СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Анаэробты және аэробты жүктеме кезінде бұлшық еттің қажу үдерістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.2.Бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру


Сабақтың мақсаты

Бұлшықет қажуы тыныс алу үдерістерін анықтайды.

Аэробты және анаэробты тыныс алу, бұлшықет қажуы арасындағы байланысты қарастырады.

Бағалау критерийі

Бұлшық еттің қажуының себептерін атайды.-

Бұлшық еттің қажуы, дене жүктемесі және ағзада энергия алу үдерістері арасындағы байланысты анықтайды.

Графикті алып, ондағы анаэробты және аэробты алмасу кезеңдерін талдайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

тыныс алу жиілігі физикалық жаттығу ұзақтығынан неге өзгеретінін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істей алады.

Пәндік лексика және терминология

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алу және шығару жиілігі, көлем, болжам, энергия, оттегі, көмірқышқыл газы, бұлшық еттер, аэробты, анаэробты, сүт қышқылы

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөз тіркестері

Мен физикалық жаттығу жасаған кезде тыныс алу жиілігі....артық болады де санаймын


Бұның себебі.....


Егер физикалық жаттығулар саны ұлғайса, онда.....


Физикалық жаттығулар ұзақтығы ұлғайған кезде, біз....байқадық

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» құндылығы бейбітшілік пен келісім, еңбек және шығармашылық

*топтық пeн жұптық жұмыc барысында қарым-қатынас жасау қaбілеті,шығаpмaшылық жәнe cын тұpғыcынaн oйлaу,*ынтымaқтaстық,aзамaттық жaуaпкершілік құндылықтapы жүзеге acaды.

Пəнаралық байланыс

Дене шынықтыру- бұлшық еттердің қажымауы үшін ауыр жаттығулар жасады.

Алдыңғы білім

Дене жаттығуларының тыныс алуға әсерін біледі

Адамның тыныс алу жүйесінің құрылымын біледі.

Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин





3-5 мин







5-8 мин

Сабақтың ортасы








9-14 мин











15-17 мин













Ұйымдастыру

Сынып оқушыларымен амандасып оқушы назарын сабаққа аударту

Топтастыру

Әр түрлі түсті пазл бөлшектері арқылы 3 топқа бөлінеді

I – топ Көлденең жолақты

II – топ Біріңғай салалы бұлшықет

III – топ Бұлшықет қажуы деп топтастырамыз.

Жаңа тақырыпты меңгерту

Тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсетіледі.

Талқылау сұрақтары:

1. Көрсетілген видеокөрсетілімнен не байқадыңыздар?

2. Аэробты тыныс алу дегеніміз не?

3. Анаэробты тыныс алу дегеніміз не?

4.Бұлшық еттің шынығуы үшін қандай жағдай жасау керек?

«Қошеметтеу» әдісі арқылы мұғалім оқушыларды ауызша бағалайды.



Топтық жұмыс









Оқулық

Биология 9 – сынып
















«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінді топта талқылайды. Өздеріне берілген тақырыпты постермен қорғайды.

1-топ: Бұлшық еттің қажуы

2-топ: Аэробты және анаэробты тыныс алуға дене жүктемесінің әсері

3-топ: Аэробты және анаэробты тыныс алуға қажу үдерістерінің байланысы.


Кері байланыс «2 жұлдыз 1 ұсыныс» топтар бірін-бірі бағалайды.































23-33мин



























34-38мин

Жұптық жұмыс:

«Кел,талқылайық» әдісі оқушыларға

алдын ала дайындалған ресурстар беріледі. Ресурстары пайдалана отырып оқушылар бірін-бірі тексере алады, жаңа материалды бекіте, өтілген материалды қайталай алады.

Дескриптор:

  • Графикті талдайды.

  • Қан мен бұлшықетте сүт қышқылының жиналуы мерзіміне байланысты болатынын біледі.


Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.



(Жеке жұмыс) «Элективті тест»




Оқушылар жеке сұрақтарға жауап береді

Кері байланыс «Ойды аяқта» әдісі


https://www.google.com/search?q=кері+байланыс+түрлері&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiA78DRt_XiAhWOepoKHe-IAA8Q_AUI









Сілтеме: 9 сынып «Биология» оқулығы 89 бет





























Сабақтың соңы

39-40мин

Сабақ соңында оқушылардың сабақ барысындағы нәтижелеріне сәйкес«Нысана » әдісі арқылы рефлексия беріледі.



Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


Топтық жұмыс

Кері байланыс




Жұптық тапсырма



Жеке тапсырма

..........арқылы бағаланады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Тапсырмаларды орындау кезінде,топтық жұмыстарда қауіпсіздік ережесін сақтауды ескертіп,қадағалаймын

Сынып тазалығын ұйымдастыру



Сабақ бойынша рефлексия

Жалпыға баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


.


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма

жəне неліктен?


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?