СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабактын иштелмеси 5-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сабактын иштелмеси 5-класс»

Сабактын максаты:


Көрсөткүчтөр :

Жогорудагы максаттар ишке ашат , эгерде окуучу :

1.Билим берүүчүлүк :

Окуучулар этиш, анын грамматикалык белгилери боюнча маалымат алышат.


этиш, анын грамматикалык белгилери боюнча маалымат алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк :

Морфологиялык талдоо жүргүзүүгө машыгып , кеп маданияты өнүгөт .

морфологиялык талдоо жүргүзө билсе;

3. Тарбия берүүчүлүк:

Орфографиялык эрежелерге ылайык сабаттуу жазууга багыт алышат .

Тексттеги сөздөрдү сабаттуу жазып , өзүнүн пикирин далилдей алса ;

5- а , б класс “15”_май__ 2022 –жыл кыргыз тили сабагы IV чейрек

107-сабак

Сабактын темасы: Этиш

Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр

  • Маалыматтык

Алган маалыматтарын кабылдап , негизги ойду аныктоо менен , алынган маалыматтарын так баяндайт ;


ПК- 1 Тилдик компетенттүүлүк – этиштин грамматикалык белгилерин билет;

- этиштин сүйлөмдө аткарган кызматын айтып бере алат.

Социалдык- коммуникативдик

Оозеки жана жазуу жүзүндө берилген маалыматтарды кабылдоо менен , өз ара аракеттенүүнү калыптандырат ;


ПК- 2 Кептик компетенттүүлүк –. өзүнүн кебине байкоо жүргүзүү аркылуу өз оюн кенен жана түшүнүктүү бере алат;

- кебинде этиштерди ыктуу колдоно алат.

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү аныктоо

Маалыматтан карама- каршылыктарды табат , маселени чечүүнүн жолдорун айтуу менен өз пикирин далилдейт .

ПК – 3 Маданий компетенттүүлүк- кебинин бай жана орундуу болуусуна аракеттенет;

- теориялык билимдерин жазуу жана сүйлөө ишмердүүлүгүндө пайдаланат


Сабактын тиби : Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы

Сабактын жабдылышы : Таблицалар , сүрөттөр , ырлар , видео материалдар , слайд

Окутуу усулу : интерактивдүү , таанып – билүүчүлүк усул

Предмет аралык байланыш : кыргыз адабияты , тарых , география

САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ:

Сабактын

этабы

Мугалимдин иш-аракети

Окуучулардын

иш-аракети

Баалоо

Окуучуларда калыптануучу компетенттүүлүктөр


Уюштуруу учуру

( 3 мүнөт)

*Окуучулар менен саламдашып , толуктап класстын тазалыгын көзөмөлдөп , сабакка даярдоо .


Сабакка жагымдуу маанай түзүү

Алтын эрежени эске алуу

Окуучулар мугалим менен саламдашат , сабакка даярданышат .

*Алтын эрежени эске алышат


Эң жакшы !

НК

ПК

https://www.canva.com/design/DAFnmR4GlLk/05q0d0CI28TkNPDtqCyhtg/edit?utm_content=DAFnmR4GlLk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton





НК-2-3














ПК-1-2-3








Үй тапшырмасын

текшерүү

( 5 мүнөт )



Түзүп келген сүйлөмдөрүн окуп беришет .





Окуучулар каникулда окуган адабий китептери жөнүндө айтып беришет .

Үй

тапшырмасы

бааланат

Өтүлгөн темаларды кайталоо

( 3 мүнөт )


Текст , кептин түрлөрү , кептин стилдери , сөз түркүмдөрү боюнча чейректик кайталоо жүргүзүлөт








Суроолорго жооп беришет .



Жакшы !



Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

( 10 мүнөт )















Этиш заттын кыймыл-аракетин, ал-абалын билдирип, эмне кылды? эмне кылып жатат? эмне кылат? деген суроолорго жооп берет.

- Лексикалык белгиси: Заттын кыймыл-аракетин, ал-абалын билдирет.

- Морфологиялык белгиси: Жак жана чак боюнча өзгөрөт.

- Синтаксистик кызматы: этиштер сүйлөмдө баяндоочтук, бышыктоочтук милдет аткарат. Ээ менен жак жана сан боюнча ээрчишет.


Мисалы: Эмгекти сүйгөндү эл сүйөт. Эл эмне кылат? – сүйөт – баян­дооч.

Адам эмгеги менен даңктанат. Кыштын камын жазда ойло. Абийириңди жашыңдан сакта. Ысык-Көл кышында тоңбойт. Кайгысы жок кара сууга семирет. Өпкөсү жок өзүн мактайт. Адам өлөт, искусство эч качан өлбөйт. Алымдын аракетинен Каныбек бардыгын тааныды






Сүйлөмдөрдү түзүшөт.




Калыптандыруу-чу баалоо



Кайтарым байланыш


Сөз менен баалоо







НК-1-2-3

















ПК-1-2-3





Көнүгүү иштөө

( 14 мүнөт )

440 – көнүгүү

Этиштерди тапкыла. Сүйлөмдө кандай милдет аткарды?


441 – көнүгүү

Тамсилди окуп, кыймыл-аракетти билдирген сөздөрдү тапкыла. Кан­дай суроого жооп берет?


442 – көнүгүү

Берилген сөздөрдү катыштырып сүйлөм түзгүлө. Эмне үчүн булар этиш деп аталат? Аларды уңгу, мүчөгө ажыраткыла.



440-441-442-көнүгүүлөрдү аткарышат





Оозеки сүйлөмдөрдү түзүшөт .



Калыптандыруучу

баалоо







НК-1-2-3


Бири-бирин баалашат



ПК-2-3


Сабакты

бышыктоо :

( 5 мүнөт )

Балдар, этиш жөнүндө эмнени билесинер?

- Этиштерге кандай суроо берилет?


- Этиш сөздөр сүйлөмдө кандай милдет аткарышат?



Суроолорго активдүүлүк менен жооп берүүгө аракеттенишет .

Азаматсыңар !





НК-2-3






ПК-2-3


Оозеки жообу бааланат


Тапшырма

берүү :

( 2 мүнөт )

443 – көнүгүү

Окуп, көчүрүп жазгыла. Кыймылды билдирген сөздөрдүн астын сыз­гыла. Ал сөздөр кандай суроолорго жооп берет? Сүйлөмдө кайсы мил­детти аткарганын айтып бергиле.


Үйгө берилген

443-көнүгүүнү аткаруу шарты боюнча түшүнүк алышат .

Жакшы !






ПК-1-2-

3












НК-2-3



Баалоо

( 3 мүнөт)


Окуучулардын билимин баалоонун талаптары:

- окуучунун теманы өздөштүрүүсү;

- этиштин грамматикалык белгилерин билиши;

- мисалдар менен далилдеп бере алышы;

- суроолорго так жооп берүүсү;

- сүйлөө кебинде далилдерди пайдаланышы;

- ойлорун тартынбай толук айтышы;

- көнүгүүлөрдү эрежесине жараша туура аткаруусу.

Сабакка активдүү катышкан окуучулардын жалпы билимин эске алуу менен баалап , күндөлүктөрүнө баа коюп берүү






Күндөлүктөрүнө баа койдурушат .

Жалпы билимин эске алуу менен мугалим баалайт .