СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сын есімге жаттығу жұмысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сын есімге арналған жаттығу жұмыстарын орындату

Просмотр содержимого документа
«Сын есімге жаттығу жұмысы»

Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмысы
Сабақтың мақсаты: Өткен сабақта алған зат есім, етістік туралы білімдерін нығайта отырып, сын есімнің мағыналық түрлері жөнінде жан – жақты түсініктер беріп, білімдерін жетілдіріп, ой – өрістерін кеңейту., сөздік қорларын дамыту. Сын есімнің мағыналық түрлерін ажырата білуге ықпал ету
Әдіс - тәсілдер: Топтық жұмыстар, ізденушілік бағыттағы тапсырмалар, «Ыстық орындық», «Қолмен белгі беру», «Бағдаршам», «Ақылдың 6 қалпағы»
Ресурстар: Интербелсенді тақта, ватман қағаз, маркерлер, стикер
Сабақтың барысы Ұйымдастыру
Шаттық шеңберіне» тұрғызу
Қызығушылықты ояту
Тест 
1. Кім? не? кімдер? нелер? сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесі:
А) зат есімӘ) бастауышБ) баяндауыш
2. Қандай жағдайда сызықша қойылады?
А) Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса
Ә) бастауыш та, баяндауыш та етістіктен жасалса
Б) Бастауыш та, баяндауышта сын есімнен жасалса
3. Бастауыш пен баяндауыш сөйлемнің қандай мүшелері деп аталады?
А) Тұрлаусыз мүшелер Ә) Тұрлаулы мүшелер Б) Анықтауыш мүшелер
4. Баяндауыштың сұрақтарын тап.
А) кім? не? кімдер? нелер? Ә) қандай? кім? Б) Не істеді? Не қылды? Қайтты?
5. Бастауыштың іс - қимылын білдіретін сөзді тап:
А) етістік Ә) зат есім Б) баяндауыш
6. Төрт дыбыстан құралған тасымалданбайтын сөзді белгіле.
А) Бала Ә) Шала Б) Бұлт
7. Үш дыбыстан құралған бір буынды сөзді белгіле.
А) Ала Ә) Ана Б) Ант
8. Тек қана қатаң дауыссыздары бар сөзді белгіле.
А) Жаңғақ Ә) Қатық Б) Қаңбақ
9. Негізгі түбір сөзді тап.
А) Биші Ә) Алаша Б) Өнерпаз
10. Етістікті тап.
А) Шағала Ә) Шегеле Б) Кереге
11. Заттың санын білдіретін сөзді тап.
А) Қойшы Ә) Берші Б) Жетінші
12. Заттың сынын білдіретін сөзге қойылатын сұрақты тап.
А) Не? Ә) Неше? Б) Қандай?
«Ыстық орындыққа» шыққан оқушыға әр топ оқушыларынан сұрақ қою техникаларын пайдалана отырып, сұрақ қоюын қадағалаймын.
(Ережелерді сұрау)
Сергіту сәті
«Артығын тап» дидактикалық ойын ұсынады.
1. Жылқы, тай, құлын, ат, асау.
2. Дәмді, көже, тәтті, көңілді, әдемі.
3. Майлы, майлады, шегеледі, тойлады, жайнады..
«Қолмен белгі беру» техникасын қолданамын және қалыптастырушы бағалау жасап отырамын.
- Заттың түрін, түсін, сынын, сапасын білдіретін сөз табын (СЫН ЕСІМ) дейміз.
- Сын есімнің сұрақтары (ҚАНДАЙ? ҚАЙ?)
- Туынды сын есім (ЖҰРНАҚ ЖАЛҒАНУ) арқылы жасалады.
- Түбір сөзден жасалған сын есімді (НЕГІЗГІ СЫН ЕСІМ) дейміз.
- Негізгі сын есім, туынды сын есім болып (ТҰЛҒАСЫНА ҚАРАЙ)
- Дара сын есім, күрделі сын есім болып (ҚҰРАМЫНА ҚАРАЙ)
Жаңа сабақты түсінуіне пысықтау жұмысын жасаймын.
Сурет бойынша жұмыс жасату (Қандай?)
Оқулықпен жұмыс 7-жаттығу

Тақта үлкен, сопақ, төртбұрыш

Қызғылт, сопақ, тұщы сәбіз
8 - жаттығу

Зат атауы

түсі

дәмі

пішіні

доп

көк

-

домалақ

алмұрт

жасыл

тәтті

сопақ

пияз

сарғыш

ащы

домалақ

жапырақ

жасыл

-

доғал

қызғалдақ

қызыл

-

сүйір


Өз бетімен жұмыс
9 - жаттығу
Ит қоңыр. Кітап қалың. Өрік тәтті.
10 – жаттығу (ауызша орындау)

11-жаттығу Ойлан, тап!
Кім тапқыр 13-жаттығу
Өтірік сөз өрге баспас
«Бір әріптің ізімен» дидактикалық ойыны
Берілген әріптермен сөйлем құрау, сөйлемде мүмкіндігінше сын есім болғаны жөн.
Мысалы, Әәәә - Әйгерім әдемі әңгелек әкелді.
Қққ, Ооо, Ссс, Ддд, Ттт, Еее, Жжж.
- Сын есім туралы не білеміз?
- Сын есім заттың түрін - түсін, сапасын білдіреді.
- Сын есімдерге қандай, қай деген сұрақтар қойылады.
- Сын есім сөйлемде зат есіммен байланысады.
- Сын есімнің негізгі, туынды түрлері бар.
- Туынды сын есім жұрнақ арқылы жасалады.
Бағалау.
Үйге тапсырма беру 12-жаттығу