Профессор А.Молдокулов атындагы Улуттук инновациялык технологиялар мектеп-лицейинин 2019-2020-окуу жылынын 1- жарым жылдыгында 1-класстар үчүн өтүлүүчү тарбиялык сабактар
| Айы | Өтүлүүчү сабактар | мөөнөтү |
| Сентябрь | Менин досум-компьютер | |
| Мен киммин? Мен кандаймын? | |
| Кызыл-жашыл-сары. Жолдон өтсөң абайла! | |
| Окуучунун милдетин билели | |
| Октябрь | Саламдашпай сөз баштаба | |
| 1-октябрь Эл аралык карылар күнү | |
| Жоопкерчиликтүү болуу деген эмне? | |
| Коомдук жайда тартиптүү бол! | |
| Ноябрь | Табиятты сүйө бил! Айлананы таза кармоо милдетиң. | |
| Денени чыңдоо-узак өмүргө өбөлгө. | |
| Мен сүйгөн китеп | |
| Үй ичиндеги гүлдөр-абаны тазалап турат. | |
| Декабрь | Грипп –жугуштуу оорусунан сак бололу | |
| Калп сөз -ырыс кесет | |
| Ынтымактуу бололу | |
| Куратордун тандоосундагы сабак | |
Куратор: Абылкасымова Айпери Маёровна
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Кызыл-жашыл-сары.Жолдон өтсөң абайла!
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары | Көрсөткүчтөр |
| 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишет. | 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишсе. |
| 2.Эске тутуусу өсөт, коопсуздук эрежелерин эсине тутат, сактайт | 2.Эске тутуусу өссө, коопсуздук эрежелерин эсине сактай билсе |
| 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышат. | 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышса. |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Коопсуздук, жолдо жүрүү эрежелери. Кызыл түс- токто дегенди билдирет Жашыл түс – өтүүгө болот Сары түс-даярдан Жол элементтери. Жол- ылайыкташтырылган же ынгайлаштырылган же транспорт каражатынын кыймылы үчүн пайдалануучу жер тилкеси же жасалма курулуштун үстүнкү бети. Жол өзүнө бир же бир нече жүрүүчү бөлүктөрдү: жөө адамдар басуучу жолду, жол жээгин жана тилкелер болгон учурда аларды бөлүштүрүүчу сызыктарды ( жол чийимдерин ) камтыйт. Булар жол элементтери деп аталат. Тротуар- жөө адамдар басышы үчүн арналган жол, ал жүрүүчү бөлүккө кошулуп же андан газон менен бөлүнүп турат. Жөө адамдар өткөөлү(зебра)- “жөө адамдар өткөөлү” белгиси жана атайын жол чийими менен белгиленген жөө адамдардын жолдон өтүшү үчүн көрсөтүлгөн жол бөлүгү. Жөнө салынуучу кесилиштен кантип өтүү керек? 1.Кесилиштен өтөрдө жолдун четине токтоп, мандайындагы светофордун белгисин кара. 2.Биринчи сол жагынды , андан кийин он жагынды , кайрадан сол жагынды карагын. 3. Жөө жүргүнчүлөр үчүн светофордун жашыл түсүн жана унаалардын баарынын токтошун күт. 4. Жашыл түс күйгөндө гана , жолдон өтүүгө болот. Жөнгө салынбаган кесилиштен кантип өтүү керек? 1.Кесилитен өтөрдө жолдун четине токтоп, биринчи сол жагынды , андан кийин он жагынды, кайрадан сол жагынды карагын. 2.Эки жагында тен унаалардын жок болушун карап, жолдон т. 3. Бурулуп жаткан унааларга өзгөчө көнүл бур. |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Коопсуздук эрежелери, жолдо жүрүү эрежелери жөнүндө суроолор | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Коомдук жайда тартиптүү бол!
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары | Көрсөткүчтөр |
| 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишет. | 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишсе. |
| 2.Эске тутуусу өсөт, коопсуздук эрежелерин эсине тутат, сактайт | 2.Эске тутуусу өссө, коопсуздук эрежелерин эсине сактай билсе |
| 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышат. | 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышса. |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Сабакка кечикпей, өз убагында бар. Мектепке кирерде бутуңду тазалап, өз боюңду тартипке келтир. Эшиктен, адегенде, мугалимдерди, өзүңдөн улууларды өткөр. Анан алардын артынан өзүң кир. Сабакка коңгүрөө болгондо, өз партаңа отуруп, мугалимдин суроосуна даяр бол. Мугалим класска киргенде саламдаш, тынч отуруп, айткандарына көңүл коюп ук. Эшикте жүргөндө бирөө менен урушпа, кийимиңди булгаба. Коомдук жайдарда өзүңдү адептүү алып жүр. |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Коомдук жайлар дегенди силер кандай түшүнөсүңөр? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “__”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Табиятты сүйө бил! Айлананы таза кармоо милдетиң
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары |
| 1.Окуучуларга жаратылыштагы жандуу жана жансыз заттарды айрып таанытуу менен бирге окуучулардын жаратылышка болгон сүйүүсүн ойготуу , аяр мамиле жасоого багыт берүү. |
| 2.Эске тутуусу өсөт, коопсуздук эрежелерин эсине тутат, сактайт |
| 3.Жаратылышты сүйүүгө, айлананы таза сактоого тарбияланышат. |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Кана балдар жэаратылыш жана аны курчап турган чөйрө менен таанышуубузду баштайлы. Жаратылыш деген эмне? -Айланаңа көз чаптырып көрчү. ООба, сен күндү, асманды, булутту,жерди,өсүдүктү, жаныбарларды көрөсүң- демек ушулардын баардыгы жаратылыш. Өсүмдүктөр, жаныбарлар, адамдар булар жандуу жаратылыш. Канаттуулар да, айбанаттар да, ташбакалар да, курт-кумурскалар да, балыктар дажаныбарлар экенин эсиңерден чыгарбагыла. Жаратылыш бул биздин айланабыздагы өтө таң каларлык нерселер.Ар бир кадам сайын сен ошол таң каларлык нерселердин сырын ачууга мажбур болосуң. Алгачкы сапарыңды жылдын ар кайсы мезгилиндеги жаратылыштын жашоо тиричилигине байкоо жүргүзүүдөн баштайсың. Жаратылыш биздин эң жакын досубуз. Ал биздин жашоо тиричилигибизге керектүү көп нерселерди берет. Ошол себептен адамдар жаратылышты көздүн карегиндей сактоого милдеттүүбүз.Биздин өлкөдө жоголуп кетүү коркунучунда турган өсүмдүктөр, жаныбарларды коргоо максатында “ Кызыл китеп” басылып чыккан . аларды өз убагында коргоп калбасак, жаратылыш өз кооздугунан айрылат. Табиятты коргоо, курчап турган чөйрөгө сарамжал мамиле кылуу азыр бүткүл дүйнөдө эң маанилүү жана актуалдуу маселеге айланып отурат. Адам баласынын жашоосунда бак-дарактар эң чоң ролду ойнойт. Демек биз жаратылышты коргоо менен бирге түрдүү өсүмдүктөрдү өстүрүүгө милдеттүүбүз. |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Балдар табиятка же жаратылышка аяр мамиле жасалбаган учурларды кайсы жерден көп кезиктиресиңер? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Денени чыңдоо- узак өмүргө өбөлгө
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары | Көрсөткүчтөр |
| 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишет. | 1.Окуучулар коопсуздук эрежелерин так, туура сактай билишсе. |
| 2.Эске тутуусу өсөт, коопсуздук эрежелерин эсине тутат, сактайт | 2.Эске тутуусу өссө, коопсуздук эрежелерин эсине сактай билсе |
| 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышат. | 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышса. |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Ден соолук- организмдин айлана чөйро менен тең салмакташ болуу жана оорунун жоктугу менен мүнөздөлгөн табигый абалы. Адамдын ден соолугу көптөгөн нерселерге көз каранды: ички жана тышкы , табигый жана социалдык факторлор.Кандай гана болбосун адамдын ден соолугун аныктаган эң негизги фактор, анын жашоо түрү болуп саналат. Эмгек жана эс алуу режими, кыймыл маданияты, дене бой жана акыл эс жигердүүлүгү , тамактануусу, ар нерсеге бышкандыгы, мамилелешүү жана баарлашуусу, терс адаттары ж.б. Жашоо түрү бала кезинен түптөлөт, бала чоңойгон , үй бүлөнүн этносун, социумун, салт-санаасын жана салттарын чагылдырат. Жашоо түрү баланын ден соолугунун өсүшүнө жана бекем болуусуна өбөлгө болот. Окуучулардын туура тамактануусу чоң мааниге ээ. Ошондой эле сергек жашоо түрүнүн дагы бир критерийи дене бой жактан активдүүлүгу. Бул курагында пассивдүү убакыт өткөрүү такыр эле туура эмес. Балдар спорт же башка активдүү иш менен алектенүүсү зарыл. Кандай ган учур болбосун адамдын “ ден соолук жөнүндө” түшүнүгү жана саламаттыгы өзүнөн гана көз каранды. |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Сен ден соолугундун таза болушу үчүн кандай чара көрөсүң? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Мен сүйгөн китеп.
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары |
| 1.Окуучулар китептин баалуулуктарын билишет. |
| 2.Эске тутуусу, сүйлөө кеби, ой жүгүртүүсү өсөт. |
| 3.Коомдук жайларда өзүн маданиятту алып жүрө алышат. |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Мен сүйгөн китеп. Ар бир инсандын жашоосунда жок дегенде бир китеп болот. Ал китептен биз жашообузга керектүү нерселерди ала алабыз. Жомоктор бизди жакшы жакка тарбиялайт. Апабыз окуп берген эң биринчи жомок дайыма жүрөгүбүздө сакталып турат. |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Ким кандай китеп окуганды жакшы көрөт? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Үй ичиндеги гүлдөр-абаны тазалап турат
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары |
| 1.Окуучулар өсүмдүктөр жөнүндө кеңири маалымат алышат |
| 2.Жаратылышты сүйүүгө, өсүмдүктөргө аяр мамиле кылууга үйрөнүшөт |
| 3.Жаратылышка аяр мамиле жасоого тарбияланышат |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | Үй ичиндеги гүлдөр –абаны тазалап турат. Ар бир үйдө терезенин көркүн ачып турган гүлдөрдү көрүүгө болот. Бул гүлдөр жөн гана үйгө көрк бербестен ал үйдүн абасын тазалагыч да болуп эсептелет. . |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Сенин үйүңдө кандай гүлдөр өсөт? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Грипп –жугуштууоорусунан сак бололу
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары |
| 1.Окуучулар жугуштуу оорулардан сактануунун жолдорун үйрөнүшөт. |
| 2.Өздүк гигиенаны сактоо жолдорун билишет |
| 3.Тазалыкты сактоону билишет |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Грипптен сактануунун жолдорун билесиңби? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |
Куратор : Абылкасымова Айпери Маёровна
Предмет: Класстык саат
Классы: 1- “Д”класс
Өтүү мөөнөту_________________________
Сабактын темасы: Калп сөз – ырыс кесет
Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, класстер , ватман, маркер.
| Сабактын максаттары |
| 1.Окуучуларкалп айтуу абдан жаман сапаттардын бири экенин билишет. |
| 2.Бири-бирин сыйлоого, урматтоого үйрөнүшөт |
| 3.Тазалыкты сактоону билишет |
Сабактын жүрүшү
| № | Сабактын баскычтары (убактысы) | Мугалимдин ишмердүүлүг | Окуучунун ишмердүүлүгү |
| 1 | Уюштуруу | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына көнүл бурулат. | Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет |
| 2 | Өтүлгөн теманы кайталоо | Үй тапшырмаларын текшерүү | Окуучулар үй тапшырмаларын текшертишет |
| 3 | Жаны теманы түшүндүрүү | |
| 4 | Тема боюнча тыныгуу | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот | Оюн ойношот |
| 5 | Бышыктоо | Грипптен сактануунун жолдорун билесиңби? | Суроолорго жооп беришет. |
| 6 | Сабакты жыйынтыктоо | Тема боюнча суроо жооп | Окуучулар суроолорго жооп беришет |
| 7 | Окуучунун билимин баалоо | Аткарган тапшырмалары боюнча окуучунун билимдерин баалоо | Күндөлүктөрүнө бааларын койдурушат. |
| 8 | Үйгө тапшырма | кайталоо | кайталоо |