СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сонце в нашому житті (с. 30-31).

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок природознавства в 1 класі. 

Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; показати значення Сонця в житті тварин і рослин; розкрити значення сонячного світла і тепла в житті людини; учити спостерігати за висотою Сон­ця і встановлювати найпростіші зв'язки між висотою Сонця і кількістю тепла, яке Сонце посилає на землю; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу.

Обладнання. Таблиці, малюнки.

Тип уроку. Повідомлення нових знань.

Просмотр содержимого документа
«Сонце в нашому житті (с. 30-31).»

Дата Урок Природознавство 1 кл.

Тема. Сонце в нашому житті (с. 30-31).

Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; показати значення Сонця в житті тварин і рослин; розкрити значення сонячного світла і тепла в житті людини; учити спостерігати за висотою Сон­ця і встановлювати найпростіші зв'язки між висотою Сонця і кількістю тепла, яке Сонце посилає на землю; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу.

Обладнання. Таблиці, малюнки.

Тип уроку. Повідомлення нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вправа «Погода»

- Який сьогодні день? Яке число і місяць? Який стан неба? Чи був вітер, коли ви йшли до шкоди? А опади?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Робота над загадками

Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце)

Постійного місця не має; день і йіч бродить, весь світ обходить. (Сонце)

Гарне, добре, на всіх дивиться,а людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце) .

- Сьогодні я розповім вам про Сонце та його значення для життя па Землі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Дари Сонця».(Асоціативний кущ) (Фронтальна робота)

На дошці велике сонечко. Діти повинні назвати, що сонечко дарує землі, (наприклад: тепло, світло, енергію, життя, красу, мож­ливість зростання). Усе назване дітьми записують на промінцях сонця. Сонце - джерело життя на нашій планеті. Життя на Землі неможливе без енергії сонячних променів.

2. Розповідь учителя

Сонце і тварини. М. Пришвин писав: «Усе прекрасне на Землі - від Сонця...».

Для жителів планети Земля велике значення мають сонячне світло і тепло. Сонце зігріває й освітлюе Землю. Завдяки цьому тва­рини бачать навколишній світ.

- Чи всім тваринам потрібне сонячне освітлення?

- А тим тваринам, у яких немає очей?

Чи всім тваринам потрібне сонячне тепло?

Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тваринних ор­ганізмів дуже корисні речовини та вітаміни. М. Зверев розповідає про прийняття борсучатами сонячних ванн: «Ванна борсучат - біля невеликої полянки. Щойно прогрі­ється земля, витягує борсучиха усіх своїх дитинчат на сонечко. Вони певний час вовтузяться і засинають, при­гріті сонцем. Тільки потягне свіжий вітерець, починають незадоволено повискувати, мати-борсучиха затягує всіх в нору. Вітер стихне, знову у борсучихи робота: борсучат по одному за комір витягувати на галявинку.

Люблять сонячне тепло і комахи, і змії, і ящірки. Від нього вони стають рухливими, швидкими». Г. Скрябицький розповідає: «Ви йдете по лісовому узліссю або вздовж канави. Уважно оглядайте кожен великий камінь. Камені так нагрілися на яскравому сойці, що руці гаряче. Дивитеся: на ка­мені лежить ящірка. Тіло розпластала,, лапки широко розставила, очі замружила. Вона нещодавно опритомніла від зимівлі в земля­ній норці. Опритомніла і вибралася погрітися на сонечко. Зігріється ящірка, зробиться швидкою і рухливою, і візьметься за полювання. Бережіться, мухи, слизняки й інша дрібна живність!»

Сонце і рослини. Сонячне світло і тепло потрібні не лише тваринам, але й рос­линам. Вони ростуть, цвітуть, дають плоди і насіння в теплу погоду. Узимку рослини сплять. Спекотпого літнього дня, коли Сонце нещадно палить, тварини можуть сховатися в тіні. А рослинам нікуди втекти і сховатися. Ось і покривають вопи свої листочки товстим шаром воску або білими волосками. Віск і волоски захищають листя від опіків. Якщо тварини можуть жити без сонячного світла в печерах і під землею, то рослини жити без сонячного світла не можуть.

Сонце допомагає рослині живитися. Як саме? Послухайте про це казку.

Живуть у листі рослин маленькі чарівники хлорофілові зер­нятка. Вони такі малі, що розглянути їх можна тільки під мікро­скопом. Колір їх яскраво-зелений. І листя рослин зелене через те, що хлорофілових зерняток у них багато. Рано-вранці, щойно Сонце протягне свої промейі, прокидаються чарівники - хлорофілові зер­нятка. Відразу беруться до роботи. Корінцям наказують: «Корінці, корінці, беріть воду із землі». Стеблинці віддають команду: «Стеблинко, стеблинко, подавай воду від корінців до листочків». Листочку наказують: «Листочок, листо­чок, відкривай стоми, подавай нам повітря». (Стоми - це такі ві­конця в шкірці листа, в які входить і виходить повітря та пари води.) Потім зелені чарівники беруть сонячні проміннячка. Проміннячками змішають воду і вуглекислий газ, який узяли з повітря. І ось диво! З води і вуглекислого газу утворюється цукор та кисень. Цукром годуються і корінець, і стеблинка, і листочки, і плоди, і насіння. Вони їдять цукор і ростуть. Кисень, який усім потрібний для дихання, хлорофілові зернятка віддають у повітря. З повітрям їм теж розрахуватися потрібно. Увесь день зелені чарівники перемішують сонячними проміннячками воду і вуглекислий газ, годуючи рослини і вдосконалюючи повітря. Сонечко спати лягає, і хлорофіловим зерняткам настає час відпочити. Ми повинні їм подякувати за те, що вони повітря вдоско­налюють і рослини годують.

- А ви подумайте, перш ніж зірвати або пошкодити лист рослини, скільки чарівних зерняток можете згубити! Діти, вам сподобалася казка? Навіщо рослинам сонячні промені?

Висновок. У природі все починається з Сонця, що послало на во­логу землю свої золоті теплі промені й пробудило до життя всі тра­вички, билинки, кущики і дерева. Під цими ласкавим теплом і світ­лом на чистому повітрі вони виросли і дали їжу всім рослиноїдним тварйіщм. Ті, у свою чергу, дали їжу для дрібних хижаків, якими живляться великі за розмірами хижі звірі й птахи.

Сонце і людина.

- Сьогодні ми багато говорили про те, що і рослинам, і твари­нам потрібні сонячні світло і тепло. Чи потрібні сонячні світло і тепло людині? Навіщо? Чи можливе життя на Землі без їжі?

-Що,окрім сонячного світла, тепла і ґрунту, потрібно росли­нам для росту і розвитку?

3. Фізкультхви линка

V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Бесіда за малюнками. (Фронтальна робота)

(На дошці - малюнки, на яких зображено Сонце у різні пори доби.)

- Що трапилося б, якби раптом зникло Сонце? А що трапилося б із живою природою? У яку пору доби Сонце гріє найтепліше? Чому вранці та ввечері воно дає мало тепла? Чи видно Сонце, коли небо затягнуте хмарами? Чому хмарного дня прохолодніше? Яка пора доби зображена на кожному з малюнків? Чому ви так уважаєте? Як високо перебуває сонце над землею протягом дня?

- Чому влітку вранці та ввечері прохолодніше, а в полудень - спекотно?

2. Гра «Хрестики-нулики».

О Уранці та ввечері Сонце стоїть низько над землею і дає мало тепла.О Сонце завжди гріє однаково.

О Хмари затримують тепло сонячних променів.О Без тепла проростає насіння, квітують рослини, достигають плоди.О У полудень сонце віднімається високо і дає більше тепла.

О Сонце потрібно всьому живому.

3. Вікторина.

Коли доба коротша - взимку чи улітку? Якщо небо закрито хмарами, чи є за ними сонце? Якщо небо закрито хмарами, чи світить воно? Що дає Землі світло і тепло? Коли сонце дужче гріє: опівдні, вранці чи ввечері?

4. Робота з підручником. (с.30-31)

5. Пояснення вислову: «Сонце світить, сонце сяє — вся природа воскресає»

6. Робота в зошиті. (с.13)

7. Робота над загадками. (Фронтальна робота)

В небі я труджуся, знає мене кожен. Я на всіх дивлюся. На мене ж – не можна.

Всі його люблять, всі на нього чекають, а хто подивиться кожен скривиться.

Гріє, грієу припікає, всіх у воду заганяє. (Сонце)

Висновок. Життя на Землі без Сонця неможливе: якщо пере­стане світити Сонце,, то зелені рослини загинуть, адже вони не мо­жуть жити без тепла і світла; тваринам і людям нічим буде харчуватися. Усе живе замерзне від нестерпної холоднечі. Проте, цього не станеться, тому що Сонце - зірка, яка випро­мінює у простір сйлу-силенну тепла і світлі. На небі Сонце здається маленьким сліпуче-яскравим кружечком лише тому, що нас від Сонця відділяють 150 млн. км. Температура сонячної поверхні - 6000 градусів, а біля центру - 15 млн. градусів. Учені підрахували, що Сонце світитиме ще мільярди років..

VІ. Підсумок уроку

- Що таке Сонце? Кому, крім людей, ще потрібне Сонце? Чи потрібне Сонце рослинам? Що Сонце дає тваринам?

- Чи однаково світить і гріє Сонце у різні частини доби? у різні пори року?