СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тарых боюнча план 7-класс

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тарых боюнча план 7-класс

Просмотр содержимого документа
«Тарых боюнча план 7-класс»

Бекитемин:_______ «15 » ___май_________ 2024-ж предмети: к-тарых класс: 7 №1

О.Б.Б: Жолдошбаева Г .

Сабактын тиби: жаны теманы ѳздѳштүрүү

Сабактын формасы: акыл чабуулу, класстер, топто иштѳѳ, жекече иштѳѳ

Предмет аралык байланыш: д-тарых, география

Сабактын темасы: Монгол хандарынын жортуулдары жана кыргыздар

Сабактын максаты

Күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк: Окуучулар Моӊгол хандарынын жортуулдары дана кыргыздар боюнча маалымат алышат. Теманын үстүнѳн чыгармачылык менен иштешет. Карточкадагы суроолорго жооп беришет. Ойлорун эркин айтышат.

Ѳнүктурүүчүлүк: Окуучулар түшүнүгүн, ѳз оюн эркин айтуу менен элестетүүсү, кыялдануусу, кабыл алуусу, чыгармачыл ой жүгүртүүсү калыптанат.

Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар ата-бабалардын бизге калтырган мурастарын сактоого, кѳз карандысыздык үчүн күрѳшүүгѳ,патриоттуулукка, ынтымактуулукка, бири-биринин оюн уга билүүгѳ тарбияланышат.

Окуучулар Моӊгол хандарынын кыргыздарга жасаган жортуулдарын билишет, теманын үстүнѳн чыгармачылык менен иштешет,

Берилген суроолорго жооп бере алышат. Ойлорун эркин айта алышат


  • Окуучулар маалыматка ээ болуу менен ѳз оюн эркин айта алышат кабыл алуусу, чыгармачыл ой жүгүртүүсүн калыптанат

  • кѳз карандысыздык үчүн күрѳшүүгѳ,патриоттуулукка, ынтымактуулукка, бири-биринин оюн уга билүүгѳ үйрѳнүшѳт


Негизги компетенттүүлүктѳр:

Предметтик компетенттүүлүктөр

Маалыматтык компетентүүлүк: алынган тарыхый социалдык маалыматкасынчыл талдоо жасап курчап турган реалдуулука карата өз позициясынаргументтүү коргоп, аларды пайда болгон көз караштык системалар мененсалыштыра алат:
Социалдык-коммуникациялык

өз максаттарын башкаадамдардын жана социалдык топтордун кызыкчылыктары мененсалыштырат, позициялардын түрдүүлүгүн таануунун жана баалуулуктарга
(диний, этникалык, профессионалдык, инсандык ж.б.), башка адамдаргакарата урматтоо мамилесинин негизинде өз көз караштарынмаданияттуу коргой алат.
Ѳз ишин уюштуруу жана маселелерди чечүү компетенттүүлүгү:окуяларга жана инсандарга аргументтүү мүнөздөмө берет.

1. Хронологиялык жана картографиялык:

Тарыхтагы негизги окуялардын даталарын атайт жана мезгилдерге бөлүштүрө билет, хронологиялык талблица түзө алат.

Тарыхый цивилизациялык:

дүйнөлүк маданияттын көптүрдүүлүгү жөнүндө элестете алат.

3. Этномаданий:

өз жана башка этностордун тарыхый-маданий баалулуктарын анализдей алат

4.Социалдык жарандык

жалпы адамзаттын негизги баалуулуктарды анализдей алат



Сабактын мазмуну

ресурстар

баалоо

усулдар

каражаттар

Уюштуруу: Саламдашуу. Окуучуларды журнал боюнча толуктоо.

Окуучулардын китептерин, окуу куралдарын, класстын тазалыгын кѳзѳмѳлдѳѳ .

Жагымдуу маанай түзүү



Беш манжа

Белек берүү




а) үй тапшырмасын текшерүү:

б) ѳтүлгѳн теманы кайталоо: анын жаңы тема менен

байланышы





  • Жаңы теманы түшүндүрүү:

Түштүк Сибирь элдерин караткандан кийин Чыңгызхан Чыгыш Түркстан аркылуу Жети-Сууну багындыра баштайт. Бул тараптагы айрым феодалдык чакан ээликтер дагы моңгол ханына өз эрки менен баш ийип беришти. 1210-1211-жж. Каялык аталчу аймактагыьькарлуктардын ханы Арслан хан Чыңгыз хандын бийлигин тааныйт. 1217-ж. Алмалык аймагынын карлук башкаруучусу Бузар моңгол ханына баш ийерин билдирген.

1-топ: Монгол хандарынын Жети-Сууну жана Чыгыш Түркстанды басып алуу

2-топ: Орто Азияны каратууга камынуу. Хорезм шах менен мамиленин курчушу.

3-топ: Жортуулдун башталышы жана жүрүшү.

4-топ: Жалал ад-Диндин күрѳшү.

5-топ: Чыӊгыз хандын жортуулдарынын аякташы жана салакалары.


Мээге чабуул



ангемелешүү



Окуу китеби



Кезектшип бири бирин окутуу





Акыл чабуулу




Оозеки





1 тиркеме

№2 тиркеме



Көрсөт

-мөлүү



Диагностикалы

Кайтарым байланыш


Формативдик


Суммативдик

Бышыктоо: №1 тиркеме

  1. Монголдор Жети-Сууну кандайча каратышкан?

  2. Эмне үчүн Баласагун шаарынын калкы моӊголдорго каршылык кѳрсѳтүшкѳн жок?

  3. Кыргызстандын аймагы толугу менен Чыӊгызхандын империясына качан карап калган?

  4. Хорезм мамлекетинин саясий абалына мүнѳздѳмѳ бергиле.

  5. Орто Азияга моӊголдордун жортуулу кандайча башталды?

  6. Хорезм шах Мухаммед менен анын уулу Жалал

ад-Динге мүнѳздѳмѳ бергиле.

Чынгыз хандын жортуулдарынын салакаларын эсиӊерге туткула


Түгөйү менен иштөө, салыштыруу

Топтордо

иштѳѳ


Жекече иштѳѳ



Жыйынтыктоо: окуучулардын суроолоруна жооп берүү




Үй тапшырма: §15

Колдонмо тетрадь