СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Mantiqiy amallar.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

8-sinf uchun mo'ljallangan bu taqdimotda mantiqiy amallar : mantiqiy qo'shish , mantiqiy ko'paytirish va mantiqiy inkor amallari  misollar bilan yoritilgan

Просмотр содержимого документа
«Mantiqiy amallar.»

TOSHKENT SHAHAR  OLMAZOR TUMANI  11-MAKTAB INFORMATIKA FANI O’QITUVCHISI JUMANIYAZOVA AYIMDJANNING BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI.

TOSHKENT SHAHAR OLMAZOR TUMANI 11-MAKTAB

INFORMATIKA FANI O’QITUVCHISI JUMANIYAZOVA AYIMDJANNING

BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI.

Mavzu   Mantiqiy amallar

Mavzu

Mantiqiy amallar

     Darsning maqsadi:   o‘quvchilarga mantiqiy amallar va sodda mulohazalar hamda mantiqiy qiymatlar haqida ma’lumot berish. Darsning ta’limiy vazifasi:  O‘quvchilarga mantiqiy amallar: «YOKI» -mantiqiy qo‘shish, «VA» - mantiqiy ko‘paytirish, «EMAS»-mantiqiy inkor haqida, sodda mulohazalar hamda «rost» yoki «yolg‘on» mantiqiy qiymatlar haqida tushunchalar berish.    Darsning tarbiyaviy vazifasi:  o’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirishga yo’naltirish.    Darsning rivojlantiruvchi vazifasi:  o‘quvchilarning kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish va mantiqiy fikrlash darajasini kengaytirish.

  Darsning maqsadi:   o‘quvchilarga mantiqiy amallar va sodda mulohazalar hamda mantiqiy qiymatlar haqida ma’lumot berish.

  • Darsning ta’limiy vazifasi:  O‘quvchilarga mantiqiy amallar: «YOKI» -mantiqiy qo‘shish, «VA» - mantiqiy ko‘paytirish, «EMAS»-mantiqiy inkor haqida, sodda mulohazalar hamda «rost» yoki «yolg‘on» mantiqiy qiymatlar haqida tushunchalar berish.  Darsning tarbiyaviy vazifasi:  o’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirishga yo’naltirish.  Darsning rivojlantiruvchi vazifasi:  o‘quvchilarning kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish va mantiqiy fikrlash darajasini kengaytirish.
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi Uslub:  Aralash.   Shakl:  Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash.   Vosita:  Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar.   Usul:  Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida.   Nazorat:  Og‘zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.   Baholash:  Rag‘batlantirish, 5 ballik reyting tizimi asosida.

O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

  • Uslub:  Aralash. Shakl:  Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash. Vosita:  Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar. Usul:  Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida. Nazorat:  Og‘zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish. Baholash:  Rag‘batlantirish, 5 ballik reyting tizimi asosida.
           Darsning blok-chizmasi      Dars bosqichlari  1  Tashkiliy qism  2  Vaqt  3  O‘tilganlarni takrorlash  3  minut  Yangi mavzu ustida ishlash  7 minut  4  17 minut  Yangi mavzuni mustahkamlash  5  Uyga vazifa  15 minut  3 minut

  Darsning blok-chizmasi

Dars bosqichlari

1

Tashkiliy qism

2

Vaqt

3

O‘tilganlarni takrorlash

3  minut

Yangi mavzu ustida ishlash

7 minut

4

17 minut

Yangi mavzuni mustahkamlash

5

Uyga vazifa

15 minut

3 minut

“ Mantiqiy qo‘shish” -    ( diz’yunksiya, “YOKI”, “+”)   “Mantiqiy ko‘paytirish” -    “)  ( kon’yunksiya, “VA”, “   “Mantiqiy inkor” -    ( inkor, “EMAS”, “ “ ) kabi belgilanadi.
  • “ Mantiqiy qo‘shish” -   ( diz’yunksiya, “YOKI”, “+”) “Mantiqiy ko‘paytirish” -   “)  ( kon’yunksiya, “VA”, “ “Mantiqiy inkor” -   ( inkor, “EMAS”, “ “ ) kabi belgilanadi.
Mantiq qonunlari  Qonun  YOKI uchun  O‘rin almashtirish  VA uchun  x    y = y    x  O‘rinlashtirish  x (   y     z )  =  (  x     y  )   z   x     y= y     x  Taqsimot  De Morgan qonuni  x (   y   z )  =  (  x   y  )   z  x  (   y   z )  =  (  x     y (  )   x     z  )    x  (   y   z )  =  (  x     y (  )   x     z  )

Mantiq qonunlari

Qonun

YOKI uchun

O‘rin almashtirish

VA uchun

 y = y   x

O‘rinlashtirish

x (  y    z )  =  (  x    y )  

  y= y    x

Taqsimot

De Morgan qonuni

x (  y  z )  =  (  x  y )   z

(  y  z )  =  (  x    y ( )     )

(  y  z )  =  (  x    y ( )     )

Mantiq qonunlari  Idempotensiya  x    x = x    Yutilish  x     x= x  x  (   x    y ) =  x  Ulanish  (  x     y (  )      y  ) =  y  x  (   x     y ) =  x  O‘z aksi bilan amallar  O‘zgarmaslar bilan amallar  (  x     y (  )      y  ) =  y  x      = 1  x  0 =    x  ,  x  1 = 1   x      = 0  Ikkilamchi inkor  x  1 =    x  ,  x  0 = 0     =  x

Mantiq qonunlari

Idempotensiya

 x = x  

Yutilish

  x= x

(   x  y ) =  x

Ulanish

(  x     y (  )      ) =  y

(   x     y ) =  x

O‘z aksi bilan amallar

O‘zgarmaslar bilan amallar

(  x     y (  )      ) =  y

    = 1

0 =    x  ,  1 = 1 

    = 0

Ikkilamchi inkor

1 =    x  ,  0 = 0 

  =  x

NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH: 1-misol.  Berilgan A, B, D, E o‘zgaruvchilarning qiymati A - rost, B - rost, D - yolg‘on, E- yolg‘on bo‘lganda quyidagi mantiqiy amal natijasi qanday bo‘ladi?     Yechish:  B - rost, rostning inkori esa yolg‘on. Keyingi qavs ichidagi amalning natijasi qanday bo‘lishidan qat’iy nazar yolg‘on bilan ko‘paytmasi yolg‘on natija beradi. Demak,  A-rost, B-rost bo‘lganda A  javob : yolg‘on 

NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH:

  • 1-misol.  Berilgan A, B, D, E o‘zgaruvchilarning qiymati A - rost, B - rost, D - yolg‘on, E- yolg‘on bo‘lganda quyidagi mantiqiy amal natijasi qanday bo‘ladi? Yechish:  B - rost, rostning inkori esa yolg‘on. Keyingi qavs ichidagi amalning natijasi qanday bo‘lishidan qat’iy nazar yolg‘on bilan ko‘paytmasi yolg‘on natija beradi. Demak,  A-rost, B-rost bo‘lganda A  javob : yolg‘on 
NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH: 2-misol.  A –  “Alisher 2-sinfda o‘qiydi”  va B –  “Alisher 8 yoshda”  mulohazalar berilgan bo‘lsa, quyidagi mantiqiy ifodani so‘zlar orqali yozing:    А    В   Yechish:  Ifodada A va B mulohazalarning mantiqiy ko‘paytmasi berilgan. Mantiqiy ko‘paytma “va” bog‘lovchisiga mos kelgani uchun berilgan mantiqiy ifoda quyidagicha o‘qiladi:   Alisher 2-sinfda o‘qiydi va u 8 yoshda.

NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH:

  • 2-misol.  A –  “Alisher 2-sinfda o‘qiydi”  va B –  “Alisher 8 yoshda”  mulohazalar berilgan bo‘lsa, quyidagi mantiqiy ifodani so‘zlar orqali yozing:  А   В Yechish:  Ifodada A va B mulohazalarning mantiqiy ko‘paytmasi berilgan. Mantiqiy ko‘paytma “va” bog‘lovchisiga mos kelgani uchun berilgan mantiqiy ifoda quyidagicha o‘qiladi: Alisher 2-sinfda o‘qiydi va u 8 yoshda.
NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH: 3-misol.  Bir kishi  “Men yolg‘onchiman va qora sochliman”  dedi. U aslida kim?   Yechim . Shartdagi mulohazalar uchun belgilashlar kiritamiz:   D= “Men yolg’onchiman va qora sochliman”;    A= “Men yolg’onchiman”; B= “Qora sochliman” Masala shartidagi mulohazani shunday yoza olamiz: D=A  VA  B. Bu amal uchun rostlik jadvali quyidagicha ko’rinishda bo’ladi:

NAZARIY BILIMDAN AMALIYGA O’TISH:

  • 3-misol.  Bir kishi  “Men yolg‘onchiman va qora sochliman”  dedi. U aslida kim? Yechim . Shartdagi mulohazalar uchun belgilashlar kiritamiz: D= “Men yolg’onchiman va qora sochliman”;  A= “Men yolg’onchiman”; B= “Qora sochliman”

Masala shartidagi mulohazani shunday yoza olamiz: D=A  VA  B. Bu amal uchun rostlik jadvali quyidagicha ko’rinishda bo’ladi:

 A  B  ROST  D=A VA B  ROST  ROST  YOLG’ON  ROST  YOLG’ON  YOLG’ON  ROST  YOLG’ON  YOLG’ON  YOLG’ON  YOLG’ON

A

B

ROST

D=A VA B

ROST

ROST

YOLG’ON

ROST

YOLG’ON

YOLG’ON

ROST

YOLG’ON

YOLG’ON

YOLG’ON

YOLG’ON

MULOHAZA a) agar A=YOLG’ON bo’lsa, u holda masala shartidagi mulohazani aytgan kishi rostgo’y bo’ladi va tabiiyki uning hamma gapi rost. Demak, D=ROST bo’lishi kerak. Lekin jadvaldan ko’rinadiki, A=YOLG’ON bo’lganda D=ROST bo’lolmaydi.   b) agar A=ROST bo’lsa, u holda masala shartidagi mulohazani aytgan kishi yolg’onchi bo’ladi va tabiiyki uning hamma gapi yolg’on. Demak, D=YOLG’ON bo’lishi kerak. Jadvaldan ko’rinadiki, bunday imkoniyat A=ROST va B=YOLG’ON bo’lsagina bor.   Javob : masala shartidagi mulohazani aytgan kishi YOLG’ONCHI va QORA SOCHLI EMAS ekan.

MULOHAZA

  • a) agar A=YOLG’ON bo’lsa, u holda masala shartidagi mulohazani aytgan kishi rostgo’y bo’ladi va tabiiyki uning hamma gapi rost. Demak, D=ROST bo’lishi kerak. Lekin jadvaldan ko’rinadiki, A=YOLG’ON bo’lganda D=ROST bo’lolmaydi. b) agar A=ROST bo’lsa, u holda masala shartidagi mulohazani aytgan kishi yolg’onchi bo’ladi va tabiiyki uning hamma gapi yolg’on. Demak, D=YOLG’ON bo’lishi kerak. Jadvaldan ko’rinadiki, bunday imkoniyat A=ROST va B=YOLG’ON bo’lsagina bor. Javob : masala shartidagi mulohazani aytgan kishi YOLG’ONCHI va QORA SOCHLI EMAS ekan.
8  3=6  3  1)) 67 mantiqiy ifoda qiymatni hisoblang. 51 - rost (5  1) - yolg‘on (5  (  1)) - rost 3=6 – yolg‘on  3 (5  (  3=6 - rost  3  1)) 8 67 – yolg‘on (5  (  8  3=6  3  1)) 67 – ro st " width="640"

5-misol.  (5  (  8  3=6  3  1)) 67 mantiqiy ifoda qiymatni hisoblang.

  • 51 - rost
  • (5  1) - yolg‘on
  • (5  (  1)) - rost
  • 3=6 – yolg‘on  3
  • (5  (  3=6 - rost  3  1))
  • 8 67 – yolg‘on
  • (5  (  8  3=6  3  1)) 67 – ro st
Uyga vazifa:   1. Darslikdagi 4-mashq. 2. Test tuzish (5 ta va undan ortiq). 3*. Darslikdagi 5-mashq.

Uyga vazifa:  

  • 1. Darslikdagi 4-mashq.
  • 2. Test tuzish (5 ta va undan ortiq).
  • 3*. Darslikdagi 5-mashq.