СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конугуу иштоо-2

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кыргыз тили

Просмотр содержимого документа
«Конугуу иштоо-2»

Мооноту Сабак:Кыргыз тили 4- класс

Сабактын темасы: Конугуу иштоо

Негизги компетенттуулуктор

1.Маалыматтык:

2.Социалдык-коммуникативдик:

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу:

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучулук ыкмалар:Айтып беруу,тушундуруу,

Ангемелешуу,суроо- жооп ж.б.

Керектуу каражаттар:Темага байланыштуу

таркатмалар,карточчкалар,суроттор ж.б.

Предмет аралык байланыш:

Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Билим беруучулук:Отулгон темага карата

конугуулорду аткарышат.Суроолорго жооп беришет.

Аткарган иштерин презентациялашат.

Отулгон темага карата конугуулорду аткарышса.

Суроолорго жооп беришсе.Аткарган иштерин

презентациялашса.

2

Онуктуруучулук:Эске тутуусу,ой жугуртуусу,соз

байлыгы,суйлоо кеби,билгичтиги онугот.

Туура,сулуу жазууга машыгат.

Эске тутуусу,ой жугуртуусу,созбайлыгы,суйлоо кеби,

созбилгичтиги онуксо.Туура,сулуу жазууга машыкса.


3

Тарбиялык:Окуучулар билимдуу болууга,адептуулукко,

акылдуулукка,ынтымактуулукка,биримдуулукко

тарбияланышат

Окуучулар билимдуу болууга,адептуулукко,акылдуулукка,

ынтымактуулукка,биримдуулукко тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.

Уюштуруу.

3мин.

Сабактын темасын,максатын айтат

жана тушундурот.

Окуучулар сабактын темасын,

максатын угат жана тушунот




2.Отулгон

теманы

кайталоо






3-5

мин.

Мугалим окуучулардан отулгон тема

боюнча тапшырманы сурайт.

1.Жактама ат атооч деп эмнени

айтабыз?

2.Жактама ат атоочтор кандай

жондолот?


Окуучулар берилген суроого жооп

беришет.









Калыптандыруучу баанын негизинде баалоо

3.Жаны теманы тушун-

дуруу


5-7

Мин.

Буркут.

Биздин жерибиз тоолуу аймакта.

Жерибизде коп канаттуулар жашайт.

Алардын эн- чону буркут.

Алар аскадагы ункурлорго уя салышат.

Буркуттор узак жашашат.Жыл сайын

бирден балапан чыгарышат.Алар суур

коён,тулку,кашкулак,улур,элик,кекилик

менен тамактанышат.Буркуттор

карышкырга да кол салышат.Аларды мунушкорлор таптап,анчылыкка

пайдаланышат.

1-конугуу.Зат атооч,сын атооч,этиш,ат

атооч создорду белгилегиле.

Отулгон темалар боюнча алган

билимдерин терендетишет.

Берилген суроого так жооп берип,

озу суроо бере алат.

Топто иштоодо бири-бирине комоктошо билишет.

Улгу:мунушкор – буркут багып,

Таптаган адам.

анчылык – жапайы айбанаттарды,

куштарды кармоо.



4.Жаны

Теманы бышыктоо.

7-10

мин

2-конугуу.Создордон макалдарды

курагыла.

3-конугуу.Суроттор боюнча ат

атоочторду катыштырып

суйломдорду тузгуло

1.Адам эмгексиз жашай албайт,

Куш канатсыз жашай албайт.

2.Эр- элдин корку,

Токой- жердин корку.

Улгу:

Менин агам куш таптайт



5.Талкуулоо учун суроолор.

10мин

- Жактама атоочтордун

жондолушу жонундо айтып

бергиле

Суроолорго жооп беруу менен талкуу

Жургузушот.



6.Тема боюнча тыныгуу.

5мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу

максатында темага байланыштуу оюн

ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн

ойношот.



7.Сабакты жыйынтык-тоо.

5мин

1.Ат атооч деп эмнени айтабыз?

2.Жактам ат атоочтор кандай?

Окуучулар суроолорго жооп беруу

менен оз ойлорун ортого салышат.



8.Уйго тапшырма беруу.

3мин

- Суроолорго жооп жазгыла.

Окуучулар 4-конугууну аткарып

келишет.