СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Зерттеу мен зерттеушілер

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Зерттеу мен зерттеушілер - тақырыбында далалық,картографиялық, теориялық зерттеу әдістері қарастырылады.

Просмотр содержимого документа
«Зерттеу мен зерттеушілер»

Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлімі: Мектеп: «Еркін ауылындағы Е.Берліқожаұлы

атындағы № 11 орта мектебі»КММ

Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова Оралхан

1 Географиялық зерттеу әдістері Абужановна

Қатысқандар саны:

Күні: Қатыспағандар саны:


Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы


1.1 Зерттеу және зерттеушілер

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сәйкес)

8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

8.1.1.4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды

8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді

8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылардың қолынан келеді:

далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолдану

Көпшілік оқушылардың қолынан келеді:

Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдау

Кейбір оқушылардың қолынан келеді:

Географиялық үдерістердің модельдерін жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіру,зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсыну

Бағалау критерийі

1.Далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

2.Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды

3.Географиялық үдерістердің модельдерін жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіру,зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады

Тілдік мақсаттар


Оқылым: Халық санының өсу қарқыны,өмір сүру

туралы мәлімет алады демографиялық саясаты әр түрлі елдермен танысу

Айтылым: Оқулықтан және картадан алған сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп талдайды

Тыңдалым: демографиялық саясат себептері мен олардың ықтимал ықпалын ауызша және жазбаша салыстыру

Жазылым: Кесте толтырып демографиялық көрсеткіштерді графикалық түрде ұсынады.

Туу ,өлім,табиғи өсім,демографиялық жарылыс

демографиялық дағдарыс

халықтың жастық-жыныстық құрамы

халықтың өсу қарқыны,халық саны

өмір сүру ұзақтығытуу, өлім коэффиценттері, табиғи, механикалық өсімге есептер шығарады.(пайызбен, промиллемен)

Құндылықтарға баулу

Жетінші құндылық

Бүкіләлемдік,өңірлік мәселелері.

Азаматтық жауапкершілік.

Құндылықтарды дарыту топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету арқылы жүзеге асырылады.


Пән аралық байланыс

Математика туу және өлім,табиғи ,механикалық өсім коэфициенттерін есептеу

экономика халық санының өзгерісінің экономикаға әсері

информатика деректер жинақтау, инфографикалық моделдеу


Алдыңғы білім


Халықтар географиясы.7сынып


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың басы

5 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Әр аймақта тұратын тұратын елдердің амандасу салтымен танысу.Амандасу



Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

«Кроссенс» әдісі бойынша (суретті бейне арқылы) сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу

Түрлі ақпарат алу,зерттеу жүргізу үшін қажетті құралдар.Зерттеу жұмысын жүргізу




«1-тапсырма .Сөзді тап» әдісі қолданылады.


Өткен сабақты жаңғырту

демография

табиғи өсім

демографиялық жарылыс

демографиялық дағдарыс

халық санағы,дін,ұлт

Демографиялық саясат,отбасы терминдеріндерінің анықтамасын айту және картадан көрсету.

Қ.Б «От шашу»


http://countrymeters.info/ru/World


https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/duniezhuzi-xalqy/lesson/duniezhuzi-xalqy


«Geohive»сайты: http://www.geohive.com/earth/pop_continent.aspx


«Populstat» әр елдің халқының орналасуы жөніндегі толық статистиканы, сондай-ақ әр мемлекет туралы қосымша ақпаратты қамтиды: http://www.populstat.info/

www.sln.org.uk/geography/thinking_skills_geography: Халық және тұрғындар бөлімін қараңыз

«Баламалы» сайт http://www.otherwise.com/population/index.html

Бұл сілтемеде халық статистикасы туралы ақпарат беріледі:
http://en.wikipedia.org/wiki/population_growth
























































https://en.wikipedia.org/wiki/Population_growth


















































Сабақтың ортасы

30 минут


2-тапсырма «Кім жылдам» әдісі

Жеке жұмыс

Оқушыларға жеке тапсырма беріледі.Кестедегі сандық және сапалық деректерді өңдеп, талдау жасау.


Аймақ

Туу

Өлу

Табиғи өсім

Еуропа

11

11


Шетелдік Азия

24

8


Африка

40

14


Латын Америкасы

25

7


Солтүстік Америка

15

9


Австралия

19

8



Дескриптор

Оқушылар

  • Аймақтар бойынша табиғи өсімді есептейді

  • Табиғи өсімі жоғары аймақты анықтап себебін анықтайды

  • Табиғи өсімі төмен аймақты анықтап себебін анықтайды


ҚБ ауызша мадақтау Жақсы, Дұрыс,

Қайта қарастыр




Жұптық жұмыс (А)

«Ойлан,Жұптас,Пікірлес» әдісі


Қосымша статистикалық мәліметті пайдаланып, әр жұп 2016 жылғы Қазақстанның жалпы туу және өлім коэффицентін есептейді

Туу , өлім , табиғи өсім коэффицентін есептеу формуласы

КT = Т:Х×1000

КӨ = Ө:Х×1000

КТӨ = КT - КӨ

Халық саны

Туылған

дар саны

Өлгендер

саны

Табиғи өсу

17733100

399458

157615

241843




К

22,5

8,9

13,6

Табу керек:

КТ-? 399458:17733100×1000=22,5

КӨ -? 157615˸17733100×1000=8,9

КТӨ- 22,5-8,9=13,6

Дескрипторлар:

1.Туу коэффициентін есептейді

2. Өлім коэффициентін есептейді

3.Табиғи өсу коэффициентін есептейді

Бағалау : жұптар жұмыстарымен алмасады. Өзара бағалайды.

Жұптық жұмыс (Б)

«Ойлан,Жұптас,Пікірлес» әдісі


Тапсырма 2. Картадан механикалық өсім бойынша ең көп, ең аз мемлекеттерді анықтау

Дескрипторлар:

1.Картадан механикалық өсімі ең жоғары мемлекетті анықтайды

2. Картадан механикалық өсімі ең аз мемлекетті анықтайды


Бағалау : жұптар жұмыстарымен алмасады. Сөйтіп өзара бағалайды. Мұғалім бағалап шықса да болады



Топпен жұмыс. «Инфрографикалық модельдеу» әдісі арқылы


Мемлекеттердің демографиялық жағдайын анықтап, жүргізілген демографиялық саясат шараларын жіктеңіз.

Демографиялық ахуал

1-топ. Қазақстандағы

2-топ. Германияиядағы

3-топ. Қытайдағы

4-топ. Жапониядағы


Бағалау критерийлері:


Демографиялық саясаттың қолданылуын

зерттеп, өзіндік модель жасайды



Дескриптор

Оқушылар


Мемлекеттің демографиялық

ахуалын анықтайды

Мемлекеттің демографиялық шараларын жіктейді

Өзіндік модель жасайды

ҚБ: «1-ұсыныс, 1 тілек» әдісі . Өзара бағалау

Сабақтың соңы

4 минут

Кері байланыс. Кері байланыс парағы толтырылады «Ойды жалғастыр».

  • Маған қызық болғаны ...

  • Менің түсінгенім ...

  • Маған қиын болғаны ...

  • Келесі сабақта білгім келетіні ...










Үйге тапсырма

1 минут

Үйге : Microsoft Excel программасында

кесте құру тапсырмасын орындау.


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері





Сабақ барысында әрбір оқушыға қолдаукөрсетіп отырамын.Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасын әрбір оқушының танымдық қажеттілігін ескере отырып құрастырдым.Оқушыға жеке қолдау көрсетуде ,оқу материалы мен ресурстарды жеке қабілеттерін ескере отырып әзірледім

+

Сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін мұғалім мен білім алушының кері байланысы , дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау,өзара бағалау


Сыныпта қозғалыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Партада дұрыс отыруына назар аудару.

















2



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!