СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Суроо жооп табышмак

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Суроо жооп табышмак»

Предметтин аты: Алиппе

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 1-класс

Сабактын темасы: Суроо-жооп табышмак.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Табышмактарды так айтышат, аларын жандырмагын ой жъгъртъп табышат.


Табышмактарды так айта алса:

Ой жъгъртъп , тапкычтыкка, так съйлёёгё кёнъгъшёт.

Эске сактоосу, кабыл алуусу, сөз байлыгы сүйлөө кеби калыптанса.


Окуучулар бирин-бири колдоого, тъгёй менен топ менен иштеп, ынтымактуу болууга, биримдъълъккё тарбияланат.


Окуучулар адептүү, акылдуу, билимүү болууга умтулууга үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби, темага карата көрсөтмөлөр, кесме тамгалар.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу






Уюштуруу

Мугалим окуучуларга сабакты ыр менен баштоону сунуштайт.



Окуучулар ырдашат.

Жагымдуу маанай менен башталат.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.
















3-этап

тема боюнча маалымат берүү.






















2




5

Үй тапшырмасын айтыруу

Ётүлгөн маалыматтарды кайталоо.



Карыянын канча уулу бар эле?












Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар ырыс алды ынтымак жомогун окуп түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар суроолорго жооп беришет. Эгер жооп туура эмес болуп калса, калган окуучулар тактайт толуктайт










Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б






















К,3





















К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар















20













2

Табышмактар балдардын акылын, кыялын канчалык къчтъъ экендигин текшеръъчъ жана бекмдёёчъ элдик чыгармалар болуп саналат. Ошондуктан, балдар силер табышмактарды жён эле жаттап албай алар эмне ъчън айтылып жатканын элестетип тъшънгълё.





Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.






Берилген тапшырма боюнча топто иштөө менен аткарышат. Аткарган иштерин айтып беришет. Табышмактар боюнча теманы түшүнөт. Жаңы сөздөр менен таанышат. Топто иштөөдө оз оюн эркин билдиришет.

Суроо жооп табышмаак.

Жумшактын жумшагы эмне?

-Кебез

Каттуунун каттуусу эмне?

-Таш


Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





5

1.Бышыктоо:

Көрдүм­­­­­­________

Уктум__________

Билдим_________

Сездим_________

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар багыт боюнча ойлорун айтышат.




Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:

2

Тапшырманы тъшъндърёт.

Табышмак жаттоо.



Баалоо


2

Баалоо критерийлерин тъзъъ.

Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б











Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 2-класс

Сабактын темасы: Бөлүм боюнча кайталоо

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларга сүрөт боюнча аңгеме жүргүзүшөт. Каармандарды эстерине салышып, аларды мүнөздөп беришет.

Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларга сүрөт боюнча аңгеме жүргүзүшсө. Каармандарды эстерине салышып, аларды мүнөздөп беришсе.

Уккандарын эсине сактап алат. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө көнүгөт. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанат.

Уккандарын эсине сактап алса. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө көнүксө. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанса.

Окуучулар адептүүлүккө, ынтымактуулукка, чынчылдыкка көпчүлүктүн арасында өзүн туура алып жүрүүгө үйрөнүшөт.

Окуучулар адептүүлүккө, ынтымактуулукка, чынчылдыкка көпчүлүктүн арасында өзүн туура алып жүрүүгө үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: өтүлгөн темаларды бышыктоо.

Сабактын ыкмасы: Топто иштөө

Сабактын жабдылышы: темага карата көрсөтмөлөр, карточкалар.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу






Уюштуруу

Мугалим окуучуларга сабакты ыр менен баштоону сунуштайт.



Окуучулар ырдашат.

Жагымдуу маанай менен башталат.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.
















3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



















2





Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



-Аралашкан арипттерге мисал келтиргилечи.











Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар түзүп келген тапшырмаларын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар суроолорго жооп беришет.











Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б






















К,3





















К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар















20













2


Өтүлгөн темалар боюнча суроолор жазылган карточкаларды топто иштөө менен жооп берүүгө таратат. Окуучуларга суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Алган билимдерин текшерет. Шар көркөм окууга машыктырат.



Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.






Берилген суроолорго ой жүгүртүү менен жооп берип, өзү суроо бере алат. Өз алдынча билгендерин кошумчалап, мисал келтирип айтып бере алат.

Топто иштөөдө өзүнүн активтүүлүгүн көрсөтөт.

Шар көркөм окууга машыгат.



Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





5

1.Бышыктоо:

-Бул бөлүмдөн эмнелерди билдиңер?

-өзгөчо жаккан чыгарма кайсы болду?

-өзүңөр үчүн кандай тарбия алдыңар?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, калгандарыда өз ойлорун айтышат.




Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:

2


Кроссворд толтурушат



Баалоо


2


Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б










Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 2-класс

Сабактын темасы: Окуу ылдамдыгын текшерүү

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат. Китепти шар, көркөм окууга машыгат. Мугалим тарабынан окуу ылдамдыгын текшерүү боюнча өзүн текшере алат.

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса. Китепти шар, көркөм окууга машыгышса. Мугалим тарабынан окуу ылдамдыгын текшерүү боюнча өзүн текшере алышса.

Шар көркөм окуусу, кабыл алуусу, сөз байлыгы, сүйлөө кеби калыптанат.

Шар көркөм окуусу, кабыл алуусу, сөз байлыгы, сүйлөө кеби калыптанышса.

Окуучулар адептүүлүккө, билимдүү болууга, акылдуулукка, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланат.

Окуучулар адептүүлүккө, билимдүү болууга, акылдуулукка, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланса.

Сабактын тиби: өтүлгөн темаларды бышыктоо.

Сабактын ыкмасы: Топто иштөө

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, саат.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу



Уюштуруу

Мугалим окуучуларга сабакты ыр менен баштоону сунуштайт.



Окуучулар ырдашат.

Жагымдуу маанай менен башталат.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.








3-этап

тема боюнча маалымат берүү.


Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



Силерге кайсы чыгарма айрыкча жакты?




Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар түзүп келген тапшырмаларын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар суроолорго жооп беришет.




Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б






















К,3











К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар
















Өтүлгөн темалар боюнча суроолор жазылган карточкаларды топто иштөө менен жооп берүүгө таратат. Окуучуларга суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Окуу ылдамдыгын текшерүү максатында жомок берилет. Шар көркөм окууга машыктырат.



Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.






Берилген суроолорго ой жүгүртүү менен жооп берип, өзү суроо бере алат. Өз алдынча билгендерин кошумчалап, мисал келтирип айтып бере алат.

Мугалим сунуштаган жомокту 1минутада канча окууганын далилдейт.

Шар көркөм окууга машыгат.



Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)






1.Бышыктоо:

-Бул бөлүмдөн эмнелерди билдиңер?

-өзгөчо жаккан чыгарма кайсы болду?

-өзүңөр үчүн кандай тарбия алдыңар?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, калгандарыда өз ойлорун айтышат.




Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:



Кроссворд толтурушат



Баалоо




Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б














Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 2-класс

Бөлүм: Байчекей гүл ачты

Сабактын темасы: Байчечекей (уламыш)

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Кичинекей касиети бар сары гүл эмне үчүн “Байчечекей ” аталып калгандыгы жөнүндө маалымат алышат. Гүлдүн даарылык касиети бар экенин билишет.

Кичинекей касиети бар сары гүл эмне үчүн “Байчечекей ” аталып калгандыгы жөнүндө маалымат алышса. Гүлдүн даарылык касиети бар экенин билишсе.

Уккандарын эсине сактап алат. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө, суроолорго жооп берүүгө көнүгөт. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанат.

Уккандарын эсине сактап алса. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө, суроолорго жооп берүүгө көнүксө. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанса.

Окуучулар мээримдүү, кайрымдуу, боорукер болууга үйрөнүшөт.

Окуучулар мээримдүү, кайрымдуу, боорукер болууга үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүүрүү.

Сабактын ыкмасы: Аралаш сабак.

Сабактын жабдылышы: темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу






Уюштуруу

Мугалим окуучуларга калоо-тилек айтуу менен жагымдуу маанай түзөт.



Окуучуларда бири-бирине каалоо тилектерин билдиришет.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.
















3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



















2





Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



Өтүлгөн темалар боюнча түзүп келген суроо-жоопторуңарды окугула.











Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар кроссворддун жандырмагын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар түзүп келген суроолорун окушат.Калгандары жооп беришет.










Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б






















К,3





















К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар















20













2


Байчечекей уламышын окуп түшүндүрүп берет. Сөздүк боюнча иш алып барат. Чынжырча түрүндө окутушат. Окуучуларга суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Алган билимдерин текшерет. Шар көркөм окууга машыктырат.



Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.






Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат. Сөздүк боюнча маалымат алат. Чынжырча түрүндө окушат. Суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Шар көркөм окууга машыгат.




Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





5

1.Бышыктоо:

-Бул бөлүмдөн эмнелерди билдиңер?

- Байдын жалгыз кызынын ооруусуна дабагер табылдыбы?

- Думана кайсы гүлдү ооруунун дабаасы деп айтты?

- эмне үчүн Байчечекей аталып калыптыр?


2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.







Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:

2


“Байчечекей ” уламышын окуп түшүнөт.



Баалоо


2


Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б




Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 2-класс

Бөлүм: Байчекей гүл ачты

Сабактын темасы: Байчечекей (Токтосун Самудиновдун ыры)

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Кичинекей касиети бар байчечекей гүлдүн “баатыр гүл ”деп аталып калганын түшүнөт. Ырды көркөм окууга машыгат.

Кичинекей касиети бар байчечекей гүлдүн “баатыр гүл ”деп аталып калганын түшүнүшсө. Ырды көркөм окууга машыгышса.

Уккандарын эсине сактап алат. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө, суроолорго жооп берүүгө, ырды жатоого көнүгөт.

Уккандарын эсине сактап алалса. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө, суроолорго жооп берүүгө, ырды жатоого көнүксө.

Окуучулар мээримдүү болуп гүлдөргө аяр мамиле кылууну үйрөнүшөт.

Окуучулар мээримдүү болуп гүлдөргө аяр мамиле кылууну үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу



Уюштуруу

Мугалим окуучуларгажагымдуу маанай түзөт.


Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.






3-этап

тема боюнча маалымат берүү.


Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



“Байчечекей” уламышын суроо.




Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар кроссворддун жандырмагын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар окуп түшүнүп келгендерин айтып беришет.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б


















К,3









К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар
















Байчечекей гүлү жөнүндө суроолорду узатат. Ырды көркөм окуп беришет.


Алган билимдерин текшерет. Шар көркөм окууга машыктырат.

















Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.



Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат. Байчечекей ырын чынжырча түрүндө окушат.

Шар көркөм окууга машыгат.

Байчечечкей.

Адыр менен колоттун,

Теңи кара, теңи кар.

Ал аңгыча гүл жайнайт,

Кардай аппак өңү бар.

Ырдайт бизге эң алгач,

Жарашыктуу жаз ырын.

Ичке, назик сабагы,

Дир-дир этет акырын.

Байчечекей баатыр – гүл,

Бороондо да үшүбөйт.

Колдору шок балдардан,

Коркконунан титирейт



Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)






1.Бышыктоо:

-бул ырда байчечекей гүлүн эмне үчүн “баатыр гүл” деп атап жатат?

- Жазында гүлдөрдү үзүп алып гүл десте жасоо туурабы?

- Силер гүлдөргө кандай мамиле жасайсыңар? Айтып бергиле.


2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.





Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:



“Байчечекей ” ырын жаттап келишет.



Баалоо




Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б






инаты: Математика


Өтүлгөн күнү: “____” _______________2017-ж

Классы: 2-кл

Сабактын темасы: Туюнтма жана анын мааниси. Кашаа. Туюнтмада амалдардын тартиби.


Негизги компетенттүүлүктөр

1

Маалыматтык компетенттүүлүк


Сандык туюнтманы жана анын маанисин түшүнөт, кашаа жана эки түгөй кашаалуу туюнтманы колдонот, амалдардын тартибин аткарат.

-Кашаасы жок туюнтма менен кашаалуу туюнтманын айырмачылыгын билет, аларга

айлана чөйрөдөн, буюмдардан мисал келтирет.

-Сандык туюнтманын маанисин табууда кашаанын ичиндеги туюнтманын маанисин

биринчи аткарат, кашаадан чыккан жыйынтык менен андан кийинки амалды аткаруу

керектигин билет, эрежеге бир нече мисалдар келтирип, аткарат.

-Эки түгөй кашалуу туюнтманын маанисин эсептөөдө биринчи кашаалардагы туюнтмалардын маанисин аткарып алып, кашаалардагы туюнмалардын жыйынтыгы менен андан кийинки амалды аткарып, андай туюнтмаларга класстагы буюмдардан мисал келтирип, эки түгөй кашаалуу туюнтма түзүп, амалдардын тартибин колдонуп чыгарат.

-Кашаасы жок туюнтма, кашалуу туюнтма жана эки түгөй кашаалуу туюнтмалардагы амалдарды аткаруунун тартибин ирети менен аткарат.


2

Социалдык - коммуникативдик компетенттүүлүк


Топтордо бири-бири менен кенешип, өз ара биримдикте тапшырмаларды талдап, салыштырып мамиле түзүп иштей алышат.


3

Өз ишин уюштуруу жана маселелерди чече билүү компетенттүүлүгү


Практикалык тапшырмаларды аткарууда өз алдынча ой жүгуртүп, өз ишин пландап, аткара билүү жөндөмдүүлүгү калыптанат.




Ө








Предметтик компетенттүүлүктөр

К 1

Таанып –билүүкомпетенттүүлүгү


Геометриялык фигуралардын аянты, тамганы камтыган туюнтма, сандарды салыштыруу боюнча маалыматтарды таанып билип, аны колдонуп элементи менен жаза билет.


К 2

Бышыктоо компетенттүүлүгү


Аянт, тамгалуу туюнтма, сандарды салыштыруу боюнча билимдерин терендетет, бышыктайт , көндүмдөргө ээ болот. Математикалык терминдерди кебинде колдонуп сүйлөп, иреттүү, таза жаза билет.


К 3

Талдоокомпетенттүүлүгү


Аткарган иш-аракеттери боюнча талдай билет, ой бөлүшүүгө катышат. Иреттүү таза жаза билүүсү калыптанат.


К 4

Практикада колдонуу


Турмуш менен байланыштуу калыптанган көндүмдөрдү жашоо- тиричлик менен байланыштырып, мисалдар менен далилдешет.





Менин ишмердүүлүгүм” өзүн-өзү баалоо баракчасы

Окуучунун аты-жөнү______________________________________________________

Баалоонун критерийлери

Шарттуу белгилер ( +, ? )

1

Үй тапшырманы аткара алдым


2

Тест менен иштедим


3

Квадраттын периметрин, аянтын эстептедим


4

Ченөөлөрдү жүргүзүп жаздым


5

Тамганы камтыган туюнтманы маанисин аныктадым




Предметтин аты:

Классы:




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!