Мистецтво 8 клас Урок 1
Стилі та напрями мистецтва
Тема. Стиль у мистецтві
Мета. Ознайомити учнів з етапами розвитку мистецтва. Поглибити знання про стиль у мистецтві.З’ясувати що віддзеркалює індивідуальний авторський стиль митця. Систематизувати та поглибити знання про види мистецтва. Формувати вміння давати чіткі відповіді на запитання, аргументувати свою думку. Розвивати інтерес до світової культурної спадщини, вчити визначати належність мистецьких творів до відповідної епохи. Виховувати інтерес до мистецтва.
Тип уроку: введення в тему, вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, підручник «Мистецтво» 8 клас (автор Кондратова Л.), музичний інструмент.
ХІД УРОКУ
І. Вхід під під звучання пісні про школу. Організаційний момент.
Пролетіло тепле літо. Рада вітати вас, дорогі восьмикласники. Пропоную вам налаштуватися на зустріч з мистецтвом. А що може краще ніж музика, пісня пробудити в людині почуття прекрасного! Тож нехай звучить пісня!
Виконання пісні про школу, про літо (на вибір учнів)
Ми розпочинаємо з вами новий курс під назвою «Мистецтво». На уроках ми будемо займатись творчістю – малювати, ліпити, вирізати, будемо слухати прекрасну музику та співати. А найголовніше – ми будемо подорожувати в часі, дізнаємось про стилі та напрями мистецтва стародавніх епох і цивілізацій. Сьогодні я пропоную вам пригадати все, що вам відомо про стилі мистецтва.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування.
-
Який зміст ви вкладаєте в слово «стиль»?
-
Чим відрізняються поняття «стиль епохи» від «історичного стилю» або «національного стилю»?
-
Чи можна обмежити творчість конкретного митця вузькими стильовими рамками?
-
Пригадайте, що вам відомо про мистецькі стилі та напрями з уроків
музичного та образотворчого мистецтва.
ІІІ. Мотивація навчання.
-
Як ви думаєте, чому ми розпочинаємо знайомство саме з цієї теми?
-
Яке значення для нас матимуть знання про стилі і напрями мистецтва?
ІV. Вивчення нової теми
Мистецтвознавчий матеріал
Мистецтво як особливий вид людської діяльності зародилося ще в
добу палеоліту. Наші печерні предки, незважаючи на щоденну сувору боротьбу за виживання, захоплювалися красою довкілля, багатством та
різноманітністю природних форм і намагалися відтворити їх у рисунках доступними засобами. Давні художники використовували гострі камінці для продряпування на скелях або вуглинки від вогнища, природні мінеральні фарби для контурних чи силуетних зображень тварин на стінах печер. Фарбу наносили пальцями або примітивними пензлями (жмут вовни, пучок трави).
Пізніше в наскельних малюнках почали з’являтися зображення людей, сюжетні композиції — зокрема, сцени полювання. Із глибини віків до нас дійшли й висічені з каменю скульптури тварин, рельєфи, гравюри на кістках і рогах упольованих звірів. Окрім цього, стародавні люди знаходили час для ритуальних співів і танців, основу яких складали рухи, що імітували поведінку тварин, мисливські та військові вправи. Подібні заняття для наших предків були водночас і магічним обрядом, і актом пізнання, і засобом передачі досвіду та згуртування колективу.
Минули тисячоліття. Виникли стародавні цивілізації з достатньо
високим рівнем економічного, політичного і культурного розвитку. Колосального значення набули природничі науки, філософія; настав період справжнього розквіту мистецтва.
Із плином часу вслід за соціальними змінами змінювались предмети і
способи зображення, характер і стиль мистецтва, однак на всіх етапах іс-
торії людства мистецтво завжди відігравало надзвичайно важливу роль.
Мистецька скарбничка
Мистецтво — це естетичне пізнання світу в процесі художньої творчості як особливого виду людської діяльності, що відображує дійсність у конкретно-чуттєвих образах відповідно до певних ідеалів прекрасного.
Усю історію мистецтва розподіляють на великі часові періоди — епохи, у кожній з яких склався певний мистецький стиль чи напрям. Розгляньте схему, що ілюструє етапи розвитку мистецтва в культурі минулого.
Етапи розвитку мистецтва

Термін «стиль», що вперше з’явився в добу античності, зараз належить до найбільш дискусійних питань у мистецтвознавстві. Це поняття є центральним в історії мистецтва і поширюється на інші види людської діяльності, перетворюючись в одну з найважливіших категорій культури в цілому. У наш час стилем називають також спосіб життя, манеру поводитися, одягатися, методи і прийоми роботи, наприклад: стиль спілкування, стиль одягу, стиль керівництва тощо.
Стиль у мистецтві — це форма художнього самовизначення епохи, регіону, нації, соціальної або творчої групи чи окремої особистості. Поняття «художній стиль» розглядають у комплексі з поняттями «художня епоха», «художній напрям» та ін.
Художню епоху визначають як конкретно-історичний етап розви-
тку мистецтва, сформований у певну суспільно-історичну добу. Художня
епоха включає художні напрями, кожен з яких охоплює єдність світогляду, естетичних поглядів, шляхів відображення життя і пов’язаний з тим чи іншим творчим методом та художнім стилем. Напрям у мистецтві не виключає глибокої відмінності творчих індивідуальностей.
Мистецька скарбничка
Стиль у мистецтві — це мова мистецтва: сукупність художніх засобів і прийомів, характерних для мистецтва певних країн певного історичного періоду, напряму або індивідуальної манери художника.
В основі будь-якого стилю лежить історично й соціально зумовлена
спільність ідейно-художніх принципів, що об’єднує твори майстрів, які пра-
цювали в різних видах та жанрах мистецтва. Тому наше знайомство з мистецькими стилями відбуватиметься через вивчення особливостей основних видів мистецтва, твори яких складають світову культурну спадщину.
За способом утілення художнього образу розрізняють просторові мистецтва (архітектура, скульптура, живопис, графіка, фотомистецтво, декоративно-прикладне мистецтво, дизайн); часові мистецтва (музика, література); просторово-часові, або синтетичні (кіномистецтво, театральне мистецтво, хореографія, циркове мистецтво тощо).
Мистецька скарбничка
Види мистецтва — це форми творчої діяльності, що склалися історично як відображення багатогранності реального світу і проявляються в різноманітності способів та засобів художньо-образного відтворення й естетичного сприйняття.
Кожен вид мистецтва розкриває сутність життя, високі етичні ідеали за допомогою певних художніх засобів. Ви вже знаєте, що естетичне відтворення світу в літературі відбувається через слово; в музиці — через звуки та інтонації; у живописі — через кольори та їх відтінки; у скульптурі й архітектурі — через пластичні матеріали, об’ємно- просторові форми; у графіці — через лінії, штрихи, плями, тон; у театрі й кіно — через слово, міміку, жести акторів; у хореографії — через рухи, пластику танцівників тощо.
Аналіз творів мистецтва
Обґрунтуйте свою думку.
(Вестмінстерське абатство. Лондон; В. Васнецов.«Три богатирі»; М. Манізер.Пам'ятникТ. Шевченку в Києві; симфонічний оркестр; Версальський парк. Франція)
Предметами зображення в мистецтві є природні об’єкти, внутрішній
світ людини, її почуття, важливі для неї події особистого чи суспільного життя, побут, традиції тощо, а специфічною формою відображення дійсності — художній образ, який виявляє загальне через конкретне, індивідуальне. Тобто, митець творчо переосмислює дійсність і, використовуючи художню мову, способи зображення та засоби виразності того чи іншого виду мистецтва, передає свої думки, враження й переживання в художньому творі.
Мистецька скарбничка
Художній образ — це властива мистецтву форма відображення реальності крізь призму світосприйняття митця, його естетичних поглядів і ставлення до життя. Саме тому художній образ завжди конкретний, суб’єктивний,
унікальний та емоційний.
У кожному виді мистецтва серед представників творчої спільноти є
справжні майстри, творчість яких вирізняється яскравими, самобутніми
рисами. У такому випадку говорять про індивідуальний стиль митця.
Мистецька скарбничка
Індивідуальний стиль митця віддзеркалює його характерну авторську манеру, в основі якої — особливості сприймання навколишнього світу, творча фантазія, талант і майстерність.
В історії мистецтва є безліч прикладів індивідуальних авторських
стилів. За кількома мотивами ми розпізнаємо музику В. Моцарта або
М. Скорика; достатньо невеликих фрагментів живописних творів, аби
визначити стиль Р. Рембрандта, Леонардо да Вінчі, І. Рєпіна та ін.
Історична доба
Художня епоха
Стиль мистецтва
Художні напрями
Творчість спільноти митців

Індивідуальний стиль митця

Конкретні чуттєві образи в різних видах мистецтва, втілені у творах
Аналіз творів мистецтва
Розгляньте репродукцію відомого твору Леонардо да Вінчі «Пані з
горностаєм». Охарактеризуйте індивідуальний стиль митця за питаннями .
теплі чи холодні? споріднені чи контрастні?
-
Чи вдалося художникові передати характер і настрій своєї моделі?
-
Якими засобами він зміг досягти цього?
-
Які особливості індивідуального стилю митця відчуваються в портреті?
З історії шедевра
Чимало мистецтвознавців вважають, що на картині зображена Чечилія Ґаллерані, з якою художник познайомився в домі свого покровителя — міланського герцога Людовіко Сфорца.
Імовірно, портрет був написаний в 1489 – 1490 роках. На ньому зображена тендітна дівчина, на руках якої покірно сидить маленькие пухнастие звірятко.
Цією картиною, на думку дослідника К. Педретті, Леонардо да Вінчі започаткував традицію портретів п’ятнадцятого століття. Художник намалював не профіль моделі, а зображення в три чверті повороту вліво, що
допомогло йому досягти ефекту природності, фіксації однієї миті.
Загалом, робота викликає піднесені почуття. Ніжний овал обличчя,
проникливий погляд великих, красивих очей, ледь помітна усмішка в куточках вуст — усе це підкреслює не лише зовнішню привабливість, а й
красу душі юної моделі.
V. «Сходинка творчості». Виконання творчого завдання.
Намалюйте вересневий пейзаж, картину-настрій, яка б відображала ваш особитий стиль. За бажанням застосуйте стафаж. Орієнтовні теми: «Прощання з літом», «Вересневий настрій» (графітні олівці, сангіна, фломастери: білий або тонований папір).
(Стафа́ж (нім.Staffage) — сюжетно незначні чи дрібномасштабні зображення людей або тварин у живописних і графічних творах, переважно пейзажного характеру)
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
-
Поясніть, як ви розумієте поняття «стиль у мистецтві». Наведіть приклади стилів різних історичних епох.
-
Що означають поняття «художня епоха», «художній напрям»?
-
Які види мистецтва вам відомі? Розкажіть, яким видом мистецтва ви захоплюєтесь найбільше та в якому з них маєте власні здобутки.
-
Дайте визначення поняттю «художній образ». Поміркуйте, яким чином художні образи допомагають нам зрозуміти особливості певного стилю мистецтва.
-
Що таке індивідуальний стиль митця? Наведіть приклади.
VІІ. Домашнє завдання.
-
Завершіть роботу над пейзажем
-
Перегляньте зображення світових шедеврів, створених у різні історичні епохи.
-
Складіть схему «Стилі в мистецтві» та доповніть її назвами найвідоміших мистецьких творів, обов’язково вказавши прізвища авторів.
7