СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу. Суу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мекен таануу сабагы. 3-класс    

Тема: Суу жана анын касиеттери

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,слайд.

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

                     

Суунун касиеттерин, осумдуктордун, жаныбарлардын,адамдын жашоосунда экологиялык таза суунун мааниси менен таанышат.

Суунун касиеттерин, осумдуктордун, жаныбарлардын адам баласынын жашоосундагы экологиялык мааниси менен таанышса

2. Социалдык коммуникативдик        

Ой жүгүртүүсү өсөт. Суунун айланышы  жөнүндө түшүнүгү кеңейет. Сөз байлыгы, байланыштуу кеби калыптанат.

Ой жүгүртүүсү өссө. Суунун айланышы жөнүндө түшүнүгү кеңейсе. Сөз байлыгы, байланыштуу кеби калыптанса.

 3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү

                            

Бири-бирин сыйлоого, уга билүүгө тарбияланышат.

Бири-бирин сыйлоого, уга билүүгө тарбияланышса

 

С         Сабактын жүрүшү

С

   Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

  

         Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Ү   

 

 

       Уй тапшырма

1.Олкобуздун  негизги  топурагы кандай аталат?

2. Кандай шарттарда биздин топурактаржакшы тушум берет?

3. Топурактын курдуулугу эмнеге жараша болот?

 

 

Берилген карточкалардагы суроолого жооп беришет.

НК1

НК2

НК3

 

ПК3

 

 мактоо

        

 

 

 

 

      Шыктандыруу

 

 

 

 

 

 

 

Табышмак

Куну- туну тынбаган,

Боло чапса сынбаган?(суу)

 

 

Суукта катуу,

Жылууда суюк.

Дагы бир туру

Асманда булут (Уч абалдагы суу)

 

 

Жооп беришет.

Тема менен, максаты менен таанышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

НК1

 

 

 

НК2

 

НК3

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мактоо,

 

 

 

 

 

     Жаны тема

 

Суу биздин планетанын коп болугун ээлейт.

Жаратылышта океандар, дениздер, колдор,

Озондор сууга толуп турат.Жердин тупкурундо

Жана абада да суу бар.Суу ар кандай тируу

организмдин  курамына кирет.Ал осумдуктун

бардык болугундо бар.Биздин организм суудан

турат.Кун сайын организмди толуктоо учун 2л

суу кетет.Суу-Жердин негизги байлыктары.

Суу 3 абалда кездешет: суюк, катуу,газ

Суу- тунук ,туссуз суюктук жыты болбойт.

Суу тынымсыз айлануу абалында болот

Кундун нуру жерди тынымсыз ысытат. Суу буу

Га айланат.Муз жана кар –бул катуу абалдагы

суу.Суу муздаганда кызылат.Бирок музга айла

нуу менен ал кенейет.Суу дайыма айланып

журот. Жер бетинен бууланат,булутту тузот,

жамгыр же кар турундожерге тушот

 

НК1

 

 

 

 

НК2

 

 

 

 

 

НК3

 

  

 

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

ЭЭс алуу муноту

       Бышыктоо

 

 

 

Китеп окууга убакыт берилет.

Жалпы кластер түздүртүү.

 

Суу

 

3 топко таблица толтурууга тапшырма берилет.

Аталы

шы

түсү

Катуу

лугу

 

Кайда

колдону

лат

суу

туссуз

3 абалда

Атап беришет

 

 

 

 

Суроолор менен иштөө

1.Колчук жамгырдан кийин качан тез кургайт:

Жайындабы же кузундобу?

2. Жаратылышта суунун айланышынын кандай мааниси бар?

3 Эмне учун чайнек кайнаганда буу пайда болот?

4. Жаратылышта суу кандай абалдарда болору

жонундо суроттор боюнча айтып бергиле?

 

Кыймыл менен аткарышат

 

 

 

Таблицаны толтурушат

 

 

 

 

 

Ар бир топ өздөрүнө берилген 3 суроого жооп беришет.

 

 

НК2

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мактоо.

Кол чабуу

 

 

 

 

 

   Жыйынтыктоо        

У     Баалоо

  

     Уй тапшырма

 

 

 

 

 

 

Топторду баалоо

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

Окуп түшүнүү. Параграф 23.

Бири-бирин баалашат

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

Кол чабуу менен

Смайлик

тер

             

 

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу. Суу»

Мекен таануу сабагы. 3-класс

Тема: Суу жана анын касиеттери

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,слайд.

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

Суунун касиеттерин, осумдуктордун, жаныбарлардын,адамдын жашоосунда экологиялык таза суунун мааниси менен таанышат.

Суунун касиеттерин, осумдуктордун, жаныбарлардын адам баласынын жашоосундагы экологиялык мааниси менен таанышса

2. Социалдык коммуникативдик

Ой жүгүртүүсү өсөт. Суунун айланышы жөнүндө түшүнүгү кеңейет. Сөз байлыгы, байланыштуу кеби калыптанат.

Ой жүгүртүүсү өссө. Суунун айланышы жөнүндө түшүнүгү кеңейсе. Сөз байлыгы, байланыштуу кеби калыптанса.

3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү

Бири-бирин сыйлоого, уга билүүгө тарбияланышат.

Бири-бирин сыйлоого, уга билүүгө тарбияланышса



С Сабактын жүрүшү

С

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Ү



Уй тапшырма

1.Олкобуздун негизги топурагы кандай аталат?

2. Кандай шарттарда биздин топурактаржакшы тушум берет?

3. Топурактын курдуулугу эмнеге жараша болот?



Берилген карточкалардагы суроолого жооп беришет.

НК1

НК2

НК3


ПК3


мактоо





Шыктандыруу









Табышмак

Куну- туну тынбаган,

Боло чапса сынбаган?(суу)



Суукта катуу,

Жылууда суюк.

Дагы бир туру

Асманда булут (Уч абалдагы суу)



Жооп беришет.

Тема менен, максаты менен таанышат.









НК1




НК2


НК3


ПК3















Мактоо,






Жаны тема


Суу биздин планетанын коп болугун ээлейт.

Жаратылышта океандар, дениздер, колдор,

Озондор сууга толуп турат.Жердин тупкурундо

Жана абада да суу бар.Суу ар кандай тируу

организмдин курамына кирет.Ал осумдуктун

бардык болугундо бар.Биздин организм суудан

турат.Кун сайын организмди толуктоо учун 2л

суу кетет.Суу-Жердин негизги байлыктары.

Суу 3 абалда кездешет: суюк, катуу,газ

Суу- тунук ,туссуз суюктук жыты болбойт.

Суу тынымсыз айлануу абалында болот

Кундун нуру жерди тынымсыз ысытат. Суу буу

Га айланат.Муз жана кар –бул катуу абалдагы

суу.Суу муздаганда кызылат.Бирок музга айла

нуу менен ал кенейет.Суу дайыма айланып

журот. Жер бетинен бууланат,булутту тузот,

жамгыр же кар турундожерге тушот


НК1





НК2






НК3





ПК1






ПК3



ЭЭс алуу муноту

Бышыктоо




Китеп окууга убакыт берилет.

Жалпы кластер түздүртүү.


Суу


3 топко таблица толтурууга тапшырма берилет.

Аталы

шы

түсү

Катуу

лугу


Кайда

колдону

лат

суу

туссуз

3 абалда

Атап беришет





Суроолор менен иштөө

1.Колчук жамгырдан кийин качан тез кургайт:

Жайындабы же кузундобу?

2. Жаратылышта суунун айланышынын кандай мааниси бар?

3 Эмне учун чайнек кайнаганда буу пайда болот?

4. Жаратылышта суу кандай абалдарда болору

жонундо суроттор боюнча айтып бергиле?


Кыймыл менен аткарышат




Таблицаны толтурушат






Ар бир топ өздөрүнө берилген 3 суроого жооп беришет.



НК2




НК3









НК2



















ПК3









ПК2
























Мактоо











Мактоо.

Кол чабуу






Жыйынтыктоо

У Баалоо

Уй тапшырма







Топторду баалоо

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

Окуп түшүнүү. Параграф 23.

Бири-бирин баалашат

Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.



НК3


Кол чабуу менен

Смайлик

тер