СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ромб, 8-класс геометрия

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ромб, 8-класс геометрия сабагы боюнча иштелме

Просмотр содержимого документа
«Ромб, 8-класс геометрия»



_______”______________-20 -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­__________________

Предмет

Геометрия

8 -класс

I чейрек








Сабактын темасы: Ромб.

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: карточкалар, тех.каражаттар, табличка.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Ромдун аныктамасы, касиеттери боюнча түшүнөт;

Ромдун негизги элементтери, касиеттери боюнча түшүнсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Ромб боюнча алган билимдерин пайдаланып, маселе иштешет;

Ромбдун негизги элементтерин, касиеттерин пайдалана алса;

Тарбиялык

Өз алдынча иштешет, бири-бирине жардамдашат, турмуш менен байланыштырат.

Бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп беришсе, турмуш менен байланыштырса.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу жана окуучуларды сабакка даярдоо.

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте сабакка даяр болушат.

НК 3

Жеңүүчүлөргө упай берилет.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен таанышышат, ромб боюнча ойлорун айтып көрүшөт, турмуштан мисал келтиришет.

2. Видеосабактын жардамы менен тема түшүндүрүлөт.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат.

1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте ромбдун аныктамасы, анын негизги элементтери, касиеттери боюнча түшүнөт.

3. Берилген суроолорду талкуулашат.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 1

ПК 3


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?


Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

8-10’

Аныктама. Бардык жактары барабар болгон параллелограмм ромб деп аталат.

Ромб грек сөзү, параллелограммдын бир түрү дегенди түшүндүрөт.

40-теорема: Ромбдун диоганалдары өз ара перпендикуляр жана алар бурчтарды тең экиге бөлөт.

41-теорема. Эгерде параллелограммдын диоганалдары перпендикуляр болсо, анда ал ромб болот.

НК 1

НК 2, 3


ПК 3



Окуучуларга сыпаттама баалар берилет


Калыптандыруучу баалоо

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’


2. Ромб: а=6,5 дм. Р=6,5*4=26

Ж: 26дм.

3. Ромдун Р=36,4 м.

а=36,4:4=9,1

Ж: 9,1 м.

4. В


А С


Д

Берилди: ромб АВСД

АВ=ВС=АС

Ромдун жактары АВ=ВС.

Шарт боюнча АВ=АС

-туура үч бурчтук.

Демек:

Ж:





5.



Ж:


Ромбдун аныктамасын, касиеттерин пайдаланып, маселелерди иштешет.

Окуучулар маселелерди бири-бирине жардам берүү менен, өз алдынча, аткарышат.


НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 3



Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор:

-Ромб д.э?

-Ромбдун касиеттери, параллелограммга окшоштугу, жана айырмачылыгы?

2.Талкуу

3.Үйгө тапшырма:

4.Баалоо

Окуучулар маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет.



№10, 11, эрежелер.


НК 2

НК 3




Фигуралардын көптүгүнө карата бааланат.

Жыйынтыктоочу баалоо

















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!