СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 5сынып ҚМЖ

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған білім беру бойынша ҚМЖ сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«Математика 5сынып ҚМЖ»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.1.CЖай бөлшектер

Мектеп: №34. Ә.Молдағұлова.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кушчибаева.К

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу


Сабақтыңтүрі

Жаңа ұғымды меңгерту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.5.3.3

жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;

Сабақмақсаттары

Оқушыларды:

  • координаталық сәуледе нүктені орналастыру арқылы, талдай отырып деректер беруге, көлемді, толық жауаптар беру арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық дағдысын қалыптастыру;

  • координаталық сәуле,нүктенің координаты, бірлік кесінді ұғымын меңгеруіне, координаталық сәулені бейнелей білуге, жай бөлшектер мен аралас сандардың координаталық сәуледе орнын анықтай білуге үйрету

Бағалау

критерийлері


Білу

координаталық сәуле, нүктенің координаты, бірлік кесінді ұғымын біледі

Қолдану

жай бөлшектер мен аралас сандардың координаталық сәуледегі орнын анықтай алады.

Тілдікмақсаттар

Пәнгетән лексика мен терминология:

Жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сан, координаталық сәуле, бірлік кесінді, нүктенің координатасы,...



Құндылықтардыдарыту


Ынтымақтастық:Төзімділік, ынтымақтастық, өзара сыйластық, белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену жаңаны тез игеруге дайын болу.

Академиялық адалдық: Топпен, жұппен жұмыстану барысында бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау, идеялармен алмасуға, талқылауға және жұптық, топтық жұмыстарды бағалауға дайын болу.

Пәнаралықбайланыстар

Алған білімдерін физика, химия, информатика пәндерінде қолдану

Бастапқы білім


Сәуленің түсінеді және сыза біледі. Жай бөлшектерді, соның ішінде дұрыс және бұрыс бөлшектерді біледі. Бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыра біледі.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут







Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Ой түрткі:

  1. Үлес дегеніміз не?
    2. Жай бөлшектің алымы, бөлімі нені көрсетеді?
    3. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
    4. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
    5. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
    6. Аралас сан дегеніміз не?












10 минут

















































































Жаңа сабақ:Жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу

Оқушыларды бүгінгі сабақтың мақсаты, жетістік критерийлерімен таныстыру.

Оқушыларға оқулықпен жұмыс жасауын ұсынамын. Оқушыларды топқа біріктіремін, әрбір топқа тапсырмасы мен тапсырманы орындау алгоритмібар үлестірме таратамын.Оқушыларды топқа бөлу: яғни қағаз қиығына бұрыс, дұрыс және аралас сандарды жазып, үстел үстіне қойылады. Оқушылар келіп үстелден бір – бірден қағаз қиығын алып, ондағы санды оқып, өз тобын тауып алуы керек. Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Топ аттары: «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек» және «Аралас сан».

Тапсырманы орындау алгоритмі:

  1. Ох сәулесін сол жақтан оң жаққа қарай сызыңдар;

  2. Ох сәулесінің бас нүктесі – О нүктесіне 0 санын сәйкестендіріп, О нүктесін санақ басы етіп алыңдар.

  3. Ох сәулесінің бойынан ұзындығы 5 см кесіндіні алып, кесіндінің ұшына 1 санын сәйкестендіріп, А нүктесімен белгілеңдер. (ОА бірлік кесінді)

  4. Сәуленің санақ басынан (О – нүктесінен) бастап жалғастыра екі бірлік кесіндіні салып, 2 санын сәйкестендіріп, В нүктесін жазыңдар.

  5. Сәуленің бойында 3 санын кескіндеу үшін, сәуленің санақ басынан (О – нүктесінен) бастап жалғастыра үш бірлік кесіндіні салып, оның ұшын С нүктесімен белгілеңдер. (Осылайша жалғастырғанда координаталық сәуле сызылады.Координаталық сәуледегі берілген нүктеге сәйкес келетін сан, осы нүктенің координасы деп аталады.)

  6. Сонан соң осы кесіндінің бойынан бөлшектерін кескіндеп , оны әріптермен белгілеңдер.


Тапсырма барысында мынадай сұрақтарға жауап береді.

  1. Ох сәулесінің бойындағы бір нүктеге неше сан сәйкес келеді?

  2. Координаталық сәуле қалай сызылады?

  3. Бірлік кесінді деп нені түсінесің?

  4. Координаталық сәуленің санақ басы қайсы нүкте?

  5. Нүктенің координатасы дегеніміз не?

  6. Дұрыс және аралас бөлшектерді координаталық сәуледе қалай кескіндейді?

Жұмыстарын аяқтаған соң топтар тақтада постерлерменқорғап, қорытынды жасайды.

Қорытынды:

Ереже : Бірлік кесіндісі берілген сәуле координаталық сәуле деп аталады.

Бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу үшін :

1. бөлшектің бөлімінде қандай сан болса, бірлік кесінді сонша тең бөлікке бөлінеді.

2. бөлшектің алымында қандай сан болса, бірлік кесіндінің сонша бөлігін алу керек.

• Дұрыс бөлшек 1 – ден кіші болғандықтан, ол координаталық сәуледе 0- ден 1- ге дейінгі аралықтағы нүктелермен кескінделеді.

• Бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе 1- ден үлкен болғандықтан, координаталық сәуледе 1-де немесе 1- дің оң жағында кескінделеді.

• Координаталық сәуле бойында берілген нүкте бір ғана санға сәйкес келеді

Жай бөлшек пен аралас сандардың координаталық сәуледегі орнын белгілеу үшін, бірлік кесіндінің ұзындығын дұрыс таңдау маңызды.

Жай бөлшектерді координаталық сәуледе белгілеудің ең қолайлы нұсқасы — бірлік кесіндіні бөлшектің бөліміндегі сандарға сәйкес тор көздермен алу керек.

Мысалы, егер, сандарын координаталық сәуледе белгілеу берілсе, онда бірлік кесіндінің ұзындығын 5 тор көзден тұратындай етіп алған жөн.

Егер бөлшек әр түрлі бөлімде берілсе, онда координаталық сәуленің бірлік кесіндісін мүмкіндігінше барлық бөлшектердің ортақ бөлімдеріне сәйкес келетін тор көздермен алған жөн.

Мысалы, егер бөлшектердің бөлімдері 8, 4 және 2 болса, онда бірлік кесінді ұзындығын сегіз тор көз етіп алған ыңғайлы.

санын координаталық сәуледе белгілеу қажет болса, бірлік кесіндіні 8 бөлікке бөліп, соның 7 бөлігін аламыз.




Математика 5 – сынып авторлары Т. А. Алдамұратова мен Е. С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 

2015ж.










РРТ






5 минут

Жалпы сыныппен жұмыс:

Оқушылар тақтада берілген сұрақтарға «Ақиқат» немесе «жалған» деп жауап беру керек.(Ол үшін оқушылардың қолында жасыл және қызыл түсті қатты қағаздан жасалған белгішелер болады, интерактивті тақтадан тапсырмалар бірінен соң бірі шығарылады.) Ақиқат болса жасыл түсті, ал жалған болса қызыл түсті көтереді.

Тапсырмалар:

  1. Өзара тең бөліктер үлес деп аталады; (ақиқат)

  2. ; бөлшектері қысқартылмайтын бөлшектер; (ақиқат)

  3. Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады;(жалған)

  4. 15 минут 1 сағаттың бөлігі; (ақиқат)

  5. 1 саны координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады.(ақиқат)

  6. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады? (жалған)

Математика 5 – сынып авторлары Т. А. Алдамұратова мен Е. С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 

2015ж.


5 минут

Топтық жұмысЛогикалық есеп:

1 топқа: 1 м 50 см матаны ешбір өлшеу құралдарын пайдаланбай, 45 см матаны қалай қиып алуға болады? Жауабы: матаны 5 бөлікке бөлу, әр қайсысы 30см, екіншісін тағы 2 ге бөлеміз.

2 топқа: 1м 20см матаны ешбір өлшеу құралдарын пайдаланбай, 45 см матаны қалай қиып алуға болады? Жауабы: матаны 4 бөлікке бөлу, әр қайсысы 30см, екіншісін тағы 2 ге бөлеміз.

3 топқа: 1м 40см матаны ешбір өлшеу құралдарын пайдаланбай, 35см матаны қалай қиып алуға болады? Жауабы: матаны 2 бөлікке бөлу, әр қайсысы 70см, екіншісін тағы 2 ге бөлеміз

Әр топтың тапсырмасын дескриптор арқылы «карусель» әдісімен тексереді.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеуді пайдаланып

Тең бөліктерге бөледі

Әр қайсысының ұзындығы бірдей болады

Бір бөлігін тағы тең бөледі



10 минут

Жұппен жұмыс:

1. Бірлік кесінді ретінде 10 см кесіндіні алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойынан: А(), В(), С(), D() нүктелерін белгілеңдер.

2. Бірлік кесінді ретінде 6 см кесіндіні алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойынан:, , , 2 бөлшектерін кескіндейтін нүктелерді белгілеңдер.

3. Жұмысшылар жолдың берілген ұзындығына 12 күнде асфальт төсеп болды. Әрбір күндегі осындай жұмыс көлемін сақтай отырып, олар 5 күнде және 10 күнде жолдың қандай бөлігіне асфальт төседі? Координаталық сәуледе кескіндеп көрсетіңдер.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеуді пайдаланып

бірлік кесіндінің ұзындығын дұрыс таңдайды

Бөлшектің бөліміне қарап бірлік кесіндіні тең бөліктерге бөледі

Бөлшектің алымында қандай сан болса, бірлік кесіндінің сонша бөлігін алады.

Аралас сандарды дұрыс кескіндейді


Математика 5 – сынып авторлары Т. А. Алдамұратова мен Е. С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 

2015ж.









Сабақтың соңы


5 минут

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды.

Сабақ соңында оқушылар «ББҮ» стратегиясымен рефлексия жүргізеді.

Рефлексия

-Мен осы сабақта не білдім ......

- Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын.....

- Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау)







Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Дифференциациялық тапсырманы ұсыну



Сабақ бойынша рефлексия


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Білімін актуалдандыру үшін теориялық түсінікті қайталауға берілген қысқа жауапты сұрақтар.


2: Әр оқушының жеке жауапкершілігі, белсенділігі сабақтағы алға қойылған мақсатқа кол жеткізуге зор ықпалын тигізді.


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Тайм менеджмент


2:Берілген тапсырмаларды оқушылардың өздері толық орындалуы үшін негізгі түсініктерді, ұғымдарды толық білуі керек.


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?





тексерілді


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!