СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға ертеде адамдар қандай әдістер қолдана отырып,табиғатты оқып үйренгендігі,табиғатты бақылау әдістері туралы білім беру 

Просмотр содержимого документа
«Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері.»

5 сынып. Жаратылыстану

Тақырыбы: Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері.

Мақсаты: Оқушыларға ертеде адамдар қандай әдістерді қолдана отырып, табиғатты оқып үйренгендігі, табиғатты бақылау әдістері туралы білім беру.

Сабақ түрі:

Сабақтың көрнекілігі: барометр, анероид, флюгер, телескоп суреттері.



Сабақ барысы:

Кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушылар әрекеті

І

ұйымдастыру

Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа орнатады. Сосын балалармен танысып, өзінің жұмыс тәртібін орнатады. Балалардың кім-жоғын сұрайды.

Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Үй жұмысын тексеру: Қосымша сұрақтарға жауап беру

Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де, сабаққа даяр отырады. Сосын мұғаліммен танысады.


ІІ

жаңа тақырыпты меңгерту

Ежелгі кезеңдерден бастап адамдар табиғаттың белгілі бір маусымдарға байланысты өзгеретіндігін байқаған. Алғашқы адамдар аң аулауға шығып, олардың тіршілік ететін аймағын және жүріс-тұрысын үйренген.Құстардың қай кезде ұшып келетінін және ұшып кететін кезін, жануарлардың көбею кезеңін, олардың немен қоректенетіндігін, қауіп-қатер төнгенде қалай қорғанатындығын аныктап,рулас тайпаларын азық-түлікпен қамтамасыз етіп отырған.

1.Бақылау әдісі-ауыл шаруашылығының жұмыстарының мезгілін анықтаймыз, күнделікті ауа райын теледидар, радио арқылы тыңдау.

2. Тәжірбие жасау- қыздыру, суыту.

3. Өлшеу- жердің аудана Күннен және Айдан ара қащықтығы, таудың биіктігі, теңіз,мұхит тереңдігі.

Табиғаттанушыларға 8 қағида: шыдамдылық, қырағылық, нақтылық, топтасып жұмыс жасау, қолжазба, коллекция жинау, бақылау дағдысы, қорыту, саралау.

Барометр, анероид-атмосфералық қысымдарды өлшейді,Дождомер-жаңбыр мөлшерін өлшейді,флюгер-желдің бағытын көрсетеді,анемометр-желдің күшін өлшейді,телескоп-ғаламшарларды зерттейді.




Саяхатқа шығу






ІІІ

бекіту

Бақылау қалай жүргізіледі? Тәжірбие жасау дегеніміз не? Өлшеу арқылы нені білеміз?

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

ІҮ

үйге тапсырма беру

§2, оқу. Приборлар суретін салу.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Ү қорытынды, бағалау

Сабаққа қатысқаны бойынша бағалау.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!