СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тақырыбы: "Құмырсқаның қанағаты"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: "Құмырсқаның қанағаты"»


Пәні: әдебиеттік оқу

Мектеп: мектеп

Сынып: 3 сынып

Күні:



Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Құмырсқаның қанағаты

Осы сабақта қол жетілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.6.1. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау,мінез құлқымен іс-әрекетін бағалау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Кейіпкердің сыртқы келбеті туралы түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: Кейіпкердің сыртқы келбетін,мінез құлқымен іс-әрекетін сипаттайды..

Кейбір оқушылар: Кейіпкердің сыртқы келбетін,мінез құлқымен іс-әрекетін сипаттайды,бағалайды.

Ойлау деңгейлері

Бағалау критерийлері

Білу

  • Кейіпкердің сыртқы келбеті туралы біледі


Түсіну

  • Кейіпкердің сыртқы келбетін, мінез-құлқымен іс-әрекетін сипаттай алады.


Қолдану

  • Кейіпкердің сыртқы келбетін, мінез-құлқымен іс-әрекетін бағалайды

Тілдік мақсаттар

ғұлама – асқан ой иесі,

нән – үлкен ; қайрат – күш, қуат, қажыр, жігер;

бүк түсіп – бүктеліп;

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды еңбекқор, қанағатшыл болуға, үнемшілдікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану

Бастапқы білім

3.2.4.1 Мақал- мәтел , жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Басы

5 мин


Ынтамақтастық атмосферасын

қалыптасыру

Амансың ба Алтын күн!

Амансың ба Көк аспан"

Амансың ба Достарым!

Сендерді көрсем қуанам!

Қызығушылығын ояту:

«Сұрақты ұстап ал» әдісі

1. Бай қандай адам?

2. Бай қандай балтаны алғысы келді? Неліктен?

3. Кедейге сипаттама бер.

4. Кедей адамның орнында сен болғаныңда не істер едің?

5. Ертегідегі кейіпкерлерді ата?

6. “Құлқыны тоймаған қу, күндеп көре алмайды” сөздері қай кейіпкерге қатысты?

ҚБ (отшашу)

-Біз ертегі арқылы өзімізге үлгі-өнеге аламыз.Жақсы жақтарын үйренеміз, жаманынан жиренеміз. Ендеше, бәріміз интербелсенді тақтаға назар аударайық, бүгін не туралы ертегі оқитынымызды анықтайық.

Ой қозғау

БО «Кімнің ойы жүйрік?» әдісі

Оқушылар құмырсқа туралы жұмбақ құрастырады.


1. Балалар құмырсқаны көргендерің бар ма?

2. Ол қандай жәндік?

3. Құмырсқадан нені үйренуге болады?

Оқушылардың жауаптары.

ҚБ (мадақтау) жарайсың, керемет



АКТ




Ортасы

25 мин











Мағынаны тану

«Құмырсқаның қанағаты» атты мультфильм тамашалату


1-тапсырма

(Ж) Жұптық жұмыс

БО «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

-Құмырсқаның қанағаты ертегісі арқылы көңілімізге не түйдік? Жұптасып, ертегі бойынша пікір алмасады. Өз ойларымен бөліседі.

(Ө) Өзіндік жұмыс

БО «Түртіп алу әдісі»

Жазылым дағдысы жүзеге асады.

Түртіп алу жүйесі бойынша сөздерді белгілеп отырады.

+ - мен үшін жаңалық;

- - мен үшін түсініксіз;

v - мен білемін;

? - мені жұмбақтандырады.ғұлама – асқан ой иесі, оқымысты, ғалым ;

нән – үлкен ; қайрат – күш, қуат, қажыр, жігер;

бүк түсіп – бүктеліп;

2-тапсырма

(Т) Топтық жұмыс

Топтарға тапсырмалар:

1 топ. Ертегі кейіпкерлерінің іс-әрекетін сипаттайды.«Сипаттай білемін» әдісі

 2 топ. Құмырсқа туралы «Бес жолды өлең»

 3 топ. Ертегі кейіпкерлерінің рөлін сомдайды «Кейіпкерлер сөйлейді»

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» топтар бір-бірін бағалайды

АКТ






















Оқулық, дәптер










АКТ

Плакат, маркер


Ширату жаттығуы

«Көшбасшы құмырсқа» мультфильмі

АКТ


Ой толғаныс

3-тапсырма

(Ж) Жеке жұмыс:

«Мен жазушымын» әдісі

Жазылым дағдысы жүзеге асады.

«Менің ойымша қанағат бұл…

тақырыбында шағын эссе жазады

Тапсырманы орындаған оқушы бағдаршам арқылы

белгі беріп, өз жұмысын қорғайды

ҚБ (отшашу)

Дәптер, қалам

Бағалау критерийлері

Дескриптор


Білу

Кейіпкердің сыртқы келбеті туралы біледі

1

Құмырсқа туралы жұмбақ құрастырады

1



Түсіну Кейіпкердің сыртқы келбетін, мінез-құлқымен іс-әрекетін сипаттай алады.

2

Жұптасып, ертегі бойынша пікір алмасады.

1


3

Таныс емес сөздерді теріп жазады

1

4


Ертегі кейіпкерлерін сипаттайды

1

Қолдану

Кейіпкердің сыртқы келбетін, мінез-құлқымен іс-әрекетін салыстара алады.

4

Құмырсқа туралы «Бес жолды өлең» құрастырады

1

5

Ертегі кейіпкерлерін сомдайды

1

6

«Менің ойымша қанағат бұл...

деп бастап жазу, шағын эссе жазады

1

Саралау тапсырмасы


7

Оқиға желісіне сүйеніп,оқиға картасын жасайды.

1



Барлығы

7


Сабақтың соңы 2минут



Кері байланыс

Ертегіден біз не үйрендік?

-Қанағат сөзінің мағынасы не?

Оқушылардың жауаптары.

ҚБ (тамаша)









Толық түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім

Үйге тапсырма: «Құмырсқаның пайдасы» мәлімет жинау, құмырсқаны қатыстырып, ертегі құрастыру

стикерлер





Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1. Құмырсқаның суретін салады.

2.Ертегі желісіне сүйеніп,оқиға картасын жасайды.

Бағалау парақшасы арқылы бағалаймын

1-2 – саған белсенділік қажет

3-4-орташа

5-6- жақсы

7-өте жақсы


Партада дұрыс отыруын қадағалаймын

Сабақ бойынша рефлексия

Қaндaй eкі нәрсe тaбысты болды (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1. АКТ-ны тиімді пайдалану

2 .Жұпта жұмыс жасау барысында бір-бірімен пікір алмасуы

Қaндaй eкі нәрсe сaбaқты жaқсaртa aлады (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1. Тапсырмалардың оқулықпен шектелмеуі

2. СТО арналған тапсырмалар енгізу

Сaбaқ бaрысындa мeн сынып нeмeсe жeкeлeгeн оқушылaр турaлы мeнің кeлeсі сaбaғымды жeтілдіругe көмeктeсeтін нe білдім?

Оқушылар топта жұмыс жасай отырып өз бетінше білім алу дағдысын қалыптастырудағы маңыздылығы туралы






.