Дата:
Тема:Ecological Problems.
Практическая цель: развитие навыков устной речи.
Развивающая цель: способствовать развитию логического мышления учащихся, умения анализировать, высказывать свои мысли, аргументировать и т.д.
Воспитательная цель: создание условий для воспитания бережного отношения к природе, к миру вокруг.
Методическая тема: обучение английскому языку с использованием элементов проектной методики.
Оборудование: наглядность по теме «Air Pollution», «Water Pollution», «Deforestation»; выставка литературы, раздаточный материал, постеры, ученические проекты.
Ход урока.
| 1.Начало урока. Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения. | Good morning, my friends. I’m glad to see you again. I hope you are fine. Well, I see that you are ready to start our lesson. And at the very beginning of it I invite you to look at the blackboard. Can you say what things we are going to talk about? Right you are. And the main question is: «Is It Too Late To Save Our World? » By the end of the lesson you’ll have discussed the most important ecological problems that endanger people’s lives and I hope we’ll be able to give the answer to this alarming question. |
| 2.Речевая зарядка. Стихотворения «A Better World» записано на доске. В нём пропущены некоторые слова. Учащимся предлагается заполнить пропуски словами, подходящими по смыслу (см. приложение №1) | This poem is closely connected with our topic. You can notice that some words have been missed. Look attentively and try to fill in the gaps with the suitable words… OK. You’ve done this quite well. Now I shall read the poem for you. Do you like it? Let’s read it all together… Thanks. |
| 3.Закрепелние ранее изученной лексики по теме урока. Учащиеся работают с раздаточным материалом в группах сменного состава. Использование идеи обучения в сотрудничестве (см. приложение №2) | You know it’s not an easy topic to discuss and, of course, it is necessary to revise some particular words. I shall give you the cards that are written in different colors. First join the group of pupils who have the cards of the same the word… Now check your ideas with the help of this test-card...And now join another group. Each group of pupils should have cards that are written in different colors, your group-mates name the word according to your definition. |
| 4. Обучение устной речи на основе аудирования иноязычного текста. | a) учащиеся слушают аудиозапись и выполняют задания Now we are going to listen to the text. You will hear that people care about different problems of our world and they would like to change something. Look at the list of problems below the chart and say which of them people mention. б) учащиеся заполняют предложенную им таблицу, письменно используя пору (см. приложение №3) в) учащиеся выбирают любую из данных проблем, приводят примеры и предлагают пути её решения. …I’m sure you are not indifferent to these problems. Chose any of them, try to express your own point of view on the problem and way what people should do to solve it… Thank you so much. I see that you are very concerned about all of these problems. It is very important as the future of our planet is in your hands, and you’ll be able to save our planet. с) Теперь мы все примем участие в работе международной конференции. Я знаю, что вы изучили четыре самые важные экологические проблемы в небольших группах и сейчас можете обменяться своими мнениями. Я вижу здесь представителей разных стан. Я прошу руководителей делегаций представить свои группы. Расскажите о теме своего доклада… d) Обсуждение основных вопросов всеми участниками конференции по следующим направлениям: Беларусь – радиоактивное загрязнение, Англия – загрязнение воздуха в больших промышленных городах, Шотландия – проблемы мирового океана, Уэльс – уничтожение тропических лесов. Ok. All the participants have knowт each other and we can start our work. Please listen to the speakers, ask them questions and that will make the work of the conference more interesting. |
| 5. Заключительная часть работы конференции. Самостоятельная работа учащихся в группах по выработке предложений (см. приложение №4) | I’m very thankful to everybody who has taken an active part in this serious discussion. To sum up our work I would like each group to take into account everything you’ve heard today and offer some simple advice or appeals about practical steps you could take to protect or improve the environment in the following directions. Put down your appeals on these sheets of paper and then stick them to the poster. |
| 6. Подведение итогов урока. Рефлексия (см. приложение №5) Домашнее задание. | Somebody may think one person acting alone can’t do much, but if we all do something there will be a big impact. And if we don’t, - some problems will get worse. So, is it too late to save our world? Well, remember everything you did at the lesson today. What do you think of your work? Chose and complete any of these statements… I hope the lesson was really interesting for you. I’m very pleased with your work. I offer you to answer the following questionnaire at home. We’ll discuss it tomorrow. I think you’ll enjoy it. Thanks to everybody. You may be free. Goodbye. |
Приложение 7
Примеры фонетических игр:
Игра «Please». Ведущий предлагает ребенку поиграть. Ему необходимо выполнять команды ведущего только в том случае, если он услышит вежливую просьбу. Ключевым является слово please. В ходе игры подсчитывается количество правильно и ошибочно выполненных команд.
Игра «Simon says». Это вариант игры «Please». Ключевой фразой является фраза «Simon says». Темп игры постепенно ускоряется.
Игра «It can fly (swim, run, speak, etc.)». Ведущий предлагает ребенку послушать внимательно то, что он будет говорить. Как только ребенок услышит название предмета или живого существа, которое может летать, он должен хлопнуть в ладоши (поднять руку, почесать нос, стукнуть по столу, подпрыгнуть и т.п.). Можно выбрать другой вариант и предложить ребенку определить «лишнее» слово в ряду предметов или живых существ, которые умеют летать.
Игра «Sound game» («Игра со звуками»). Ведущий произносит пару слов, различающихся одним звуком, и просит ребенка указать (показать пальцем, поднять вверх карточку и т.п.) различные звуки. В этой игре используются картинки с изображением предметов и карточки с транскрипционными знаками. Ребенок должен выбрать нужные карточки со звуками и показать их, а затем показать картинки с изображением названных предметов. Выбор ребенка анализируется. Его просят повторить слова, соблюдая четкую артикуляцию. Например, ведущий произносит слова cap — cup. Ребенок отыскивает нужные карточки [ае] и [I] и показывает их в том порядке, в котором были названы слова. Затем ребенок находит картинки с изображением кепки и чашки и предъявляет их в порядке называния слов.
Игра «Найди рифму к словам» Учитель произносит слово, а дети должны найти к нему рифму. Необходимо иметь набор картинок с предметами, которые могли бы рифмоваться:
doll — ball dog - frog
snake — cake clock — sock
bee — tree moon — spoon
Игра «Угадай по голосу, кто пришёл к тебе» Кто-нибудь из ребят, закрыв глаза, стоит у доски, другой ученик громко произносит слова приветствия:
Good morning, Pete!
How are you!
Тот, кто стоит у доски, должен по голосу догадаться кто с ним здоровается, должен ответить на приветствие, назвав ученика по имени:
Good morning, Olga!
I am fine, thank you! [4]
Игра «Tea-time». Обучение произношению звуков u, e, ei.
Для игры понадобятся игрушечный чайник и плита.
Polly, put the kettle on,
Polly, put the kettle on,
Polly, put the kettle on
We'll all have tea.
Suckey, take it off again,
Suckey, take it off again,
Suckey, take it off again,
They've all done away.
Грамматические игры:
Данные игры преследуют следующие цели:
- научить учащихся употреблению речевых образцов, содержащих определенные грамматические трудности;
- создать естественную ситуацию для употребления данного речевого образца;
- развить речевую активность и самостоятельность учащихся.
Игра «Tic – Tac-Toe» (крестики – нолики с прилагательными)
Класс делится на две команды (команду Х и команду О). Игрок из команды Х выбирает ячейку в таблице и использует стоящее в ней прилагательное в своем предложении. Если предложение составлено правильно. Команда Х занимает эту ячейку. Если игрок допускает ошибку, ячейка остается свободной и вступает в игру команда О. Она выбирает ячейку и составляет свое предложение с прилагательным, чтобы в конечном итоге занять три ячейки по горизонтали, вертикали или диагонали.
При закреплении вопросительных предложений поможет игра «Guess who I am». Эта игра применима к различным темам: «Животные», «Профессии», «Дом» и многим другим. Водящий выбирает карточку с надписью на ней и, не читая ее, с помощь наводящих вопросов по теме пытается выяснить, что на ней написано.
Приложение10
Лексические игры:
Игра “Цепочка” (“the Chain”). Командам дается исходное слово, например, school, которое является началом цепочки. Последняя буква является первой буквой последующего слова.
Пример: school – letter – red – draw – write – eleven – nine – etc.
Выигрывает команда, в чьей цепочке больше слов за определенный отрезок времени
Веселые художники.(Funny Artists)
Ученик, закрыв глаза, рисует животное. Ведущий называет основные части тела:
Draw a head, please.
Draw a body, please.
Draw a tail, please. Если рисунок получился, команда получает пять баллов.
Игра «Friendly numbers»: учащимся-игрокам предлагается алфавит, буквы которого вразброс пронумерованы на английском языке (g - seven, h - seventeen, i -five и т. д.)
Учитель называет числа, а ученики должны быстро найти соответствующую букву и записать её. В итоге должно получиться целое слово.
В-15; А-8; S-2; К-12; Е-2; Т-1; В-15; А-8; L-19; L-19;
Игра "Alphabet": команда получает набор карточек с буквами алфавита. Когда учитель произносит слово, например, "mother", ученики с соответствующими буквами бегут к доске и составляют это слово. За каждое правильное слово команда получает очко.
Игра «Paired letters»: (Парные буквы) учащимся показывают таблицу, и тот, кто составит больше всех слов с помощью данных пар букв, тот и выиграл.
LI BI EA SO YE ;AT YI OW LL KI ;TI KN NG FE BL ; OP CK ST RO ME
CA IN SI AR LO Вот несколько таких слов, которые можно составить с помощью пар букв из таблицы: strong, yellow, know.
Игра «Coloured dream»Показывается табло, состоящее из квадратов разных цветов, на каждом квадрате написана английская буква. Учитель поочередно называет цвета, а ученики должны записать соответствующую этому цвету букву, в результате чего у них должно получиться определенное слово.
Е - green ;L - yellow ;E - green ;P - blue ;Н - red ;A - black ;N - grey ;T – orang
Stimulating exercises.
Упражнения для разогрева
Данные упражнения целесообразно применять в начале урока для разогрева или в качестве релаксации, когда идёт серьёзная работа над грамматикой.
Think of the questions to which these are the answers. Make dialogue, using these sentences.
I can not tell you.
I had nothing better to do.
I do not know what I want to eat.
I have not any place to go.
There was nothing else I could do.
2. Игра «Снежный ком». К исходному предложению каждый учащийся добавляет еще одно слово (словосочетание), пока последний человек не воспроизведет предложение всего класса.
Complete the incomplete sentence.
Incomplete sentence: We all decided…..
We all decided to go to the movies.
We all decided that it was much too late.
We all decided what to do.
Imagine that you have a good chance to win a lot of money in a lottery. Here are the beginnings and ends of some sentences about the different
Opposite ideas to discuss
Smoking
Against: Smoking is not cool. It is stupid. It can kill us. I strongly believe it should be banned. (Mary-Poland)
For: What is all this fuss about? Perfumes can cause allergy. Should we ban the use of perfumes and air fresheners? (Anna-France)
Reality TV
For-Reality TV helps people turn into celebrities. It gives us a chance to fulfill our dreams. It shows us how celebs cope in not –so-glamorous situations. It is also good to know all the gossip of the stars. (Rachel, 14 UK)
Against –I am against reality TV shows. They are a complete waste of time. Who cares a celeb eating a bug? I have my own life to worry about.
| CARD №5 Speak about advantages and disadvantages of your working day. | CARD №18 Great Britain is a country of old traditions and customs. Speak about this country. |
| CARD №8 To go in for sports means to be strong and healthy. So sport plays a very important role in our life. Speak about it. | CARD №7 English is an international language. It is so difficult to learn foreign language but it is important as well. Speak about it. |
| CARD №1 You have recently come to a new school. And to make friends with your classmates you are to introduce yourself. Your classmates want to know about you and your family everything. | CARD №14 A good friend of yours is going on a trip. But he doesn’t know what way of travelling is the best. He asks you for advice. Help him. |
| CARD №17 You are lucky! You won a tour to London. But there are so many places of interest in it. You want to visit them all. The guide asks to make a list of sightseeing you want to visit. | CARD №9 You have to buy a present for your friends. But there are so many shops in the city and choosing a present turned out not easy. Speak about it. |
| CARD №6 Every person has a hobby. It takes a lot of time. But to do what you like is very interesting and useful. Speak about it. | CARD №3 Your family and you have moved to a new flat. It’s very comfortable and you like it very much. Share your impression with your friends. |
| CARD №19 Our Earth is the only planet in the solar system which has a life on it. Protection of nature is very important. Speak about it. | CARD №12 The world of books is very huge and interesting. Every person has his own favorite kind of books and of course his own favorite writer. Speak about your favorite writer. |
| CARD №13 There are so many professions in the world. Choosing a correct profession is not easy but it is very important to make the right choice. Speak about it. | CARD №15 A group of foreigners came to Minsk. They wonder to know about your city everything. You were asked to guide them about city. |
| CARD №11 There are many theatres in Minsk. Your friend wants to visit a theatre but he doesn’t know any of them. Give him advice. | CARD №10 There are four seasons in the year. Every season has its own advantages and disadvantages. And each of them is good in its own way. Speak about it. |
| CARD №16 Your relative from another country came to your place. He is eager to know about your country as much as possible. Try to describe your country. | CARD №2 You champed up with a boy (girl). Your parents don’t know about him (her) anything. They think he (she) can lead you astray. Prove your friend is a good one. |
| CARD №20 Everybody says your youth is the best time of your life. But it is also the most difficult time. You have to make some very important decisions. Speak about it. | CARD №22 Peace on Earth should be everybody’s concern. There are those who say that the adoption to this or that ideology would prevent war. And what is your opinion? |
| CARD №21 Mass media are one people of the most characteristic features of modern civilization. Prove it giving arguments. | CARD №4 Your family moved to another city. You have to go to a new school. Your new friends want to know about your former school. |
Приложение №1
A Better World.
I woke up one day
And I saw that things were not OK.
I heard the cars making noise
I saw the streets are no plays for toys.
The children try to find a place
Better for them to play.
Where are the fields and gardens?
Oh, God! People are killing the planet.
I pray but changes don’t come,
We are still alive, it’s not fun.
We have to try to find a way,
A better world for us to stay.
I made a plea, do something with me,
Because it’s not a simple thing.
Our lives are in danger
And we want a better world to live in.
Приложение № 2
Card №1 (red)
1. natural balance between plants, animals, people and their environment;
2. to make the water, air dirty and dangerous to live in;
3. a place where rubbish is left;
4. a situation where there is not enough of something.
Card №2 (blue)
1. power to affect people’s actions;
2. the problem of temperature rise in the Earth’s atmosphere;
3. to cause someone to be in dangerous situation in which they might be harmed;
4. a species of animals that no longer has any living members.
Card №3 (yellow)
1. air, water and land, in which people, animals and plants live;
2. something that is used to kill or hurt people in a fight or a war;
3. making water, air, atmosphere dirty and dangerous for people and animals to live in;
4. not hurt, not in danger, not dangerous.
Приложение №3
Interaction
What problems do the people care about?
a. Copy this chart
| | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Name | Paula | John | Sally | Me |
| Problem | Poverty | Cruelty to animals | Pollution | The destruction of the ozone layer |
| Example | Some people have a lot of money and some are very poor. | We keep animals in cages in Zoos on farms. It’s wrong to kill animals. | We are destroying the planet. We are polluting the air in the cities. We are polluting the seas too. | The ozone layer protects us from radiation, but if there are holes in the ozone layer the radiation gets to the air. |
| What should we do? | Rich people should give money to help the poor. Rich countries should help poor countries. | We should leave animals alone. We should make them free. | We all should use less energy. And if we less used cars, for example, we wouldn’t have so much pollution in the cities. | We should have good filters at nuclear power stations, at factories. |
b. Listen of these problems do the people mention? Put them in your chart:
war nuclear power
global warming poverty
cruelty to animals pollution
destruction of the ozone layer
c. Listen again and complete your chart.
Приложение №4
Countryside:
don’t break trees and other wide plants;
plant more trees if you have room.
On the road:
use unleaded petrol if your car can take it;
encourage your friends and relatives to use good filters in their cars and buses;
use transport as less as possible.
Litter:
Recycling:
chose goods that can be recycled;
encourage your school to recycle its wasters;
avoid products with unnecessary or wasteful packaging.
Приложение №5
Chose and complete any of statements:
1. It was difficult for me …
2. I enjoyed…
3. It was interesting…
4. I have learnt…
5. I would like to…
6. I am (not) satisfied with…