Мерзімі: | 23.04.2015 |
Уақыты: | 12:15 |
Кабинеті: | №28 |
Сыныбы: | 8 «С» |
Пәні: | қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы | Қазақтың жігіттері қандай? |
Сабақтың түрі: | Панорамалық сабақ |
Мақсаты: | Оқушылардың білім алуға, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру, сабаққа деген қабілеттерін анықтау. |
Міндеттері: | Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың оқу дағдыларын тану; Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану барысында талантты және дарынды оқушылардың дарындылық, көшбасшылық қабілеттері мен икемдерін дамыту; Ерге, жігітке тән қасиеттерді оқушы бойына сіңіру; |
Қолданылатын модуль | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: диалогтік оқыту, Оқыту үшін бағалау, Оқытудағы АКТ пайдалану, Талантты және дарынды оқушыларды оқыту, Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытуды басқару және көшбасшылық |
Қолданылатын стратегиялар | Сұрақ қою техникасы (Түрткі сұрақтар), «Конверт сұрақ», «Claster», «Тірек сөздер», «Екі жұлдыз, бір тілек», мәдениеттану, этнографиялық, ойын технологиялары, деңгейлік, жұптық, топтық оқыту. |
Ресурстар | Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қиынды, тапсырма парағы, сызба-кестелер, флипчарт, стикер, маркер, бағалау кестесі т.б. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 1 мин 1 мин | Сәлемдесу. Шаттық шеңбері «Ыстық алақан» тренингісі арқылы мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады. Топқа бөлу Сынып оқушыларын мозайка (қиындылар) арқылы топқа бөлемін. | Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер». Оқушылар қиындылар бойынша топтасып, өз топтарының атын анықтайды. 1-топ. «Шешен сөз бастар» 2-топ. «Батыр қол бастар» 3-топ. «Жігітке жеті өнер де аз» |
Қызығушылықты ояту (побуждение) | 2 мин | Бейнесурет көрсету. Түрткі сұрақтар қою. Побуждение 1. Суретте кім бейнеленген? 2. Суреттегі жігітті қандай белгілер арқылы жауынгер деп айта аламыз? 3. Қазіргі таңда қазақ жігіттерінің барлығы дерлік азамттық, әскери борыштарын атқарып жүр ме? 4. Қазіргі таңда қазақ жігіттерінің барлығы дерлік азаматтық , әсери борыштарын атқарып жүр ме? Мұғалім сөзі. Оқушылар, қазақ жігіттері туралы ерекшеліктерді біле бермейміз. Қанекей, қазақтың жігіттері қандай болу керек? Сол жайлы ой өрбітейік. | Оқушылар көрген сурет арқылы мұғалімнің түрткі сұрақтарына жауап береді. Сабақтың тақырыбын ашады. |
Мағынаны тану (осмысление) | 6 мин | Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен таныстырамын. 1-тапсырма. 2-тапсырма. 3-тапсырма. | Жеке, жұппен, топпен жұмыс. Оқушылар тапсырманы ауызша, жазбаша орындап, талдайды. Мұғалім бағалайды. |
| 8 мин | Топтық тапсырма. 1-топ «Қазақ жігіттері қандай? тақырыбында кластер құрастыру. «Сlaster» стратегиясы.  2-топ «Ұлттық ойндарға саяхат» тақырыбында көрініс көрсетеу. Мысалы: арқан тарту, асық ойнау күрес т. б. 3-топ «Жігітке жеті өнер де аз» тақырыбында кез келген бір өнер көрсету. Мысалы: ән айту, би билеу, ұлттық аспапта ойнау т. б. | - Оқушылар кластерді топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды. - Оқушылар топ ішінде ұйымдастырған «Ұлттық ойндарға саяхат» тақырыбында көрініс көрсетеді - Оқушылар топ ішінен өздері сайлап алған бір немесе екі оқушы «Жігітке жеті өнер де аз» тақырыбында кез келген бір өнер көрсетеді. Көріністе оқушылар мұғалімнің көмегімен ұлттық ойындар элеменін көрсетеді. Мұғалім бағалайды. |
Ой толғаныс | 3 мин | Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Сонымен қазақтың жігіттері қандай болуы керек? «Тірек сөздер» стратегиясы. Қазақтың жігіттері қандай болуы керек? | | | Оқушылар кері байланысты интерактивті тақтадағы сурет-кесте арқылы сабақты қорытындылайды. |
Рефлексия Қорытынды | 1 мин | «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылардан бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу. | «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылардан бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісіп, ортаға салады,, бір-бір тілек сөздер арқылысабақты қорытындылайды. |
Бағалау | 2 мин | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Тақта алдындағы оқушылардың тізімі бар кесте арқылы әр оқушыны стикермен бағалаймын. Қызғылт стикер – «5» Көк стикер – «4» Сары стикер – «3» | Оқушылардың сабақтан алған формативті бағалары сабақ соңында бағалау картасына қойылады. Мұғалімнің мақтауы мен мадақтауына бөленеді. |
Үйге тапсырма | 1 мин | «Қазақтың жігіттері қандай болуы керек? тақырыбында эссе, реферат жазып келу. | Үй жұмысын оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
| | Мұғалімнің сөзі: Оқушылар сендерге бүгінгі сабақта белсене қатысқандарын үшін үлкен рахмет. Сіздерге тілейтінім: «Ел аузында жүрер, халқына пана болар нағыз жігіт болындар».
|
|
Тема урока | Қазақтың жігіттері қандай? |
Цель: | Оқушылардың білім алуға, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру, сабаққа деген қабілеттерін анықтау. |
Задачи: | Топтық тапсырмаларды арқылы оқушылардың оқу дағдыларын тану; Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану барысында талантты және дарынды оқушылардың дарындылық, көшбасшылық қабілеттері мен икемдерін дамыту; Ерге, жігітке тән қасиеттерді оқушы бойына сіңіру; |
модуль | Новые подходы в преподавании и обучении; Обучение критическому мышлению; Оценивание для обучения и оценивание обучения; Использование ИКТ в преподавании и обучении; Обучение талантливых и одаренных учеников; Преподавание и обучение в соответствии с возрастными особенностями уч-ся; Упровление и лидерство в обучении: |
стратегия | Техника постановки вопросов (побуждение, апробирование, переориентация), «Конверт сұрақ», «Claster», «Тірек сөздер», «Екі жұлдыз, бір тілек», (использовал культураформирующую, этнографическую, игравую технологию) |
Ресурстар | Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қиынды, тапсырма парағы, сызба-кестелер, флипчарт, стикер, маркер, бағалау кестесі т.б. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 1 мин 1 мин | Сәлемдесу. Шаттық шеңбері «Ыстық алақан» тренингісі арқылы мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады. Топқа бөлу Сынып оқушыларын мозайка (қиындылар) арқылы топқа бөлемін. | Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер». Оқушылар қиындылар бойынша топтасып, өз топтарының атын анықтайды. 1-топ. «Шешен сөз бастар» 2-топ. «Батыр қол бастар» 3-топ. «Жігітке жеті өнер де аз» |
Қызығушылықты ояту (побуждение) | 2 мин | Бейнесурет көрсету. Түрткі сұрақтар қою. Побуждение 1. Суретте кім бейнеленген? 2. Суреттегі жігітті қандай белгілер арқылы жауынгер деп айта аламыз? 3. Қазіргі таңда қазақ жігіттерінің барлығы дерлік азамттық, әскери борыштарын атқарып жүр ме? 4. Қазіргі таңда қазақ жігіттерінің барлығы дерлік азаматтық , әсери борыштарын атқарып жүр ме? Мұғалім сөзі. Оқушылар, қазақ жігіттері туралы ерекшеліктерді біле бермейміз. Қанекей, қазақтың жігіттері қандай болу керек? Сол жайлы ой өрбітейік. | Оқушылар көрген сурет арқылы мұғалімнің түрткі сұрақтарына жауап береді. Сабақтың тақырыбын ашады. |
Мағынаны тану (осмысление) | 6 мин | Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен таныстырамын. 1-тапсырма. 2-тапсырма. 3-тапсырма. | Жеке, жұппен, топпен жұмыс. Оқушылар тапсырманы ауызша, жазбаша орындап, талдайды. Мұғалім бағалайды. |
| 8 мин | Топтық тапсырма. 1-топ «Қазақ жігіттері қандай? тақырыбында кластер құрастыру. «Сlaster» стратегиясы.  2-топ «Ұлттық ойндарға саяхат» тақырыбында көрініс көрсетеу. Мысалы: арқан тарту, асық ойнау күрес т. б. 3-топ «Жігітке жеті өнер де аз» тақырыбында кез келген бір өнер көрсету. Мысалы: ән айту, би билеу, ұлттық аспапта ойнау т. б. | - Оқушылар кластерді топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды. - Оқушылар топ ішінде ұйымдастырған «Ұлттық ойндарға саяхат» тақырыбында көрініс көрсетеді - Оқушылар топ ішінен өздері сайлап алған бір немесе екі оқушы «Жігітке жеті өнер де аз» тақырыбында кез келген бір өнер көрсетеді. Көріністе оқушылар мұғалімнің көмегімен ұлттық ойындар элеменін көрсетеді. Мұғалім бағалайды. |
Ой толғаныс | 3 мин | Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Сонымен қазақтың жігіттері қандай болуы керек? «Тірек сөздер» стратегиясы. Қазақтың жігіттері қандай болуы керек? | | | Оқушылар кері байланысты интерактивті тақтадағы сурет-кесте арқылы сабақты қорытындылайды. |
Рефлексия Қорытынды | 1 мин | «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылардан бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу. | «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылардан бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісіп, бір-бір тілек сөздер мен әсерлерін ортаға салады. |
Бағалау | 2 мин | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Тақта алдындағы оқушылардың тізімі бар кесте арқылы әр оқушыны стикермен бағалаймын. Қызғылт стикер – «5» Көк стикер – «4» Сары стикер – «3» | Оқушылардың сабақтан алған формативті бағалары сабақ соңында бағалау картасына қойылады. Мұғалімнің мақтауы мен мадақтауына бөленеді. |
Үйге тапсырма | 1 мин | «Қазақтың жігіттері қандай болуы керек? тақырыбында эссе, реферат жазып келу. Мұғалімнің сөзі: Оқушылар сендерге бүгінгі сабаққа белсене қатысқандарына үлкен рахмет. Сіздерге тілейтінім: «Ел аузында жүрер, халқына пана болар нағыз жігіт болындар». | Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |