Просмотр содержимого документа
«Туура тарбия берүү»
Предмет: Тарбиялык саат 29,11,2019
Сабактын темасы: Канаттууларды коргойбуз.
№ | Сабактын максаттары: | Индикаторлор |
1 | Билим берүүчүлүк: Тема боюнча маалымат алышат | Канаттууларды коргойбуз боюнча маалымат биле алышат жана айтып берууго конугушот. |
2 | Өнүктүрүүчүлүк: Кабыл алуусун, эске тутуусун, көңүл буруусун, сүйлөө кебин, туура сүйлөөсүн калыптандырышат.Ойжүгүртүүнүн экологиясынын сакталышына көмөктөшөт. | текст боюнча өз оюн айтып берет; туура, так сүйлөөгө машыгат; сүрөт боюнча өз оюн айтып,пикирлешип, ой бөлүшөт; жаңылмач аркылуу тилин жатыктырат; кроссвордду чечмелөөгө үйрөнүшөт. |
3 | Тарбиялоочу: Кыргыз жеринин кооздугун баалайт, анын баалуу- лугун сезет. | кыргыз жеринин кооздугу менен сыймык- танат; жашаган жеринин жаратылышына аяр мамиле жасайт; Ысык-Көлдүн ыйыктыгын, баалуулугун билет,сыймыктанат. |
САБАКТЫН ТИБИ: Жаңы материалды өздөштүрүү.
ОКУТУУНУН УСУЛУ: Аңгемелешүү, көрсөтмөлүү түшүндүрүү, жекече иштөө,
жупта иштөө, практикалык (изилдөө).
БААЛОО УСУЛУ: Бири-бирин баалоо, чыгармачылык баалоо.
РЕСУРСТАР: Окуу китеби,тамга кассасы, сүрөттөр ,мөмөлөрдүн сүрөттөрү.
САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ:1.УЮШТУРУУ. Жагымдуу жагдай түзүү: а)саламдашуу
б)шыктандыруу:(окуучуларды окууга болгон иш–аракетин активтештирүү). мугалим ыр айтат,окуучулар аны кайталашат.
Мен тартиптүү баламын, Сабакка дайым даярмын. Көңүлүмдү кунт коюп,
“5” алуу менин тилегим. Эжекемдин билиминалып, Көңүлүмө туямын
.
ҮЙ ТАПШЫРМАСЫН ТЕКШЕРҮҮ: .ЖАҢЫ ТЕМА:
| Мугалимдин иш–аракети | Окуучунун иш–аракети |
| Окуучум сенин ыймандуулугун ата – энендин сыймыгы. Ата-энеден алган мыкты тарбиянды коомго корсотун, сабакты мыкты окушун, элпектигин, эл оозуна алынганын, акылы тетик чыгаан эл инсаны болгонудугун эне сутун актоого кошкон зор улушун. Кандай гана учурда уул – кыз эне сутун актай алат? – деген суроого томонку окуядан издеп королу. (окуя айтып берилет) | Сүрөт боюнча аңгеме жүргүзүү аркылуу архитектуралык эстеликтердеги тарых менен таанышышыт. Апаларга таазим темасында талкуу жургузуу. Канаттууларды коргоо тууралуу түшүнүк берилет. . Сүрөттөн баштамгаларын курап сөз түзүү. Таштан курулган замок, жыгач уй, бамбуктан жасалган уй, таштан курулган уй. |
11.Бышыктоо: Канаттууларга кандай мамиле жасоо керек экен? Канаттууларды жакшы коробузбу? Канаттууларды сыйлаган кандай бала болот? Озунор жакшы бала же кыз эсептейсинерби? | .окуучулар топто жупта иштешет жана мугалим берген суроолорго жооп беришет |
11.ҮЙГӨ ТАПШЫРМА:
Канаттууларды коргоо боюнча эссе жазып келгиле.
Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлиги
№38 С.Эшматов атындагы орто мектеби.
Канаттууларды коргойбуз.
Мугалим: Абдылаева А.