СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока по географии в 5 классе

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока по географии в 5 классе по теме "Разделение смесей"

Мета

? навчальна: сформувати уявлення про різницю між чистими речови­нами та сумішами, показати приклади чистих речовин і сумішей, на­вчити способам розділення сумішей — відстоювання, фільтрування,  випаровування;

?  розвивальна: розвивати уявлення про різноманітність речовинного складу природи, навички проводити нескладні досліди, користуватися ними у житті, розвивати бажання досліджувати та спостережливість;

?  виховна: виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по географии в 5 классе»


Урок 13

Практичне заняття № 4 «РОЗДІЛЕННЯ СУМІШЕЙ»

Без сумніву, всі наші знання
починаються з досліду.
І. Кант

Мета

навчальна: сформувати уявлення про різницю між чистими речови­нами та сумішами, показати приклади чистих речовин і сумішей, на­вчити способам розділення сумішей — відстоювання, фільтрування, випаровування;

розвивальна: розвивати уявлення про різноманітність речовинного складу природи, навички проводити нескладні досліди, користуватися ними у житті, розвивати бажання досліджувати та спостережливість;

виховна: виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги.

Обладнання: лабораторний посуд, кухонна сіль, пісок, крейда, залізні скріпки, вода, чай, лійка пластикова, фільтрувальний папір, схема ви­готовлення фільтра,.лабораторна горілка, Інтернет-презентація.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні навчаться розділяти суміші, зрозуміють і по­бачать завдяки демонстрації прийоми розділення суміші у своєму по­всякденному житті.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Відстрочена відгадка»

Іноді до повітря у квартирі додаються не дуже приємні запахи, наприклад, від смаження продуктів або нанесення лаку на нігті, пари ацетону і т. ін. Чи можна вилучити з повітря молекули речовин з неприємним запахом?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

  • Які є природні та штучні суміші? Наведіть приклади.

  • Чи відрізняється повітря, яке людина вдихає від того, яке вона видихне?

Випереджальне завдання учня

Інформаційне повідомлення про виготовлення крохмалю в до­машніх умовах.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЯЛЬНОСТІ

У ч и т е л ь. Нам вже відомо, що кожна речовина у складі суміші зберігає свої властивості. Це дає змогу розділяти суміші на окремі речовини. Ознайомимося зі способами розділення сумішей.

Прийом «Практична теорія»

Розділення суміші крейди і води

  1. Відстоювання

Приготуємо суміш крейди і води. Для цього візьмемо півсклян­ки води та одну столову ложку порошку крейди. Спочатку суміш буде білого кольору. А потім, постоявши кілька хвилин, вона почне розшаровуватися на білий та прозорий шар.

Шар крейди осяде на дно, а шар води перебуватиме над ним. Це відбувається тому, що крейда у воді не розчиняється і важча за неї. Далі зливаємо воду, намагаючись не збовтати крейду. Ми розділили цю суміш на воду та крейду.

Такий спосіб розділення називається відстоюванням. Про­те повністю розділити суміш за допомогою відстоювання нам не вдалося.

Прийом «Мозковий штурм»

  • Як же нам досягти повнішого розділення суміші крейди та води?

  1. Фільтрування

Розповідь учителя з елементами бесіди, демонстрації

Фільтри виготовляють зі спеціального паперу, який так і нази­вається — фільтрувальний, чи тканини різної щільності. Фільтр можна зробити самому, подивіться на схему, як це робиться (учи­тель демонструє виготовлення фільтру своїми руками). Фільтром може бути шар чистого піску або вата.

Прийом «Практична теорія»

Помістимо фільтр зі спеціального паперу чи тканини у пластикову лійку і поставимо у стакан, почнемо виливати суміш крейди і води. Ми побачимо, що вода проникає через фільтр у посудину під лійкою, а часточки нерозчинної крейди залишаються на фільтрі. Цей спосіб розділення сумішей дістав назву фільтрування.

Прийом «Дерево рішень»

Завдання. Визначте, які природні процеси чи технологічні від­буваються із застосуванням фільтрування.

Бесіда

  • Чи можна в один з розглянутих способів розділити дуже солод­кий чай на чай та цукор? Чому?

  • Які за розчинністю речовини можна виділити із суміші за допо­могою фільтрування?

  1. Випаровування

Прийом «Практична теорія»

Розділення суміші кухонної солі і води

Приготуємо суміш солі і води. Пропустимо її через фільтр. Що відбулось?

Отже, розчинні речовини виділяють із суміші в інші способи. Найпростіший із них випаровування.

Капнемо краплю сольової суміші на лабораторне скло і будемо його нагрівати. На склі залишився білий слід. Що відбулось?

V. ЗАСТОСУВАННЯ УЗАГАЛЬНЕНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
У ЗМІНЕНИХ УМОВАХ

Прийом «Дерево рішень»

Завдання

  1. Як покращити склад повітря в квартирі або класній кімнаті?

  2. Запропонуйте способи розділення сумішей:

□ піску і води;

□ води та глини;

□ води і вугілля деревного;

□ крохмалю і води.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Роблю висновок»

□ Розділення суміші — це виділення з неї чистих речовин.

□ Відстоюванням і фільтруванням можна розділити суміш води

і нерозчинної в ній речовини,

□ Розділення суміші газів потребує складних способів.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

▼ Опрацювати параграфи підручника: § 12(1), §9 (ІІ)

▼ Записати висновки спостережень у зошит.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!