Тэма: Змітро Бяспалы “Дзятлава хвароба”
Мэта: фарміраванне ўмення працаваць з творам
Задачы:
пазнаёміць з творам З.Бяспалага“Дзятлава хвароба”;
фарміраваць уменні працы з творам ( вызначэнне сэнсавай сувяя паміж падзеямі ў творы, аналіз ўаемаадносін паміж героямі, складанне плана);
узбагаціць слоўнікавы запас дзяцей;
садзейнічаць развіццю іх мовы і ўменню працаваць самастойна, у групе; ствараць умовы для выхавання працавітаці, павагі да бацькоў.
Ход урока
Арганізацыйны момант. Псіхалагічны настрой.
Добры дзень! Я рада вітаць вас гэтым вясновым днём. Здаецца, што кожную вясну жыццё нараджаецца па-новаму. Цёплае, лагоднае сонейка. Пяшчотныя, зялёныя лісточкі. Спевы птушак. Вясною з падвоеннай сілай хочацца знаёміцца з новым, цікавым, ісці наперад і дзейнічаць!
Праверка дамашняга задання.
Прачытаць выразна верш, паказаць намаляваны малюнак, прачытаць, якімі словамі ён падпісаны з верша. (Ліст самаацэнкі)
3.Уступная частка.
Адгадванне загадкі:
Дзіўны лекар так старанна
Дзюбай лечыць веліканаў. (Дзяцел)
-Правільна, гэта дзяцел.
Самы распаўсюджаны ў Беларусі вялікі стракаты дзяцел. Есць яшчэ сярэдні стракаты дзяцел (ён сустракаецца радзей ) і малы стракаты дзяцел (вага яго усяго 20 грамаў, ён меншы за вераб’я). А самы вялікі беларускі дзяцел — жаўна, аба чорны дзяцел, — ён можа важыць трыста грамаў. Яшчэ ў Беларусі всустракацца такія віды дзятлаў, як беласпінны, трохпалы, сівагаловы і зялёны. Яны розныя! Але апярэнне ва ўсіх стракатае, а ў самцоў на галаве ёсць чырвоная шапачка.
-Паглядзіце, калі ласка, на малюнкі розных дзятлаў і паспрабуйце даць вуснае апісанне знешняга выгляду стракатага дзятла (слайды дзятлаў).
План апісання птушкі
Велічыня
Чым пакрыта цела
Афарбоўка галавы, грудкі, крылаў
Даўжыня, форма, афарбоўка дзюбы
Памер, афарбоўка хваста
-Якая самая яркая прыкмета дзятла?
4. Падрыхтоўка да ўспрымання твора.
-Чым харчуюцца дзятлы? Якую карысць яны прыносяць лесу?
-Сёння мы пазнаёмімся з новым творам. Прачытайце яго загаловак.
-Спрагназуйце, аб чым пойдзе гаворка ў апавяданні.
- Давайце паставім задачы на ўрок
( пазнаёміцца з творам, адказаць на пытанні, навучыцца эмацыянальна, выразна чытаць па ролям)
5.Работа над творам.
– Пра яку хваробу расказвае аўтар?
Чытанне з прыпынкамі
Першы прыпынак - 1 частка (Чытаюць ланцужком)
-Падкрэсліце незразумелыя словы, калі ёсць. (Дол, караед, шашаль, уладкаваў). Работа з тлумачальным слоўнікам.
Дол- ніз, паверхня зямлі, падлога.
Караед – дробны жук, шкоднік бурага або чорнага колеру, які грызе драўніну і кару дрэў.
Шашаль – насякомае атрада жукоў, лічынкі якога псуюць скуры, футра, точаць дрэва.
Дзеці задаюць тонкія пытанні
-Калі адбываюцца падзеі?
-Хто галоўныя героі?
-Якім інструментам карысталіся дзятлы для будаўніцтва жылля?
-Што за падзея адбылася ў дзятлавай сям’і?
-Якія новыя клопаты з’явіліся ў бацькоў?
-Чаму малыя дзятляняты, нягледзячы на крык, былі ў небяспецы.
-Хто растлумачыць сэнс выраза: Хто б дзятла ведаў, каб не яго нос? (яго праславіў нос, якім ён лечыць дрэвы).
-Як вы думаеце, што было далей? ( прагназаванне)
Другі прыпынак - 2 частка.( Чытанне “Буксірам”)
Дзеці задаюць тоўстыя пытанні
- Чаму малады дзяцел не пакінуў дупло?
- Чаму стары дзяцел разгубіўся?
- Чаму малады дзяцел зачапіўся за кару і вісеў?
- Як, на ваш погляд, будуць развівацца падзеі далей.
Фізкультхвілінка
Трэці прыпынак - 3 частка.(Чатаюць самастойна )
-Дачытайце твор да канца, знайдзіце ў ім пацверджанне сваім меркаванням.
- Знайдзіце адказ на галоўнае пытанне? – Пра яку хваробу расказвае аўтар?
-У чым заключалася яго хвароба? У каго яна сустракаецца?
- Якія адносіны складваліся паміж бацькамі і адным з птушанят? Ці здараліся ў вас у жыцці падобныя сітуацыі?
6. Чытанне па ролям
Зачытаем гутарку паміж старым і маладым дзятламі па ролям.
(Ліст самаацэнкі)
7.Работа ў групах
1 група
-Вылучыць з твора словы і выразы, з дапамогай якіх аўтар паказаў асаблівасці маладога дзятла, больш характэрныя для чалавека (не магу я стукаць па дрэве, калі стукаю, у мяне галава баліць; а мая галава і ад такога стуку баліць, ажно расколваецца; а потым са злосці як стукне)
-Як характырызуюць яны маладога дзятла? ( Ён хлуснік, гультай. нерашучы,
нягодны, злы…)
2 група
Знайдзіце ў тэксце і зачытайце ўрыўкі, фразы, выразы, якія адлюстроўваюць:
а) разгубленнасць бацькоў;
б) цярплівасць старога дзятла;
в) настойлівасць бацькі;
г) яго хітрасць.
-Як вы разумееце сэнс сказа: Малады дзяцел і не заўважыў, як прайшла яго хвароба.
-У якой частцы твора раскрываецца сэнс назвы апавядання?
- Прачытайце апошні абзац твора. Аб чым аўтар у ім нагадвае? (Дзяцел – карысная птушка)
10. Якая галоўная думка твора?
Калі не ляніцца ўсяму можна навучыцца.
Работа з пасловіцамі. Работа ў парах. ( Збяры пасловіцу)
На ўсякую хваробу лекі знойдуцца.
Усяму можна навучыцца, калі захацець і не ляніцца.
Хто рабіць бярэцца, той і вучыцца.
10. Самастойная праца.
- Падабраць да кожнай часткі загаловак. Скласці план, да ўсіх пунктаў плана вылучыць з тэксту апорныя словы і выразы. (Ліст самаацэнкі)
Прыкладны план
Клопаты пра птушанят
Дзятлава хвароба
Хвароба прайшла
11. Вынік урока
Прыём “ Шэсць шляпаў мыслення”
12. Самаацэнка
Лісткі самааднакі
13. Рэфлексія. Складанне сінквейна
Дзяцел
Працавіты, клапатлівы
Лечыць, клапоціцца, дабывае
Дзяцел- вельмі карысная птушка.
Лекар.
14. Дамашняе заданне: падрыхтаваць пераказ тэксту згодна са складзеным планам.
Самы распаўсюджаны ў Беларусі вялікі стракаты дзяцел. Есць яшчэ сярэдні стракаты дзяцел (ён сустракаецца радзей ) і малы стракаты дзяцел (вага яго усяго 20 грамаў, ён меншы за вераб’я). А самы вялікі беларускі дзяцел — жаўна, аба чорны дзяцел, — ён можа важыць трыста грамаў. Яшчэ ў Беларусі всустракацца такія віды дзятлаў, як беласпінны, трохпалы, сівагаловы і зялёны. Яны розныя! Але апярэнне ва ўсіх стракатае, а ў самцоў на галаве ёсць чырвоная шапачка.
1 група
-Вылучыць з твора словы і выразы, з дапамогай якіх аўтар паказаў асаблівасці маладога дзятла, больш характэрныя для чалавека.
2 група
Знайдзіце ў тэксце і зачытайце ўрыўкі, фразы, выразы, якія адлюстроўваюць:
а) разгубленнасць бацькоў;
б) цярплівасць старога дзятла;
в) настойлівасць бацькі;
г) яго хітрасць.
На ўсякую хваробу лекі знойдуцца.
Усяму можна навучыцца, калі захацець і не ляніцца.
Хто рабіць бярэцца, той і вучыцца.
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
Лісток самаацэнкі
| Дамашняе заданне | Чыт.па ролям | Работа ў парах, групах | Складанне плану | Адказы на пытанні | Актыўнасць |
| | | | | | |
стары дзяцел
малады дзяцел