СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Техникалык коопсуздук

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

техникалык коопсуздук

Просмотр содержимого документа
«Техникалык коопсуздук»

Сабактын темасы: Информатика курсу. Техникалык коопсуздук эрежелери. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Информатика курсу, информатика кабинетинде техникалык коопсуздук эрежелерин билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Информатика курсу жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Информатика кабинетинде техникалык коопсуздук эрежелерин сактоо жолдорун өнүктүрүшөт


Өз билимин көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Компьютер маалымат иштетүүчү электрондук машина түрүндө иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жакшы мамиле жасоo,информатика курсу жөнүндө маалымат берүү. Информатика кабинетинде техникалык коопсуздук эрежелери жөнүндө билимдерди окуучулар менен чогу талкулоо.


Жаңы тема

Сабактын темасы: Объекттер жана системалар. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Объекттер жана системалар жөнүндө билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Объекттер жана системалар жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Объекттер жана системаларды колдонуу жолдорун өнүктүрүшөт


Өз билимин көрсөтүүдө объекттер жана системалар менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Объекттер жана системалар менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, объекттер жана системалар жөнүндө маалымат берүү.


Жаңы тема








Сабактын темасы: Компьютердин түзүлүшү. ПК. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Компьютердин түзүлүшүн, ПК билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Компьютердин түзүлүшү. ПК жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Компьютердик түзүлүшү жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Компьютер маалымат иштетүүчү электрондук машина түрүндө иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Билим берүүчү.

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жакшы мамиле жасоo,компьютердик түзүлүшү жөнүндө кеңири маалымат берүү. ПК жөнүндө билимдерди окуучулар менен чогу талкулоо.


Жаңы тема








Сабактын темасы: Информация. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Информация жөнүндө маалымат билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Информация жөнүндө билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Информация жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Компьютер маалымат иштетүүчү электрондук машина түрүндө иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, информация жөнүндө маалымат берүү. Слайд көрсөтүү, окуучулар менен талкуу жүргүзүү.



Жаңы тема









Сабактын темасы: Эсептөө системалары менен таанышуу. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Эсептөө системалары менен таанышуу компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Эсептөө системалары жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Эсептөө системалары жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Эсептөө системалары менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, эсептөө системалары жөнүндө маалымат берүү. Позициялык, позициялык эмес эсепөө жөнүндө билимдерди окуучулар менен чогу талкулоо.


Жаңы тема











Сабактын темасы: Экилик эсептөө системасы. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Экилик эсептөө системасы жөнүндө билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Экилик эсептөө системалары жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Экилик эсептөө системалары жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Экилик эсептөө системалары менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, экилик эсептөө системалары жөнүндө маалымат берүү. Позициялык эсепөө жөнүндө билимдерди окуучулар менен чогу талкулоо.


Жаңы тема









Сабактын темасы: Сегиздик жана он алтылык эсептөө системалары. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Сегиздик жана он алтылык эсептөө системары жөнүндө билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Сегиздик жана он алтылык эсептөө системалары жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Сегиздик жана он алтылык эсептөө системалары жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Сегиздик жана он алтылык эсептөө системалары менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, сегиздик жана он алтылык эсептөө системалары жөнүндө маалымат берүү. Позициялык эсепөө жөнүндө билимдерди окуучулар менен чогу талкулоо.


Жаңы тема







Сабактын темасы: Компьютердик графикалар. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Компьютердик графикалар жөнүндө билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Компьютердик графикалар жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Компьютердик графикалары жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Компьютердик графикалары менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү, жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, компьютердик графикалары жөнүндө маалымат берүү. Компьютердик графикаларды окуучуларга компьютерден көрсөтүү.




Жаңы тема







Сабактын темасы: Растрдык графика. Негизги компетенттүүлүк:

Маалыматтык.

Социалдык-коммуникациялык.

Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

Растрдык графика жөнүндө билүү компетентүүлүгү.

Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Растрдык графика жөнүндөгү билимдерин кеңейтип толугураак маалымат берүү


Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Растрдык графика жөнүндө билимдерди өнүктүрүшөт


Өз билими көрсөтүүдө компьютер менен иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Растрдык графика менен иштөөдө окуучулар тактыкка, тазалыкка, сабырдуулукка тарбияланышат


Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш

Пайдаланылган усулдар: Өз алдынча иштөө.

Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү, жыйынтыктоо)


Мугалимдин иш аракети:

Окуучуларга жагымдуу маанай жасоo, растрдык графика жөнүндө маалымат берүү. Растрдык графиканы окуучуларга компьютерден көрсөтүү.




Жаңы тема