7 кл Урок 65 Spotlight on Russia с. 9. TV
Задачи:
Организовать беседу о телевидении, различных телевизионных программах, возможности использования их в образовательных целях.
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
Можно задать опережающее индивидуальное домашнее задание, например, о том или ином телевизион ном канале (по желанию, с учётом интересов и склонностей учащихся), прослушать и обсудить 1 — 2 крат ких сообщения по теме.
Работа над текстом урока может быть (в соответствии с условиями класса) организована в разных вари антах:
фронтальное чтение текста вслух;
самостоятельное чтение про себя;
работа в парах/малых группах.
Предложить учащимся выполнить задания и ответить на вопросы. Выслушайте разные варианты ответов, организуйте обсуждение. Поощряйте развёрнутые ответы с использованием изученной в новом модуле лексики и грамматических структур.
Выйти на монологические высказывания учащихся об их пред почтениях, о пользе и вреде телевиде ния, о качестве телевизионных программ.
Предполагаемый ответ:
A: Hi Michael, do you like watching television?
B: Yes, I do like watching TV, there is always something interesting to see.
A: I think it is a waste of time. I don't like all of these soap operas and I don't find any of these reality shows entertaining at all.
B: Well, I think they're and I love the sketches some of these comedians do about politics.
A: My parents like watching those political programmes also, but I don't find them funny at all.
B: Well, I think maybe you are just too serious.
A: The only thing I'll watch is the odd European film, but for me, the rest of it is a waste of time.
My suggestion for a teens channel would be to have a variety of 'how to' shows. Teens want to feel grown up and want to do things for themselves, but they don't always know how. If there was a channel that taught them how to do things, like cook, fix a car or build something, they might watch it. Also, their parents might let them watch it, because they would be learning a new, useful skill.
The programme can be called 'Swept Away', totally teen-written, -filmed and -produced. The show can be 30 minutes of air time. The programme can include the following rubrics:
How to be a good friend How a teen can earn money during holidays Interviewing celebrities Advice from a psychologist Musical tastes and preferences Do the twist - Why Not? - Kids' Yoga Deck Teens' life - book reviews Summer camps 'How to make the best of your summer holidays'
Letter to the Editor
Rock your summer - Top 10 Music - concert
and recording suggestions for various tastes
5.Итоги урока. Оценки.
6.Домашнее задание: SB SP on R, с. 9*; WB, с. 45—46
7 кл Урок 66 English in Use «Билеты в кино.»
Задача:
освоение клише, используемых при покупке билетов в кино.
проверка понимания прочитанного (развитие умений поискового чтения).
развитие умений диалогической речи (диалог этикетного характера - покупка билетов в кино).
развитие фонематического слуха — умения произносить и распознавать на слух звуки /з:/—/ои/; обобщение правил чтения с данными звуками.
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока
Reading & Listening
Упр. 1, с. 72
Ключи:
customer: Two tickets for 'King Kong' at 6 pm, please; Two tickets for 9 pm then, please; Is there a discount for students?
ticket seller: Next, please; I'm afraid it's sold out; Is that for the 7 pm or the 10 pm showing?; That's £ 12 altogether, then; Here are your tickets and your change; Enjoy the movie!
Упр. 2, с. 72
Ключи:
The customer in the first dialogue wants to see 'Harry Potter' and the customer in the second dialogue wants to see 'King Kong'.
The customer in the first dialogue buys tickets for the 7 pm showing and the customer in the second dialogue buys tickets for the 9 pm showing.
Speaking Упр. 3, с. 72
Student A | | Student B |
Ask for the next customer. | ; | Ask for tickets for a specific film. |
Ask the customer which showing they would prefer. | 7 | Respond. |
Inform the customer of the price. | ; | Pay for the tickets. |
Thank and give tickets and change. | | Thank. |
Предполагаемый ответ:
A: Next, please.
B: One adult and two children for 'The Family Stone' at 4 pm, please.
A: I' afraid it's sold out.
B: Oh, right.
A: We still have tickets for the 7 pm and 10 pm showing.
B: Oh, OK. One adult and two children for 7 pm then, please.
A: That's £ 17 altogether.
B: Here you are.
A: Thank you. Here are your tickets and your change. Enjoy the film!
B: Thank you.
Pronunciation Упр. 4, с. 72 Ключи:
| /з:/ | /ои/ | | /з:/ | /ои/ |
burn | V | | fir | V | |
bone | | | foam | | V |
5. Итоги урока. Оценки.
6. Домашнее задание: WB, с. 45—46
7 кл Урок 67 Extensive Reading Across the Curriculum: Music
Задача:
перенос активного лексико-грамматического материала в новую ситуацию речевого общения на основе личного опыта и межпредметных связей.
освоение лексики по теме «Искусство» в межтематических ситуациях.
развитие умений монологической речи с опорой на иллюстрации.
развитие умения прогнозировать содержание текста по заголовку и подзаголовкам.
развитие умений просмотрового и изучающего чтения.
развитие умений монологической речи (сообщение о прочитанном).
развитие умений работать в группе; развитие творческих способностей и эстетических вкусов; развитие умений монологической речи (делать сообщение по теме).
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока
Reading & Listening Упр. 1, с. 73
Предполагаемый ответ:
Piece 1: relaxed, serene — romance; Piece 2: tense, anxious — adventure; Piece 3: happy — comedy; Piece 4: tense, anxious — thriller
Ключи:
Picture A is a thriller. We can see a dark figure at night. It's a frightened girl. The second piece suits it, loud sounds give us a hint.
Picture B is a romance, I think so because I can see a beautiful happy girl and I can hear violin tunes in piece 1.
Picture C is a comedy: two children are laughing having a fight, upbeat music helps to match piece 3 to the picture.
Picture D is adventure, in piece 4 we can hear electronic tunes.
Упр. 2, с. 73
Упр. 3, с. 73
Ключи:
Paragraph 1 — Before sound; Paragraph 2 — Musical cliches; Paragraph 3 — Stereotypical music sounds; Paragraph 4 — Music around the world; Paragraph 5 — Listen out
accompanied (v): went together with sth (сопровождаемый)
create (v): make/generate (создавать)
mood (n): an emotion at a particular time (настроение)
sharp (adj): strong, clear and easy to hear (рез - кий)
background (n): sth that is present but not immediately noticeable (фон) spot (v): see/notice (заметить)
Упр. 4, с. 73
Предполагаемый ответ:
Before sound: the role music plays in silent movies Musical cliches: music puts you in the right mood Stereotypical music sounds: certain sounds/types of music prepare us for certain scenes Music around the world: instruments used indicate country in scenes Listen out: spot musical clichés
Project Упр. 5, с. 73
5. Итоги урока. Оценки.
6.Домашнее задание: SB упр. 5*, с. 73; WB, с. 45—46