СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
1-чейрек Мекен таануу
Сабактын темасы: Биз жашаган жер.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар мамлекеттик символикалар менен таанышуу аркылуу Ата Мекен жонундо тушунук алышат. | Элестетууну, ой жугуртууну онуктурушот. | Ата Мекенди суйууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар мамлекеттик символикалар менен таанышуу аркылуу Ата Мекени менен таанышышат. | Элестетуусун, ой жугуртуусун онуктурушсо. | Ата Мекенди суйуугоо тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Форма- тивдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Жайкы эс алуу убагы. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Бугунку сабак Ата Мекен жонундо болот. Аны Гимн угуу аркылуу баштоо. Гимн бул олкобуздо жашаган элдердин биримдиги, эркиндиги жана анын келечегин даназалоо. Биздин Мекенибиз-Кыргызстан. Биз оз Мекенибиз менен сыймыктанабыз жана аны коргойбуз.туудагы, гербдеги символдорду чечмелоо. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Гимнди ордуларынан туруп угушат. Мазмунуна конул болушот. Аны жатташат. Кыргызстан жонундо билген маалыматтарын айтып талкуулашат. Герб, Туу, Гимн-бул мамлекеттин символикалары экенин билишет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Балдар, силер Мекен деген созду кандайча тушуносунор? Оз Мекенинер жонундо айтып бергиле? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Биз жашаган Мекен. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Мектебим.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар мектептеги журум-турум эрежелерин уйронушот. | Анализдоо жондомдуулугун онуктурушот. | Адептуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар мектепгеи журум-турум эрежелерин уйронушсо. | Анализдоо жондомдуулугун онуктурушсо. | Тадептуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Биз биринчи сабакта эмнелерди уйрондук? | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1,НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Мектебим. Мектебим текстин окуп берет. Сурот боюнча ангемелешет. Мектеп окуучулары кандай журум-турумга ээ болоорун айгинелейт. Жакшы жана жаман сапаттарга тушунук берет. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Мектебим текстин угуп, мектепте кандай буюдар болоорун, мектеп бизге эмне учун керектигин билишет. Мектептеги журум-турум эрежелерин сакташат. Топто талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1,НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Жакшы жана жаман сапаттарга топто кластер тузуу. | Суроолорго топто жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Досторунун сапаттары жонундо айтып беруу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Биздин уй-було ынтымактуу.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар уй-було, бир туугандык, уйдогу эмгек жонундо тушунук алышат. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурушот. | Уй було мучолоруно урмат сый менен мамиле жасоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар уй-було, бир туугандык жонундо маалымат алышса. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурушсо. | Уй було мучолоруно урмат сыйменен мамиле жасоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Мектебим. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Биздин уй-було. Булл-биздин уй-було. Менин атам, аам, чон атам, чон энем,байкем, эжем, бобокторум бар. Биз ынтымактуубуз. Ортонордо эркелеп, Жетилейн, осойун. Айым-кунум ата-энем, Кадырына жетейн. Оо, апакем, атакем, Айым-кунум ата-энем. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Тексти угушат. Ынтымактуу уй-було болууга аракет жасашат. Улуларды урматтоого, чыйлоого уйронушот. Жакын адамдары бир туугандары, ата-энеси экенин билишет. Мугалим менен биргеликте ырды жатташат. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Уйдо ким эмне жумуш жасайт? Атан, энен кайда иштейт? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Ата-энене арнап эн сонун создорду табуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Мен-байкагычмын.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар курчап турган айлана-чойродогу нерселерди айырмалай билууго уйронушот. | Талдоо жана классификациялоо жондомдуулугун онуктурушот. | Топто, жупта иштоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар курча турган чойродогу нерселердин формасы, тусу, чондугун айырмалай билсе. | Буюмдарды талдоодо анализдоо жондомдуулугун онуктурушсо. | Топто, жупта иштоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тентуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Форма- тивдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Биздин уй-було. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Мен байкагычмын. Айлана чойродогу ар турдуу нерселер коп, бирок алар тусу же тузулушу жагынан окшош болушу мумкун. Мисалы жалбырактарды алган болсок, тусу жашыл болгону менен формасы, колому ар кандай болот. Дарактарды салыштырсак. Чон, кичине, жапыс, бийик осушот. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Айлана чойрого коз чаптырып, анализдеп-талдашат. Окшоштук жана айырмачылыктарын атап беришет. Окшошторун бир топко чогултушат жана классификациялашат. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 1-топ болмо осумдукторунун суротун карап чыгуу. 2-топ канаттулардын суротун карап чыгуу. | Суроолорго жупта, топто жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Уй жаныбарларынын окшоштугу жана айырмачылыктарын байкоо, анализ жургузуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Менин дене тузулушум.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар оз дене тузулушторун, алардын функцияларын билишет. | Сезуу органдары аркылуу айлана-чойродогу нерселерге муноздомо берууго онуктурушот. | Озун таза, тыкан алып журууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар дене мучолорун атап, журум турум аркылуу адамга таандык мучолорун аныктай алса. | Айлана-чойродогу нерселерге муноздомо беруусун онуктурушсо. | Озун таза, тыкан алып журууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Форативдик аалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Мен байкагычмын. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Менин дене тузулушум. Окуучулар оз дене тузулушундогу аталыштарды уйротуу. Сезуу органдарынын маанисин чечмелоо. Сенин денен: баш, моюн, кокурок, далы, арка, бел, он бут, сол бут, он кол, сол кол. Колун: билек, манжа, чыканак, бармак, сомой, ортон кол, аты жок, чыпалак. Бутун: таман,согончок, шыйрак, балтыр, кызыл ашык, тизе. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Окуучулар оз дене тузулушторун корсотушот. Алардын кандай кызмат аткараарын билишет. Айлана чойрону корот, ундорду гат, даамды билет, ысык, суук, катуу, жумшакты тери аркылуу билишет. Суротту карап, суйломду толукташат. Кыз гул жыттады. Бала телевизор корду. Кыз музыка укту. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Коз, кулак, мурун бизге эмнеге жардам берет? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Оз дене мучолорунду билуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Ден соолукка кам королу.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар оздук гигиенаны сактоого керектуу буюмдарды колдоно билишет. | Жаны создорду колдоно билуу менен соз байлыктарын онуктурушот. | Тыкан журууго, тазалыкка кам корууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар санитардык-гигиеналык эрежелерди оздоштурсо. | Соз, суйло кебин онуктурушсо. | Оздорун таза, тыкан алып журууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Дене тузулушум. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1,ю НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Ден соолукка кам королу. Термометр кандай колдонуларын айтып отуу. Божок эмне учун ооруп калды? -деген суроонун устундо талкуу жургузуу. Оорубаш учун таза журуп, жылуу кийинуу керектигин тушундуруу. Жашылча, жемишти коп же. Таза абада журуу. Тишинди кун сайын жуу. Тиш щетка, тиш паста, самын, сулгу-булар тазалыкты сактоого керектуу буюмдар. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Мугалимдин айткан пайдалуу кенештерин угушат жана турмушта колдоно алышат. Биринчи байлык-ден соолук экенин билишет. Ден соолукта болуу учун ар кими оздоруно кам корушот. Керектуу буюмдарды иштетишет. | С.Б.Э.Б. | НК1,НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Гигиенаны эрежелери тартылган суротторду кыймыл менен корсотуп беруу. | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Тазалык-деген ырды жаттоо. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Менин кун тартибим.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар кун тартибинин маанисин тушунот, убакытты туура пайдаланат. | Озун-озу уюштурууга онугот. | Тактыкка, жоокерчиликке тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар кун тартибин сактоо менен убакытты тура пвйдалана алышса. | Озун-озу уюштурууга онуктурушсо. | Тактыкка, жоопкерчиликке тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Ден соолукка кам королу. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Менин кун тартибим. Ден соолукта болуу учун кун тартибин сактоо керек. Китеп менен иштоо. Кун тартибин сактабай, ар дайым сабактан кечигип жургон Бачикинин жоругун талкулоо. Окуучулардын кун тартиби боюнча ангемелешуу эртеден кечке чейин эмне кыларын талкулоо. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Кун тартибин сактоого уйронушот. Эмне учун сабакка кечигуулорун айтып, талкуу жургузушот. Кун тиртиби баракчасын толтурушат. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Эмне учун окуучулар сабакка кечигишет? Эрте менен саат канчада ойгоносун? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Кун тартиби баракчасын толтурушат. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу 2-чейрек.
Сабактын темасы: Биздин уй.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар уй тууралуу билимди кенейтишет жана толукташат. | Уйлрду окшоштуруу жана салыштыруу менен аналитикалык ой жугуртуусун онуктурушот. | Кооздукту баалоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар уй тууралуу билимдерин кенейтсе жана толукташса. | Уйду суроттоп берууго, уй тууралуу суйломдорду жаза билуусун онуктурушсо. | Кооздукту баалоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Жыйынтыктоо. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Т. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Биздин уй. Биз жакта элдер кооз уйлорду курушат. Шаарда коп кабаттуу уйлор коп. Ал эми айылдагы уйлор анчалык чон эмес. Уйдун ичинде буюмдардын туру коп. Аларды карап, салыштырып, тизмелоо. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Китептегир суротторду карап, аларды салыштырышат. Оз ара ангемелешип, айылдагы жана шаардагы уйлорду салыштырышат. Алардын окшоштугун табышат. Уй ичиндеги буюмдарды аташат. Уйго дагы эмне керектигин, тизме тузушот. Натыйжада соз байлыгы осот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо | Оз уйундун суротун тартуу. | Оз уйлорунун суротторун тартышат. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Уйго керектуу буюмдарды тизмелоо. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Уйдогу шаймандар.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар уйдогу шаймандардын аталыштарын билишет. | Соз, суйло байлыгын онуктурушот. | Тазалыкка, тыкандыкка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар уйду, корону тазалоого керектуу шаймандарды билишсе. | Соз, суйло байлыгын онуктурушсо. | Тазалыкка, тыкандыкка тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Биздин уй. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
|
|
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Уйдогу шаймандар. Уйдо турдуу шаймандар бар. Биз аларды уйду жана корону тазалаганда пайдаланабыз. Шаймандарды колдонуудагы этияттык чараларын, аны кандайча колдонуу керектигин айтып тушундуруу. Уй шаймандары тартылган сурот таркатуу. Мугалим «Уста болом»-деген теманы айтып берсе, окуучулар ага керектуу буюмдарды чогултушат. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Мугалим берген суротко карап, ал шаймандар кандай кызмат кылаарын жана анны кандайча пайдалана тургандыктарын айтып беришет. |
|
|
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Уйдогулор эмне жумуш жасап жатышат? Ата-энесине ким жардам берип жатат? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Уй шаймандарынын суротун тартуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Электр буюмдары.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар электр буюму, аларды этияттап колдонууну жана электр энергиясын уномдоону билишет. | Соз байлыгын онуктурушот. | Этияттыкка, сактыкка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар электр буюмун таанышса жана колдоно билишсе. | Соз байлыгын онуктурушсо. | Этияттыкка, сактыкка тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Формативдик Баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Уй шаймандары. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Электр буюмдары. Уйдо ар турдуу электр буюмдары бар. Электр тогу уйубузго жарык жана жылуулук берет. Суроттогу электр буюмдарын атоо. Алар кандай кызмат аткарат? Электр буюмдарын колдонгондо коопсуздукту сактоону айтып отуу. Биз электр тогун коп иштетебиз. Мисалы: телевизор иштетебиз, утук ысытабыз, уйду жарык кылабыз. Электр тогунун жардамында далай жумуштар бутот. Биз ага акча толошубуз керек. Анны эсептоо учун уйлорго эсептегич коюлган. Ошондуктан электр тогун уномдошубуз керек. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Электр тогу менен иштеген буюмдарды билишет. Аны колдонгондо коопсуздукту сактоого уйронушот. Электр кубатын уномдоого тарбияланышат. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Кандай электр буюмдарын билесинер? Эмне учун электр тогун уномдоо зарыл? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Сурот боюнча ангеме тузуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Этият бол, омурунду сакта!
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар жашоодо кездешуучу кырдаалдар менен таанышышат. | Байкагычтык жондомдуулукторун онуктурушот. | Топто иштоого, бироонун оюн уга билууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар нерселерди тура жана абайлап колдонууну билишсе. | Соз байлыгы, элестоосу, ой жугуртуусун онуктурушсо. | Топто иштоого, бироонун оюн уга билууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Электр тогун уномдойбуз. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Айлана-чойробуздо ар кандай коркунучтуу нерселер кездешет. Ошондуктан ар дайым этият болуу зарыл. Уйдогу курч буюмдар: кайчы, бычак менен ото этияттык менен иштоо керек. Аларды иштеткенде ар кайсы жерге таштаба. Чайнектен чай куйганда этият бол. Кайнак сууга денениди куйгузуп алба. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Буюмдарды колдоно билишет. Этияттык менен мамиле жасашат. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Кандай коопсуздук эрежелерин уйрондун? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Бачикиге кенеш беруу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Мектепке баруучу жол.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар мектепке баруучу жолдун маршрутун, светофордун белгилеринин маанисин маанисин тушунушот. | Анализдоо жондомдуулугу, тактыгын, байкагычтыгын онуктурушот. | Этияттыкка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар светофор белгилерин жана жолдон отуу эрежелерин билишсе. | Анализдоо жондомдуулугун, байкагычтыгын онуктурушсо. | Этияттыкка тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Этият бол, омурундо сак бол! | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Мектепке баруучу жол. Алина менен Бакыттын уйдон мектепке чейинки жолун корсотуп, тушунук беруу. Светофордон кантип отоорун аныктоого жардам беруу. Светафор ыры. Машиналар коп откон, Чон жол болот кочобуз. Светофор жапжашыл, Куйгон кезде отобуз. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Светофор ырын жатташат. Светофордон отуу эрежелерин билишет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Жолдон отоордо светофор бизге кандай жардам берет? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
,Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Светофордун суротун тартып келуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Тазылык жана тыкандык.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар уйду, короону, классты таза сактоого уйронушот. | Соз, суйлоо кебин онуктурушот. | Бири-бирине жардам берууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар тазалыкты, тыкандыкты, эмгекти баалоого уйронушсо. | Соз, суйлоо кебин онуктурушсо. | Бири-бирине жардам берууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Мектепке баруучу жол. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1,НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Тазалык жана тыкандык. Тазалык. Кезектешип класстын, Тазалыгын сактайбыз. Гул жыттанат киргенде, Бир да кагаз чачпайбыз. Класс турса тазарып, Конул ачат тазалык. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Тазалык ырын жатташат. Ар дайым тазалыкты сактоого уйронушот. | С.БЭ.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо | Сен класска кагаз таштадын беле? Класска кир бутун менен кирдин беле? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Уйдогу абанын температурасын олчоп жазуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Жыйынтыктоочу сабак.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар отулгон темаларды кайталашат. | Эске тутуусун, конул буруусун онуктурушот. | Достору менен мамиле тузууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар отулгон темаларды бышыктай алышса. | Эске тутуусун, конул буруусун онуктурушсо. | Достору менен мамиле тузууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Тазалык жана тыкандык. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2,НК3,ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Жыйынтыктоочу сабак. Уйлорду суроттоп айт? Кандай уйлор бар? Уйдо кандай буюмдар бар? Алар эмне учун колдонулат? Кандай электр буюмдарын билесинер? Аны колдонуу эрежелерин айтып бер? |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Суроолорго жооп беришет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо | Светофор белгилери эмнени тушундурот? Уйду тазалай турган шаймандарды атап бер? | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Кайталоо. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу 3-чейрек
Сабактын темасы: Менин досторум.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар коп улуттуу олкобуздо достуктук зарылдыгын тушунушот. | Башка улуттагы адамдардын сыйлоо сезимин онуктурушот. | Достукка, ынтымактуулукка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар Кыргызстандагы элдердин салттары жана маданияты тууралуу тушунук алышса. | Ар бир эл озунун тилин жана салтын сактоого онуктурушсо. | Достукка, адептуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Кайталоо сабагы. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Менин досторум. Куностуу Кыргызстанда ар улуттун окулдору жашайт. Кыргыз эли байыркы замандан бери башка улуттар менен аралашып жашап келет. Кыргызстанда кыргыз, озбек, тажик, татар, уйгур ж.б. турдуу улуттун элдери жашайт. Кыргызстанда жашаган элдер оз тилин жана салтын сакташат. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Кыргызстан коп улуттуу олко экенин, алар бири-бири менен ынтымактуу жашаарын билишет. Балдар кайсы улуттагы достору бар экенин суйлошушот. Ар бир улут бир олкодо жашаса да оз каада-салттарын, урп-адаттарын сактаарын билишет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2,НК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Кыймылдуу оюн аркылуу балдар туура, туура эмес жооп болгонун билдиришет. Ар дайым жылмайып жур. Досундун созун ук. Озунду эле мактай бер. Балдарга ат коюп ал. Озун каалаганынды жаса. | Суроолорго жансоо аркылуу жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Башка бир тилде ыр жаттоо. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Журум-турум эрежелери.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар журум-турум эрежелерин билишет. | Соз, суйлоо кебин онуктурушот. | Адептуулукко, бирин-бири уга биууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар оздорунун журум-турумуна баа берууну билишсе. | Соз, суйлоо кебин онуктурушсо. | Айлана-чойродогулорго туура мамиле жасоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Ф.Б. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Менин досторум. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Журум-турум эрежелери. Мамалак жонундогу тексти окуп берт. Балдар кунт коюп угушат. Айтылган журум-турумду талкуулашат. Китеп менен иштоо. Суротту карап, журум-турум эрежелерин талкулоо. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Божок мамалакка кандай сыйкырдуу создорду айтканын талкуулашат. Кечиримдуулук, сабырдуулук, ынтымактуулук деген создордун кандай таасири бардыгын жана анны кайсы убакта колдоноорун билишет.
| С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Уруксапты? Рахмат! Кечирип коюнуз-деген создорду пайдаланып диолог тузу. | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Сыйкырдуу, сылык создорду пайдалана билуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Майрамдар.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар озунун жакшы коргон майрамы тууралуу айтып беришет. | Элестетууну, эске тутууну онуктурушот. | Жуптарда, топтордо иштоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар откоргон майрамдарын билишсе. | Эске тутуусун онуктурушсо. | Достук мамиле тузо алса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- Тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Журум-турум эрежелери.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат.
| Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Биз майрамдарда бири-бирибизге жакшы каалоолорду айтабыз, белектерди тартуулайбыз. Дасторконго турдуу тамак-аштар коюлат. Биз уйдо майрамды конулдуу откоробуз. Тексти окуп, талкуулайт.
|
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Суроттор боюнча ангемелешет. Жакшы коргон майрамдары тууралуу айтып беришет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо.
| Физьминутка жасашат. | К.Б | НК3 |
Сабакты бышыктоо | Сага кайсы майрамдар жагат? Туулган кунунду кандай белгилейсин?
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо.
| Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | Календардан туулган кунунду белгиле.
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо.
| Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Нооруз.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар ата-баба мурасы, элдик майрамдар, Нооруз тууралуу тушунукко ээ болот. | Озун-озу уюштуруу компоненттуулугун онуктурушот. | Улуттук доолотторду сыйлоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар улуттук кийимдерди, буюмдарды таанып, билип алышса. | Соз, суйло байлыгын онуктурушсо. | Оз элинин тарыхын сыйлоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо-тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. Майрамдар.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат.
| Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема |
Жаны темага тушунук берет. Кун узарды. Бул-жаздын бир белгиси. 21-мартта кун тенелет. Бир сутканын 12 сааты кун, 12 сааты тун болот. Ушул куну элдер Ноорузду майрамдашат. Алас-алас,-деп ата-бабаларыбыз жаратылыштан, Жер энеден, асмандан, кундон жакшылык, мол тушум сурап, таазим этишчу. Биздин олкодо элдер Ноорузду жыл сайын майрамдашат. Улуттук кийимдерин кийип, ыр ырдап, бийлешет, бири-бирине жакшы каалоо-тилектерин билдиришет. Сумолок даярдашат. |
Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. Нооруз майрамы жонундо кенири маалымат алышат. Майрамды элдер кантип тосуп алааарын билишет. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо.
| Физьминутка жасашат. | К.Б | НК3 |
Сабакты бышыктоо
| Алас айтуу. | Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо.
| Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Алас айтуу. | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо.
| Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Боз уй.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Мекен таануу 4-чейрек
Сабактын темасы: Кун жана тун.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Жаратылыш кубулуштары.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2,НК3,ПК1 ,ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Дарак жылдын торт мезгилинде.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо-тенттулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын Суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты Бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго Тапшырма | Тапшырма | Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК2, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Осумдук остуробуз.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо-тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Жаныбарлар багабыз.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Ата Мекенимдин жаратылышы.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1,НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
Мекен таануу
Сабактын темасы: Жаратылышты коргойлу.
Сабактын максаты | ||
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | онуктурушот. | тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору | ||
Окуучулар | онуктурушсо. | тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуу, ангемелешуу.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Баалоо | Компо- тенттуулук |
Уюштуруу | Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот. | Формативдик баалоо | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын сурайт. | Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтышат. | Ф.Б. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Билимдерин актуалдаштыруу | Отулгон сабактагы тема суралат. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жооп беришет. | Ф.Б. | НК3 |
Жаны тема | Жаны темага тушунук берет. | Балдар тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Тема боюнча талкуу жургузушот. | С.Б.Э.Б. | НК1, НК2, ПК3 |
Физьминутка | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | К.Б. | НК3 |
Сабакты бышыктоо |
| Суроолорго жупта, жеке жооп беришет. | С.Б. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы? Сабактан эмнени уйрондун? Кайтарым байланыш жасоо. | Окуучулар мугалимдин суроосуна жупта, жеке жооп беришет. | Б.Б.Б. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма |
| Тапшырманы белгилеп алышат. | Ф.Б. | НК1, ПК4 |
Баалоо | Оозеки баалоо. | Бааларын угушат. | С.Б. | НК3 |
|
Уйго тапшырма Тапшырманы белгилеп алышат. |
Баалоо Оозеки баалоо. Бааларын угушат. |