідати

І до праці приступати.



  1. Гра

Відгадай комп’ютерні загадки

Он помощник, верный друг,

Засиял экраном вдруг.

Научил он нас играть,

Думать и ответ держать.(Компьютер)


Белых клавиш целый ряд,

Буквы, цифры — все подряд,

Очень важная фигура,

А зовут… (клавиатура).


Если ты его не включишь,

Ничего и не получишь.

Что напишешь — не увидишь,

Как играть — не разглядишь.(Монитор)


Хто хоче щось запам'ятати –
В блокнот свій може записати.
Комп'ютер теж немов блокнот –
Не має з пам'яттю турбот.
А як називають комп'ютер-блокнот? (Ноутбук)

Очень нужен в жизни этой

Для пилотов и военных,

Бизнесменов и врачей,

И для нас — для малышей.(Компьютер)

Доброе оружие: оно не стреляет, а все запоминает.(Винчестер)

Маленький приборчик

Со стрелкой небольшой,

Он найдет программу,

Двигай лишь рукой.(Мышка)


Он в компьютере герой,

Без него мы ни ногой.

Очень важный, как профессор,

А зовут его… (процессор).


  1. Контрольно-оцінювальний етап


Сьогодні ми з вами ознайомилися з комп’ютером та його різновидами.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання


1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4



Просмотр содержимого документа
«07»

Урок 7


Тема: Правила поведінки в комп’ютерному класі. Підготовка комп’ютера до роботи та її завершення.


Навчальна мета: Засвоїти правила щодо коректного початку та завершення роботи на комп’ютері та ознайомитися з правилами поведінки в комп’ютерному класі та вдамо за комп’ютером.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з комп’ютером, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Правила поведінки в комп’ютерному класі. Підготовка комп’ютера до роботи та її завершення.».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з комп’ютером та правилами поведінки в комп’ютерному класі, підготовкою комп’ютера до роботи та її завершення.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Повторення

  2. Правила поведінки в комп’ютерному класі.

  3. Підготовка комп’ютера до роботи та її завершення.

  4. Гра

  5. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Повторення (Фронтальне опитування)


Правила поведінки в комп’ютерному класі.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В КАБІНЕТІ ІНФОРМАТИКИ


Забороняється:

1. Вмикати та вимикати комп’ютери без дозволу вчителя.

2. Торкатися проводів живлення, розеток, задньої стінки комп’ютера та екрана монітора.

3. Працювати з мокрими руками або у вологому одязі.

4. Класти речі на клавіатуру, натискати незнайомі клавіші та торкатися клавіш на сусідньому комп’ютері.

5. Самостійно ремонтувати та пересувати комп’ютер з місця на місце.

Потрібно:

1. Сидіти лише за постійно призначеним ПК.

2. Сидіти за комп’ютером так, щоб лінія зору припадала на центр екрана. Відстань від очей до екрану 60 –70 см.

3. Працювати з чистими руками. На клавіші натискати легко та плавно.

4. В разі аварійної ситуації вимкнути ПК, повідомити вчителя, в разі необхідності негайно звільнити приміщення


Для того, щоб легше було запам’ятати правила давайте вивчимо такий віршик:

Щоб з комп’ютером дружити,

Треба правила завчити.

Не торкатись проводів,

Ні розеток, ні дротів.

Екран руками не чіпати,

Довго на комп’ютері не грати.

На клавіші легенько натискай,

З мокрими руками не сідай.

З чистими руками працювати,

Носика в екрана не «встромляти».


Показ презентації з охорони праці.


Підготовка комп’ютера до роботи та її завершення

Для того, щоб підготувати робочу місце за комп’ютером до роботи потрібно спочатку прибрати зі стола все зайве, щоб було багато вільного місця. Потім натиснути кнопку ввімкнення комп’ютера на системному блоці. Після повного запуску системи можна починати працювати. Якщо у Вас комп’ютер не реагує на Ваші дії, то кажуть, що комп’ютер «завис» , тоді потрібно перезавантажити комп’ютер за допомогою кнопки на системному блоці RESET або натиснувши Ctrl+Alt+Delete закрити процес, який «завис». Я Вам рекомендую поки що користуватися кнопкою RESET. Адже цей метод легше і рідше призводить до поломки ПК. Другим методом зазвичай користуються ті користувачі комп’ютера, які знають що потрібно вимкнути і який процес за яку програму відповідає.

Для того, щоб коректно завершити роботу з комп’ютером потрібно спочатку закрити всі програми, якими ви користувалися, потім натиснути кнопку меню Пуск та обрати пункт Вимкнути.

Фізкультхвилинка

Працюючи за комп'ютером, обов'язково треба час від часу виконувати веселу зарядку. Тоді ти будеш не тільки розумним, але й здо­ровим та сильним.


Хто здоровим хоче буть,

Про зарядку не забудь!

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись,

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки,

Дерева високі-високі,

Травичка низенька-низенька,

Вітер дерева колише, гойдає,то вниз пригинає.

Птахи з дерев летять, відлітають,

А учні тихенько на місця сідають.


  1. Гра

Завдання № 1 для самостійної роботи:

Ці слова були набрані на клавіатурі, у якої переплуталися всі клавіші! Допоможи буквам знайти свої місця.



інрофмаитак -....................................................

утлаківраа - .......................................................

томінро -............................................................


Завдання № 2 для самостійної роботи:

Давай пограємо в цікаву гру! Одна із літер цього веселого віршика загубилась. Спробуй дізнатись, яка буква повинна бути замість пропусків. Для цього підставляй ті букви, які знаєш. Памятай, загублена лише одна буква, яка зустрічається в словах вірша.

Потішка

....... нікуди не тіка.......,

....... про звірів ще не зна.......,

Тож лякатися не вмі.......,

....... завжди лише раді.......,

Гляне звір на букву .......,

І забуде зло сво.......!


Завдання № 3 для самостійної роботи:

А зараз перевіримо, як ви їх засвоїли.

Вставити потрібні слова замість пропусків.

  1. Не розпочинай роботу за комп'ютером без дозволу __________________.

  2. Спину тримай _________________.

  3. Сидіти слід на відстані не менше _______________________________________________________ від екрана монітора.

  4. Не торкайся ________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________

  5. Не працюй ____________________________________________ і _____________________________ руками.


  1. Контрольно-оцінювальний етап

  1. Чи можна розпочинати роботу за комп'ютером без дозволу вчителя?

  2. На якій відстані від екрана монітора треба сидіти?

  3. Як треба тримати спину?

  4. Чого не можна торкатися?

  5. Чому не можна працювати вологими і брудними руками?

  6. Як ввімкнути/вимкнути комп’ютер?

  7. Що роботи, якщо комп’ютер не реагує на дії?


Сьогодні ми з вами ознайомилися з комп’ютером та основами коректної роботи за комп’ютером.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання


1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4



Просмотр содержимого документа
«08»

Урок 8


Тема: Робочий стіл. Меню та їх призначення. Види меню. Поняття про програму.


Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям робочий стіл, меню та його видами, використанням меню, програмами.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з комп’ютером, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Робочий стіл. Меню та їх призначення. Види меню. Поняття про програму.».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з поняттям робочий стіл, меню, програма.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Робочий стіл.

  2. Меню та їх призначення. Види меню.

  3. Поняття про програму.

  4. Гра

  5. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

Робочий стіл.

Діти, скажіть, будь ласка, які бувають столи, (столи бувають журнальні, за якими обідають, за якими малюємо, пишемо).

Стіл, за яким ви пишете, малюєте, називають робочим.

Комп'ютер теж має робочий стіл. На робочому столі розташовані маленькі картинки-піктограми. Під кожною піктограмою є напис.

Якщо підвести курсор до піктограми і клацнути двічі лівою кнопкою миші (а ви вже вмієте це швидко робити), то комп'ютер зразу відреагує. Почне працювати програма, якій відповідає ця піктограма.

В нижній частині Робочого столу є горизонтальна смужка сірого кольору – вона називається Панель задач. Коли ми щось робимо з програмами або документами, на Панелі задач з’являються кнопки для кожної відкритої (працюючої) програми.

На Робочому столі завжди розміщені піктограми «Мой компьютер» та «Корзина». Всі інші ти можеш внести сам, за бажанням. На Робочому столі можна розміщувати піктограми програм, ігор, документів і папок, якими ти найчастіше користуєшся.


Меню та їх призначення. Види меню.

На Панелі задач є дуже важлива кнопка Пуск. Вона відкриває Головне меню, в якому містяться всі програми, встановлені на комп’ютері. За допомогою головного меню можна відкрити будь-яку програму, що встановлена на комп’ютері.

Крім Головного меню ще існує контекстне меню, яке містить інформацію про те, що можна зробити з програмою або що можна створити на робочому столі і не тільки. Контекстне меню викликається натисканням правої кнопки миші на піктограмі і містить такі пункти: Копіювати, Вирізати, Вставити, Створити, Властивості, Відправити, Відкрити та інше.


Поняття про програму.

Програмаце це завдання для компютера. Програму потрібно писати спеціальною мовою, зрозумілою компютеру. Така мова називається мовою програмування. Людина-спеціаліст, яка володіє мовами програмування, називається програмістом.


Питання до нового матеріалу

  • Що розташовано на робочому столі комп'ютера?

  • Що знаходиться під кожною піктограмою?

  • Як відреагує комп'ютер, коли курсор підвести до піктограми і клацнути двічі лівою кнопкою миші?

  • Як відреагує комп'ютер, коли курсор підвести до піктограми і клацнути правою кнопкою миші?

  • Які види меню ти знаєш?

  • Що таке програма?

  • Хто такий програміст?

  • Що таке мова програмування?


Фізкультхвилинка

— Діти, станьте біля парт,

будемо відпочивати.

Сірі зайчики маленькі,

Вушка є у них довгенькі.

В лісі грались, веселились.

Працювати вже втомились.

А щоб добре працювати.

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім'ялись -

Й до роботи знову взялись.


  1. Робота за комп’ютером

Учні сідають за комп’ютери, та ознайомлюються під наглядом вчителя з робочим столом, головним меню та його викликом, контекстним меню та його викликом, запускають програму, вмикають та вимикають самостійно комп’ютер.


  1. Гра

Для того, щоб записати дії, необхідні для малювання квадрата, починаючи від вказаної крапки, можна використовувати стрілки і цифри:

4444


Группа 1
Группа 16
Группа 31


Використовуючи стрілки і цифри, запишіть дії, необхідні частка малювання фігури, починаючи від вказаної крапки.

Використовуючи стрілки і цифри, запишіть дії, необхідні



  1. Контрольно-оцінювальний етап


Сьогодні ми з вами ознайомилися з поняттями робочий стіл, меню та програма.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання


1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4



Просмотр содержимого документа
«09»

Урок 9


Тема: Об’єкти та їх класифікація. Властивості об’єктів, значення властивостей. Об’єкти навколо нас.


Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям об’єкти та їх властивостями і значеннями властивостей, дізнатися які об’єкти знаходяться навколо нас.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з комп’ютером, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Об’єкти та їх класифікація. Властивості об’єктів, значення властивостей. Об’єкти навколо нас.».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з поняттям об’єкти та їх властивостями і значеннями властивостей, дізнатися які об’єкти знаходяться навколо нас.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Повторення

  2. Об’єкти та їх класифікація. Властивості об’єктів, значення властивостей.

  3. Об’єкти навколо нас.

  4. Гра

  5. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності
    Повторення

  1. Що розташовано на робочому столі комп'ютера?

  2. Що цікавого ви довідалися про робочий стіл комп'ютера?

  3. Де знаходиться Робочий стіл комп’ютера?

  4. Що розміщено на Робочому столі?

  5. Що таке піктограма?

  6. Що відображається на Панелі задач?

  7. Для чого потрібна кнопка Пуск?

  8. Які піктограми найчастіше можна побачити на Робочому столі?


Об’єкти та їх класифікація. Властивості об’єктів, значення властивостей.

Всі елементи, які знаходяться на робочому столі (піктограми, кнопки, значки, вікна) називаються об’єктами.

Кожному об'єкту — папці, файлові, програмі тощо — можна поставити у відповідність ярлик.

Ярлик – це посилання на об’єкт чи програму, який є просто піктограмою, яка відповідає програмі з стрілочкою внизу. Щоб активізувати об'єкт, його не треба розшукувати у файловій системі а достатньо відшукати ярлик і двічі клацнути на ньому.

Над об’єктами та ярликами визначені дії створення, вилучення, переміщення, копіювання, перейменування.

Вилучення об'єкта є окремим видом переміщення — в Кошик. Після вилучення об'єкт зникає з вікна і з'являється в кошику.

Особливість вилучення така: реально об'єкт є у файловій системі на диску доти, доки користувач не виконає команди Очистити кошик. Вибрані файли можна повернути з кошика на попереднє місце командою Файл  Відновити. Кошик очищається автоматично, якщо операційній системі не вистачатиме дискового простору.

Дії над об'єктами: дисками, папками, файлами, ярликами — зручно виконувати за допомогою контекстного меню. Об'єкт вибирають, натискають на праву клавішу миші і виконують потрібну команду з меню відкрити, видалити (в кошик), створити ярлик тощо.

Ще одним досить важливим об’єктом, який можна відкрити на Робочому столі, є вікно.

Всі об'єкти мають певні властивості, і над ними можуть проводитися певні операції.

Наприклад, мають певний обсяг і їх можна копіювати, переміщати і перейменовувати, а вікна мають розмір, який можна змінювати і так далі.

Хоча кожен з цих об'єктів має свої конкретні властивості і над ним можливі певні операції, технологія роботи з об'єктами універсальні. Це дозволяє користувачеві досягти однаковості при роботі з різними об'єктами.

Ознайомитися з властивостями об'єкта, а також виконати над ним дозволені операції можна за допомогою контекстного меню. Для виклику контекстного меню необхідно здійснити правий клацання на значку об'єкта.

Об’єкти навколо нас.

Давайте спробуємо назвати об’єкти, які знаходяться навколо нас зараз? А на вулиці? А вдома? А на морі?

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторону розвів –

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки стати


  1. Робота з ПК

  1. На робочому диску D:/ створіть папку з назвою вашого міста.

  2. Перейминуйте створену папку Навчальна.

  3. Відкрийте папку Навчальна і створіть папку з назвою класу.

  4. Відкрийте папку з назвою класу і створіть власну папку і дайте їй назву – своє П.І.П.

  5. Відкрийте папку власну папку .

  6. Створіть ярлик вашої папки та винесіть його на робочий стіл


  1. Гра

Гра 1. Учитель викликає двох-трьох учнів, тихенько говорить їм слово, пов'язане з будовою комп'ютера, а учні повинні без слів, тільки жестами пояснити класу, що це за слово (якщо учні не можуть самі виконати це завдання, учитель повинен допомогти).

Слова для гри: навушники, клавіатура, монітор.

У кінці гри нагадати, що інформація кодувалася й передавалася у вигляді жестів.


Гра 2. Мама поклала цукерки на 6 тарілочок: на першу - 1 цукерку, на кожну наступну - на 2 цукерки більше, ніж на попередню. «Здогадайтеся, як можна розділити їх між вами порівну, не знімаючи з тарілочок?», - сказала вона своїм трьом дочкам. Одна з дочок здогадалася. А ви?

Группа 7031



  1. Контрольно-оцінювальний етап


Сьогодні ми з вами ознайомилися з комп’ютером та основами коректної роботи за комп’ютером.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання


1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4



Просмотр содержимого документа
«10»

Урок 10


Тема: Запуск програми на виконання. Завершення роботи з програмою. Вікно програми, основні об’єкти вікна.


Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям вікна програми та об’єктами вікна програми, запуском та завершенням роботи програми.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з комп’ютером, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Запуск програми на виконання. Завершення роботи з програмою. Вікно програми, основні об’єкти вікна».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з поняттям об’єкти та їх властивостями і значеннями властивостей, дізнатися які об’єкти знаходяться навколо нас.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Запуск програми на виконання. Завершення роботи з програмою.

  2. Вікно програми, основні об’єкти вікна

  3. Гра

  4. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності


Запуск програми на виконання. Завершення роботи з програмою.

Запуск програми виконується за допомогою Головного меню та кнопки Пуск. Натискаємо кнопку Пуск, обираємо пункт Всі програми та шукаємо потрібну програму.

Запускати програму можна також за допомогою Ярликів на робочому столі. Для цього досить двічі клацнути по відповідному ярлику на робочому столі лівою кнопкою миші.

Ярлик – це посилання на об’єкт чи програму, який є просто піктограмою, яка відповідає програмі з стрілочкою внизу.

Ярлики можуть знаходитися не тільки на робочому столі, але й на панелі задач. Робота з ярликами, що знаходяться на панелі задач така ж сама, як і з ярликами на робочому столі.

Щоб закрити програму потрібно натиснути на кнопку Esc на клавіатурі або натиснути Alt+F4 або знайти фразу Exit в програмі і натиснути на неї або натиснути на


Вікно програми, основні об’єкти вікна

Сьогодні, діти, я вас ознайомлю з основним об’єктом основної програми Windows вікном програми. На цьому уроці ви дізнаєтесь, які основні елементи вікна програми, яке їх призначення, навчитеся керувати вікном.

Ще одним досить важливим об’єктом, який можна відкрити на Робочому столі, є вікно.

Якщо, наприклад, натиснути двічі на значку «Мой компьютер» лівою кнопкою миші, то на Робочому столі відкриється вікно «Мой компьютер». Воно має такий вигляд:

  1. Рядок заголовку

  2. Рядок меню

  3. Панель інструментів

  4. Кнопки керування вікном

  5. Смуги прокручування

  6. Робоче поле вікна

  7. Рядок стану

  8. Границя вікна

Всі вікна мають схожі елементи. Добре вивчи будову одного із них і легко зможеш працювати з усіма іншими.

Вигляд вікна можна змінювати:

1) за допомогою кнопок керування вікном;

2) розтягуючи чи стискаючи границі вікна з допомогою мишки.


Фізкультхвилинка

Вітер очерет гойдає

І додолу нагинає.

Вліво, вправо нахилив

І знову, й знову закрутив.

Раптом тихо жук підліз.

Потягнувся на весь зріст.

Свій почистив язичок

Й закрутився у вальсок.


  1. Робота з ПК

Учні працюють за комп’ютером під наглядом вчите і знайомляться із запуском та завершенням роботи програми(на прикладі навчальної гри) та вікнами і їх об’єктами.


  1. Гра


Диктант по клітинках. Не відриваючи олівця від паперу і проводячи по лініях кліток, намалюйте малюнок від даної крапки.

вГруппа 116ліво 1; вниз 6; управо 7; вгору 4; вліво 1; вниз 3; вліво 1; вгору 5; вліво 4; вгору 4; вліво 1; вниз 1; управо 5; вгору 1; вліво 1; вниз 4.








7Полилиния 115. Продовжите орнамент.


  1. Контрольно-оцінювальний етап

Урок наближається до кінця. Перевіримо, як ви засвоїли тему уроку.

  1. Який основний об’єкт розташовано на робочому столі комп'ютера?

  2. З яких елементів воно складається?

  3. Для чого використовуються кнопки керування вікном?

  4. Як ще можна змінити розміри вікна?

Сьогодні ми з вами ознайомилися з вікнами і їх об’єктами, а також навчилися працювати з програмами.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4



Просмотр содержимого документа
«11»

Урок 11


Тема: Операції над вікнами. Практична робота 1. Робота з вікнами та їх об’єктами


Навчальна мета: Познайомити учнів з операціями, які можна виконувати з вікнами та перевірити засвоєні знання на практиці.


Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з комп’ютером, самоконтролю, уміння конспектувати.


Виховна мета: Виховання інформаційної культури учнів, що вчаться, уважності, дисциплінованості, посидючості.


Тип уроку: Комбінований урок.


Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку


І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти!

Ось дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання.

Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Операції над вікнами. Практична робота 1. Робота з вікнами та їх об’єктами».


ІІ. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися операціями, які можна виконувати над вікнами та перевірити ваші практичні навички по роботі з вікнами та об’єктами.


ІІІ. Етап проектування

План уроку

  1. Операції над вікнами.

  2. Практична робота 1. Робота з вікнами та їх об’єктами

  3. Гра

  4. Домашнє завдання


  1. Етап навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми вдосконалимо навички роботи з об’єктами робочого стола комп’ютера, навчимося керувати вікном з допомогою кнопок керування та границь вікна; познайомимось з новою програмою «Математичний космодром»


Операції над вікнами.

  1. Щоб відкрити вікно натисни на ярлик «Мой компьютер»

  2. Розгорнути вікно на весь екран .

  3. Надати вікну попереднього вигляду .

  4. Згорнути вікно до кнопки на Панель задач .

  5. Розгорнути вікно

  6. Закрити вікно .

  7. Щоб зменшити розміри вікна згортаємо його трошки , потім наводимо вказівник миші на край вікна до появи стрілочок і тягнемо в потрібний бік.


Практична робота 1. Робота з вікнами та їх об’єктами


  1. Ввімкни комп’ютер

  2. Відкрий вікно об’єкта «Мой компьютер».

  3. Розгорни вікно на весь екран .

  4. Надай вікну попереднього вигляду .

  5. Згорни вікно до кнопки на Панель задач .

  6. Розгорни вікно

  7. Закрий вікно .

  8. Знову відкрий вікно об’єкта «Мой компьютер».

  9. Зменш розміри вікна, щоб з’явилися смуги прокручування.

  10. Виклич контекстне меню робочого поля вікна

  11. Відкрий вікно диска С: або D: або іншого.

  12. Відкрий будь-яку папку, що є на диску.

  13. Закрий вікно «Мой компьютер».

  14. Коректно заверши сеанс роботи на комп’ютері

  15. Вимкни комп’ютер



Фізкультхвилинка

1-2-всі пірнають;

3-4 - виринають;

5-6 - на воді кріпнуть крильця молоді;

7-8 - що є сили всі до берега поплили;

9-10 - обтрусились і за парти опустились.


  1. Гра

Пізній вечір. Сім'я поспішає в місто. Назвіть дії, які потрібно виконати, щоб сім'я потрапила в місто. Який шлях щонайдовший? Який найкоротший?

Группа 7022

Подув сильний вітер, і павук намагається сховатися від вітру в своєму будиночку. Запишіть дії, які знадобиться виконати павуку, щоб дістатися до павутини.


Группа 7024

  1. Контрольно-оцінювальний етап


Сьогодні ми з вами ознайомилися з вікнами та операціями над вікнами і на практиці навчилися застосовувати дані знання.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці


  1. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. §

3. пит..

4