СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Үй жануарлары 1

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы:

Үй жануарлары

1-сабақ. 4-бөлім: Бізді қоршаған әлем

 

Күні,айы: 

Мұғалімдер: Қараулова Қ.М.

 

1  сынып

Қатысқан  оқушылар  саны:

 

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу

мақсаты 

 

1.1.2.1. Күнделікті өмірде  қолданылатын  таныс сөздердің  мағынасын түсіну.

1.1.4.1. Мұғалімнің  көмегімен  тыңдаған материалдың  кім/не  туралы  екенін  түсіну.

1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы  айтқанын түсіну  және тілдік  нормаларды  ақтай  отырып,түрлі  тәсілдермен  жауап  беру.

1.3.4.1.  Мұғалімнің  көмегімен  мәтін  немесе иллюстрация  бойынша  қарапайым  сұрақтар қою.

1.5.1.4. Мұғалімнің  көмегімен  сөйлеу  барысында  сілтеу  есімдіктерін  дұрыс қолдану.

 Сабақ мақсаты

Барлық  оқушылар:

Үй жануарларын  атай алады,олардың санын  айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Тақырып бойынша   сөйлесе  алады,үй жануарларына  қатысты  сұрақты дұрыс қоя  алады.

Кейбір  оқушылар: Үй   жануарлары  туралы   қосымша  мәлімет  біледі, оларды өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: 

Оқушылар  үй жануардарының атын  білуі керек, сұрақтарға жауап беру  және сұрақтар құрастыра алады.  Таныс сөздер арқылы сөз тіркестерін, сөйлемдер құрай алады, сурет бойынша 2,3сөйлем құрастыра алады.

 

Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер:

 қой , ешкі,  сиыр, бұзау, түйе,  жылқы(ат)

Термин сөз: буын

 

Диалог құруға / жазуға арналған  сөз  тіркестері:  мынау,неше?

 

 

Ишара: ым- ишара арқылы үй жануарларын  дұрыс табу.

Күтілетін нәтиже:

 

- үй жануарларының аттарын біледі;

- сәйкестендіру тапсырмасын дұрыс орындау дағдысын игереді;

- үй жануарларының пайдасы туралы түсінікті меңгереді.

Пәнаралық байланыс           

математика, дүниетану,ағылшын тілі,орыс тілі

                                                                  Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

 

Сабақ басы (2-5 минут)

(МК) Амандасу.Үштілде  амандасамыз.

Сәлеметсіздер ме, балалар!

(Оқушылардың сабаққа  дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.)

«Көңіл ашар» жаттығуы. Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де,

Қуанайық,достарым!

Арайлап атқан  күнге.

Сабақ мақсатымен таныстыру.

-Бүгін сабақта біз жаңа сөздермен танысамыз және   әр түрлі тапсырмалар арқылы сөздік қорымыз байытамыз , сөздерді буынға бөлуге және сөз тіркесін құрастыруға үйренеміз.

 

Сабақ ортасы (6-40 минут)

(МК, Ұ) Сабақтың тақырыбына кіріспе ретінде үнтаспа тыңдатылады.(үй жануарларының дауыстары)

Сендер жаңа үнтаспада ненің дауысын естідіңдер? (сиыр,қой,ит,мысық).  

Ал,осы жануарлардың  ағылшынша атауын кім айта алады ?

Бір сөзбен  бұл жануарларды қалай атаймыз?

Дұрыс, үй жануарлары деп атаймыз.

Ал ағылшын тілінде  қалай айтамыз?

Domestic animals.

Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Балалар өздері сабақ  тақырыбын айтады.

Олар  бізге не береді?

( сүт ,ет,жүн береді, үй күзетеді,  көлік болады)

Оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген сөйлемдерге  аударамын, үлгі арқылы   оқушыларды  үй жануарларын атай алуға   үйретемін.

Мысалы:  Мынау-түйе.Мынау-жылқы.Мынау-қой.Мынау- ешкі.Мынау- сиыр.

Жаңа сөздер:(сөздерді буынға бөліп оқиды,  хормен қайталайды,тізбекпен қайталайды, сөздердің дыбысталуына  ерекше назар аудартамын, сөз тіркесі мен сөйлем құрастырады)

Сиыр- корова ешкі- коза түйе- верблюд қой- овца жылқы- лошадь

үй жануарлары-домашние животные

ма?ме? ба?бе?па?пе?-ли?

Жаңа сөздерді тыңдау, қайталау, сұрақ қоя білу жұмыстарын  жүргіземін.

«Ұйқасын тап» ойыны.

Огурец- қияр, корова-сиыр

Смех- күлкі, лошадь-жылқы

Вишня- шие, верблюд-түйе

 Лиса- түлкі, коза- ешкі,

менің –мой, овца- қой

Сергіту  сәті:

  •  

Көріп қалса тышқан,

Жүгіреді жылдам.

  •  

1.Басында екі таяғы бар

Төрт аяғы бар.

Адам деуге болмайды,

Бірақ сақалы бар.

Ол не?

 2. Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар.

Қозы- бұлқойдың баласы (төлі).

Мәтінмен жұмыс.Диалог

 Оқылым әрекеті:

-Алмабек, мынау қой ма?

-Иә, бұл-қой.

-Неше  қой?

-Жеті қой.

Ә.диалог не туралы?

Б. Қандай сөздер сіздерге таныс.

В. Осы жануарларды  бір сөзбен қалай атаймыз?

Жұппен жұмыс:

Суретті пайдаланып  (қой,шошқа,сиыр,жылқы ) сөйлеседі.

Оқушылар суреттен неше  үй  жануары  бар екенін  айтады.Мысалы: Бес жылқы.Жеті қой.Алты ешкі.Үш түйе.Екі сиыр.

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды  орындайды. Аудиотаспаны тыңдайды.

Үй жануарлары туралы  алған білімдерін бекіте түсемін.

Сергіту сәті:

   Біздерде бар қуыршақ,   Бұзау, қозы, құлыншақ.   Ойыншықтар тыңдайды,   Әмір беріп бұйырсақ.

 (МК Ұ)  «Есте сақта» айдары бойынша   ма,ме,ба,бе,па,пе  шылауларын  қолданып сұраулы  сөйлемді қалай айту  керек  екенін  үйретемін.  Оқушылар:  Мынау  сиыр ма? Мынау жылқы ма? Мынау  қой ма? Мынау  түйе ме? Мынау  ешкі  ме? деген сұраққа

 оқушылар  «Иә, бұл-сиыр», «Жоқ,бұл сиыр емес»  деп жауап бере алады.

(Алдын-ала дайындалған суреттер бойынша  карточкаларды пайдаланамын).

 

Сабақтың соңы (41-45 минут)

«Ауадағы сұрақ» кері байланыс.

«Пантомимо» ойыны. 2-3 оқушыға жануарлардың аты жазылған карточка ( сөздер) ұсынылады, олар осы сөзді қимыл-қозғалысымен көрсетеді (мысық, ит).  

Оқушылар жануарды анықтап,атын айтады.

 

Рефлексия

  Балаларды бағалаймын, мадақтаймын

(  мадақтамалар                  беріледі.)

Көңіл – күй смайликтері балаларға таратылады.

- Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсеріміз қандай?

 

Смайликтерді екі қорапшаға салу арқылы бүгінгі көңіл – күйімізді білдіреміз.

                               

Үш тілде  қоштасамыз.

 

 

Қосымша ақпарат

 

 

Критериалды бағалау

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері

1. Жануарлардың  дұрыс табу, сәйкестендіру.

2.  Неше ? сұрағына жауап жазу

3. Үй жануарларын жабайы аңдардан ажырату.

 

 

 

 

 

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

2.Жүргізілетін жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Сабақ барысында өзгертулер енгізген жоқпын.

 

 

Сабақ барысында  тыңдалым, айтылым, жазылым  дағдылары  жетілдіріліп  ой шақыру, диалогтік оқыту,  жұппен жұмыс және т.б. жұмыстар жүргізілді. Денсаулық сақтау  технологиясы  орындалды. 

Қорытынды бағалау.

Ең жақсы өткен  нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 

1.Сабақтың үлкен жетістігі оқушылар тақырып бойынша  сұхбат құрастырып,  сөйлесе  алды, сұрақты дұрыс қойып, жауап бере    білді. 2.Оқушы  өзі үшін  кішкене  бір жаңалық  ашуына  мүмкіндік  туғыздым. Сабақта  әр оқушының  жеке тұлғалық ерекшелігін ескердім.

 

 

Оқушылар тілді  жетік білген болса,  жұмбақты шапшаң шешер еді.

 

Просмотр содержимого документа
«Үй жануарлары 1»

 Күлімдеп күн бүгін  Қарады маған да.   Күлімдеп күн бүгін  Қарады саған да.   Күлімдеп күн бүгін  Қарады баршаға .

Күлімдеп күн бүгін

Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін

Қарады саған да. Күлімдеп күн бүгін

Қарады баршаға .

Үнтаспа тыңда, ойлан

Үнтаспа тыңда, ойлан

Огурец- қияр , корова-... Смех- күлкі, лошадь- ... Вишня- шие, верблюд-... Лиса- түлкі, коза-... Менің –мой, овца-...

Огурец- қияр , корова-...

Смех- күлкі, лошадь- ...

Вишня- шие, верблюд-... Лиса- түлкі, коза-...

Менің –мой, овца-...

Жаңа сөздер сиыр - корова  ешкі - коза  түйе - верблюд  қой - овца  жылқы -     лошадь ит -собака мысық -кошка үй  жануарлары -домашние    животные ма?ме? ба?бе? па?пе?- ли?

Жаңа сөздер

сиыр - корова ешкі - коза түйе - верблюд қой - овца жылқы - лошадь

ит -собака

мысық -кошка

үй жануарлары -домашние животные

ма?ме? ба?бе?

па?пе?- ли?

-Алмабек, мынау қой ма?  -Иә, бұл-қой.  -Неше қой?  -Жеті қой.

-Алмабек, мынау қой ма? -Иә, бұл-қой. -Неше қой? -Жеті қой.

Керіледі мысық, бізге көзің қысып. Көріп қалса тышқан, жүгіреді жылдым.

Керіледі мысық,

бізге көзің қысып.

Көріп қалса тышқан,

жүгіреді жылдым.

Жеті жылқым Тоғыз түйем бар.  Жылқым көп пе? Түйем көп пе?  Ақ түйе, көк түйе Көп түйе бар үйде

Жеті жылқым

Тоғыз түйем бар.

Жылқым көп пе?

Түйем көп пе?

Ақ түйе, көк түйе Көп түйе бар үйде

Басында екі таяғы бар Төрт аяғы бар. Адам деуге болмайды, Бірақ сақалы бар. Ол не? На загадки настроены триггеры. Кезікті бір жануар Үстінде екі тауы бар

Басында екі таяғы бар

Төрт аяғы бар.

Адам деуге болмайды,

Бірақ сақалы бар.

Ол не?

На загадки настроены триггеры.

Кезікті бір жануар

Үстінде екі тауы бар

 - Алмабек, мынау қой ма?  -Иә, бұл-қой.  -Неше қой?  -Жеті қой.

- Алмабек, мынау қой ма?

-Иә, бұл-қой.

-Неше қой?

-Жеті қой.

ры жыл  мы түй ну қой кі еш ыр ар си үй жа сық ит қы е ла

ры

жыл

мы

түй

ну

қой

кі

еш

ыр

ар

си

үй

жа

сық

ит

қы

е

ла

 Біздерде бар қуыршақ,  Бұзау, қозы, құлыншақ.  Ойыншықтар тыңдайды,  Әмір беріп бұйырсақ.

Біздерде бар қуыршақ, Бұзау, қозы, құлыншақ. Ойыншықтар тыңдайды, Әмір беріп бұйырсақ.

Мынау сиыр ма?  Иә, сиыр. Мынау жылқы ма? Жоқ, бұл түйе.

Мынау сиыр ма?

Иә, сиыр.

Мынау жылқы ма?

Жоқ, бұл түйе.

Әр топқа жануарлардың бір-бір сөздер ұсынылады. Осы сөздерді әр топ пантамимо қимылымен көрсетеді.

Әр топқа жануарлардың бір-бір сөздер ұсынылады. Осы сөздерді әр топ пантамимо қимылымен көрсетеді.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!