Урок української мови в 5 класі
Тема. ТИПИ МОВЛЕННЯ (РІЗНОВИДИ ТЕКСТІВ):
РОЗПОВІДЬ, ОПИС, РОЗДУМ
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Цілі - сформувати УНД:
1. Регулятивні: учити формулювати цілі уроку у відповідності до теми; планувати свою діяльність і досягати мети, дотримуючись плану; оцінювати результати своєї діяльності, застосовуючи чітко визначені критерії оцінки.
2. Пізнавальні: сформувати в учнів уявлення про типи мовлення, їхні функції, навчити розрізняти тексти-розповіді, тексти-описи і тексти-роздуми, ознайомити з особливостями побудови розповіді на основі власного досвіду опису окремих предметів, елементарного роздуму; удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, його належність до певного стилю.
3.Комунікативні: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати типологічний аналіз текстів (характеризувати його зміст, структуру, мовні особливості), сприймати й усно відтворювати зв'язне висловлювання, на основі ситуаційних завдань створювати невеликі зв’язні висловлювання.
4. Особистісні: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти усвідомленню «найбільшої мети життя — збільшувати добро в тому, що нас оточує» (Д. Лихачов).
Обладнання: підручники, зошити, інтерактивна дошка, картки-пам’ятки «Будова висловлювання», «Опорні дієслова», таблиця «Типи мовлення та їх ознаки».
ХІД УРОКУ
Організаційний момент (1 хв.).
Актуалізація накопиченого досвіду та опорних знань учнів. Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів (5 хв.).
1. Робота з текстом (текст на інтерактивній дошці).
Прочитати текст. Тему чи основну думку виражає заголовок? З’ясувати стиль висловлювання.
ЩИРИЙ ДРУГ
В одного селянина був великий собака. Став той собака старий і вже не міг стерегти хазяйського добра. Не захотів хазяїн дурно годувати собаку. Поплив він з ним на човні і взяв із собою доброго мотуза й камінь. Одпливши далеченько од берега, став вій камінь на вірьовку в’язати. Дивиться на нього собака своїми розумними очима, ніби тямить, що хоче чинити хазяїн. Прив’язав той дядько камінь на шию собаці, підвівсь і, штовхнувши пса чоботом, скинув його у воду.
Собака зник; але човен раптом дуже перехилився на один бік, хазяїн не здержався і сам упав у воду Хвиля захлюпнула його, вже став і зовсім потопати.
Коли чує, що хтось тягне його. Аж то собака його: камінь у нього розв’язався, і він кинувся рятувати хазяїна. Вхопив його зубами за одежу виплив з ним на берег і простягся, ледве дихаючи.
Заплакав дядько, обняв того собаку й гірко було йому й соромно. До самісінької смерті годував і жалів він щирого друга свого (Нар. творчість).
2. Змістовий, стилістичний і типологічний аналіз тексту.
1) Визначити особливості змісту тексту а) розповідається про якісь події; б) описуються ознаки предмета, істот, явищ природи;
в) розмірковується над тим, що відбувається.
2) Яка послідовність викладу думок у тексті?
3) Скласти план (робота у парах).
4) Переказати, дотримуючись будови висловлювання.
III. Формулювання теми, мети і завдань уроку разом зі школярами. Мотивація навчальної діяльності учнів (2 хв.).
Спонукальний діалог:
Чи здогадалися ви, якою буде тема нашого уроку? (Типи мовлення).
Яку мету ми маємо поставити для розкриття теми? (Доповнити знання відомостями про типи мовлення).
Спробуйте сформулювати алгоритм наших дій на уроці. Для цього використовуйте опорні дієслова з картки-пам’ятки. (Навчитися розрізняти тексти-розповіді, тексти-описи і тексти-роздуми; ознайомити з особливостями побудови розповіді; здійснювати аналіз текстів; створювати власні висловлювання тощо). Учитель доповнює і коригує план, запропонований учнями.
Як ви думаєте, чи обов’язково людині володіти знаннями і вміннями, які ми сьогодні плануємо опанувати? Чи знадобиться вам володіння такими навчальними діями? Обґрунтуйте свою відповідь.
IV. Аналіз теоретичного матеріалу шляхом колективного опрацювання матеріалу таблиці (6 хв.).
1. Робота з таблицею
Робота в 3 групах. Кожна група характеризує один тип мовлення. Взаємооцінювання, коригування і доповнення відповідей.
Коментар учителя. Залежно від типу висловлювання тексти можуть належати до різних типів мовлення; опис, розповіді чи роздуму (міркування). Тексти цих типів мовлення відрізняються один від одного структурою, засобами зв’язку між складовими частинами. В описі мовиться про ознаки предмета, особи, місцевості, явища природи тощо, в розповіді — про послідовні в часі дії, в роздумі — про причини ознак і подій.
Текст рідко буває однотипним, у ньому можуть поєднуватися різні типи мовлення. Наприклад: розповідь з елементами опису, розповідь з елементами роздуму та ін.
V. Застосування знань та дій в стандартних умовах з метою засвоєння навичок (тренувальні вправи) (5 хв.).
Самостійне виконання вправи підручника 222. Перевірка з коментуванням. Обґрунтування правильності чи неправильності виконання.
VI. Первинний контроль. Корекція (5 хв.).
Цифровий диктант. За поданими уривками з’ясувати тип мовлення кожного висловлювання. (Шифр: 1 – розповідь, 2 – опис, 3 – роздум).
Текст 1
Квітка соняшника — це своєрідний кошик, корзинка. Суцвіття її складається з півтори й більше тисячі маленьких квіточок. (2)
Текст 2
Чи є щось виразніше, красивіше, коли соняшник цвіте? «Стоїть гарний, як соняшник у цвіту»,— кажуть у народі. (3)
Текст 3
Соняшник з’явився у наших краях, як і Європі, не так уже й давно. Батьківщина соняшника — далека Америка. (1)
Текст 4
Завжди дивуюсь: як людина зрозуміла, що ця прекрасна рослина у саду – справжня домашня аптечка? Звідки в цьому маленькому сонечку стільки користі? Мабуть, і справді від сонця! (3)
Текст 5
Проклюнулась на леваді ромашка. Навколо високі трави стоять. І всім їм до ромашки байдуже. Незатишно стало ромашці, вона сумно похилила голову. (1)
Текст 6
Подивіться на красуню-ромашку: розквітла, маленька, біла-біла, ще й з крапелькою жовтогарячого сонця посередині. (2)
Взаємоперевірка (обмін зошитами).
Правильні відповіді: 2, 3, 1, 3, 1, 2.
Критерії: 6 правильних відповідей – «5»; 5-4 правильних відповіді – «4»; менше правильних відповідей – ще треба попрацювати, щоб мати кращий результат.
Фізкультпауза. Вправи для очей пальців рук.
VII. Творче перенесення знань і навичок у нові умови з метою формування умінь. Творчі вправи (14 хв.).
1. Ситуативне завдання на основі реальної мовленнєвої ситуації (усно).
Уявити ситуацію, що вам треба розповісти своєму товаришеві:
а) якою є ваша улюблена домашня тварина;
б) як вона з’явилася у вас удома;
в) чому тварин називають «братами нашими меншими».
Яким типом мовлення ви б скористувалися? Довести свою думку
2. Творче конструювання зв’язного висловлювання (робота в парах).
Скласти невелике висловлювання одного із запропонованих вище варіантів. Дібрати заголовок.
3. Відтворення деформованого тексту.
Вставити в текст потрібні слова, що вказують на послідовність дій. З'ясувати тип мовлення. Дібрати заголовок, який виражав би тему тексту.
Я запам’ятав свій день народження, коли мені виповнилося десять років. Мене прийшли привітати друзі. ... я пригостив їх чаєм із цукерками і тістечками. ... показав товаришам свої ігри: хокей, футбол, залізни цю. Трохи пограли, а ... була вікторина. Ми задавали один одному різні запитання, серйозні й кумедні. ... всі, хто хотів грати, грали, а хто не хотів, дивився книжки. ... мама запросила всіх до столу пити чай.
Коментар учителя. Зверніть увагу! Для того щоб підкреслити послідовність дій, у розповіді використовують слова, що позначають час: спочатку, потім, після цього, через деякий час, пізніше, далі, тоді, нарешті та ін.
4. Творче спостереження над текстом-роздумом (усно)
Прочитати текст (текст проектується на дошку).
ТВОЄ ПРІЗВИЩЕ
Кожна людина після народження отримує власне ім'я, яке вибирають для неї батьки та родичі. Це частинка того коду, який зафіксує її в історії всього людства. А чи потрібне нам прізвище? Яка інформація ховається в ньому?
Якщо розпитати знаючих людей, пошукати в книжках, то можна віднайти потаємний смисл кожного прізвища. Йому було призначено довго слугувати людині й нащадкам, тому й обирали влучне, значуще.
Ясна річ, чимало прізвищ пов’язано з різноманітними професіями (Бондар, Стельмах, Шевчук, Шевченко, Коваль, Коваленко). Є й такі, що вказують на річку, село, місто, звідки родом предки: Поліщук, Дончик, Хоролюк. Багато прізвищ створювалося від імен: Климовець, Стась, Стефан.
Трапляються прізвища й чудернацькі, химерні, дивовижні, неправдоподібні: Буряк, Гарбуз, Вовк, Ведмідь, Орел, Галушка, Вареник...
Цікавий, сповнений несподіваних знахідок світ прізвищ, У них наша історія, наше минуле, наш родовід (За М. Слабошпицьким).
Завдання до тексту:
Визначити його тему й основну думку Довести, що текст належить до роздуму: а) сформулюйте тезу (думку, що доводиться); б) які аргументи наведено для обґрунтування тези; в) якого висновку доходить автор.
VIII. Рефлексія (3 хв.).
Яких цілей ми досягли на цьому уроці?
Який внесок у загальну справу зробив саме ти?
Що добре вдалося? Над чим плануєш ще попрацювати вдома?
Підберіть словосполучення, що відповідають вашій праці на уроці: гав ловив, дав ладу, ляси точив, відповідав як по писаному, знав на зубок, працював аби з рук, у рот води набрав, не покладав рук, збився з пуття, витрачав порох, крутився як білка в колесі.
IХ. Диференційоване домашнє завдання. Інструктаж (2 хв.).
Уявити, що у вас пропав собака (кішка, папуга). Ви хочете знайти його. Для цього необхідно повідомити про особливі прикмети вашої тварини. Написати оголошення.
Подумати над темами «Якою повинна бути шкільна перерва?», «Який урок найбільше я люблю і чому?». Вибрати одну з них, написати твір-роздум.
Х. Підсумок уроку (2 хв.).
На основі опрацьованого матеріалу таблиці дати відповіді на питання:
Яка основна функція кожного із типів мовлення?
Про що говориться в тексті-описі? Тексті-розповіді? Роздумі?
Який тип висловлювання ви найчастіше використовуєте у своєму мовленні?