СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика М 35-бет

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика М 35-бет»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ

Сабактын темасы: Симметриялык фигураларды айырмалай билууну уйронобуз

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу


Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Суроттордон жана геометриялык фигуралардан симметриялык окту жургузууну башка фигуралардан суроттордон аларды айырмалай билууну уйронушот.

Суроттордон жана геометриялык фигуралардан симметриялык окту жургузууну билишсе ,башка фигуралардан суроттордонсимметриялуу фигураларды айырмалай билууну уйронушсо.

2

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуу болууга тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларына,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б


Отулгон


Теманы

Кайталоо



Мээге

Чабуул.






3.Жаны

Тема








3-5

Мин






3-5

мин





5-10

Уй тапшырманы аткарып келдикпи? Берилген тапшырма китебибиздин 34-бетиндеги № 7 жана №8 тапшырма. Туюнтма боюнча маселе туз.Аны чыгар

  1. 100-(25+15) 2) (20+20)+50

№8 Тендемелерди чыгар.

75-х=75 4+х=64 89-у=0

Симметрия деген эмне? Бул создор силерге таанышпы?

Менин колумдагы баракты теп- тен кылып канча жолу буктоого болот? Барак квадрат формасында.



1






Тик бурчтуктардын арасынан квадраттарды тап.


7

1) Болгон-100 банан

Т. Ч -25 б 100-(25+15)=100-40=60

Т. К – 15 б Жообу:60 банан

Калды -?

  1. А-20с (20+20)+50=40+50=90

К-20с Жообу: 90 сом

Н-50с

Баары-?

8 Х=0 х=60 у=89

Окуучулар оз ойлорун айтат.



1






Бул жерде 1- жана 4- фигура квадрат-алардын карама-каршы жактары бирдей.




4.Жаны

Теманы

бышыктоо

15-20

мин

2

Бир коробкада 6 кг алма бар. Эки коробкадагы алманын салмагы 14 кг болсо, анда экинчи коробкада канча кг алма бар?

3

Кыскача шарты боюнча маселе туз. Аны чыгар.

Болгон – 60 м

Кетти- ?

Калды -20

Болгон -?

Келди 15м, 5м

Болуп калды- 60м


4 Эсептеп чыгар. Аларды текшер

27+13 91-45 64+28 83-69

5

60-(43-20) (28+40)-20 8-2+7

6

Ар биринин мааниси 15 ке барабар болгондой кылып,кашалуу 2 туюнтма туз



2

Б – 6 кг 14-6=8

Б ж/а Э – 14 кг б/со

Э-? Жообу: 8 кг

3

60-20=40 Ж: 40м

60-(15+5)=60-20=40 Ж: 40 м

4

27+13=40 91-45=46 64+28=92 83-69=14

40-27=13 46+45=91 92-64=28 14+69=83

40-13=27 45+46=91 92-28=64 69+14=83


5

60-(43-20)=60-23=37 (28+40)-20=68-20=48 8-2+7=6+7=13


6

22-(4+3)=22-7=15 6+(100-91)=6+9=15




5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча

тыныгуу

1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.



7.Жыйын-

тыктоо

2мин

Мугалим окуучуларга суроолорду берет.

Окуучулар мугалим берген суроого жооп беришет



8.Уйго

Тапшырма


№ 7 ,№8

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.