Просмотр содержимого документа
«Трапеция, 8-класс геометрия»
“_______”______________-20 -жыл ОББ текшердим: __________________ |
Предмет | Геометрия | 8 -класс | II чейрек | № |
Сабактын темасы: Трапеция.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: карточкалар, тех.каражаттар, табличка,
сүрөттөр, видеосабак, слайд.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Геометрияда бурчтарды ченөөдө окумуштуулардын кошкон салымы, Фалестин теоремасы боюнча түшүнөт; | Фалестин теоремасы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Бир нерсени бирдей бөлүктөргө бөлүү жөнүндө турмуштан мисалдарды келтирет, маселе иштешет; | Малелелерди чыгарууда теореманы пайдалана алса; |
Тарбиялык | Өз алдынча иштешет, бири-бирине жардамдашат, турмуш менен байланыштырат. | Бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп беришсе, турмуш менен байланыштырса. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окуучуларды калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даяр болушат. | НК 3 | | Жеңүүчүлөргө упай берилет. |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат, трапеция, трапециянын негизги элементтери боюнча ойлорун айтып көрүшөт. 2. Видеосабактын ж жардамы менен тема түшүндүрүлөт. Слайддан сүрөттөр менен түшүндүрүлөт. 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат. | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалим менен бирдикте трапеция боюнча түшүнөт. 3. Берилген суроолорду талкуулашат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2, 3 | ПК 3 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет Калыптандыруучу баалоо |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | №1. Оозеки. В С №2. АВСД-трапеция ВЕ//СД А Е Д ЕД=5 дм ВСДЕ-параллелограмм. ВЕ//СД, ВЕ=СД жана ЕД//ВС, ЕД=ВС. . Ж: Р=28 дм | НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 3 | Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор: -Трапеция деген эмне, кайсы тилден алынган? -Трапециянын түрлөрү, негизги элементтери; 2.Талкуу 3.Үйгө тапшырма: 4.Баалоо | Окуучулар маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет. №4, 5. | НК 2 НК 3 | | Фигуралардын көптүгүнө карата бааланат. Жыйынтыктоочу б-оо |
№3. АВСД-трапеция. D C
СД=12 см, АВ=32 см-негиздери. E F
K L
M N
A B
Ж: 17 дм, 22 дм, 27 дм.
“________”_____________-20 -жыл ОББ текшердим: ___________________ |
Предмет | Геометрия | 8 -класс | II чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, тех.каражаттар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Трапеция, анын түрлөрү, негизги элементтери боюнча айтып беришет; | Трапециянын негизги элементтери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Трапеция боюнча түшүнүктөрүн өстүрүүгө маселе иштешет, | Трапециянын негизги элементтерин пайдаланып, маселелерди иштей алса; |
Тарбиялык | Өз алдынча иштешет, түзүүлөрдү аткарышат, турмуш менен байланыштырат. | Бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп беришсе, турмуш менен байланыштырса. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окуучуларды калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай түзүү үчүн бири-бирине жакшы сөздөрдү айтышат. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат. | НК 3 | | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалды кайталоо | 6-8’ | 1. Сабактын максаты менен таанышышат. 2. Трапеция боюнча суроолор берилет: 3.Окуучулар менен суроолор талкууланат. | 1.Сабакка карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалим менен бирдикте өткөн сабакты кайталашат. 3. Суроолорго жооп берип, жоопторун талкуулашат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №6. В С АВСД-трапеция. АВ=ДС Далилдөө керек: 1 2 3 А Е Д Далилдөө: СЕ кесиндисин жүргүзөбүз. АВСЕ-параллелограмм б.а. мындан -тең капталдуу, анда , мындан б.а. болот. №3. №4. №5. | НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Сабакты бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Бурчту бөлүктөргө бөлүү кандай жүргүзүлөт? -Фалестин теоремасын баяндап бергиле; 2.Талкуу 3.Үйгө тапшырма: 4.Баалоо. | Окуучулар чыгарган маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет. №6. | НК 2 НК 3 | ПК 2 | Фигуралардын көптүгүнө карата бааланат. Жыйынтыктоочу баалоо |