Сабақ: Адамның табиғаттағы рөлі | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Фарида, Айдана, Алтынай |
Сынып:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Адамның табиғаттағы рөлі |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | – биологиялық әртүрлілікті сақтау және қолдау қажеттілігінің себептерін негіздеу; – дүниежүзілік тұқым қорының маңызын бағалау. |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: |
Биологиялық әртүрліліктің маңызын түсінеді Адамның табиғатқа тигізетін әсерін біледі. Дүние жүзілік тұқым қорының қажеттілігін сипаттайды |
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
Адам әсерінен болатын табиғаттағы өзгерістерді анықтайды; Биологиялық алуантүрлілікті сақтау жолдары мен жасалып жатқан жұмыстарды зерделейді Дүниежүзілік тұқым қоры құрылу себебін талдайды |
Кейбір оқушылар істей алады: |
Адамның табиғаттағы роліне баға береді |
Бағалау критерийлері | Адамның іс-әрекетінің табиғатқа тигізетін әсерін талдайды; Табиғатты сақтаудың жолдарын қарастырады; Дүниежүзілік тұқым қорының маңыздылығын анықтайды; |
Пәнаралық байланыс | География тұқым қорының орнын анықтау кезінде топтық жұмыстарда, әдебиет пәнімен ауызша жазбаша(телеграмма) өз ойларын білдіру |
Құндылықтармен байланыс | Топтық жұмыс барысында сыйластыққа, құрметпен қарауға, ынтымақтастыққа, сын тұрғысынан ойлауға жеке жұмыс негізінде жауапкершілікті сезінуге, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Адам іс әрекетінің қоршаған ортаға әсері турсалы өз ойларымен бөліседі,басқаларды тыңдайды |
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
Биологиялық көптүрлілік- биологическая разнообразия - biological diversity Дүниежүзілік тұқым банкі- Всемирный банк семян- World seed Bank Табиғи ресурстар-Природные ресурсы- Natural wealth Дүниежүзілік тұқым қоры, озон қабаты, қышқыл жаңбыр, биологиялық алуантүрлілік |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
ХХІ ғасыр соңына қарай жер бетінде біраз түрлер жойылады екен. Бір түрді жоғалту арқылы адам тағы нені жоғалтуы мүмкін? |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Неліктен тұрғын үй маңындағы тұрмыстық қоқыс үйінділері қауіпті? / тұрғын үй жанында төгілген қоқыстың қауіпті болу себебі: жұқпалы ауру тарататын жәндіктерді, қарғалар, кептерлер, көртышқандарды, бұралқы иттер мен мысықтарды үйір етеді. Шіріген қалдықтар – ауру тудыратын бактериялардың дамитын ортасы. Сымдар, сынықтар жарақат алуға себепкер болады. Қоқыс – ауаның, судың, топырақтың ластануына алып келеді/ |
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
Биологиялық алуантүрлілікті сақтаудың жолдарын дәптерге түсіру |
Алдыңғы білім | Оқушыларда адамның қоршаған ортаға әсері туралы қарапайым түсініктері бар |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басы 7 мин. | 2мин 5 мин | Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. Сыныпты топқа бөлу «Biological diversity», «World seed Bank» «Natural wealth» сөздерін (қағаз қиындылары) құрау арқылы топтарына бөлінеді. Әр топ өз атауларың орысша қазақшасын айтады. Бұл ұғымдардан бүгінгі сабағымыз не туралы болатынын болжап айтайық. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. | Топ аттары жазылған қағаз қиындылары |
Ортасы 28 мин | 2 мин 7 мин 2 мин 9 мин 3 мин 5 мин | «Миға шабуыл» Табиғи ресурстар және биалогиялық алуан түрлілік туралы бұрынна түсінігіміз бар, олай болса өз білгендерімізді ортаға салайық. (Оқушы пікірлерін тыңдау) Видео көрсетілім «Дүниежүзілік тұқым банкі» Талқылау сұрақтары Көрсетілген видео көріністен не байқадыңыздар? Дүниежізілік тұқым қоры дегеніміз не? І. Оқулықпен жұмыс. Мәтімен танысу (Тж) ИДЕАЛ стратегиясын пайдалану Барлық топтарға ортақ тапсырма Тақырыптағы негізі проблеманы анықтаңыздар Проблемалық сұрақтар құрастырыңыздар Осы проблемаларды шешу жолдарын қарастырыңыздар Таңдау жасаңыздар Өз жұмыстарыңызға түйін жасаңыздар Әр топтың баяндамашысы өз жұмыстарымен таныстырады. Кері байланыс (Ауызша ) Бағалау. Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы топтардың өзара бағалауы жүреді. ЖЖ. Құзырлылық тапсырмасы (1 –жұп) Грейг қызғалдағы.(1-қосымша) (2-жұп) Нөсер жауын. (2-қосымша) Бағалау. Болжамды жауаптар арқылы жұптардың өзара бағалауы жүреді. (Ж) қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (3-қосымша) | Bilimland.kzсайтынан видеоролик) Тапсырмалар жазылған парақшалар |
Соңы 5 мин | 2 мин 3 мин | Рефлексия: «Телеграмма» 10-15 сөзден тұратын бүгінгі тақырып туралы ата-аналарына телеграмма жазу ұсынылады. 2-3 минут телеграмма құруға беріледі, содан соң барлығы өз телеграммаларын оқып жалпы қорытынды жасалады. Үйге тапсырма: Егер мен табиғат сақшысы болсам. (шағын эссе) | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? Барлық оқушыларға биологиялық әртүрлілікті, адамның табиғатқа әсерін, биологиялық тұқым банкісінің ерекшелігін анықтау тапсырмасы беріледі Көпшілік оқушыларға биологиялық алуантүрлілікті сақтау жолдарын, Дұниежүзілік тұқым қорынын құрылу себептерін айқындау тапсырмасы берілсе, ал кейбір оқушыларға адамның табиғаттары ролін анықтауға бағытталған сараланған тапсырма жоспарланды. | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушылардың жеке тапсырмаларды және топтық жұмыстарды орындау үрдісін мұғалім бақылауында ұстайды. 1.Тақырыпты ашу үшін бағалау: оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. 2. Топтық жұмыста 3. Бағалау критерийлері мен дескриптор арқылы оқушының оқу мақсатына жеткендігін өлшеу. | қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. (Bilimland.kzсайтынан видеоролик) |
| | |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
ХХІІ ғасыр. Қазақстанның ғалымдары Грейг қызғалдағының жойылып кеткендігі туралы хабарлама жасады. Грейг қызғалдағы эндемик өсімдік. Ғалымдардың Грейг қызғалдағын қайта қалпына келтіру мүмкіндігі бар ма?
Ескерту: жауаптарыңызды дәледеңіздер (неге «иә» неге «жоқ»________________________________________________
Мараттың үйі таулы аймақта орналасқан. Бір күні түнімен қатты нөсер жауын жауды. Таңертең Марат далаға шыққында ағаштарда өзгеріс болғанын байқады. Ағаш жапыақтарында ақшыл дақтардың пайда болып, солғын тартыпты. Бұл құбылыстың себебі не?
Ескерту: жауаптарыңызды дәледеңіздер (неге «иә» неге «жоқ»_______________________________________________
Тақырып: Адамның табиғаттағы рөлі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры
Оқу мақсаты: 8.3.2.1 Биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептерін негіздеу 8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау
Білім алушы: Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін талдайды.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1._____________________________________________________________________________________.2._____________________________________________________________________________________3._____________________________________________________________________________________ б) Жоғарыдағы суретте келтірілген Дүниежүзілік тұқым Банкінің құрылысын жазып, маңыздылығын түсіндіріңіз.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Берілген сұраққа жауап жазыңыз.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------