СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до 18.06.2025
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
матеріал містить розробки уроків по темам " Зсідання крові. Групи крові та переливання крові. Система кровообігу . Серце : будова та функції."
також в архіві є презентації, що можна частково чи повністю використати на уроках.
Тема:Зсідання крові. Групи крові та переливання крові.
Мета: формування уявлення про групи крові, резус-фактор та їх значення для переливання крові; розвиток логічного та біологічного мислення, уміння аналізувати, творчо вирішувати задачі, працювати з довідковою літературою, малюнками, схемами, таблицями; виховування бережливого славлення до свого здоров'я, гуманного ставлення до людей, формуваннявалеологічної та екологічної грамотності.
Хід уроку.
1.Організація класу.
2. Опитування:внутрішне середовище, хто і як підтримує гомеостаз в організмі. Що таке гомеостаз і що його змінює, чи буває в організмі все стало, функції сполучної тканини- крові, склад крові, склад лімфи, функції крові і лімфи. Кровотворні органи, клітини крові як тканини і що є міжклітинним простором, структура крові, еретротицити і механізм пренесення крові: сполуки гемоглобіну з киснем і вуглекислим газом, вплив чадного газу на гемоглобін, органи руйнування клітин крові, формування клітин – дозрівання еритроцитів.
3.Функції еритроцитів крім газообміну – формування системи збереження індивідуальності організму через систему білків еритроцитів – аглютінів та білків плазми – аглютиногенів. Для чого нам потрібна така індивідуальність?
Кров — дивовижна, унікальна, непрозора, неоднорідна, червоного кольору рідина, що виконує низку важливих функцій, завдяки постійному руху по судинній системі.
Ми також знаємо, що при втраті великої кількості крові людина може втратити і життя. Бо кров це і є саме життя. Це одвічна сила, яка служить не тільки джерелом зародження, а й джерелом хвороб, війн і болісної смерті. Ми не можемо існувати без крові. Кров чарівна і загадкова. Отже давайте дізнаємося разом про історію вивчення особливостей крові.
В індусів є оповідання про слона та чотирьох сліпих, кожен з яких бажав дізнатися, який він має вигляд. Але один общупував лише хобот, другий — ногу, третій намагався охопити величезний живіт слона, а четвертий тримав його за хвіст. Звичайно кожен уявив слона по-своєму. Той, хто тримався за хобот, порівнював тварину з канатом. Другий твердив, що слон — це колона. Третій вважав, що слон схожий на бочку, а четвертий був переконаний, що він подібний на змію.Щоб не опинитися в ролі сліпих, нам треба вивчити матеріал уроку і тоді ми дізнаємося чим відрізняється кров різних людей.
4. Перші згадки про переливання крові стосуються ще Давнього Єгипту і Греції. Вважалося, що переливання крові робить людей хоробрими.
Першим довів можливість оживити тварину переливанням крові англійський анатом Лоуер {1666 р.). Після смерті обезкровленого собаки в його судини влили кров від іншого собаки. Тварина ожила.
Перше вдале переливання крові від людини людині відбулося 1819 р. в Англії. Через 13 років у Росії лікар Вольф зробив успішне переливання крові жінці, що помирала після пологів. Але надалі — невдачі. На той час із 247 переливань 176 закінчилися смертю. Таким чином із наведених прикладів історії переливання крові, ми бачимо, що переливання крові намагалися використовувати здавана,але не звжди це супроводжувалося успіхом до тих пір поки Австрійський учений Карл Ландштейнер (1901 р.) і чех Ян Янський (1903 р.) виявили у людей 4 групи крові за системою АВ0.
5.Поясненя матеріалу про групи крові та їх переливання. Спадковими ознаками людини можуть бути не тільки колір волосся, очей, форма носа, зріст, але і наявність білків в еритроцитах і плазмі крові. Набір білків у кожної людини постійний, але у різних людей ці набори різні. У людей, які мають в еритроцитах білок А, у плазмі ніколи не буває білка а, за наявності білка В ніколи немає білка р. Аглютиніни й аглютиногени у різних комбінаціях в крові і визначають належність до певної групи крові. У XVII ст. кров людини і тварин вважали рівноцінною, адже за зовнішнім виглядом вона не відрізнялася. У той час було зроблено 20 переливань від тварин людям. Але більшість з них закінчилась трагічно. Тепер відомо, що кров людей і тварин несумісна. (Аналіз табл. 2.)
Тварина | Групи крові |
Орангутан | І, ІІ, III, IV |
Шимпанзе | І, II (80%) |
Свиня | II, III |
Собака | І, II, III |
Кішка | І, II, III |
Крокодил | III |
Змія | II, III |
Жаба | II, III, IV |
6. Практичне формування знань робота по оформленні схеми.
Еритроцити несумісної за групою крові склеюються, руйнуються і людина гине.
7. Тромтоцити . Структура і функція. Схема зсідання крові, фактори впливу на зсідання. Чинники поганого зсідання (недостакок катіонів калія, недостатність протромбіну – генетична і фізіологічна та хімічна, гемофілія).
8.Д\з.параграфи в підручнику та задачі.(дати картки з таблицею .) в зошиті ст. 30-31.
У хлопчика І група крові, у його сестри — IV. Визначте групи крові батьків.
Жінка з II групою крові вийшла заміж за чоловіка з IV групою. Які групи крові будуть мати їхні діти?
У пологовому будинку переплутали двох хлопчиків. Батьки одного мають І і II групи крові, батьки другого — II і IV групи крові. Аналіз показав, що діти мають І і IV групи крові. Визначте, хто чий син.
Групи крові батьків | Групи крові дітей |
ІхІ | І |
Іх II | І, II |
II х II | І, II |
III х Ш | І, ІП |
III х І | І, III |
II х III | І, П, Ш, IV |
І хIV | II, ІП |
IIхIV | II, III, IV |
III х IV | II, III, IV |
IV х IV | II, III, IV |
Тема: Система кровообігу. Серце: будова та функції.
Мета: ознайомити учнів з біологічним значенням системи кровообігу; сформувати знання про анатомо-фізіологічні особливості будови серця у зв’язку з функціями, властивості серцевого м’яза,; вчити застосовувати знання для профілактики хвороб серцево – судинної системи
розвивати уміння порівнювати, узагальнювати й робити висновки, працювати з додатковим матеріалом; удосконалювати практичні навички учнів працювати з опорними конспектами й схемами та підручником;виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров’я, організації здорового способу життя, профілактики серцево-судинних захворювань;
Хід уроку.
1.Організація класу.
2. Вірні твердження( мет. Яковлевої 1998 рік ст. 66)
3.Актуалізація знань .Кровоносна система: будова. Значення. Судини, серце.рух крові по кровоносній системі. Пульс і від чого він залежить? – робота серця.
4. У вас на пратах лежить уривок із книги Г. Юдіна «Головне чудо світу
ДІАЛОГ БАТЬКА Й СИНА
— Цікаво, а всередині серця що-небудь є чи так порожньо, як у мішку?
— Ні, воно не порожнє, а будову має складну й цікаву. Воно розділене перегородкою навпіл.
— На дві кімнатки?
— На дві двоповерхові квартирки. Над кожною ~ прихожа. У ліву приходить у гості лише ала кров, а в праву — темна. Коли воно стискається — двері закриваються і гості залишають серце.
— А із правої кімнати куди ж темна кров іде?
— У легені. Там вона обмінює вуглекислий газ на кисень. Із темної стає червоною і знову потрапляє в серце.
— Знову в праву частину?
— Ні, у ліву. Тобто кров ходить у гості з лівої кімнати в праву, а з правої — у ліву?
~ Правильно.
— Невже серце таке складне?
— Так, та ще й сильне. Один його удар може підкинути стакан води на 1 метр. Але якщо його не тренувати, воно швидко втрачає силу.
Чи схоже серце на мішок?
Які частини має серце?
У лівій частині серця знаходиться яка кров?
У правій частині серця знаходиться яка кров?
Як рухається кров у серці?
Чи помітили Ви що стінка в лівій частині серця товща ніж у правій? Чому?
Будова стінки серця
Стінка лівого шлуночка приблизно в три рази товще, ніж стінка правого шлуночка, так як лівий повинен бути достатньо сильним, щоб виштовхнути кров у велике коло кровообігу для всього організму (опір крові у великому колі кровообігу в кілька разів більше, а тиск крові в кілька разів вище, ніж в малому колі кровообігу).
Функції міокарда.
У міокарді є кардіоміоцити , які утворюють скупчення і так званий водій ритму де зароджуються електричні імпульси. Ці імпульси поширюються по провідниковій системі серця, яка складається з таких же кардіоміоцитів і викликає послідовне скорочення спочатку передсердь,а потім шлуночків.
Здатність серця скорочуватися без зовнішніх подразників та участі н.с. називається автоматією.
Визначте будову серця, користуючись підручником та знаннями, які вже отримали.
Серце, будова, функції, власитість м’яза,перекард, розміщеня, тертя, інервація. Кровоносні судини серця – коронарна система – чому так називається.
5. 10 цікавих фактів про серце.
Серце дорослої середньостатистичної людини робить за хвилину 72 удари, за день - 100 000 ударів, за рік - 36,5 млн. ударів, а протягом усього життя близько 2,5 млрд. ударів.
Кран на кухні повинен бути повністю відкритий протягом 45 років, щоб еквівалентно показати кількість крові, яку перекачує серце звичайної людини за життя.
Обсяг крові, що перекачується серцем за хвилину, може змінюватись в діапазоні від 5 до 30 літрів.
За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її б вистачило машині, щоб проїхати 32 км. А за життя людини цієї енергії виробляється стільки, що машині б вистачило з'їздити на Місяць і назад.
Через те, що серце може виробляти свої електронні імпульси, воно може функціонувати і битися, якщо навіть буде відокремлене від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.
Наше серце починає битися через чотири тижні після зачаття.
Серце постачає кров у майже всі 75 трильйонів клітин людського організму, кровоносні судини відсутні лише в рогівці ока.
5,7 млн. літрів - такий обсяг усієї крові перекачаної за середньостатистичне людське життя.
У стані спокою крові потрібно: 6 секунд, щоб дійти від серця до легень і назад; 8 секунд від серця до мозку і назад та близько 16 секунд, щоб дістатися до пальців і повернуться назад.
Жіноче серце б'ється набагато частіше, ніж чоловіче. Жіноче серце робить за хвилину близько 78 ударів, а чоловіче всього - 70.
6. . Закріплення вивченого.
1. Намалюй серце. Виставка.
2. Доповніть речення
Серце людини розташоване в ________________________ частині____________________________ порожнини. Зовні вкрите навколосерцевою сумкою, або _____________________. Суцільна перетинка поділяє серце на __________ і ___________ половини, а кожна половина у свою чергу поділяється на дві камери: ________________________________ і __________________________________________________. Між передсердями і шлуночками розташовані_______________________________ клапани, а на виході аорти та легеневої артерії зі шлуночків розташовані______________________________________ клапани. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього сполучнотканинного - ________________________________, середнього, м’язового - ____________________ і внутрішнього епітеліального - ________________.
Додаткове завдання.
З чим людина пов’язує свій емоційний стан? ( із серцем). Чому? Це зумовлено тим, що серце змушено постійно відгукуватись на зміни в організмі та навколишньому середовищі. Поясніть, як ви розумієте такі висловлювання:
М’яке, добре, любляче серце.
Кам’яне серце.
Зроблене від усього серця.
Вирвати із серця.
Серденько мліє.
Серце пішло у п’яти.
Серце кров’ю обливається.
VI. Підсумки уроку Учитель пропонує учням зробити умовиводи:—
На уроці я дізнався….
Зрозумів….
Навчився…
Найбільший мій успіх – це…..
Найбільші труднощі я відчув…..
Я не вмів, а тепер вмію….
Я змінив своє ставлення до….
На наступному уроці я хочу….
Хочу завершити урок строками Расула Гамзатова про серце
Тебя я помучил немало,
Как вспомню, ни ночи, ни дня
Со мной ты покоя не знало,
Прости, мое сердце, меня.
Как плетью, ах, будь я неладен,
Твое подгонял колотьё.
За то, что я был беспощаден,
Прости меня, сердце мое
За то, что железным ты мнилась
И мог подставлять под копьё
Тебя, я безумью на милость,
Прости меня сердце мое.
Кружит, как над полем сраженья,
Порой над тобой воронье.
За подвиги долготерпенья
Прости меня, сердце моё!
Що робити, щоб не просити у серця пробачення?
(Учні роблять висновок) Необхідно вести здоровий, активний спосіб життя, займатися спортом, уникати стресових ситуацій, шкідливих звичок, дотримуватись режиму харчування тощо
Домашнє завдання. Відповідний текст підручника, конспект, скласти поради , щоб не просити пробачення у серця.
Біологія 8 клас
урок №19
Будова та зсідання крові. Групи крові та переливання крові.
Навчальна мета
Дай відповідь
Задача:
Чому кров має червоне забарвлення?
Який склад крові?
?
?
?
Склад крові
Що таке еритроцити?
Відкриття
Еритроцити
Дрібні без’ядерні клітини d=7,5 мкм. Їх кількість в 1 куб. мм крові становить 5-5,5 млн.
Форма нагадує двоввігнутий диск, що сприяє кращому проникненню в них кисню.
Дозрівання еритроцитів
Скільки живуть
еритроцити?
Де вони утворюються
і руйнуються?
Еритроцити
Живуть еритроцити близько 120 днів. Потім руйнуються у печінці і селезінці.
Кров постійно поповнюється новими клітинами, що утворюються у червоному кістковому мозку з особливих клітин, які називаються стовбуровими .
Які функції виконують еритроцити?
Газообмін між легенями та тканинами
Що таке гемоглобін?
Гемоглобін
До складу еритроцитів входить гемоглобін . Він складається із залізо-
вмісної частини – гему та білкової частини – глобіну . Сполука гемоглобіну з киснем називається оксигемоглобін – HbO 2 , а з вуглекислим газом – HbCO 2 – карбгемоглобін.
Гемоглобін
Розміри, кількість
Вміст в 1 мл крові: 5 млн.
(у чоловіків) і
4,5 млн. (у жінок). Діаметр —
7-8 мкм.
Розв'язування задач:
Задача:
Голуба кров
Гемоціанін
Групи крові
Які групи крові
наявні у людини?
Переливання крові
Група крові залежить від наявності в еритроцитах білків-аглютиногенів та в плазмі крові білків-аглютининів.
Правила переливання крові
Переливання крові
- І група – універсальний донор, може давати кров усім іншим групам.
- ІІ група може давати ІІ та ІV.
- ІІІ група може давати ІІІ та ІV.
- ІV група – універсальний реціпієнт, може лише приймати кров від інших.
Що таке реакція
аглютинації?
Переливання крові
Реакція аглютинації – склеювання еритроцитів
Переливання крові
Що таке резус-фактор?
Резус-фактор
Резус-фактор
Резус-належність – це наявність на мембрані еритроцитів білка – резус-фактора.
Людей, що мають такий білок називають резус-позитивними , їх 86%, а тих, що не мають даного білка називають резус-негативними , їх 14%.
Що таке
резус-конфлікт?
Резус- конфлікт
Резус-конфлікт виникає, коли мати є резус-негативною, а дитина – резус-позитивною. У крові матері з’являються антитіла – специфічні білки, які руйнують еритроцити матері або дитини.
Резус-конфлікт
Що таке тромбоцити?
Тромбоцити
Тромбоцити – кров’яні пластинки, найдрібніші формені елементи d=1,5-2 мкм. В 1 л крові 200-400 10 . Усього в організмі 1,5 трлн. тромбоцитів.
Тромбоцити
Які функції
тромбоцитів?
Функції тромбоцитів
Основна функція тромбоцитів – участь у зсіданні крові. Це захисна реакція, спрямована на зупинку кровотечі.
Утворення тромбу
Розчинний білок фібриноген перетворюється у нерозчинний фібрин :
Фібриноген + Са 2+ Фібрин
Ферменти тромбоцитів
Утворення тромбу
Лабораторна робота №1
Чим кров людини відрізняється від крові жаби?
Дякую за увагу! Бережіть здоров'я!
Органи кровообігу. Серце, його будова
Біологія 8 клас
Урок №21
Кровообіг людини
Мета уроку
Система кровообігу
– це серцево-судинна система.
Вона складається із
центрального органу
кровообігу – серця та
кровоносних судин:
артерій, вен та капілярів.
Рух крові по судинах
називається кровообігом.
Рух крові по судинах
Артерії
Судини, які беруть початок від серця називаються артерії. Вони несуть кров до всіх органів. Стінка цих судин складається із трьох шарів: внутрішнього – ендотелію; середнього – м’язового та зовнішнього – сполучнотканинного. За рахунок скорочення або розслаблення м’язів, може змінюватися просвіт судин.
Вени
Судини, які несуть кров від органів та тканин до серця називаються венами. Їхня стінка має також три шари, але вони тонші і менш еластичні. У просвіті великих вен наявні кишенькові клапани, які перешкоджають зворотному току крові.
Вени
Капіляри
Найдрібніші судини, стінки яких утворені лише одним шаром плоских епітеліальних клітин називаються капілярами. У них відбувається обмін речовин між кров’ю і клітинами тіла. По всьому організму капіляри утворюють капілярні сітки.
Капілярна сітка
Будова судин
Поєднання судин
Серце – порожнистий м’язовий орган, що займає центральне місце серцево-судинної системи людини.
Серце розміщене
в грудній порожнині
між легенями (у середостінні) . Його верхівка спрямована вниз і ліворуч.
Знизу до серця прилягає сухожильно-м’язова переділка – діафрагма , яка відокремлює грудну і черевну порожнини між собою .
Судини, які виходять із серця – артерії: аорта та легенева артерія, а судини, які впадають у серце – вени: порожнисті та легеневі.
Серце у людини
4-камерне :
Між передсердями і шлуночками розміщені стулкові клапани:
у лівій половині серця двостулковий клапан, у правій тристулковий .
Між шлуночками та артеріями наявні півмісяцеві клапани .
Клапани серця
клапан легеневої
артерії
аортальний
клапан
двостулковий
клапан
тристулковий
клапан
Двостулковий клапан має назву мітральний , бо нагадує мітру – архієрейський головний убор.
Півмісяцеві клапани називають кишеньковими , так як мають вигляд кишеньок, повернутих проти зворотного току крові.
Стінка серця має
три шари:
епікард ;
міокард ;
ендокард .
Серце міститься у спеціальній сумці або сорочці – перикарді . У ній постійно наявна рідина, необхідна для зменшення тертя під час роботи серця.
Маса серця – 250-350 г. Розміри відповідають розміру кулака людини.
Кров у серці рухається в одному напрямку: - із передсердь у шлуночки;
Якщо частина крові може повертатися у зворотному напрямку – це порок серця.
Рух крові у серці
Рух крові у серці
Рух крові у серці
Серце має свої власні судини, які його живлять.
Вони носять назву коронарні (вінцеві).
Через них за добу протікає 500 л крові.
Міокард – серцевий м’яз. Йому властиві такі фізіологічні властивості: скоротливість, автоматизм, збудливість, провідність.
М’яз лівого шлуночка завтовшки 15 мм, а правого 5-7 мм. Товщина м’язів обох передсердь однакова – 3 мм.
Отже, найбільшу роботу виконує лівий шлуночок, тому що з нього, через аорту, поступає кров в усі частини тіла, крім легень.
Скорочення серцевого м’яза не контролюється свідомістю. Він змінює частоту, ритм і силу своїх скорочень тільки за наказами вегетативої нервової та ендокринної систем. У процесах скорочення беруть участь сполуки кальцію, калію, натрію, а також гормони.
Збудження, яке виникає в будь-якій ділянці серця, поширюється по всьому серцю. Міокард збуджується під впливом імпульсів спеціалізованих клітин серця. Ці імпульси і задають ритм скорочення серцевого м’яза. Здатність скорочуватися під впливом імпульсів носить назву автоматизм серця.
Водії серцевого ритму
Скорочення
серцевого м’яза -
систола
Розслаблення серцевого м’яза - діастола
Систолічний об’єм крові (СОК) – кількість крові, яку серце викидає в аорту за одне скорочення – це близько 65-75 мл.
Хвилинний об’єм крові (ХОК), що перекачує серце, можна визначити, підрахувавши частоту скорочень серця (ЧСС) за 1 хв. У нормі це 60-85 уд.хв. ХОК=СОК ЧСС=70 75=5250 мл\хв., що становить понад 5 л крові.
х
х
Серцевий цикл
Серцевий цикл – це послідовність скорочень і відпочинку серця. Він складається із:
Отже, тривалість серцевого циклу – 0,8 сек.
Серцевий цикл
Серцевий цикл
Функції серця
Основна функція – насосна , пов’язана
із накачуванням крові у судини і
перенесенням її до клітин тіла. Вона
забезпечується такими властивостями
Кардіограма
Електричні імпульси можна зареєструвати і графічно записати. Запис електричних струмів називається електрокардіограма .
Чи знаєте ви, що…
… серце за добу переганяє близько 7 тисяч літрів крові, що рівнозначно підняттю залізничного вагона на висоту 1 метра.
… під час змагань у спортсменів хвилинний об’єм крові сягає 40 л, а годинний – 2,5 тонни.
Чи знаєте ви, що…
… у померлої людини серце може слабо скорочуватися. Це пов’язано з тим, що клітини водіїв ритму деякий час (2-4 год) після смерті продовжують функціонувати, а з ними зберігаються функції автоматизму, збудливості та скоротливості.
Зробити позначення
Зробити позначення
Експрес-тест
1. У стані спокою ЧСС = :
а) 50-90 уд.хв.; б) 60-85 уд.хв.; в) 20-40 уд.хв.; г) 100-150 уд.хв.
2. За одне скорочення серце викидає крові:
а) 10-15 мл; б) 45-60 мл; в) 100-150 мл; г) 65-75 мл.
3. Судини, що живлять саме серце:
а) аорта та легенева артерія; б) коронарні; в) порожнисті.
4. Захищає та відокремлює серце в грудній порожнині:
а) діафрагма; б) перикард; в) ребра; г) міокард.
5. Клапанів у серці:
а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.
Шановні учні!
Серце дається людині одне. Його нічим не можна замінити. Воно виконує важливі функції, без яких живий організм існувати не буде. Бережіть його!