СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока по английскому языку 7 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

разработка урока по английскому языку 7 класс

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по английскому языку 7 класс»

7 кл Урок 82 You are what you eat! Module 9 «Shopping Time»


Задачи:

  • повторение изученных и введе­ние новых слов по теме «Еда, напитки»;

  • на­учить классифицировать лексику (как приём освоения);

  • мотивировать учащихся на рабо­ту по теме.

  • воспитывать культуру питания как составляющую здорового образа жизни.

  • развитие умений монологической речи (делать сообщение по теме с опорой на заголовок и фоновые знания); развитие умений изучающего чтения; развитие языко­вой до гадки с опорой на контекст.

  • развитие навыков распознавания и употребления в речи неопределённых местоимений и прилагательных количества (many, much, few, little).

  • Обратите внимание учащихся на соответствую­щий раздел грамматического справочника в конце учебника.

  • повторение лексических единиц, обозначающих различные виды упаковки продуктов питания.

  • развитие умений диалогической речи (диалог-расспрос по образцу); разви­тие навыков употребления в речи many/ much, some/any, a few/a little, a lot of.

  • освоение значений и развитие на­выков распознавания и употребления в ре­чи фразовых глаголов (take).

  • развитие умений продуктивного письма (написание короткого текста о сво­ем питании) и умений самоанализа.



Ход урока:

1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике Vocabulary Упр. 1, с. 86

Ключи:

vegetables: lettuce, tomatoes, frozen peas, pota­toes

fruit: bananas, apples

meat: lamb chops, mince

poultry: chicken legs, turkey

dairy products: low-fat yoghurt, low-fat milk,

eggs, a tub of ice cream, butter, cheese

nuts & seeds: peanuts, almonds

oils: olive oil, vegetable oil

fish: tuna, salmon

beverages: coffee, tea

cereal, grains & pasta: wholemeal bread, cereal,

brown rice, white bread, spaghetti

snacks: a packet of crisps, frozen pizza, a tub of

ice cream, a bar of chocolate, biscuits, hot dog

spices & herbs: salt & pepper

sweets: honey, white sugar, brown sugar fizzy drinks: a bottle of cola, lemonade

other: mayonnaise, frozen chips

High in fat: all the items in the second shopping

list (except salt, pepper, coffee), olive oil, tuna,

peanuts

High in sugar: white sugar, cola, ice cream, chocolate, biscuits, honey

High in salt: peanuts, a packet of crisps, frozen pizza, lamb chops, salt, biscuits

Ключи: Andy

Упр. 2, с. 86

Ключи:

1 box; 2 bottle; 3 jar; 4 cup/packet; 5 tin; 6 packet; 7 can; 8 carton/bottle Предполагаемый ответ: can: any type of fizzy drink, beer, etc; carton: juice; bottle: fizzy drink, wine, juice, beer, etc; box: chocolates, tea bags, biscuits, etc; cup: cof­fee, cocoa, milk, etc; tin: tuna, beans, sauce, olives, etc; packet: coffee, rice, pasta, biscuits, peas, broccoli, etc; jar: jam, pickles, sausages, etc

Reading Упр. 3, с. 86

Ключи:

starving (adj): very hungry (умирающий от го­лода)

depend on (v): determined by sth else (зависеть от)

grilled (adj): cooked on a grill/fire with strong heat (приготовленный на гриле) takeaway (n): a meal that is taken away from where it has been cooked (еда на вынос) family-sized (adj): a portion that is theoretically big enough to feed a family (огромный/на всю семью)

dessert (n): a sweet dish usually eaten at the end of a meal (десерт)

low-fat (adj): containing very little fat (низ кой жирности, низкокалорийный) treat oneself (exp): give yourself sth which is unusually nice (угощаться, лакомиться) doesn't hurt (exp): does no harm/damage (не причиняет вреда)

go over the top (exp): do sth to excess (пере­усердствовать)

otherwise (adv): introduces a result of not taking a particular action (в противном случае)

Grammar Упр. 4, с. 87

  1. Ключи:

Countable: some, many, any, a lot of, a few, no Uncountable: some, much, any, a lot of, a little, no

Affirmative: some, a lot of, a little, a few, no Negative: any, not many, not much Interrogative: any, some, many, much Предполагаемый ответ:

Is there any sugar?

There are a few apples. Etc.

Speaking

  1. Предполагаемый ответ:

A: Is there any juice?

B: Not much.

A: Should I buy some on my way home?

B: It would be nice. I prefer apple juice.

A: I'll buy a bottle of apple juice and a bottle of cola. I like it very much.

A: Is there any cheese?

B: Yes, a lot. You can make a couple of sand­wiches for breakfast.

A: Are there any apples?

B: No, not many. Not enough to make jam.

A: Are there any tomatoes?

B: A few. I think we've got enough to make some salad.

Упр. 5, с. 87

Ключи:

1 off 2 out 3 away 4 back

Writing

Упр. 6, с. 87

Предполагаемый ответ:

Sunday: cereal, chicken, vegetables and a pie Monday: cereal, crisps, burger, chips, pizza, coke, chocolate

On Sunday my diet was quite healthy. I had cereal for breakfast, and for lunch I had roast chicken and vegetables. I had a pie for dinner, which was­n't too unhealthy. However, the food I ate on Monday wasn't healthy at all. I had cereal for breakfast again, but I got hungry later and bought a packet of crisps. Then I had a Mega Burger and chips for my lunch, which were both dripping in fat. At dinner time, I thought I'd share a takeaway pizza with my brother, but he wasn't hungry, so I ate the whole thing myself along with two cans of coke and a chocolate bar for dessert.

6.Итоги урока.Оценки.

7.Домашнее задание: SB упр. 6*, с. 87; WB, с. 53.













7 кл Урок 83 9(а) Can I help you?
Задачи:

  • повторение изученных и введе­ние новых слов по теме «Покупки, магази­ны»; развитие умений классифицировать те­матическую лексику как способ её освоения.

  • освоение тематической лексики в речи; развитие умений диалогической ре­чи (диалог-побуждение к действию по об­разцу).

  • повторение изученных и введение новых слов по теме «В магазине: профес­сии».

  • развитие умения прогнозировать содержание текста по началу и иллюстраци­ям.

  • развитие умений поискового чте­ния

  • развитие умений диалогической ре­чи (диалог-расспрос этикетного характера).

  • развитие навыков распозна­вания и употребления в речи Present Perfect и Present Perfect Continuous.

  • развитие навыков употребления в ре­чи Present Perfect Continuous.

  • развитие умений выборочно пони­мать на слух необходимую информацию.

  • развитие умений аудирования с целью проверки выполнения задания (за­полнение пропусков).

  • развитие умений диалогической речи (диалог-расспрос этикетного характера при покупке то варов).

Ход урока:

1.Приветствие .Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка
3. Контроль домашнего задания.
4. Работа по теме урока.
5. Работа по лексике Vocabulary Упр. 1, с. 88

Ключи:

Clothes shop: hooded sweater (hoodie), socks, swimsuit; Stationery shop: crayons, diary; Toy shop: teddy bear; Optician's: sunglasses; Sports shop: basketball; Chemist's: first-aid kit, tooth­brush; Jeweller's: ring; Electronics shop: camera

Предполагаемый ответ:

A: What do you need to buy?

B: A hooded sweater (hoodie).

A: OK. Let's go to the clothes shop. I also need a sweater./I'd like to buy a new scarf./I've been planning to go there for three days but had no time.

B: Nice if you join me. I've torn my favourite sweater and Mum's given me some money to buy a new one.

Упр. 2, с. 88

Ключи:

1B 2 A 3 D 4 E 5 C

1 security guard; 2 cleaner; 3 manager; 4 shop assistant; 5 cashier

Reading & Listening

Упр. 3, с. 88

  1. Ключи:

towel, toothbrush, toothpaste

  1. Ключи:

1 DS 2 DS 3 F 4 T


Speaking Упр. 4, с. 89

Предполагаемый ответ:

A: Have you finished packing for camp yet?

B: Not yet.

A You've been packing all afternoon! Do you need any help?

B: Yes, please. I'm sure I've forgotten something. A: OK. Have you packed your towel and swimsuit? B: Yes, I have.

A: Have you packed your camera and i-Pod?

B: Yes, I have, but I haven't got any film for my camera.

A: I think I've got some I can give you. Let me check and I'll let you know.

Grammar Упр. 5, с. 89

a)Ключи:

1 an action which started in the past and contin­ues to the present; 2 an action which took place some time in the past; 3 the length of an action; 4 the result of an action; 5 a repeated action

Ключи:

b)1 have met; 2 have been working; 3 has been coming; 4 have been swimming; 5 have joined

Game

Предполагаемый ответ:

Your eyes are red. Have you been crying? You look exhausted. Have you been working long hours? Etc.

Listening Упр. 6, с. 89

Ключи:

1 B 2 F 3 D 4 C 5 G

Упр. 7, с. 89

  1. Ключи:

1 type; 2 Local (one); 3 £ 12; 4 £ 12

Предполагаемый ответ:

A: Hello. I'd like a pair of swimming trunks, please. B: Sure. What size?

A: Medium, please.

B: Here you are.

A: How much is it, please?

B: 28 pounds.

A: Sorry, how much did you say?

B: 28 pounds.

A: Ok. I'll take them. Here you are.

B: Thank you.

6.Итоги урока. Оценки.

7.Домашнее задание: SB упр. 7*, с. 89; WB, с. 54.