СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 31-бет

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика 31-бет»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ

Сабактын темасы: Мисал-маселе иштоо

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу


Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Жазуу турундогу кемитуунун эрежелерин билишет.Берилген амалдарды мамыча турундо тушундуруу менен так аткарышат.Маселенин шартын тузуп,чыгарышат Тендемелердин тамырын таап,алардын тууралыгын текшере алышат.

Жазуу турундогу кемитуунун эрежелерин билишсе.Берилген амалдарды мамыча турундо тушундуруу менен так аткарышса.Маселенин шартын тузуп,чыгарышса. Тендемелердин тамырларын таап,тууралыгын текшере алышса.

2

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларына,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б


Отулгон


Теманы

Кайталоо



Мээге

Чабуул.




3.Жаны

Тема

3-5

Мин






3-5

мин





5-10

Уй тапшырманы аткарып келдикпи? Берилген тапшырма китебибиздин 30-бетиндеги 9-мисал.

34/7/7=20 5/7/8=20

78/9/9=60 3/9/7=5

Корсотулгондой фигураларды чийип,кесип ал.Алардан уч бурчтукту,андан кийин тик бурчтукту кура.

№1 Жалпы окуучуларга тапшырма

60-18=32 73-45=28 29+16 =45 54-37=17

90-56=34 82-37=45 56+34=90 48-42=6


№2

Автобазада 90 автобус болгон. Эртен менен каттамга 50 чон жана 25 кичине автобус чыкты.Автобазада канча автобус калды?

№9

34-(7+7)=34-14=20 5+(7+8)=5+15=20

78-(9+9)=78-18=60 3+(9-7)=3+2=5

№9

Корсотулгондой фигураларды чийип,кесип алып,алардан уч бурчтукту,андан кийин тик бурчтукту курашып,корсотушот.

№1

Окуучулар ар кандай моделдердин коптугун пайдаланып,мисалдарды иштеп келишет.


№2

Болгон -90 ав 90-(50+25)=90-75=15

Чон-50 ч Жообу:15 автобус калды

Кич-25 ч

Калды-?




4.Жаны

Теманы

бышыктоо

15-20

мин

№3

Эртен менен дукондо китеп коё турган 30, кийим иле турган 10 шкаф болгон.Кечинде 12 шкаф калды. Канча шкаф сатылган?

4 Бирдей кошулуучулардын суммасын эсептеп чыгар.



5 + 5 + 5 + 5 + 5 3 + 3 + 3

№5

6 ,8, 12, 16 сандарын бирдей кошулуучулардын суммасы менен алмаштыр.Улгу:

6=3+3 6=2+2+2

№6

60 жана 15 сандарынын айырмасы кемуучудон канчага аз,кемитуучудон канчага коп,бул сандардын суммасынан канчага аз?


7 Чыгарылышы 18 ге барабар болгон тендемелерди гана кочуруп жаз.

№3

Китеп-30 (30+10)-12=40-12=28

Кийим-10 Жообу: 28 шкаф сатылган

Калды- 12

_Сатылды-?

4

5+5+5+5=20 3+3+3=9

№5

6=3+3 6=2+2+2 12=6+6 12=4+4+4

8=4+4 8=2+2+2+2 12=2+2+2+2+2+2

16=8+8 16=4+4+4+4 16=2+2+2+2+2+2+2+2 12=3+3+3+3

6

60-15=45 Айырма 45- ал кемуучу 60 дан 15 ке аз. Ал эми кемитуучу 15тен- 30 га коп . Бул сандардын суммасы 60+15=75.

45 саны 75 тен 30 га аз.

7

27-х=9 х+2=20 х-8=10

Х=27-9 х=20-2 х=10+8

Х=18 х=18 х=18

27-18=9 18+2=20 18-8=10



5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга проблемалуу суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча

тыныгуу

1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойноп,андан ары сабагын улантышат.



7.Жыйын-

тыктоо

2мин

Мугалим окуучуларга суроолорду берет.

Окуучулар мугалим берген суроого жооп беришет



8.Уйго

Тапшырма

беруу


№8

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.