Разработка открытого урока
Тема: “Let’s play”.
Воспитательная цель: Воспитывает правильно относиться к своему телу, знать части тела.
Развивающая цель: Развивать навыки и умения говорения на английском языке, используя лексический материал по данной теме.
Образовательная цель: Овладение иноязычным говорением используя игровые моменты.
Практическая цель: Спрашивать, утверждать, призывать, разъяснять, выражая этим свое коммуникативное намерение.
Материал для урока: Учебник, наглядные пособия, карточки.
Оборудование для урока: Компьютер, диски.
План урока:
I.Организационный момент:
1.Приветствие
2. Фонетическая разминка
3. Использование диалога для работы в парах
4. Проверка домашнего задания - контрольное чтение
II. Основной этап:
5. Объяснение новой темы.
6.Закрепление новой темы
7. Выставление оценок
8. Задание на дом
9. Выполнение игровых упражнений для закрепления ранее изученной темы.
III. Заключительный этап:
10. Итог урока
11. Задание на дом
Ход урока:
I. Preliminaries:
Organization moment:
Good morning every one!
-Good morning.
-Good morning!
-How are you?
-How are you?
-It’s so nice to have you here with me today!
-Good morning!
-Good morning!
- How are you?
-Just fine!
-How we, how do hello good day!!!!!
So, that’s all with it and now let’s have the phonetic exercises (train the sounds, phrases, word combinations).
Phonetic exercise:
So, that’s all with it and now let’s starts to talk about days of the week. Repeat after me: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday and Sunday. And now answer my question- What day is it today?
- It’s Friday!!
-What date is it today?
-It’s December the 18-th
Let’s train the months of the year: January, February, march, April, June, July, August, September, October, November, December. And now let’s sing the song: “The days of the week”.
Let’s work in pars:
Let’s introduce each other
Hello!
Hello!
What’s your name?
What’s your name?
I’m Mike!
I’m Jane!
That’s my name!
How are you?
How are you?
I am fine!
I am fine too!
How old are you?
How old are you?
I’m 7!
I’m 8!
Where are from?
Where are from?
I’m from Kazakhstan!
I’m from Kazakhstan too!
Good bye!
Good bye!
That’s all with it and now let’s checks your home task!
And after that read the new letter.
Ученики читают упражнение, подготовленное к уроку на оценку.
II. The main stage:
Work with the text book.
1. Open your books and let’s start to work with new letter, sound and lexis.
2. Let’s start to read the new words
3. Read these words after me, then read them in chorus and individually.
4. Translate them from Russian into English.
New words: bus, umbrella, etc.
Read these words
That’s all with it and now let’s writes your home task in your school record book.
8. Write down your home task
9. Let’s train the parts of the body! Let’s play!!!
Repeat after me: a nose, a mouth, an eye, an ear, a head, a face
Let’s tell the poem about Aluetta in choros
Let’s play: show me your nose, show me your mouth, and show me your eyes
Who wants to give commands? (ученик выходит и отдает команду классу какую часть на лице показать)
Repeat after me: heads, shoulders, knees and toes
Sing the song, connecting with the parts of the body
So, that’s all with it and now describes eyes and hair
Pupils describe eyes and hair: I have got green eyes, I have got long black hair
And now make the puzzle: find the parts of the body and have a picture
Now let’s have a crossword, find the parts of the body
And the last task: put the parts of the body on the picture
Take this picture and write the parts of the body
III. The Concluding Stage:
Results: 1. Pupils can read and translate the new words.
They know the pats of the speech. They can show and write them.
They can work in pairs using their lexis.
2. Marks
3. Home task – test reading p 18-19
Разработка открытого урока
Тема: “ Let’s play”
Учитель английского языка:
Лящук Эльмира Михайловна
Алматы