7 кл Урок 74 Culture Corner. Scotland’s National Nature Reserves
Задачи:
развитие умения прогнозировать содержание текста по начальным строкам и иллюстрациям; развитие умений ознакомительного чтения.
освоение в речи тематической лексики; развитие умений поискового чтения
развитие умений диалогической речи (диалог-расспрос этикетного характера).
развитие умений продуктивного письма (написание статьи о заповеднике).
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике
Reading & Listening Упр. 1, с. 81
Ключи:
You can see cliffs, seabirds, underwater caves, wildlife, bluebells, deer, flocks of swans, field mice.
Упр. 2, с. 81
Ключи:
1 ideal for diving. 2 famous for its fantastic wildlife and woods. 3 Don't miss the fantastic bird watching hikes and nature trails ... Задачи: освоение в речи тематической лексики; развитие умений поискового чтения; развитие языковой догадки с опорой на контекст.
Ключи:
habitats: wetlands, woods; kinds of birds:
puffins, golden eagle, swans, geese; other kinds of animals: sheep, field mice, deer; 2 plants: bluebells, wild garlic
rare species (exp): uncommon animals (редкие виды)
cliffs (n): a high area of land with a steep side (скалы)
reserves (n): land kept for a special purpose (заповедники)
seabirds (n): birds that live near the sea and get their food from it (морские птицы) unique (adj): special, rare (уникальный) garlic (n): a strong-smelling plant used in cooking (чеснок)
rare (adj): unusual (ред кий) wetlands (n): an area of very wet, muddy land with wild plants growing on it (болота, топи) to nest (v): to build a nest and lay eggs (гнездиться)
marshes (n): swamps, wetland (болота, топи) geese (n): birds similar to ducks (гуси) hikes (n): walks(походы)
Упр. 3, с. 81
Предполагаемый ответ:
TA: Next, please.
C: I would like to travel to St. Kilda and I would like you to give me some information about nature reserves there.
TA: Of course. Well, St. Kilda islands are a reserve. C: What is the reserve famous for?
TA: St. Kilda has the highest cliffs in Britain, over 1 million seabirds including puffins, and other unique species.
C: That sounds very interesting. What else is there to see and do?
TA: It is one of the best places to go diving because there are amazing clear waters and underwater caves and tunnels.
C: Wonderful. And when is the best time to visit? TA: From May to June.
C: That's great. Thanks very much.
Project
Упр. 4, с. 81
Предполагаемый ответ:
Kavkazkiy Nature Reserve
It is in the north part of the mountain range in the Caucasus area, close to the Black Sea. There are many long and deep caves (e.g. 1600 m deep and 15 km long). There are high peaks, wide valleys and lakes and rivers, such as the river Belaya. There are pine, chestnut, oak and pear trees, and 160 species of plants in danger of extinction. There are also around 60 species of mammals, such as bears, wild pigs, deer, otters, leopards, imperial & golden eagles. Best time to visit: all year round.
6.Итоги урока. Оценки.
7.Домашнее задание: SB упр. 4*, с. 81; WB, с. 50.
7 кл Урок 75 Spotlight on Russia с. 10 Eco-camping
Задача:
перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуации речевого общения на материале о родной стране.
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике
Организовать беседу об экологической ситуации вашей местности, о том, что мы все можем предпринять, чтобы её улучшить, что такое экологический лагерь, чем занимаются в нём подростки, знают ли учащиеся какие-нибудь экологические лагеря. Можно за дать опережающее индивидуальное домашнее задание (по желанию, с учётом интересов и склонностей учащихся) и прослушать и обсудить 1—2 кратких сообщения по теме.
фронтальное чтение текста вслух;
самостоятельное чтение текста про себя;
работа в парах/малых группах.
Предложить учащимся выполнить задания и ответить на вопросы. Выслушайте разные варианты ответов, организуйте обсуждение. Поощряйте развёрнутые ответы с использованием изученной в новом модуле лексики и грамматических структур.
Выйти на монологические высказывания учащихся о защите окружающей среды, о пользе эко логических лагерей, о важности осознания себя как части природы.
Предполагаемый ответ:
A: Have you ever been to an eco-camp?
B: Yes, I have. I enjoyed it very much and I learned a lot.
A: Really, tell me more about it.
B: It was a class trip and we went to a nature area. We learnt all about the flora and fauna and we even spent an afternoon planting new trees. We also learnt about the animals that live there and talked about things we can do to protect their habitat.
A: That sounds interesting. Do you think all eco-camps are the same? Or could you do different things at different places?
B: I am sure some of the things are the same, but I know other camps teach people how to recycle and how to grow their own vegetables. I think there are many activities offered at different eco-camps.
National Park of Vodlozersky
It is named after the lake and it is located in the northern part of European Russia. You can come here to explore fauna and flora of the area. There are 450 plant species and 50 rare plants, 177 species of birds, 38 species of mammals, 5 species of reptiles and amphibians and 21 fish. In the Taiga forest you can see pine, birch and larch trees. Flocks of geese, swans and ducks live and feed in the park. There are also bears, reindeer, wolves and lynx, white-tailed eagles and golden eagles, water mice, mink and otters. Lots of herbs and cranberries grow near the Ileksa river and are used to make medicines. In autumn, people come here to collect mushrooms and in summer to experience the 'white nights'. We learn in the camp to do practical things to take care of Nature. We try to clean springs and paths. We also learn the rules of being in the middle of the forest.
6.Итоги урока. Оценки.
7.Домашнее задание: SB SP on R, с. 10*; WB, с. 51—52
7 кл Урок 76 English in Use
Задача:
освоение клише, используемых для диалога-расспроса (пожертвование в экологическую организацию).
развитие умений поискового чтения (проверка понимания прочитанного); развитие умений заполнять бланк анкеты.
развитие умений диалогической речи (диалог этикетного характера).
освоение способов словообразования (образование глаголов от прилагательных с помощью суффикса -en).
развитие фонематического слуха - умения произносить и распознавать на слух звуки /ai/—/aia/; обобщение правил чтения с данными звуками.
Ход урока:
1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике
Reading & Listening Упр. 1, с. 82
Ключи:
R - С - C - R - C - C - R
Упр. 2, с. 82
Ключи:
1. 25; 2. month; 3. Matt Russell; 4. 34 Scarsdale Road, Bromley, Kent; 5. Direct Debit (Bank Account)
Speaking Упр. 3, с. 82
Предполагаемый ответ:
A: Hello, 'Save the Whales'. How can I help you? B: Hi. I'm interested in making a donation.
A: That's great. Do you want to make a one-off donation or a regular monthly one?
B: A one-off, please.
A: OK. That will be £ 50 to adopt a whale.
B: How do I pay?
A: Direct Debit. Let me give you our bank account details. It's Savings Bank, Account No. 56289012634. Could I take your name and address, please?
B: Of course. My name's Margaret Tokareva and I live at 22 Festivalnaya Street, Moscow.
A: Thank you very much, Ms Tokareva. You will receive your receipt soon.
A: Thank you. Goodbye.
B: Goodbye.
Word Formation
Упр. 4, с. 82
Ключи:
1 blacken 2 redden 3 widen 4 shorten Предполагаемый ответ:
The sky blackened as the dark clouds blocked out the sun.
His face reddened in anger.
This road is too narrow. They should widen it!
Can you shorten my dress, please?
Pronunciation Упр. 5, с. 82
Ключи:
| /ai/ | /aia/ | | /ai/ | /aia/ |
my | | | pie | | |
mine | | | fire | | |
tied | | | why | | |
tired | | | hire | | |
Предполагаемый ответ:
/ai/ - I, cry, try, wife, invite, ride, died, bike, nice /aia/ - fireplace, tyre, expire
6.Итоги урока. Оценки.
7.Домашнее задание: WB, с. 51—52
7 кл Урок 77 Extensive Reading. Across the Curriculum: Science
Задача:
перенос активного лексико-грамматического материала в новую ситуацию речевого общения на основе личного опыта и межпредметных связей.
повторение изученных и введение новых слов по теме «Животные»; развитие умений монологической речи (сообщения с опорой на иллюстрации и фоновые знания)
развитие умений работать со словарём; введение тематической лексики и развитие навыков её употребления в речи.
развитие умений изучающего чтения; развитие языковой догадки с опорой на контекст.
развитие умений монологической речи (сообщение о прочитанном с опорой на схему).
развитие познавательных интересов и творческих способностей учащихся; развитие умений монологической речи (делать сообщение по теме с опорой на иллюстрации, схему).
Ход урока:
1.Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике
Reading & Listening Упр. 1, с. 82
Упр. 1, с. 83
Ключи:
herbivore: grasshopper; carnivore: hawk, snake, lion
Reading & Listening
Упр. 2, с. 83
Ключи:
The pictures and the entry are about a food chain.
Упр. 3, с. 83
Ключи:
1 the; 2 are; 3 as; 4 they; 5 These; 6 them; 7 there; 8 a (the)
producer (n): sb or sth that makes sth (производитель)
herbivores (n): animals that eat plants only (травоядные)
carnivores (n): animals that eat meat only (плотоядные)
omnivores (n): animals that eat both plants and animals (всеядные)
consumer (n): sb or sth that uses sth (потребитель)
fungi (n): plants that have no flowers, leaves or green colouring (грибки)
bacteria (n): very small organisms (бактерии)
break down (phr v): decompose (уничтожать, разрушать)
compounds (n): substances (соединения)
all over again (exp): from the beginning (сначала)
provide (v): give (обеспечивать)
survive (v): to continue to exist even after being
in a dangerous situation (выживать)
extinction (n): the dying out of a species (вымирание)
Упр. 4, с. 83
Предполагаемый ответ:
Plants get the energy they need from water and the sun. Certain/Some animals, such as some insects, get their food from plants and other animals. Fungi and bacteria use the dead animals as food so nothing is wasted in nature. Everything is linked and a break in the chain would be a disaster.
Project
Упр. 5, с. 83
Предполагаемый ответ:
Plants and animals depend on each other. Microorganisms, insects, and fungi are decomposers. They provide chemicals for green plants. Plants are the food for plant eaters. The plant eaters are food for the meat eaters. These all provide waste materials for the decomposers.
6.Итог урока. Оценки.
7.Домашнее задание: SB упр. 5*, с. 83; WB, с. 51—52