СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок по теме "Моё любимое время года".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Этот урок для учащихся 6 класса по теме "Моё любимое время года" был разработан в ходе недели английского языка в школе, и может быть использован при изучении темы: "Whatever the weather".

В архиве находится технологическая карта урока и презентация к нему.

Просмотр содержимого документа
«My favourite season»

Шевцова Ирина Сергеевна

ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА УРОКА №4


Темаурока: «Моё любимое время года»


Используемый УМК: «Английский язык - 6 класс» под редакцией Кузовлева В.П. и др. – М.: Просвещение, 2011;


Цель урока: создать необходимые условия для развития коммуникативной, лингвистической, учебно-познавательной компетенций при изучении темы «Whatevertheweather…»;

Задачи урока:


Учебные: 1. Активизировать ранее изученные лексические единицы и грамматические структуры по теме;

2. Развивать навыки аудирования с целью понимания общей информации;

3. Развивать навыки краткого монологического высказывания;

4. Развивать навыки написания письма личного характера.

Социокультурные: 1. Познакомить учащихся с особенностями времяпрепровождения детей из англоговорящих стран в разное время года;

2. Повторить особенности структуры письма личного характера зарубежному другу.

Воспитательные: 1. Развивать навыки сотрудничества;

2. Развивать навыки самостоятельной работы.

Планируемые результаты:

    1. личностные: формирование коммуникативной компетентности в межкультурной коммуникации, развитие умения планировать свое речевое поведение, развитие смыслового чтения и осознанного восприятия информации на слух, включая умение выделять тему, основную мысль, главные факты, опуская второстепенные, устанавливать логическую последовательность основных фактов, развитие таких качеств как внимательность, целеустремленность, ответственность, формирование ценности здорового образа жизни;

    2. метапредметные: целеполагание в учебной деятельности, самостоятельность в планировании путей достижения, осознанно выбирать наиболее эффективные способы решения учебных и познавательных задач, умение осуществлять контроль по результату и способу действия. Умение адекватно оценивать правильность или ошибочность выполнения учебной задачи, умение устанавливать причинно-следственные связи, строить логическое рассуждение, умозаключение, умение организовать учебное сотрудничество, умение создавать знаково-символические средства, модели и схемы для рения учебных задач;

    3. предметные: речевая компетенция в говорении, отвечать на вопросы, высказывая свое мнение, сообщать краткие сведения о временах года, описывать события, давая свою оценку, выражать свое отношение к прочитанному, услышанному, давать краткую характеристику времен года.


Тип урока: обобщение и систематизация знаний.

Ход урока


Этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность обучающихся

Формируемые УУД

Организационный момент.


-Goodmorning, students. Iamgladtoseeyou.

-Look at your partner, please. Smile to your partner. Change compliments with each other.

-The motto of our lesson: we see, hear, speak, do and all will be OK! Alltogether!

Надеюсь, что наш урок пройдет так же энергично и с таким же хорошим настроением.

-Take your seats, please.


-Good morning, teacher. We are glad to see you too.

-S1-S2 How clever you are! How nice you are today!














Личностные:личностноесамоопределение,нравственно-этическая ориентация.

Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками.


Постановка целей и задач урока. Мотивация учебной деятельности уч-ся

























Фонетическаязарядка

















Речеваяразминка



Look at the screen (blackboard).Boys and girls you can see a puzzle there. It will help us to know the name of our lesson today. Look at these pictures. What associations are they arose in your head?


- What are we going to speak today?

-Yes, you are right. The topic of our lesson is «My favourite season».

People speak about weather every day. They like to speak about it in England too.

Today we'll speak about seasons of the year.

-What seasons are there in the year?

-Who knows?

- What do we need to remember and tell about seasons?








-Now we have pronunciation practice. Let’s remember the English sounds and words.

[k]: cold, cloudy, cool, ski

[t]: hot, stormy, skate

[f]: frosty, foggy

[w]: warm, windy, well, welcome, white, winter, weather

-Children, do you remember English poems about seasons? Let's check it up. Look at the board, please.

Read this rhymes, please.

-Now, who can translate this tongue twister?

Well done!

-Now, we have conversation drill and you must answer my questions. You should be very carefull and attentive.

Let's begin.

- How many season do you know?

- What season is it now?

- Which season do you like?

- Do you like winter…(spring)?

- Is the weather fine in spring?

- June is a summer month, isn't it?

- What autumn (winter) month do you

know?

- Does it rain in autumn?

- What can you do in each seasons?

Verywell!





Пытаютсяотгадатьребус.







We are going to speak about seasons.





They are spring, summer, autumn and winter.

-to remember the words on the topic weather.

-to remember the constructions that will help us to speak about our favourite season

-


Дети читают стихотворение о погоде.







Отвечают на вопросы учителя.


Регулятивные:целеполагание, планирование.

Коммуникативные:построение высказываний в соответствии с коммуникативными задачами.

Личностные: самоопределение.

Актуализация знаний

-To speak about your favourite season you should remember the words on the topic weather.

--Come to the blackboard andfill in the blanks /with the words characterizing definite seasons.

-Do all these seasons have different kinds of weather? Let’s talk about it today.

T. And now I would like you to describe seasons. Look at the pictures and describe them.

T. Well done, children!









Обобщение и систематизация знаний:

а) подготовка учащихся к обобщенной деятельности;


б) воспроизведение на новом уровне (переформулированные вопросы).


-Children like different seasons. Let’s remember characters of our text-books. Open your books on p.108. Listen to the stories and answer the questions.





















Слушают тексты и отвечают на вопросы.






















Применение знаний и умений в новой ситуации




-And now you are ready to tell us about the season you like and dislike.






My favourite season is……

The season I dislike most is……..



Контроль усвоения, обсуждение допущенных ошибок и их коррекция


We have talked about four seasons and different kinds of weather. We have learnt that the weather may be lovely and marvellous, warm and hot, dreadful and awful. It depends on each season.

Look at the blackboard, please!

-What do people do in such weather?

-What do you think about their occupation?

You must complete the sentences. What grammar material we need to do it?



Регулятивные: формирование умения оценивать свои действия с целью обнаружения отклонений или отличий.

Рефлексияучебной деятельности









Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению

Учитель задает вопросы о допущенных ошибках и трудностях возникших в ходе урока.

So, tell us what we have done at this lesson? What tasks were hard and easy for you?Yourmarksare.... Ourlessonisover. Goodbye



Учитель дает рекомендации по выполнению домашнего задания.

- Now, open your diaries and write down your homework.

- Letswritedownyourhometask :нарисоватьлюбимое время года и кратко описать его: какие месяцы есть в этом времени года, какая погода, что можно делать в это время года. Например, вы выбрали лето. Что вы будете писать?




Учащиесяоцениваютсвоидостижениявусвоениизнаний








Учащиеся записывают задание в дневник.

Регулятивные:оценка-осознание уровня и качества усвоения.

Познавательные: формирование умения делать выводы.



Просмотр содержимого презентации
«My favourite season»

The Theme: My favourite season

The Theme: My favourite season

What seasons do you know?

What seasons do you know?

Today at the lesson … We (to read) about seasons in English. We (to listen) to the text about favourite seasons in English. We (to read) a poem about the weather in English. We (to speak) English about the seasons we like.

Today at the lesson

We (to read) about seasons in English.

We (to listen) to the text about favourite seasons in English.

We (to read) a poem about the weather in English.

We (to speak) English about the seasons we like.

Whether the weather is fine  Whether the weather is fine, Or whether the weather is not, Whether the weather is cold, Or whether the weather is hot, We'll weather the weather, Whatever the weather, Whether we like it or not.

Whether the weather is fine

Whether the weather is fine,

Or whether the weather is not,

Whether the weather is cold,

Or whether the weather is hot,

We'll weather the weather,

Whatever the weather,

Whether we like it or not.

What is your favourite season?  Why do you like it? spring summer autumn  winter

What is your favourite season? Why do you like it?

spring

summer

autumn

winter

Which season is your favourite? Why? Which season is the worst in your opinion? Why? The season I dislike most is … because … I dislike/hate … when … My favourite season is … because … I like … when … In winter / spring / summer / autumn I can … I am not sure whether there is a season I like/dislike most. I think … Each season … I like when …

Which season is your favourite? Why? Which season is the worst in your opinion? Why?

The season I dislike most is … because …

I dislike/hate … when …

My favourite season is … because …

I like … when …

In winter / spring / summer / autumn I can …

I am not sure whether there is a season I like/dislike most.

I think …

Each season …

I like when …

First Conditional  Придаточное предложение реального условия   Условные предложения первого типа выражают реальные, осуществимые предположения, относящиеся к будущему. В условных предложениях первого типа, относящихся к будущему, глагол в придаточном предложении употребляется в Present Simple, a и главном предложении в Future Simple . If there is storm tomorrow, I will stay at home.  Если завтра будет гроза, я останусь дома. If it is sunny, my friends will go to the river.  Если будет солнечно, мои друзья пойдут на речку.

First Conditional Придаточное предложение реального условия

Условные предложения первого типа выражают реальные, осуществимые предположения, относящиеся к будущему. В условных предложениях первого типа, относящихся к будущему, глагол в придаточном предложении употребляется в Present Simple, a и главном предложении в Future Simple .

If there is storm tomorrow, I will stay at home.

Если завтра будет гроза, я останусь дома.

If it is sunny, my friends will go to the river.

Если будет солнечно, мои друзья пойдут на речку.

Match two parts of the sentences.    … my friends and I will go for a walk. … my father will fish. … I’ll put on warm clothes. … I won’t cycle in the street. … my friend and I will go to the beach. … my father won’t drive the car. … we’ll play hockey. … I won’t watch TV. … I’ll make a snowman in the park. … I’ll stay at home and listen to the music.    If the weather is fine …  If it is snowy and frosty tomorrow …  If there is rain tomorrow …  If it is clear up tomorrow …  If there is fog …  If the weather is dreadful …  If it is warm and sunny …  If there is snow tomorrow …  If it freezes tomorrow …  If there is storm …

Match two parts of the sentences.

my friends and I will go for a walk.

my father will fish.

I’ll put on warm clothes.

I won’t cycle in the street.

my friend and I will go to the beach.

my father won’t drive the car.

we’ll play hockey.

I won’t watch TV.

I’ll make a snowman in the park.

I’ll stay at home and listen to the music.

If the weather is fine …

If it is snowy and frosty tomorrow …

If there is rain tomorrow …

If it is clear up tomorrow …

If there is fog …

If the weather is dreadful …

If it is warm and sunny …

If there is snow tomorrow …

If it freezes tomorrow …

If there is storm …

If the weather is fine, my friends and I go for a walk.  If it is snowy and frosty tomorrow, I’ll put on warm clothes.  If there is rain tomorrow, I’ll stay at home and listen to the music.  If it is clear up tomorrow, my father will fish.  If there is fog, my father won’t drive the car  If the weather is dreadful, my father won’t drive the car  If it is warm and sunny, my friend and I will go to the beach.  If there is snow tomorrow, I’ll make a snowman in the park.  If it freezes tomorrow, we’ll play hockey.  If there is storm, I won’t watch TV.

If the weather is fine, my friends and I go for a walk.

If it is snowy and frosty tomorrow, I’ll put on warm clothes.

If there is rain tomorrow, I’ll stay at home and listen to the music.

If it is clear up tomorrow, my father will fish.

If there is fog, my father won’t drive the car

If the weather is dreadful, my father won’t drive the car

If it is warm and sunny, my friend and I will go to the beach.

If there is snow tomorrow, I’ll make a snowman in the park.

If it freezes tomorrow, we’ll play hockey.

If there is storm, I won’t watch TV.

Homework  AB ex.1,p.92(write an e-mail to your friend about your favourite season)

Homework

AB ex.1,p.92(write an e-mail to your friend about your favourite season)