СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Айлананын узундугу. Тегеректин аянты.

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Айлананын узундугу. Тегеректин аянты.»

42 Т.Сатылганов мектеби

Математика

6-класс

Надырбекова Гулипа Эркинбековна

Тема: Айлананын узундугу. Тегеректин аянты.

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк


Айлана жана тегерек жөнүндө түшүнүк алышат.

Формулаларды колдонуп өз алдынча айлананын узундугун , тегеректин аянтын табууну билишет.


Жоопкерчилик-түүлүккө, тырышчаактыкка, топтордо өз оюн эркин айтууга тарбияланышат.



Күтүлүүчү натыйжа:

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк


Айлана жана тегерек жөнүндө түшүнүк алышса.


Формулаларды колдонуп өз алдынча айлананын узундугун , тегеректин аянтын табууну билишсе.


Туура так иштөөгө, тырышчаактыкка, топтордо өз оюн эркин айтууга тарбияланышса.



Сабактын тиби: Жаны теманы өздөштүрүү

Сабактын усулу: Интерактивдүү

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, циркуль, проектор , быйтыкчалар , фигуралар, сурөттөр ж.б.

Уюштуруу:

1) Жоктоо

2) Класстын тазалыгын кароо

Быйылкы жыл биздин райондо кандай жыл деп жарыяланды?


Топторго бөлүү:

  • Ички айлана

  • Сырткы айлана

«Сократтын семинары» стратегиясы

Байкоочулар



Талкуулоого катышкан окуучулар











  • Байкоочулар

  • Талкуулоого катышкан окуучулар

«Сократтын семинары» стратегиясы («сократтык семинар» , «сократтык маектешүү» , «эвристикалык сүйлөшүү» катары дагы белгилүү ). Байыркы грек философу Сократ өзүнүн окуучулары менен колдонгон методиканын негизинде иштелип чыккан окутуу стратегиясы.

Жагымдуу маанай:

  • Бир орундуу сан ойлон;

  • Ага андан кийинки санды кош;

  • Келип чыккан санга 9ду кош;

  • Келип чыккан санды 2ге бөл;

  • Келип чыккан сандан биринчи ойлогон санды кемит;

  • Канча чыкты?

Алтын эреже:


Эреже


Белги


Штрафтык санкция


1-эреже


Тазалыкты сактоо


Тазалык жөнүндө декламация


2-эреже


Активдүү катышуу


Формула суроо


3-эреже


Мугалимдин сөзүн угуу


4-эреже


Тынч отуруу


Бийлеп берүү


5-эреже


Убакытты туура пайдалануу


Макал айтуу



Үй тапшырмасын текшерүү:

« Мурдагы билимдерди кайталоо жаны билимдерге жол ачат.» Н.Лейбниц.

1,6 : 0,2- 3,4*10 = 46

2,3 + 0,7- 2 ¾ *8 =2

Жаңы темага өбөлгө түзүү.

Тегерек деген эмне? Айлана деген эмне?

О – айлананын борбору,

ОА, ОС, ОД – радиустары,

СД – диаметри


Айлана тегерек турмушта:


Айлананын узундугу

Аныктама : Айлананын узундугу деп , турактуу сандын айлананын диаметрине болгон көбөйтүндүсү аталат.


3,14


санынын келип чыгуусу гректин «периферия» деген сөзүнүн баш тамгасынан алынган . Ал сөз «айлана» дегенди билдирет. Л. Эйлер 17-кылымда киргизген. санынын атайын күнү дагы бар.

Ал 14- мартта өткөрүлөт. Америкалык форматта (айы / күнү) 3,14 деп белгиленет.

: Сиэтлдеги сурөт музейинин алдындагы тепкичке эстелиги орнотулган.

Тегеректин аянты


Турактуу сандын тегеректин радиусунун квадратына болгон көбөйтүндүсү тегеректин аянты деп аталат.

Тегеректин аянты- S=

Мында, S- тегеректин аянты

3,14 барабар

r- тегеректин радиусу

Физминутка:

Кыргыз Республикасында 2021-жыл «Жаштарды колдоо жана элдин ден соолугун чыңдоо» жылы

Китеп менен иштөө:

Сырткы айлана Ички айлана

R=5 см R=3,5см

С= 2 3,14 = 31,4 (см) С= 3,14 · 2·3,5 = 21,98 (см)

d = 2 м d=6,1м

С= 3,14 2 = 6,28 (м) С= 3,14 · 6,1 = 19,154 (м)

R=4м R=5м

S= 3,14 · (м)² S=3,14


Жыйынтыктоо :

Бүгүнкү сабак силерге эмнеси менен кызыктуу болду?

2. Сабакта кандай жаңы маалымат алдыңар?

3. Турмушта айлананын узундугун, тегеректин аянтын кантип табасынар?


Үйгө тапшырма:

  • 409

  • 410


Баалоо:

  • Бири-бирин баалоо