СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кундолук план 5- класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кундолук план 5- класс

Просмотр содержимого документа
«Кундолук план 5- класс»

Табият таануу сабагы


Сабактын өтүлгөн датасы ________________ ________________

Сабак өтүлгөн класс: 5-класс ____________ _____________

Сабактын темасы: «Бизди эмне курчап турат?»

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар табият таануу сабагы жөнүндө түшүнүк алышат.


2.Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт.


3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулат, таза, патриот болууга тарбияланат.


Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар табият таануу сабагы жөнүндө түшүнүк алышса.

Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сүрөт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо

Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүндүрөт.

Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана түшүнөт


Өтүлгөн теманы кайталоо

Окуучулар экиден өз алдынча мекен таануу сабагы боюнча суроо түзүшүп бири-бирине берип билимдерин бышыкташат.

Жаңы тема:

Бизди эмне курчап турат?

Бул суроого жооп табуу үчүн бизге тилибиз, мээбиз, кулак, мурун, кол, көзүбүз жардам берет.

Көзүбүз менен –жаратылышты көрөбүз.

Кулагыбыз менен-ар түрдүү үндөрдү угабыз.

Мурунубуз менен-ар кандай жагымдуу жана жагымсыз жыттарды билебиз.

Тилибиз менен-даамдын търлёрън билеби.

Колдорубуз же терибиз аркылуу- нерселердин ысык-суук же каттуу-жумшак экенин байкайбыз.Бизди курчап тургандардын баары нерсе деп аталат. Айланабызда миңдеген нерселер бар. М:

Алардын айрымдарын адамдар жасаган же табигый нерселер. М:

Ал эми жаратылыш:

Жандуу,

Жансыз болуп бөлүнөт. М:

Айлана чөйрөдө болуп жаткан өзгөрүүлөр баардыгыбызды кызыктырат. Аларды билүү үчүн ар дайм ким? Эмне? Качан? Жана кайда? Кантип? Эмне себептен деген суроолорго дуушар болобуз. Тигил эмне? Бул эмне? Деп сурай берген балдарды эмнечилер деп коюшат. Булар мындай суроо бергенден тажашпайт. М: эмне себептен жамгыр жаайт? Эмне үчүн малдар кышкы суукка чыдашат. Эмне үчүн темир мыкты дат басат?эмне үчүн тоолордо жаңырык пайда болот?эмне себектен ай тутулат? Маряктар океанда өз багыттарын кантип аныкташат. Сууроолорго жооп табуу үчүн табият таануу сабагын алабыз. Анын аты табият же табият жаратылыш аны таанып билүү деген эки сөздөн турат.

Биргелешип иштөө

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест түзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест түзүшөт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

  1. Биздин сезүү органдарыбыз?

  2. Нерсе деген эмне?

  3. Нерселер канчага бөлүнөт?

  4. Жаратылыш канчага бөлүнөт?

  5. Табият таануу деген эмне?

  6. Жаныбарлар кышкы суукка кантип чыдашат?

  7. Эмне себептен темир мыкты дат басат?

  8. Эмне себептен ай тутулат?

Жандуу жаратылыштын мисалдары, Жансыз жаратылыштын мисалдарын келтир?

Таблица толтурууда төмөнкү нерселердин аттарын пайдалангыла: тыйын чычкан, топурак суу, чымын аба кайың, таш,күн,ай, бака, кум карга роза гүлү, машина боз үй, тоок,кой үй,ачкыч.


Үй тапшырма беръъ: 1-таблицаны толтуруп келүү.


Баалоо: жекече баалоо


Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.









Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын өтүлгөн датасы ________________ ________________

Сабак өтүлгөн класс: ____________ _____________

Сабактын темасы: «Жаратылышты кантип окуп үйрөнүү керек,

нерселер эмнелерден турат.»

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк Окуучулар Жаратылышты кантип окуп үйрөнүү керек, нерселер эмнелерден турат деген тема жөнүндө түшүнүк алышат.


2.Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт.


3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.


Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Жаратылышты кантип окуп үйрөнүү керек, нерселер эмнелерден турат деген тема жөнүндө түшүнүк алышса.

. Өнүктүрүүчүлүк.

Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сүрөт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо

Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүндүрөт.

Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана түшүнөт


Өтүлгөн теманы кайталоо

Окуучулар экиден өз алдынча мекен таануу сабагы боюнча суроо түзүшүп бири-бирине берип билимдерин бышыкташат.

  1. Биздин сезүү органдарыбыз?

  2. Нерсе деген эмне?

  3. Нерселер канчага бөлүнөт?

  4. Жаратылыш канчага бөлүнөт?

  5. Табият таануу деген эмне?

  6. Жаныбарлар кышкы суукка кантип чыдашат?

  7. Эмне себептен темир мыкты дат басат?

  8. Эмне себептен ай тутулат?


Жаңы тема:

Баардыгыбыз жылуу жайларда муз эригендигин суукта суу тоңо тургандыгын темирден жасалганг нерселердин магнит өзүнө тарта тургандыгын нымдуу жерлерде темирдин дат баса тургандыгын сүт ирип кетерин күзүндө жалбырактар саргаят, күн түнгө алмашарын шамал согорун билебиз. Ушул илимдер кайдан пайда болду.көптөгөн билимдер адамдардын жеке байкоолорунун негизинде жаралат. Адам баласы чагылгандуу жаан учурунда бак дарактардын тутанып өрттүн пайда болорун байкашкан. Адамдар отту өзүлөрүнүн жаралган жайларында сактоо менен колдонууну үйрөнүшкөн. Оттуун жардамында тамак даярдашкан суук мезгилде жылынышкан жыркычтарды коркутушкан. Байыркы Грецияда янтарды жүндөн жасалган нерсеге сүрткөндө кийин өзүнө ар кандай нерселерди өзүнө тарта тургандыгын байкашкан. Муну ар бирибиз жасап көрсөк болот.

Биргелешип иштӨӨ

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест түзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест түзүшөт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.


Сабакты бышыктоо:

  1. Билим эмненин негизинде пайда болот»?

  2. Жер къндън айланасында айланат деп ким айткан?

  3. Окумуштуулар эмне себептен тажрийба жүргүзүшөт?

  4. Биз кайсы газ менен дем алабыз?

  5. Биздин сезүү органдарыбыз?


Үй тапшырма берүү: окуп келүү.

Баалоо: жекече баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.



















Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын өтүлгөн датасы ________________ ________________

Сабак өтүлгөн класс: ____________ _____________

Сабактын темасы: «Масса бардык нерселердин негизги мүнөздөмөсү.»

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк Окуучулар Масса бардык нерселердин негизги мънёздёмёсъ деген тема жёнъндё тъшънък алышат.


2. .Өнүктүрүүчүлүк.

Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.


Көрсөткүчтөр

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Масса бардык нерселердин негизги мүнөздөмөсү деген тема жөнүндө түшүнүк алышса.

1. .Өнүктүрүүчүлүк . Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.


3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сүрөт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо

Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүндүрөт.

Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана түшүнөт


Өтүлгөн теманы кайталоо

Окуучулар экиден Өз алдынча суроо беришет.

  1. Билим эмненин негизинде пайда болот»?

  2. Жер күндүн айланасында айланат деп ким айткан?

  3. Окумуштуулар эмне себептен тажрыйба жүргүзүшөт?

  4. Биз кайсы газ менен дем алабыз?

  5. Биздин сезүү органдарыбыз?

  6. Нерсе деген эмне?

  7. Нерселер канчага бөлүнөт?

  8. Жаратылыш канчага бөлүнөт?


Жаңы тема:

Эгерде төмөнкү табышмактын жандырмагын тапсаң турмуш тиричиликте көп кездешүүчү куралдын атын билесиң:эки бир тууган кыз термеленип чындыкты чечип жыйынтык чечип бүтөрү менен тактап калышты. Бул эмне эмне? Рычагдуу тараза. Рычагдуу таразаны пайдалануу бардык нерселердин негизги мүнөздөмөсүнүн массаны берүүгө алып келди. Ар бир нерсе адам, стол жер суунун тамчысыжана башка нерселер массага ээ. Ал нерселердин касиеттин билүү үчүн.чоңдук массанын бирдиги үчүн килогграм кыскартып кг, кабыл алынган. Килогграм бул абдан тактыкка жасалган эталондун массасы.этанол платина жана иридий деген эки металдын куймасынан турат.килограмдын эл аралык мамлекетинин вевра деген шаарындашааарында сакталып турат.Ушул илимдер кайдан пайда болду. Көптөгөн билимдер адамдардын жеке байкоолорунун негизинде жаралат. Адам баласы чагылгандуу жаан учурунда бак дарактардын тутанып өрттүн пайда болорун байкашкан. Адамдар отту өзүлөрүнүн жаралган жайларында сактоо менен колдонууну үйрөнүшкөн. Оттуун жардамында тамак даярдашкан суук мезгилде жылынышкан жыркычтарды коркутушкан.

Биргелешип иштөө

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест түзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест түзүшөт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.


Сабакты бышыктоо:

  1. Нерселердин массасы эмнелердин жардамында өлчөнөт?

  2. Массанын бирдиги үчүн эмне кабыл алынган?

  3. Массанын бирдигинин этанолу кайда сакталып турат?

  4. Биз кайсы газ менен дем алабыз?

  5. Биздин сезүү органдарыбыз?

Үй тапшырма берүү: окуп келүү.

Баалоо: жекече баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.














Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын өтүлгөн датасы:

Сабак өтүлгөн класс:

Сабактын темасы: «Зат эмнелерден турат»

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Зат эмнелерден турат деген тема жөнүндө билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест түзүшөт.

2. Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.


Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Зат эмнелерден турат темасы жөнүндө билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест түзө билсе.

2. Өнүктүрүүчүлүк Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.

3.Тарбия берүүчүлүк . Окуучулар билимдүү болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сүрөт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо

Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүндүрөт.

Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана түшүнөт


Өтүлгөн теманы кайталоо

Окуучулар экиден өз алдынча тест түзүшүп бири-бирине берип үй тапшырманы бышыкташат.

Жаңы тема:

Тема: Зат эмнеден турат?

Зат эн майда бөлүкчөлөрдөн турарын адамдар мурдаттан эле билишкен. Бул жөнүндө мындан 2500 жыл мурун грек окумуштуусу Демокрит айткан. Заттардын майда бөлүкчөдөн турурын тажрыйба жүзүндө далилдесе болот. Эгерде топту кол менен кыссак, топту толтуруп турган абанын көлөмү азаят.

Нерселердин өлчөмдөрү ысыганда жана муздаганда өзгөрөт. Мойну сууга салынган колбаны ысыта баштайбыз. Аба ысыгында суну колбадан съръп чыгарат жана анын көбүкчөлөрү сыртка чыга баштайт. Демек абанын көлөмү ысыганда кенейет. Колбаны муздатсак ага суу кире баштай. Колбада калган абанын көлөмү азаят.

Күндөлүк турмуштан суюктук ысыганда анын денгээли чоноерун билебиз. М: казанга, чайнекке толтура суу куюп ысытсак кайнаганда ал төгөлө баштайт.

Катуу нерселердин да көлөмү кенейет.

Өзүнөр төмөндөгөдө тажрыйба жүргүзсөнөр болот; Кичинекей тактайга мык кагып арасына метал пластинкасын койгула. Метал пластинкасын алып коюп анны ысыткыла. Кайра аны мыктардын атасына бат салганга арекет кылгыла. Эмне байкалды?

Бул тажрыйбалар кату нерселер суктуктар жана газдар майда бөлүкчөлөрдөн турат жана алардын арасында боштук бар деп эсептөөгө түрткү болот.

Бөлүкчөлөр бири бирине алыстаганда нерсенин көлөмү чоноет, бири бирине жакындаганда кичинерет.

Заттарды түзүп турган майда бөлүкчөлөр –молекула деп аталат.

Заттын молекуласы анын бардык касиетин мүнөздөйт.

молекуланын өлчөмдөрү абдан кичине болгондуктан ар бир нерседе кёп сандаган молекула болот.1 см3 көлөмдө канча молекула болсо ошончо сандагы кумду чогултса анда чон үймөк кум болмок.

Ар бир молекула өзүнө окшогон коншу молекуланы тартат, ал эми өзү ага тартылат.

Биргелешип иштөө

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест түзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест түзүшөт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

  1. Зат кандай майда бөлүкчөлөрдөн турарын кантип далилдеген?

  2. Чайнекке толтуруп суу куюп ысытсак, ал кайнаганда төгүлө баштайт эмне үчүн?

  3. Молекула деген эмне?

  4. Молекуланы түзүп турган бөлүкчө эмне деп аталат?

  5. Молекулалар кандай арекеттенишет?

  6. Кандай элементардык бөлүкчөлөрдү билесинер?

Ъй тапшырма берүү: .өтүлгөн темаларды окуп келүү.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.













Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын өтүлгөн датасы ________________ ________________

Сабак өтүлгөн класс: ____________ _____________

Сабактын темасы: «Малекула жана атомдордун кыймылдары.»

Сабактын максаты:

1. Билим берүүчүлүк. Окуучулар Малекула жана атомдордун кыймылдары деген тема жёнъндё тъшънък алышат.

2. Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдүү болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.


Көрсөткүчтөр:

1. Билим берүүчүлүк. Окуучулар Малекула жана атомдордун кыймылдары деген тема жөнүндө түшүнүк алышса.

Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.

3.Тарбия берүүчүлүк Окуучулар билимдүү болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сүрөт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо

Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүндүрөт.

Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана түшүнөт


Өтүлгөн теманы кайталоо

Окуучулар экиден өз алдынча суроо беришет.

  1. Зат кандай майда бөлүкчөдөн турарын кантип далилдеген?

  2. Чайнекке толтуруп суу куюп ысытсак, ал кайнаганда төгүлө баштайт эмне үчүн?

  3. Молекула деген эмне?

  4. Молекуланы түзүп турган бөлүкчө эмне деп аталат?

  5. Молекулалар кандай арекеттенишет?

  1. Кандай элементардык бөлүкчөлөрдү билесинер?

  2. Билим эмненин негизинде пайда болот»?

  3. Жер күндүн айланасында айланат деп ким айткан?



Жаңы тема:






















Биргелешип иштөө

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест түзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест тзүшөүт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.


Сабакты бышыктоо:

  1. Нерселердин массасы эмнелердин жардамында өлчөнөт?

  2. Массанын бирдиги үчүн эмне кабыл алынган?

  3. Массанын бирдигинин этанолу кайда сакталып турат?

  4. Биз кайсы газ менен дем алабыз?

  5. Биздин сезүү органдарыбыз?

  6. Нерсе деген эмне?

  7. Нерселер канчага бөлүнөт?


Үй тапшырма берүү: окуп келүү.

Баалоо: жекече баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.











Табият таануу сабагы


Сабактын өтүлгөн датасы ________________


Сабак өтүлгөн класс: 5-класс

Сабактын темасы: «Химиялык элементтер»

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Химиялык элементтер жёнъндё билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест тъзъшёт.

2. Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өсөт, эске сактоосу өнүгөт, логикалык ой чабыты өсөт

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдъъ болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.



Кёрсёткъчтёр:

1.Билим берүүчүлүк. Окуучулар Химиялык элементтер жёнъндё билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест тъзё билсе.

Өнүктүрүүчүлүк. Окуучулардын сөз байлыгы өссө, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты өссө.

3.Тарбия берүүчүлүк. Окуучулар билимдъъ болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сърёт, магнит, глобус, карта.


Сабактын жършъ:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жаңы тема

4.Бышыктоо

5.Үй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо


Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана түшүшүндүрөт.



Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана тъшънёт


Ётългён теманы кайталоо

Окуучулар экиден ёз алдынча тест тъзъшъп бири-бирине берип ъй тапшырманы бышыкташат.



Жа=ы тема:

Тема: Химиялык элементтер.

Бирдей атомдордун жыйындысы химиялык элементтерди тъзёт.


Жаратылышта кездешкен къкърттън баардык атомдору- къкърт элементтери, кычкылтектин атомдору- кычкылтек элементинин темирдин атомдору- темир элементин тъзёт. Темирдин сымаптын ачылышы мезгилдери биздин эрага чейин 6-2 мининчи жылдарга тура келет.17-кылымдын биринчи жарымында генри ковендиш суутек элементин ачкан.

1771-жылы К.Шееле кычкылтек элементин ачкан.кычкылтек 1774-жылы пристли деген окумуштуунун тажрыйбаларында бёлънъп алынган. 1772 жылы Рутенфорт жана Шееле азоту ачылган.химиялык элементтер асман телолорунун аталышы боюнча аталган. Мисалы:теллур- жердин латынча аталышы, селен-айдын грекче аталышы, уран- уран планетасы. Палладий- палада астроиди церий-церара. Айрым окумуштуулар ёз ёлкёлёрънън атын беришкен. М, Галий элементи –франция мамлекетинин скандий скандинавия мамлекетине коюлган.

Байыркы мезгилден тартып эле 19-кылымдын жарымына чейин 63 элемент ачылган.

Биргелешип иштёё

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест тъзъънъ тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест тъзъшёт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.


Сабакты бышыктоо:

1.Химиялык элемент деген эмне?

2. кычкылтек азот деген элементтерди кимдер ачкан?

3.Асман телолорунун урматына аталган химиялы элементтерди атагыла.

4.элементтердин табигый системасы деген таблицаны ким тъзгён?

Ъй тапшырма беръъ: Ётългён темаларды окуп келъъ.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.











Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын ётългён датасы ________________

Сабак ётългён класс: ____________

Сабактын темасы: «Жёнёкёй заттар»

Сабактын максаты:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар Жёнёкёй заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест тъзъшёт.


2.Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёсёт, эске сактоосу ёнъгёт, логикалык ой чабыты ёсёт.


3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.



Кёрсёткъчтёр:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар Жёнёкёй заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест тъзё билсе.


Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёссё, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты ёссё.

3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сърёт, мезгтлдик система, бор. карта.


Сабактын жършъ:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жа=ы тема

4.Бышыктоо

5.Ъй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо


Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана тъшъндърёт.


Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана тъшънёт


Ётългён теманы кайталоо

1.Химиялык элемент деген эмне?

2. кычкылтек азот деген элементтерди кимдер ачкан?

3.Асман телолорунун урматына аталган химиялы элементтерди атагыла.

4.элементтердин табигый системасы деген таблицаны ким

тъзгён?

Окуучулар экиден ёз алдынча тест тъзъшъп бири-бирине берип ъй тапшырманы бышыкташат.



Жа=ы тема:

Тема: Жёнёкёй заттар

Азыр илимде бир бир нечен милиондогон заттар белгилъъ. Ар бир зат кенири таралып, ёзънън тиешелъъ атын алган.

Бир търдёгъ атомдордон туруучу заттар- жёнёкёй заттар деп аталат. М: темир, жез, суутек, къкърт. Азот. Магний.

Турмушта биз дайыма заттардын аралашмасын кезиктиребиз.

Сууга бордун майдасын салып аралаштырып суу менен бордун аралашмасын алабыз. Анын бёлъкчёлёрън куралданбаган кёз менен кёръъгё да болот. Бирок дайыма эле биз жолуктурган заттардын аралашма экендигин сыртынан билъъгё болбойт. М: сът бизге бир тектъъ зат катары кезигет. Анны микроскоптон карасак анда съзъп жъргён майдын тамчыларын кёръъгё болот. Демек сът заттардын аралашмасы.

Аралашманын ёзгёчё учуру- эритме. Кум шекерди, тузду сууга салып чайкасак тунук эмес суюктуктун ордуна тунук кум шекердин, туздун эритселерин алабыз. Андагы кум шекерди жёнёкёй кёз менен эле эмес къчтъъ микроскоптон да кёръъгё болбойт. Бирок эритмеде кум шекерди жана туздун бар экенин дароо эле билсе болот. Ал ъчън анын даамын тартып кёръъ же эритмени таза айнекке тамчылатып , кургатуу керек. Кургагнда кумшекер айнектин бетине майда кристаллчалар търъндё калып калат.


Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест тъзъънъ тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест тъзъшёт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

-кандай заттар жёнёкёй заттар деп аталат.

-Мисал келтир?

-Сът кандай зат?

-Тузду кантип тазалоого болот?

Ъй тапшырма беръъ: Ётългён темаларды окуп келъъ.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.











Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын ётългён датасы ________________


Сабак ётългён класс: ____________

Сабактын темасы: « Татаал заттар»

Сабактын максаты:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар татаал заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест тъзъшёт.


2.Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёсёт, эске сактоосу ёнъгёт, логикалык ой чабыты ёсёт.


3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.



Кёрсёткъчтёр:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар татаал заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест тъзё билсе.


Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёссё, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты ёссё.

3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сърёт, мезгтлдик система, суу. карта.


Сабактын жършъ:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жа=ы тема

4.Бышыктоо

5.Ъй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо


Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана тъшъндърёт.


Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана тъшънёт


Ётългён теманы кайталоо

-кандай заттар жёнёкёй заттар деп аталат.

-Мисал келтир?

-Сът кандай зат?

-Тузду кантип тазалоого болот?


Окуучулар экиден ёз алдынча тест тъзъшъп бири-бирине берип ъй тапшырманы бышыкташат.


Жа=ы тема:

Тема: Татаал заттар

Ар кандай элементтердин атомдорунан турган заттар- татаал заттар деп аталат. Кумшекер, суу айнек, кагаз топурак булар татаал заттар. Мисалы суунун алып кёрёлъ. Суунун курамында кандай элементтердин атомдору бар экендигин аныктоо ъчън ал аркылуу электр тогун ёткёрёт.

Суутек менен кычкылтек биригип татаал нерсени –сууну пайда кылды. Суну ажыратчак эки жёнёкёй зат пайда болот. Мында суутектин эки, кычкылтектин бир атому бар экендигин билдирет. Суунун химиялык формуласы.-Н2О.

Суу суюктук. Къйъп жаткан ширенкенин талын сууга салсак ёчёт. Суу къйбёйт жана отундун къйъшънё жардам бербейт. Демек жёнёкёй зат кычкылтек менен суутек ээ болгон касиеттерге суу эээ эмес.суунун курамында кандай элементтер бар экуендигин аныктоо ъчън ал аркылуу электр тогун ёткёрёбъз тёмёнкъ куралды суу толтурулган айнек тътъкчёсънё търат. Учтары туруктуу ток булактарына тураштырууга мъмкън болгон эки металл пластинкасын сууга салабыз.бул тъзълъштъ замат электрондордон тъссъз газдын кёбъкчёлёрън кётёръп тътъктън жогорку жагына кётёрълё башташат. Булл тътъктёгъ газдардын бёлънъп чыгышы биринчисинде экинчисине караганда эки эссе кёп экендигин тез эле байкалат.

Биргелешип иштёё

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест тъзъънъ тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест тъзъшёт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

-Суу заттардын кайсы тобуна кирет?

-суунун татаал зат экендигин кантип далилдёёгё болот?

-суутек кандай касиеттерге ээ?

Кычкылтек кандай касиеттерге ээ?


Ъй тапшырма беръъ: Ётългён темаларды окуп келъъ.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.















Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын ётългён датасы ________________


Сабак ётългён класс: ____________

Сабактын темасы: « Татаал заттар»

Сабактын максаты:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар татаал заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест тъзъшёт.


2.Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёсёт, эске сактоосу ёнъгёт, логикалык ой чабыты ёсёт.


3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.



Кёрсёткъчтёр:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар татаал заттар жёнъндё билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест тъзё билсе.


Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёссё, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты ёссё.

3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сърёт, мезгтлдик система, суу. карта.


Сабактын жършъ:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жа=ы тема

4.Бышыктоо

5.Ъй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо


Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана тъшъндърёт.


Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана тъшънёт


Ётългён теманы кайталоо

-кандай заттар жёнёкёй заттар деп аталат.

-Мисал келтир?

-Сът кандай зат?

-Тузду кантип тазалоого болот?


Окуучулар экиден ёз алдынча тест тъзъшъп бири-бирине берип ъй тапшырманы бышыкташат.


Жа=ы тема:

Тема: Татаал заттар

Ар кандай элементтердин атомдорунан турган заттар- татаал заттар деп аталат. Кумшекер, суу айнек, кагаз топурак булар татаал заттар. Мисалы суунун алып кёрёлъ. Суунун курамында кандай элементтердин атомдору бар экендигин аныктоо ъчън ал аркылуу электр тогун ёткёрёт.

Суутек менен кычкылтек биригип татаал нерсени –сууну пайда кылды. Суну ажыратчак эки жёнёкёй зат пайда болот. Мында суутектин эки, кычкылтектин бир атому бар экендигин билдирет. Суунун химиялык формуласы.-н2о.

Суу суюктук. Къйъп жаткан ширенкенин талын сууга салсак ёчёт. Суу къйбёйт жана отундун къйъшънё жардам бербейт. Демек жёнёкёй зат кычкылтек менен суутек ээ болгон касиеттерге суу эээ эмес.суунун курамында кандай элементтер бар экуендигин аныктоо ъчън ал аркылуу электр тогун ёткёрёбъз..= тёмёнкъ куралды суу толтурулган айнек тътъкчёсънё търат. Учтары туруктуу ток булактарына тураштырууга мъмкън болгон эки металл пластинкасын сууга салабыз.бул тъзълъштъ замат электрондордон тъссъз газдын кёбъкчёлёрън кётёръп тътъктън жогорку жагына кётёрълё башташат. Булл тътъктёгъ газдардын бёлънъп чыгышы биринчисинде экинчисине караганда эки эссе кёп экендигин тез эле байкалат. Кёп бёлънъп чыккан газды карайлы. Ал тъссъз тунук.

Биргелешип иштёё

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест тъзъънъ тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест тъзъшёт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

-Суу заттардын кайсы тобуна кирет?

-суунун татаал зат экендигин кантип далилдёёгё болот?

-суунун молекуласынын курамына кайсы элементтердин атомдору кирет?

Ъй тапшырма беръъ: Ётългён темаларды окуп келъъ.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.














Табият таануу сабагы 5-кл


Сабактын ётългён датасы


Сабак ётългён класс:

Сабактын темасы: «Кайталоо»

Сабактын максаты:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар ётъдгёндъ кайталап билимдерин бышыкташат, тема боюнча бири-бирине суроо беришет,тест тъзъшёт.


2.Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёсёт, эске сактоосу ёнъгёт, логикалык ой чабыты ёсёт.


3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулат, таза, потриот болууга тарбияланат.



Кёрсёткъчтёр:

1.Билим беръъчълък. Окуучулар ётъдгёндъ кайталап билимдерин бышыкташат , тема боюнча бири-бирине суроо беришсе, тест тъзё билсе.


Ёнъктъръъчълък. Окуучулардын сёз байлыгы ёссё, эске сактоосу калыптанса, логикалык ой чабыты ёссё.

3.Тарбия беръъчълък. Окуучулар билимдъъ болууга умтулса, таза, патриот болууга тарбияланса.


Сабактын жабдылышы: Сърёт, мезгилдик система, бор. карта.


Сабактын жършъ:

1.Уюштуруу

2.Суроо -жооп

3.Жа=ы тема

4.Бышыктоо

5.Ъй тапшырма

6. Баалоо

7.Жыйынтытоо


Мугалимдин иш аракети: Сабактын темасын , максатын айтат жана тъшъндърёт.


Окуучунун иш аракети: Сабактын темасынын максатын угат жана тъшънёт


Ётългён теманы кайталоо

-Суу заттардын кайсы тобуна кирет?

-суунун татаал зат экендигин кантип далилдёёгё болот?

-суунун молекуласынын курамына кайсы элементтердин атомдору кирет?

-суутек кандай касиеттерге ээ?

Кычкылтек кандай касиеттерге ээ?


Окуучулар экиден ёз алдынча тест тъзъшъп бири-бирине берип ъй тапшырманы бышыкташат.


Жа=ы тема:

Тема: Кайталоо

-кандай заттар жёнёкёй заттар деп аталат.

-Мисал келтир?

-Сът кандай зат?

-Тузду кантип тазалоого болот?

1.Химиялык элемент деген эмне?

2. кычкылтек азот деген элементтерди кимдер ачкан?

3.Асман телолорунун урматына аталган химиялы элементтерди атагыла.


  1. Зат кандай майда бёлъкчёдён турарын кантип далилдеген?

  2. Чайнекке толтуруп суу куюп ысытсак, ал кайнаганда төгүлө баштайт эмне үчүн?

  3. Молекула деген эмне?

  4. Молекуланы түзүп турган бөлүкчө эмне деп аталат

Биргелешип иштөө

Мугалим окуучуларга дептерлерине 2 ден тест тъүзүүнү тапшырма берет

Окуучулар дептерлерине 2 ден тест түзүшөт.

Тема боюнча тыныгуу: Атом жана малекула оюнун ойнотуу.

Сабакты бышыктоо:

1.Химиялык элемент деген эмне?

2. кычкылтек азот деген элементтерди кимдер ачкан?

3.Асман телолорунун урматына аталган химиялы элементтерди атагыла.


Үй тапшырма берүү: Өтүлгөн темаларды окуп келүү.

Баалоо: тестин жыйынтыгы менен баалоо

Жыйынтыктоо: саламатта баргыла балдар.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!