Тема: Education | Урок № 80 |
Тема урока: Generation M | Дата: _____________________________ |
GENERATION M
ЦЕЛИ:
обучающие: научиться вести разговор о школьном образовании и учебных предметах, использовании ИКТ в образовании и жизни, средствах массовой информации, компью-
терных сетях;
развивающие: развивать регулятивные УУД, в том числе умения целеполагания, плани-рования, самонаблюдения, самоконтроля и самооценки;
воспитательные: развивать мотивацию к учению и непрерывному образованию.
Организационный момент:
Good morning dear children. How are you? What do you usually do every day? What is computer in your life?
Reading & Speaking: Ex.1, p.106, ex.2, p.106
- введение темы «Современные средства связи, их использование новым поколением подростков», мотивация на работу по теме;
In the pictures I see young people working, having fun and using technology. I can see computers and mobile phones. I have got both a computer and a mobile phone. I use them every day and can’t imagine how to do without them.
- развитие умений прогнозировать содержание текста по невербальным опорам; развитие умений поискового чтения;
The text could be about how young people live today and the role electronic media plays in their lives.
Listening: Ex.3, p. 106, ex.4, p.106
1 - C; 2 - C; 3 - B; 4 - D
fixed on: stuck; chatting: talking; occasionally: sometimes;
texting: sending written messages; telling off: speaking to sb angrily;
concentrate: focus; deal with: cope with; impact: effect; extensions: additions
Writing: Ex.3, p. 106, ex.4, p.106
1 - d; 2 - a; 3 - b; 4 - c
1 - connect to the Internet;
2 - check my emails;
3 - download a (music) file;
4 - install ... programme
Reflection: Now I understand……. I can….. I know how……
Homework: Стр.107, упр.8 устно ответить на вопросы.
Тема: Education | Урок № 81 |
Тема урока: School | Дата: ___________________________ |
SCHOOL
ЦЕЛИ:
обучающие: научиться вести разговор о школьном образовании и учебных предметах, использовании ИКТ в образовании и жизни, средствах массовой информации, компью-
терных сетях;
развивающие: развитие навыков использования в речи тематической лексики — различение значений и употребления слов test — exam;
воспитательные: развивать мотивацию к учению и непрерывному образованию.
Организационный момент:
Good morning dear children. How are you? Do you like to go to school? What do you like to do there?
Speaking and Vocabulary: Ex.2, p.108, ex.3, p.108
a) Russian, Literature, History, Social Science, English, Maths, Physics, Biology, Chemistry, PE (Physical Education), ICT (Informatics and Computer Technologies), Arts
b) 1. I am fond of English and Music. English songs help me to learn the language. At our Music lessons I learn to understand different music styles, which is very important in life.
2. I am best at Maths. I took the first place at the district maths Olympiad last autumn. 3. I would like to spend more time learning Biology. My life dream is to become a doctor.
1 - report card;
2 - timetable;
3 - degree;
4 - certificate
Writing: Ex.4, p. 108, ex.6, p.108
1. test; 2. test; 3. exam; 4. test; 5. exam; 6. exam
a) 1 - G; 2 - C; 3 - D; 4 - B; 5 - H
b) It is easy to say you should revise but it is hard to actually do the revision.
Reflection: Now I understand……. I can….. I know how……
Homework: Стр.109, упр.9 устно.