| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 7 -класс | |
Сабактын темасы: “Маалыматтардын түрлөрү”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Окуучулар маалыматтардын түрлөрү менен кененирээк тааныша алышат.Жана алар менен менен аткарылуучу оперециялар менен иштегенди үйрөнүшөт | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Маалыматтын түрлөрү менен таанышышат.Жаңы тушүнүктөр менен иштегенди үйрөнүшөт | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Суроо берүү: 1 | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Маалыматтар тиби Python тилиндеги негизги маалыматтар типтерин тизмелейли: int – бүтүн маанилер; float – чыныгы сан маанилери (бөлчөктүү бөлүгү менен сандар); bool – логикалык маанилер, True (чындык «ооба») же False (жалган «жок»); str – символ же символдук сап, б.а. символдордун чынжыры (катары). Pythonдогу бүтүн өзгөрмөлөр өтө чоң (же, тескерисинче сөз терс сандар жөнүндө болуп жатса кичинекей) болушу мүмкүн: интерпретатор автоматтык түрдө эсептөөнүн жыйынтыгын сактоого керек болгон өлчөмдө эстин аймагын бөлүп берет. Ошондуктан Pythonдо көп орундуу сандар менен эсептөөлөрдү так жүргүзүү жеңил. Чыныгы сандарды жазууда бүтүн бөлүгү бөлчөк бөлүгүнөн үтүр менен эмес, чекит менен ажыратылат. Мисалы: x = 123.456 Логикалык өзгөрмөлөр bool тибине кирет жана True (чындык) же False (жалган) маанилерин алат. | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт Окуучулар сабакты бышыктоо үчүн берилген суроолорго өз алдынча жооп беришет. Маалыматтар тиби деген эмне? Аларга кайсылар кирет? Жана алар кандай кызмат аткарат, кайсы жерде колдонулат? | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма Питон программалоо тили менен эсептерди өздөрү ойлоп чыгарып келишет | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Жооп берген окуучуларды баалайт Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 7 -класс | |
Сабактын темасы: “Арифметикалык туюнтмалар жана аракеттер”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Окуучулар арифметикалык туюнтмалар жана аракеттер боюнча жаңы билим менен таашышышат | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Окуучулар жаңы тема жаңы түшүнүктөр менен таанышышат | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу ) алган түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Суроо берүү: 1. 2. 3. | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Арифметикалык туюнтмалар жана аракеттер Pythonдо каалагандай арифметикалык амалдарды аткарса болот. Арифметикалык туюнтмалар сапка жазылат. Алар сандарды, өзгөрмөлөрдүн аттарын, арифметикалык амалдардын белгилерин, кашааларды (аракеттердин иретин өзгөртүү үчүн) жана функцияларды чакырууларды камтышы мүмкүн. Мисалы, a = (c + 5 - 1) / 2 * d Амалдардын иретин аныктоодо амалдардын артыкчылыгы (улуулугу) колдонулат. Алар төмөнкү иретте аткарылат: 1️.кашааанын ичиндеги амалдар; 2.солдон оңго даражага көтөрүү (**); 3.солдон оңго көбөйтүү (*) жана бөлүү (/); 4.солдон оңго кошуу жана кемитүү. Сандар теориясынын көз карашы боюнча, калдык – бул оң сан, ошондуктан -7 = (-4)*2 + 1, башкача айтканда -7ни 2ге бөлгөндөгү тийинди -4кө барабар, ал эми калдык 1ге барабар болот. Pythonдо даражага көтөрүү амалы эки жылдызча менен белгиленет: «**». Мисалы y = 2x2 +z3 туюнтмасы мындай жазылат: y = 2*x**2 + z**3 | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт Окуучулар сабакты бышыктоо үчүн берилген суроолорго өз алдынча жооп беришет. Арифметикалык амалдар боюнча маселе иштешет | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Жооп берген окуучуларды баалайт Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 7 -класс | |
Сабактын темасы: “Python программасындагы арифметикалык туютмалар”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Окуучулар Python программасындагыарифметикалык программаларды чыгарганды үйрөнүшөт | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Негизги маселелерди чыгаргынды үйрөнөт | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Суроо берүү: Python деген эмне? Ал кандай программа? | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Алагач окуучуларга Питон программасы боюнча маалымат берилет. Python - жогорку деңгээлдеги коддорду окууну жана иштеп чыгуучулардын ишин жакшыртуу үчүн иштелип чыккан жалпы багыттагы программалоо тили. Python синтаксисин азыраак талап кылат. Бирок, ошол эле учурда, стандарттуу китепкана көптөгөн пайдалуу функцияларды камтыйт. Python - жогорку деңгээлдеги программалоо тили. Учурда Python эң кеңири таралган программалоо тили болуп саналат. Бул тилдеги эң популярдуу программа - бул баардыгыбызга белгилүү болгон Instagram социалдык тармагы. Мындан тышкары, Python программалоо тилинде BitTorrent, Ubuntu, Blender, GIMP, Civilization IV, Battlefield 2, World of Tanks сыяктуу программалардан таба алабыз. Python колдонгон компаниялардын катарына Google, Facebook, Yahoo, NASA, Red Hat, IBM, Instagram, Dropbox, Pinterest, Quora, Yandex, Mail.Ru жана башкалар кирет. 1-маселе. Үч бурчтуктун аянтын табуучу программа түзгүлө, эгерде анын негизинин узундугу жана бийиктиги белгилүү болсо. Геометриядан белгилүү болгондой үч бурчтуктун аянты үч бурчтуктун негизинин (а) жарымын анын бийиктигине (h) көбөйткөнгө барабар: Бул формуланы мындай жазсак да болот: s=(a*h)/2 Эми программаны түзөлү жана үч бурчтуктун негизинин узундугун 6 см жана бийиктигин 4 см деп киргизели. Кокустук сандар Кокустук бүтүн санды алуу үчүн алгач Pythonго randint функциясын жүктөйлү. Ал үчүн консоль терезесинде import командасын колдонобуз: from random import randint randint (1, 10) 7 randint() функциясы биринчи сандан экинчи санга чейинки диапазондо кокустук санды тандап алды. Биздин мисалда ал 7 цифрасын тандады. Стандарттык функциялар Python тилиндеги көптөгөн стандарттык функциялар кызматы боюнча топторго бөлүнгөн. Ар бир топ модуль деп аталган өзүнчө файлга жазылган. Математикалык фукциялар math модулунда топтолгон. S = ah 1 2 a = 10 b = 3 c = a/b print ('c =', bool (c)) a = float(input('Негизинин маанисин киргизиңиз: ')) h = float(input('Бийиктигинин маанисин киргизиңиз: ')) s = (a*h)/2 print ('Жообу: s=',s) Негизинин маанисин киргизиңиз: 6 Бийиктигинин маанисин киргизиңиз: 4 Жообу: s= 12.0 Python тилиндеги программа Экранга чыккан жыйынтыгы 7 МААЛЫМАТТАРДЫН ТИБИ ПРОГРАММАЛОО 41 Бул модулду кошуу үчүн импорт командасы (модулду жүктөө) колдонулат – import math. Төмөндө сандар менен иштөөчү кээ бир функциялар көрсөтүлгөн | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт Окуучулар сабакты бышыктоо үчүн берилген суроолорго өз алдынча жооп беришет. Арифметикалык амалдар боюнча маселе иштешет Маселе чыгарышат | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Жооп берген окуучуларды баалайт Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы 7 | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 3-чейрек | |
Сабактын темасы: “Шарттуу операторлор”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Окуучулар шарттуу операторлор if жана else менен иштегенди үйронү | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Окуучуларды шарттуу операторлордун жардамында бир катар альтернативдик шарттар менен жөнөкөй программаларды жазганга үйрөтү | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Тема боюнча түшүнбөй калган жерлерин мисал келтирүү менен тушундүрүп берүү. Суроо берүү: | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Шарттуу операторлор менен таанышышат. Буга чейинки караган мисалдарда операторлор биринин артынан бири удаалаш аткарылган сызыктуу программаларды жазууга мүмкүндүк берген. Алардын аткарылышы киргизилген маалыматка көз каранды эмес. Көпчүлүк реалдуу маселелерде кандай маалыматтар келип түшкөнүнө жараша аракеттердин ирети бир аз өзгөрүшү мүмкүн. 6-класста берилгендей, эгерде аракеттин эки вариантынан тандаш керек болсо, анда алгоритмди жазуу үчүн тармактуу конструкция колдонулат. Python тилинде тармактануу шарттуу операторлор аркылуу ишке ашат. Маанисине карата шарттуу операторлор программаны кайсы бир жол боюнча багыттайт. Мисалы, өрт сиганалдык системасынын программасы билдиргичтерден алынган маалыматтар температуранын жогорулашынан же түтүн каптоодон кабар берсе, тынчсыздануу сигналын таратышы керек. if шарттуу оператору биринчиден шартты текшерет жана андан кийин гана андан аркы нускама боюнча аткаруу же аткарбоо чечимин кабыл алат. if оператору кандай иштешин түшүнүү үчүн шартты текшерүү жана тандоого типтүү маселелерден карап көрөлү If оператору Java программасынын шарттуу бутак тандоо билдирүүсү. Аны программанын аткарылышын эки башка тармак боюнча багыттоо үчүн колдонсо болот. Бул оператордун жалпы формасы төмөнкүчө: if (шарт) оператор1; else билдирүүсү 2; Бул жерде, ар бир сүйлөм бир гана билдирүү же тармал кашаага (башкача айтканда, блок) камтылган курама билдирүү. Шарт - бул логикалык маани берген ар кандай туюнтма. Else пункту милдеттүү эмес. If оператору төмөнкүдөй иштейт: эгер шарт чын болсо, анда программа операторду аткарат1. Болбосо, ал оператор2 (эгер бар болсо) аткарат. Эки учурда тең программа эки билдирүүнү тең аткарбайт. Мисалы, төмөнкү кодексти карап көрөлүү. int а, b; if (а а = 0; else b = 0; Бул учурда, а-нын мааниси b-дан аз болсо, а-нын өзгөрүлмө мааниси нөлгө коюлат. Болбосо, b нөлгө коюлган. Эч кандай кырдаалда a жана b эки өзгөрмөнүн маанисин нөлгө салууга болбойт. 1 мисалды карап көрөлүү. 1-маселе. Жашы 21ден ашкандар үчүн гана уруксат бере турган программаны түзөлү. a = int(input('Өзүңүздүн жашыңызды киргизиңиз: ')) if a = 21: print('Уруксат') else: print('Уруксат эмес') if операторундагы шарт кашаага алынбастан жазылат жана кош чекит («:») менен жыйынтыкталат. Шарттын кийинки «бутактары» жаңы саптан оңго жылдыруу менен жазылат. | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт IF –операторунун кызматы ELSE- операторунун кызматы Жана алар жөнундө эмне түшүндүң | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет. IF ELSE операторлору катышкан программа түзүп келет | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Жооп берген окуучуларды баалайт Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы 7 | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 3-чейрек | |
Сабактын темасы: “Салыштыруу оператору”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Окуучуларды шарттуу операторлордун жардамында бир катар альтернативдик шарттар менен жөнөкөй программаларды жазганга үйрөтү | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Тема боюнча түшүнбөй калган жерлерин мисал келтирүү менен тушундүрүп берүү. Суроо берүү: | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Салыштыруу операторлор менен таанышышат. салыштыруу курдаштары Көптөгөн салыштыруу операторлору бизге математикадан тааныш. JavaScript-те алар мындайча жазылган: Чоң / аз: a b, a Чоң / аз же бирдей: a = b, a Барабар: a == b. Салыштырганда кош барабардык белгиси == колдонулат. Бир барабар белги a = b тапшырманы билдирет. Барабар эмес. Математикада ≠ белгиси менен белгиленсе, JavaScriptте! = B деп жазылат. Бул бөлүмдөн биз эмнени салыштыруу, тилдин алар менен кандай иштеши жана кандай сюрприздерге даярдануу керек экендиги жөнүндө көбүрөөк билебиз. Акырында, сиз JavaScript салыштыруусунун "кызыктай" нерселеринен алыс болуунун жакшы рецептин табасыз. Салыштыруунун натыйжасында буле түрү бар Бардык салыштыруу операторлору логикалык маани берет: true - "ооба", "чыныгы", "чын" дегенди билдирет. false - "жок", "туура эмес", "жалган" дегенди билдирет. Мисалы: alert (2 1); // true( чын чын) alert (2 == 1); // false (туура эмес) alert (2! = 1); // true чын чын) Салыштыруунун натыйжасы кандайдыр бир мааниге окшоп, өзгөрүлмөгө берилиши мүмкүн let result = 5 4; // салыштыруу натыйжасы өзгөрүлмө натыйжага берилет alert( result ); // true | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт falsе –операторунун кызматы true. - операторунун кызматы Жана алар жөнундө эмне түшүндүң Бул сөздөрдүн натыйжасы кандай болот? 5 4 "ананас" "алма" "2" "12" undefined == null undefined === null null == "\n0\n" null === +"\n0\n" жообу 5 4 → true "ананас" "алма" → false "2" "12" → true undefined == null → true undefined === null → false null == "\n0\n" → false null === +"\n0\n" → false Түшүндүрмөлөр: 1.Албетте, true. 2.Каармандардын белгилерине салыштыруу колдонулат, ошондуктан false. "а" "и" ден аз. 3.Дагы, каармандардын мүнөздөрүн салыштыруу. Биринчи "2" сабынын биринчи белгиси, экинчи "1" белгисинен чоңураак. 4Атайын иш. Нөл жана аныкталбаган маанилер эркин салыштырууда бири-бирине гана барабар. 5.Ар кандай типтерди катуу салыштыруу, ошондуктан жалган ( falsе). 6. (4) сымал, null белгисиз гана. 7.Ар кандай түрлөрүн катуу салыштыруу. | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет. Окуучулар өз алдынча салыштыруу операторлору боюнча мисал иштеп түшүндүрмөсү менен жазып келет | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | 1.Мактоо сөздөр айтылат. 2Активдүү катышууга шыктандырат 3Жооп берген окуучуларды баалайт 4Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы 7 | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 3-чейрек | |
Сабактын темасы: “Салыштыруу оператору”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Окуучуларды шарттуу операторлордун жардамында бир катар альтернативдик шарттар менен жөнөкөй программаларды жазганга үйрөтү | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Тема боюнча түшүнбөй калган жерлерин мисал келтирүү менен тушундүрүп берүү. Берилген мисалдарды текшерип чыгуу. Суроо берүү: | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып теманы тушүнүшөт. Салыштыруу операторлор менен таанышышат. Салыштыруу операторлору Салыштыруу операторлору эки маанини бири-бири менен салыштырып жыйынтыгында True же False деген маанисин берет. Китептеги 2-3 маселени карап көрөлүү. 2-маселе. Компания элдин оюн билүү боюнча сурамжылоо жүргүзүп жатат жана аларды 20дан 70 жашка чейинки адамдар кызыктырат. Суралуучунун жашын сураган жана ал ошол белги боюнча «туура келээрин» же «туура келбесин» сураган программа түзгүлө. v өзгөрмөсүнө адамдын жашы жазылсын дейли. Анда программанын керектүү фрагменти төмөнкүдөй болот: if v = 20 and v print ('подходит') else: print ('не подходит') Python тилинде кош барабарсыздыктарга уруксат берилет, мисалы: if A if A 3-маселе. Шарттуу операторлорду жана салыштыруу операторлорун колдонуп, файлды сактоо программасын жазгыла. ans = input('Сиз файлды сактагыңыз келеби? (ооба/жок)') if ans == 'ооба': print(‘Сактоо үчүн папканы тандаңыз’) if ans == 'жок': print('Маалыматтар өчүрүлөт, андан ары колдоно албайсыз') else: print(‘Ката. Жооптун мындай варианты жок’) . Чыгуунун жыйынтыгы кандай жооп тандалгандыгына көз каранды болот: | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар топ-топ болуп отурушуп берилген таркатма метериалдардын “ЧЫН” же “ЖАЛГАН” экенин аныкташат. | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет. Окуучулар өз алдынча салыштыруу операторлору боюнча мисал иштеп түшүндүрмөсү менен жазып келет Теманын аягындагы суроололрго жооп берүү. | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | 1.Мактоо сөздөр айтылат. 2Активдүү катышууга шыктандырат 3Жооп берген окуучуларды баалайт 4Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү __-__________20__-жыл | Классы 7 | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 3-чейрек | |
Сабактын темасы: “while жана for циклдары ”
| Сабактын максаттары: | Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Циклдарды жазууда while жана for операторлорун колдонууну үйрөтүү | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу сабакты жакшы тушүнсө жана сабактан алганын жашоодо колдоно билсе |
| Өнүктүрүүчү : Окуучуларды шарттуу операторлордун жардамында бир катар альтернативдик шарттар менен жөнөкөй программаларды жазганга үйрөтү | Н.Ж.А.Э(натыйжага жете алат эгер) окуучу (int,float,bool,str) түшүнүктөрүн жакшы өздөштүрүп жана аларды колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат | Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса. |
Сабактын тиби: ___________
Усулдар:____________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК | Баалоо |
| 1. | Уюштуруу ( 3 мин) ин) | Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо | Саламдашат. Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,. | НК3 | ПК2 | |
| 2. | Үйтапшырмасын суроо ( мин) | Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү, Тема боюнча түшүнбөй калган жерлерин мисал келтирүү менен тушундүрүп берүү. Берилген мисалдарды текшерип чыгуу. Суроо берүү: | Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат. | НК2 | ПК1 | |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрүү ( 20 мин) | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат.тарткатма материалдар менен таанышып. Циклдер шарттуу операторлор сыяктуу эле программалоонун маанилүү бөлүгү болуп саналат. Алардын жардамы менен коддун кээ бир бөлүктөрүн кайталатууну уюштурса болот. Python тилинде циклдерди жазуу үчүн эки түрдөгү командалар колдонулат: while жана for. while цикли «While» англис тилинен «ошондой болгон учурда» деп которулат, башкача айтканда цикл (командалардын блогу) берилген шарт аткарылмайынча кайталана берет. Ал үчүн ар бир циклдин кадамынын башында шартты текшерүү аткарылат. Ошондуктан ал баштапкы шарты бар цикл деп аталат. Китептеги маселелрди карат көрөлү Баштапкы шарт мындайча текшерилет: эгерде d өзгөрмөсүнүн мааниси баштапкы учурда 5тен чоң же ага барабар болсо, анда цикл бир жолу да кайталанбайт. 2-маселе. Мындай мисалды карайлы: бүтүн оң сандуу ондук ситемада цифралардын санын аныктоо керек. Баштапкы сан бүтүн типтеги n өзгөрмөсүнө жазылган деп эсептейли. Маселени чыгаруу үчүн, мааниси циклдин ар бир өтүшүндө өзгөрүп туруучу эсептегич өзгөрмөнү колдонобуз. Цифралардын санын эсептөө үчүн ар бир өтүштө эсептегичти чоңойтуу менен бул цифраларды башынан же аягынан бирден бөлүп алып туруш керек. Эсептегичтин баштапкы мааниси нөлгө барабар, анткени алгоритмди аткарууга чейин бир да цифра табыла элек. Акыркы цифраны бөлүп алууда санды бөлчөксүз 10 санына бөлүп коюу жетиштүү. Сандарды бөлүп алуу жана эсептегичти көбөйтүү амалдарын санда канча цифра болсо ошончо жолу аткаруу зарыл. Качан гана кийинки 10го бөлүүнүн жыйынтыгында бүтүн бөлүгү нөлгө барабар болгондо, бул цикл аяктады дегенди түшүндүрөт. Биринчи вариантта k өзгөрмөсү үч жолу колдонулат: баштапкы маанисин ыйгарууда, циклдин шартында жана циклдин тулкусунда (1ге чоңойтуу). Экинчи вариантта k өзгөрмөсү баштапкы жана акыркы маанилериндеги эки сандын диапазонунда берилет, мында акыркы маани диапазонго кирбейт. Циклдик өзгөрмөнүн өзгөрүү кадамы берилбесе 1ге барабар болот. Эгерде аны өзгөртүү керек болсо range сөзүнөн кийин кашаанын ичинде үчүнчү (кошумча) санды киргизишет – бул керектүү кадам. Мисалы, мындай цикл 2 санынын так даражаларын гана чыгарат: | Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт. | НК1 | ПК1, ПК2 | |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 6 мин) | Суролор берилип Толдоо жүрөт Таркатма материалдар менен иштешет | Жооп беришет Талкулашат Предметтер аралык байланыштырат Суроолорду каршы топторго берет Суроо түзүшөт | НК1 | ПК3 | |
| 5. | Үй тапшырма ( 2 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет жана кошумча маалымат таап келишет. Окуучулар өз алдынча салыштыруу операторлору боюнча мисал иштеп түшүндүрмөсү менен жазып келет Теманын аягындагы суроололрго жооп берүү. | Окуучучулар тапшырманы Жазып алышат | НК1, НК2, НК3 | ПК3 | |
| 6. | Баалоо ( 2 мин) | 1.Мактоо сөздөр айтылат. 2Активдүү катышууга шыктандырат 3Жооп берген окуучуларды баалайт 4Окуучулар менен мугалим коштошот. | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Окуучулар мугалим менен коштошот | | | |