СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика М 33-бет

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика М 33-бет»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ

Сабактын темасы: Тик бурчтуктун карама-каршы жактарынын касиеттери

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу


Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Тик бурчтук бурчтуктун карама –каршы жактары барабар экендигин билишет.Тик бурчтук менен башка коп бурчтуктардын айырмаларын аныктап айтып,алардын узундуктарын табыша алат.

Тик бурчтук бурчтуктун карама –каршы жактары барабар экендигин билишсе.Тик бурчтук менен башка коп бурчтуктардын айырмаларын аныктап айтып,алардын узундуктарын табыша алса

2

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуу болууга тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларына,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б


Отулгон


Теманы

Кайталоо



Мээге

Чабуул.




3.Жаны

Тема

3-5

Мин






3-5

мин





5-10

Уй тапшырманы аткарып келдикпи? Берилген тапшырма китебибиздин 32-бетиндеги №4 тапшырма. Эсептеп чыгар. Аларды текшер.


42-27 54-36 92-53

72+19 87+13 64+28







№1

Эгерде тик бурчтуктун бир жагынын узундугу 4см, экинчи жагынын узундугу 5 см экендиги белгилуу болсо,анын торт жагынын ар биринин узундугун кантип билууго болот?

№2

Болмонун узундугу 6 м туурасы 3м. Туш кагаздын устунку четине кооздолгон кагаз тилкени жабыштырмак болушту. Ал тилкенин узундугу кандай болушу керек?

№4


42-27=15 54-36=18 92-53=39

15+27=42 18+36=54 39+53=92

72+19=91 87+13=100 64+28=92

91-72=19 100-87=13 92-64=28

91-19=72 100-13=87 92-28=64






№1

Эгерде тик бурчтуктун эки жагы гана белгилуу болсо,анда анын карама –каршы жактары да бири бирине барабар экендигин эске алып анын калган жактарын таап алсак болот.

Эсептеп чыгар аларды текшер

97-64=33 99-70=29 57+43=100

33+64=97 29+70=99 100-57=43

100-43=57 94-72=22 22+72=94

№2

Р=6+3+6+3=18м Жообу:18 м




4.Жаны

Теманы

бышыктоо

15-20

мин

№3 Кыскача шарты боюнча маселе туз. Аны чыгар.

Сатып алышты - ?

Кесишти - 6 м

Калды -4 м

Сатып алышты-12 кг Сарпташты_____? Калды – 6 кг

4 Эсептоолорду ынгайлуу ыкма менен аткар.

36+18+2+4 17+20+40+3

27+6+14+3 29+50+1+20

5 Бирдей кошулуучулардын суммасын тап.

.2.….



  1. 2 2 2 4 4 4

6

4, 8, 10, 14, 18 сандарын бирдей кошулуучулардын суммасы менен алмаштыр.

7 Эсептеп чыгар . Аларды текшер.

36+18=54 85-37=48 57+43 =100 64-47=17

54-36=18 48+37=85 100-57=43 17+47=64

54-18=36 100-43=57

3

Сатып алышты – 10 м

Кесишти - 6 м

Калды -4 м

Сатып алышты-12 кг Сарпташты – 6 кг

Калды – 6 кг

6+4=10 Ж: 10м 12-6=6кг Ж: 6кг

4

(36+4)+(18+2)=40+20=60

(17+3)+(20+40)=20+60=80

(27+3)+(14+6)=30+20=50 (29+1)+(50+20)=30+70=100

5

2+2+2+2=8 4+4+4=12

6

4=2+2 8=4+4 8=2+2+2+2

10=5+5 10=2+2+2+2+2

14=7+7 14=2+2+2+2+2+2+2

18=9+9 18=3+3+3+3+3+3 18=2+2+2+2+2+2+2+2+2



5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга проблемалуу суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча

тыныгуу

1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.



7.Жыйын-

тыктоо

2мин

Мугалим окуучуларга суроолорду берет.

Окуучулар мугалим берген суроого жооп беришет



8.Уйго

Тапшырма


№8

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.