СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Лабиринттен шығу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Лабиринттен шығу»


Күні: 25.01.2019ж

Мектеп:№8

Сынып: 5 ғ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Лабиринттен шығуды табу

Сабақтың оқу мақсаттары

5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысалдар келтіру

5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушыларға:

Оқушылара жалпы лабиринт ұғымын, шығу тарихын түсініеді.

Лабиринттен шығу алгоритмдерін құруды үйренеді.

Белсенді оқушыларға:

Лабиринт сөзіне анықтама бере алады. Лабиринтің пайдасын түсіндіре алады.

Қабілеті төмен оқушылар:

Лабиринт туралы жалпы түсінігі болды.

Бағалау критерийлері

  • Лабириттің шығу тарихын біледі

  • Лабиринт анықтамасын біледі

  • Лабиринт бізге не үшін керек деген сұраққа жауап бере алады

  • Лабиринттен шығу жолдарын және тәсілдерін біледі

Тілдік мақсаты


Оқушылар: Орындаушылар мен командалардың жұмысын ауызша түсіндіре алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Лабиринт

Лабиринт

Labyrinth

Жазықты

Плоскостные

Planar

Көлемді

Объемные

Surround



Жазылым дағдысы:

Лабиринт сөзінің үш тілде аталуы мен жазылуын білу

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктері:

Алгоритм сөзінің мағынасы? Алгоритм орындаушысына анықтама бер. Таң ертең мектепке бару алгоритмін құр.

Талқылауға арналған тармақтар:

  1. Алгоритм сөзінің мағынасы?

  2. Алгоритмдің қандай түрлері бар?

  3. Алгоритмді орындаушы кім?

  4. Алгоритм командаларын атап шық?

Құндылықтарға баулу

  • Жауапкершілік

  • Сыйластық

  • Әріптестік

  • Қиындықтан шыға білу

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, математика, орыс тілі, ағылшын тілі, тарих

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушыларда өмір тәжірибесінен алгоритмдер туралы түсінігі бар.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызметі

Ресурстар

Сабақтың басы



































Сабақтың ортасы









































Сергіту сәті













Сабақтың соңы

І. Ұйымдастыру кезеңі. (3 мин)

  • Амандасу (ағылшын тілінде амандасу, жағдайларын сұрау)

  • Түгендеу

Топқа бөлу.

Оқушыларды 1,2,3 санау арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін.

1-топ: Сызықтық

2-топ: Тармақталған

3-топ: Циклдік

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)

Топтың атауына сәйкес кез-келген бір кейіпкерге алгоритм құрады.

Бағалау дескрипторы арқылы бір-бірін бағалайды.

  • кейіпкерлерді дұрыс таңдай алады;

  • алгоритмдерді ажырата алады;

  • алгоритмді сөз түрінде ұсына алады;

  • командалар жүйесіне мысалдар келтіре алады.

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру (15 мин)

БББ” әдісі

Алдымен оқушылардан Лабиринт дегеніміз не? Ол туралы не білесіңдер? – деген сұрақтары арқылы олардың білгенін сұрап алып «Білемін» деген өріске жазып аламыз. Содан кейін «Білгім келеді?» деген өріске жазып аламыз.

Білемін

Білгім келеді?

Білдім

Қызықты деректер айтылады.

Аңыз әңгіме

«Лабиринт» сөзі грек тілінен аударғанда жерасты жолдар дегенді білдіреді. Алғашқы лабиринттерді сонау ежелден сала бастаған. Минос патшалығындағы крит лабиринтінде өмір сүрген Минотавр құбыжығы туралы аңызды естіген боларсыңдар. Ол патшалықтың астында орналасқан лабиринтте өмір сүріп, оған жіберіліп отырған жас жігіттер мен қыздармен қоректенген. Сол кезде афин патшаның ұлы Тесей лабиринтке кіріп, Минотаврды өлтіруге бел буады. Оған Минос патшаның қызы Ариадна көмектеседі. Ол Тесейге сиқырлы жіп орамын береді. Лабиринттің кіреберісінде Тесей жіптің соңын беліне байлап, лабиринтке кіреді. Минотаврды тауып өлтірген соң Тесей Ариадна берген сиқырлы жіптің көмегімен сыртқа шығады.

«Сөздікпен жұмыс» оқушылары мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды және дәптерлеріне жазып алады.

Лабиринт

Лабиринт

Labyrinth

Жазықты

Плоскостные

Planar

Көлемді

Объемные

Surround


«Лабиринт» жаттығуы (2 мин)

Қажетті құралдар: үлкен көлемді скотч, 1х1 м көлемде мата
Ережесі: Матаға маркермен кез-келген бағытта жолдар салынады. Қатысушылар матаны керіп ұстайды. Жолдың бір ұшына скотч қойылады. Қатысушылар матаның көмегімен скочты жолдармен жылжытып шығу қажет. Жолдан шығып кеткен жағдайда ойын қайта басталады.
Талдау:ойын жаттығуы аяқталғаннан кейін қатысушылар алған әсерлерімен бөлісіп, өз ойларын ортаға салады.

ІV.Практикалық тапсырма (5 мин)

3 топқа лабиринт кедергілері таратылады.

Лабиринттен шығу жолды тауып, алгоритмін жазады.

Сызықтың топқа

Тармақталған топқа

Циклдік топқа


Логикалық лабиринт 2(мин)

Әр топ математикалық тәуелділікті табу керек.

1) 9, 7, 10, 8, 11, 9, 12,…   (10, 13, 11)             

2) 162     ?    206 (184)                                   

3) 1, 3, ?, 7, 9   (5)

Дескриптор

  • мысалдарды дұрыс шешімін таба алды;

  • шапшаң ойлап, тапсырманы тез орындай алды;

Рефлексия (3 мин)

Үй тапсырмасы Виртуалды лабиринт туралы

қысқаша ақпарат жинап келу.



























































Кітап, интербелсенді тақта









бейнеролик





















































Мата, скотч, маркер























Қалам, таратпа қағаздар, плакат





































































«Лабиринт» жаттығуы
Қажетті құралдар: үлкен көлемді скотч, 2х2 м көлемде мата
Ережесі: Матаға маркермен кез-келген бағытта жолдар салынады. Қатысушылар матаны керіп ұстайды. Жолдың бір ұшына скотч қойылады. Қатысушылар матаның көмегімен скочты жолдармен жылжытып шығу қажет. Жолдан шығып кеткен жағдайда ойын қайта басталады.
Талдау:ойын жаттығуы аяқталғаннан кейін қатысушылар алған әсерлерімен бөлісіп, өз ойларын ортаға салады.


Анаграмманы шеш.  Геометриялық фигуралардың аттарын табу керек

  1. еңшбре — шеңбер

  2. шұбршүы — үшбұрыш

  3. трұбышрөт-төртбұрыш

  4. рвадкат – квадрат

  5. Логикалық лабиринт. Бұл сайыста 4 ұяшық берілген. Әр топ кезекпен ұяшықты таңдап, ондағы математикалық тәуелділікті табу керек

1) 9, 7, 10, 8, 11, 9, 12,…    /10, 13, 11…/                   3) 18 10 6 4 ?  (3)

2) 162     ?    206       (184)                                                     4) 1, 3, ?, 7, 9   (5)

5) 179      ?          193    (186)

  1. Математикалық виктарина

Сол жақтағы 10: Шаршының периметрі 44 см, қабырғасы неше тең?/11 см/

Сол жақтағы 20: Інісінің 14 асығы бар, ағасының одан 5 асығы артық. Екеуінің неше асығы бар?/33 асық/

Оң жақтағы 10: Қатар тұрған үш санның қосындысы да, көбейтіндісі де 6-ға тең? Сол сандарды ата  /1,2,3/

Оң жақтағы 20:     Бір-бір жастан арамыз.

Қосылып кейде басымыз,

Азайып кейде қаламыз.

бөлініп кейде арамыз,

Көбейіп те аламыз.(цифрлар)

 

Ортадағы 10: 9 бен 27 сандарының арасында қанша жұп сан бар?/9/

Ортадағы 20:  Шахмат ойынына 7 адам қатысқан. Әрқайсысы бір-бірімен бір партиядан ойнады. Олар барлығы қанша партия ойнаған?  /21партия/

 

Қызықты үзіліс

Екі топтың ұпайларын санағанша, көрермендерімізбен қызықты үзіліс өткізейік.

Шарты: жасырылған ұғымды немесе іс-әрекетті оқушылар ешбір дыбыс шығармай тек іс-қимылмен бейнелеулеріңіз қажет.

Жасырылған сөздер:

  1. Турист

  2. Күнтізбе

  3. Координаталық жазықтық

  4. Боран

  5. Піл

  6. Жады