Замацаванне і паглыблене вывучанага матэрыялу па тэме “Уласцівасці лагарыфмаў”
Мэта ўрока: замацаваць і паглыбыць веды вучняў па тэме “Уласцівасці лагарыфмаў”.
Адукацыйныя задачы:
Забяспечыць у ходзе ўрока свядомае паўтарэнне азначэння лагарыфма і яго ўласцівасцей;
замацаваць уласцівасці лагарыфмаў пры рашэнні больш складаных лагарыфмічных выразаў.
дабавіць у капілку ўласцівасцей новыя формулы – вынікі перахода ад адной асновы лагарыфма да другой;
садзейнічаць развіццю ўменняў вучняў абапірацца на папярэднія веды трыганаметрычных формул, уласцівасцей ступеней;
праверыць веды ўласцівасцей лагарыфмаў з дапамогай выніковага тэста.
Выхаваўчыя задачы:
Развіваючыя задачы:
Абсталяванне: праектар, камп’ютэрная прэзентацыя, ноўтбукі(7 шт.)
Оборудование: проектор, компьютерная презентация.
Ход урока:
Мэтавызначэнне.
Сёння ў нас урок замацавання і паглыбленя вывучанага матэрыялу па тэме “Уласцівасці лагарыфмаў”.
Гэта азначае, што сёння мы з вамі будзем займацца чым? … (прадоўжыце сказ, т.е.сфармуліруйце кожны для сябе мэты ўрока.)
-навучыцца бачыць, якую ўласцівасць патрэбна прымяніць у канкрэтным выпадку,
-навучыцца прадбачыць рэзультат .
Можа мы з вамі ведаем пра лагарыфмы і дзеянні з імі ўсё і глыбей вывучаць няма чаго?
Мы на ўроку алгебры, а алгебра - гэта краіна лікаў. На працягу школьнага курса вы пазнаёміліся з рознымі відамі лікаў. Сёння мы прадаўжаем гаварыць пра лагарыфмы, бо лагарыфмы – гэта лікі, а з лікамі можна выконваць розныя дзеянні.
Якія?....
Вось і сёння мы будзем складываць і аднімаць лагарыфмы, узводзіць іх у ступень і гэтак далей, а таксама рашаць лагарыфмічныя выразы ў комплексе з трыганаметрычнымі формуламі, формуламі скарочанага множання, якія вам на сёння было паўтарыць. Як вы з гэтым заданнем справіліся ўбачым у працэсе ўрока.
Дэвізам урока будуць словы Макса Лауэ
“Адукацыя ёсць тое, што застанецца,
калі усё вывучаннае ўжо забыта”.
Напэўна, не вельмі цікава браць сабе дэвізам словы невядомага вам чалавека, таму для спраўкі Макс Лауэ французскі інжэнер-фізік, лаўрэат Нобелеўскай прэміі па фізіцы ў 1914 годзе «за адкрыццё дыфракцыі рэнтгенаўскіх прамянёў на крышталях”.
2. Праверка дамашняга задання
І так, задачы на ўрок пастаўлены, прыступім да іх вырашэння. Але перш за ўсё патрэбна выясніць, ці правільна выканана дамашняе заданне?
д/з 2 вучні запісваюць на дошцы.
-астатнія пішуць невялікую матэматычную дыктоўку. Думаць прыдзецца многа, а пісаць мала. Пры адказе на любое пытанне вы пішаце толькі “так” або “не”.
Дыктоўка:
Аснова лагарыфма можа быць роўная адзінцы? не
Пад знакам лагарыфма можа стаяць толькі неадмоўны лік? так
Аснова лагарыфма павінна быць толькі больш або роўна нуля? нет
Значэнне лагарыфма не можа быць адмоўным лікам. не
Сума лагарыфмаў роўна лагарыфму сумы? не
Рознасць лагарыфмаў роўна лагарыфму дзелі? Так Слайд 1
Правяраем д/з
Паўтараем формулы на слайдах слайд 2,3
Вусны лік на слайдах прэзентацыі Слайд 4-7
Вы ўжо добра ведаеце, што знайсці памылку ў рашэнні бывае цяжэй чым рашыць. Знайдзі памылку № 2.126 вусна
Новыя веды
А цяпер крышачку паэксперыменціруем Слайд 8
Мы з вамі вылічвалі значэнні лагарыфмаў, а цяпер паспрабуйце лік прадставіць лагарыфмам
= b; x = …
3 = = =
-2 = = =
= =
Вывад: любы лік можна пралагарыфміраваць па любой дадатнай аснове не роўнай 1
І яшчэ сёння мы з вамі звернем увагу на яшчэ адзін мала вядомы вынік з формулы перахода ад адной асновы да другой Слайд 9 № 2. 128
А цяпер звярніце ўвагу на заканамернасць на слайдзе 9 і паспрабуйце на дошцы прывесці ўсе лагарыфмы да асновы а Патрэніруемся слайд 10
Замацуем № 2.131
Ну, што ж, усе формулы нам неабходныя мы з вамі ведаем, рашаем слайд 11 №101, 103, 105.
Тэст
Падвядзенне вынікаў ўрока
На апошніх уроках фізікі нам вельмі часта прыходзілася сустракаць фамілію вялікага вучонага, лаўрэата Нобелеўскай прэміі, хто гэта – так Альберт Эйнштэйн. Так вось ён гаварыў, што “Мне прыходзіцца дзяліць час паміж палітыкай і ўраўненнямі. Аднак ураўненні, па- моему, найбольш важныя. Палітыка існуе толькі для дадзенага моманту часу, а ўраўненні будуць існаваць вечна.”
Справа ў тым, што вывучаная тэма, вельмі цэнны матэрыял, выкарыстоўваючы які з наступнага ўрока, мы будзем рашаць лагарыфмічныя ўраўненні. Таму запішыце д/з: №2.137 и на стар. 246, №224, 1варыянт – няцотныя,
2 варыянт – цотныя (на паўтарэнне).
Падвядзенне вынікаў урока.
“Лічы несчаслівым той дзень або час, у які ты не засвоіў нічога новага і нічога не прыбавіў да сваёй адукацыі”
А.Я. Каменскі
Так вось у мяне да вас пытанне:
- што новага вы даведаліся на сйняшнім уроку?
-ці дасягнулі вы пастаўленай у пачатку ўрока мэты?
- якія цяжкасці вы сустрэлі пры рашэнні лагарыфмаў?
-што не ўдалося?
Так, я задаволена вашымі вынікамі тэста і вашай работай на ўроку. Адзнакі вам паставіў камп’ютэр і я з імі згодна, толькі вышэй сёння заслужыў
Аднойчы Сакрат са сваімі вучнямі падымаўся да храма. Насустрач ім спускалася вядомая афінская гетэра “Вось ты ганарыся сваімі вучнямі, Сакрат, - ухмыльнулася яна яму, - але як толькі я злёгку паманю іх, яны пакінуць цябе і пойдуць услед за мной”. Мудрэц адказаў так: “Так, але ты клічаш іх уніз, у цёплую вясёлую даліну, а я вяду іх уверх, да непрыступных чыстых вяршынь”.
Сёння мы з вамі падняліся яшчэ на адну прыступку уверх, і я хачу пажадаць вам заўсёды дабівацца пастаўленных мэтаў.