СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді сабақ жоспары»



Сабақ жоспары

Сабақ: Биология

Мектеп:

Күні:16.11.2018жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсенкүл, Нұршаһар,Ақжан

Сынып: 8

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:


Тыныс алу және тыныс шығару механизмі

Сабақ негізделген оқу мақсаты

8.1.4.2 Тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Тыныс алу және тыныс шығару жолдарын анықтайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Тыныс алу, тыныс шығару механизмдерін талқылайды

Кейбір оқушылар істей алады:

Тыныс алу мен тыныс шығару механизмдерінің маңызын анықтайды

Бағалау критерийлері

Тыныс алу және тыныс шығару механизмін сипаттайды


Тыныс орталығының қызметін анықтайды


Пәнаралық байланыс

Физика ( тыныс алу ,тыныс шығару кезіндегі өкпедегі ауа қысымының өзгеруі,өкпе көлемінің өзгеруіндегі қозғалыс)

Құндылықтармен байланыс

Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, өзгенің пікіріне құрметпен қарауға баулу

Жұптық жұмыс кезінде сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру

Жеке жұмыс кезінде өз оқуына жауапкершілікпен қарау, өмір бойы білім алуға дайын болуға баулу


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Тыныс алу және тыныс шығару механизмін талдай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Нейрогуморальдық, хеморецепторлар, қорғаныш рефлекстері, көкет(диафрагма), кеуделік және құрсақтық тыныс алу типтері

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Тыныс алу, тыныс шығару, жөтелу және түшкіру себептері , олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Оттек тыныс алу мүшелеріне емес, тікелей қанға түскенде, адам тіршілігін жалғастыра ала ма? Неліктен?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Тыныс алуға қатысатын бұлшықеттердің қайсысы жиырылып, қайсысы босаңситындығын анықтау


Алдыңғы білім

Тыныс алу мүшелері мен тыныс алудың маңызы туралы біледі


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы

10 мин.










1мин





4мин







2мин




3мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгелдеу;

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, ынтымақтастық орта қалыптастыру;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырыптан сұрақтар беру:

1.Альвеола мен қан арасында газ алмасу қалай жүреді?

2.Өкпедегі қанның оттекке қанығуы нені білдіреді?

3.Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу қалай жүзеге асады?

4.Қанның көмірқышқыл газына қанығуы нені білдіреді?

Бағалау:Оқушылардың жауаптары смайликтер арқылы бағалау

Оқушылартыныс алу мүшелерінің суреттерін құрастыру арқылы 3 топқа топтастырылады.

-балалар, жаңаша топтасқанда қандай сөздер туындады? Бүгінгі сабақта біз нені оқып-үйренеміз?

Ой қозғау және тақырыпқа шығу мақсатында тыныс алу туралы бейнежазба көрсету.

Сіздер бұл фильмде нені көрдіңіздер?

Тыныс алу мен тыныс шығару механизмі туралы нені түсіндіңіздер?

Сабақтың тақырыбы айқындалады. Оқушыларды оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.











смайликтер


тыныс алу мүшелерінің суреттері



тыныс алу және тыныс шығару механизмі

видео

Ортасы

25 мин


2 мин




5 мин





3 мин

3 мин






2 мин



4мин





























1мин



5мин




Топтық жұмыс: « Жұптасып – ойлан – бөліс» әдісі.

Әр топ өздеріне берілген мәтінмен жұмыс жасайды, алдын ала іздену тапсырмасы бойынша топ болып талқылайды, суреттер арқылы түсіндіреді, оқу мақсатына сай жұмыс орындайды.


І топ. Тапсырма №1 Тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі

ІІ топ. Тапсырма №2 Тыныс алудың гуморальдық реттелуі

ІІІ топ. Тапсырма №3 Қабырғааралық бұлшықеттер мен көкет

Әр топ баяндамашылары топ жұмысын қорғайды

Бағалау: Критерийлерге сәйкес топтардың өзара бағалауы жүреді.

1.Жауаптың толық болуы

2.Сөйлеу мәдениетінің шеберлігі

3.Идеяның тың болуы


Кері байланыс: 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың жауаптарына келісесіздер ме? Неліктен?


Жұптық жұмыс.

1-жұп.Биологиялық диктант

Тыныс алғанда-..................... бұлшықеттер жиырылып, қабырғаларды көтереді. ................. жайпақ болып, құрсақ қуысындағы мүшелерге ................... түсіреді. Нәтижесінде кеуде қуысының ................ артып, өкпеқап қуысындағы қысым төмендейді. Осы кезде .............. кеңейіп, қысым азаяды да, атмосфералық ауа өкпеге барады. Тыныс алу іске асырылады.


2-жұп.Венн диаграммасы

Тыныс алу, тыныс шығару механизмдерін салыстырыңыз




3-жұп.Кестені толтырыңыз.

Тынысалу қозғалыстары

Салыстыру белгілері

Тыныс алу

Тыныс шығару

Қабырғааралық бұлшықеттердің



Көкет



Кеуде қуысы



Өкпенің көлемі



Өкпедегі қысым



Атмосферадағы ауа




Бағалау:Дайын үлгі және болжамды жауап арқылы жұптардың өзара қалыптастырушы бағалауы жүзеге асырылады.


Жеке жұмыс (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары) (қосымша №1)

Бағалау. Дескриптор бойынша оқушыларға жазбаша кері байланыс беру


Оқулық, постер, стикер


















Үлестірме материалдар

Соңы


5 мин


3мин













2 мин

Рефлексия:

«Чемодан- қоқыс жәшігі –еттартқыш»

Бүгінгі тақырыптан көп мағлұмат алдым десеңіздер, чемоданға салыңыздар. Бүгінгі сабақта өзіме ұнамаған әрекеттерім, қоқыс жәшігіне салыңыздар. Ал тақырып туралы әлі оқуым керек, ізденемін десеңіздер еттартқышқа салыңыздар.

Үй тапсырмасы:§26 Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері

«Чемодан- қоқыс жәшігі –еттартқыш»

суреттері, стикерлер


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Сынып оқушыларының барлығына

тыныс алу мүшелерін атау және тыныс шығару жолдарын анықтау сұрақтары беріледі.

Көпшілігіне

тыныс алу, тыныс шығару механизмдерін талқылау беріледі,

ал аса қабілетті оқушыға

тыныс алу мен тыныс шығару механизмдерін ағза үшін маңызын бағалау тапсырмалары жоспарланды.

Оқушылардың жеке тапсырмаларды және топтық жұмыстарды орындау үрдісін мұғалім бақылауында ұстайды.


1.Үй тапсырмасын сұрауда смайликтер арқылы бағалау.

2.Тақырыпты ашу үшін

бағалау: оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау.

3.Топтық жұмыста критерийлерге сәйкес топтардың өзара бағалауы.

4.Бағалау критерийлері мен дескриптор арқылы оқушының оқу мақсатына жеткендігін өлшеу.


Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау

Таныстырылым, топтық жұмыстар кезінде белсенді іс-әрекет түрлерін жасау

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?























Қосымша №1


Тақырып Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымныңөзгеруі



Оқу мақсаты 8.1.4.2 Тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру

Бағалау критерийі

Білім алушы:

Тыныс алу және тыныс шығару механизмін сипаттайды.


Тыныс орталығының қызметін анықтайды



Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну


Тапсырма



1. Көкет қозғалғанда кеуде қуысының көлемі қай бағытта өзгереді, түсіндіріңіз.

(a)Тыныс алу механизмін түсіндіріңіз:







Тыныс шығару механизмін түсіндіріңіз:

































(b) «Мүшелердің күйі мен тыныс алу және тыныс шығару өзгерісі» кестесін толтырыңыз.

Мүшелердің күйі

Тыныс алу

Тыныс шығару

Ми



Қабырғааралықбұлшықеттер



Диафрагма



Кеуде қуысының көлемі

Ұлғаяды

Кішірейеді

Өкпе



Нәтиже

Кеуде қуысының қысымы,өкпедегі альвеоладағы және қолқадағы





Дескриптор Білім алушы

  • Тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіреді;

  • Тыныс алу және тыныс шығару өзгерістерін анықтайды.







Сараланған тапсырма. (аса қабілетті оқушы үшін)

  1. Тыныс алу мен тыныс шығару механизмдерінің ағза үшін маңызы қандай?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------