СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 29-бет

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика 29-бет»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ

Сабактын темасы: Жазуу турундогу кемитуунун эрежелерин жаны шарттарда колдонуу

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу

Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Жазуу турундогу кемитуунун эрежелерин билишет.Берилген амалдарды тушундуруу менен так аткарышат.Маселенин шартын тузуп,чыгарышат.

Жазуу турундогу кемитуунун эрежелерин билишсе.Берилген амалдарды тушундуруу менен так аткарышса.Маселенин шартын тузуп,чыгарышса.

2

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларына,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б

Отулгон

Теманы

Кайталоо


Мээге

Чабуул.



3.Жаны

Теманы

тушундуруу

3-5

Мин







3-5 мин





5-10

Уй тапшырманы аткарып келдикпи?Мугалим окуучулардын дептерлерин парта аралап текшерет.

Бизге 52-24 – сыяктуу мисалдар таанышпы? Буларды чыгарууда силер кандай ыкмаларды колдоносунар?

52-24 (52-20)-4=28


Чыгарылышын мамыча турундо жазабыз: Алгач бирдиктерди кемитем. 2 ден 4ту кемитууго болбойт.Ошондуктан 5 ондуктун 1 ондугун алам(унутуп калбаш учун 5 цифрасынын устуно чекит коём)

1 онд жана 2 бирд –бул 12 бирдик .

12-4=8 8ди бирдиктердин астына жазам.

Окуучулар аткарган уй тапшырмаларын корсотушот.


Окуучулар ар кандай моделдердин коптугун пайдаланып,мисалдарды иштеп келишет. Кээ бирлери сызгыч менен эсептоону колдонсо, бири манжалары менен ,башкасы мамыча турундо эсептеп чыгарып келишет.


5

2

2

4


2

8


Жообун окуйм: Айырмасы 28 ге барабар.




4.Жаны

Теманы

бышыктоо

15-20

мин

№1

Оозеки тушундуруу менен эсептеп чыгар:

73-48 23-15 46-27 31-24 74+18

2) Кемитууну кошуу менен текшер.


№2

Откон жылы биздин кочодо 12 жаны уй курулган. Быйыл уч уйго коп курулду.Бардыгы канча уй курулган?


№3

Жаны уйлордун биринчисинде 35 батир,экинчисинде 20 батирге аз.Ал эми учунчусундо биринчи жана экинчи уйдо канча болсо,ошончо батир бар.Суроо коюп маселени чыгар.

№4

57+16 48+25 29-18 54-32

№1

73-48=25 23-15 =8 46-27=19 31-24=7 25+48=73 8+15=23 19+27=46 7+24=31

74+18=92 92-74=18 92-18=74

№2

О- 12 12+(12+3)= 12+15=27

Б- 12+3 Жообу 27 уй курулган.

Баары-?


№3

Учунчу уйдо канча батир бар?

Б-35

Э-35-20

У-35+15=50 Жообу 50 уй


№4

57+16=73 48+25=73 29-18=11 54-32=22



5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга проблемалуу суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча

тыныгуу

1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.



7.Сабакты

Жыйынтык-

тоо

2мин

Эсептеп эки топко бол


18+12 9+31 65-35 24+16

90-50 23+7 70-40

Окуучулар мугалим берген суроого жазуу турундо жооп беришет.


18+12=30 65-35= 30 23+7=30 70-40=30

9+31= 40 90-50=40 24+16=40 28+12=40




8.Уйго

Тапшырма

беруу


№5

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.