Пәні
|
Дүниетану
|
Нұрғали Дариға Бегейқызы
|
3 сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жануарлар дүниесін қорғау.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылар жойылып бара жатқан жануарларды қорғау мақсатынды жасақталған «Қызыл кітаппен» және қорықтармен танысады. Жануарларға байланысты айтылған қазақи тыйым сөздермен танысады, мағлұмат алады
|
Күтілетін нәтиже
|
Жануарлар түрлерімен және оларды қорғау керек екндігі, оларды қалай қорғау керектігі туралы білімдері қалыптасады. «Қызыл кітап» тарихымен танысады.
Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.
|
Сілтеме
|
Оқулық 3 сынып, 147 – 150 беттер.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
1. А-4 парағы
2. Оқулық
3.Түсті бояулар
4.АКТ
5. Смайликтер
6. Бейнеролик
7.Қазақстанның физикалық картасы.
8.Бағалау жолақшасы.
|
Оқыту әдістері:
Тәсілдері:
|
Аралас сабақ.
СТО стратегиялары,
Диалогті оқыту,
Оқыту үшін бағалау
|
1.топтық жұмыс
2.сенквейн тәсілі
3.картамен жұмыс
4.инсерт тәсілі.
|
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу, 4 топқа суреттер арқылы бөлу, топ ережесін іліп қою.
Психологиялық ахуал:
Қоршаған орта- табиғат,
Жануар, өсімдік, адамзат.
Сүю, қорғау- парасат,
Білейікмұны, жамағат.
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
|
Үй тапсырмасын сұрау. Географиялық диктант түрінде. Нәтижесі слайдтан тексеріліп тұрады.
Жаңа тақырыпқа түспес бұрын топқа бөлу. Оқушылар 4 топқа суреттер арқылы бөлінеді және топтасып отырады.
1 топ: балықтар
2 топ:қосмекенділер
3 топ: бауырымен жорғалаушылар
4 топ: сүтқоректілер
|
ІІІ. Жаңа сабақ
|
Бейнеролик арқылы жаңа тақырыпты анықтап алады.
Ой қозғау.
- Бейнероликтен не көрдіңдер?
- Қызыл кітап деген не?
- Оған қандай жануарлар енеді?
- Ол жануарларды қорғау үшін нелер ұйымдастырылған?
Оқушылардың жауаптарынан соң қосымша түсіндірме жұмысы жүргізіледі.
|
ІҮ. Тапсырма
|
Мұғалім іс - әрекеті:
Оқулықпен жұмыс жүргізіледі.
Мұғалім іс - әрекеті:
Сергіту сәті
Мұғалім іс - әрекеті:
Мәтін топтарға бөлініп беріледі.
Мұғалім іс - әрекеті:
Дәптермен жұмыс.
Мұғалім іс - әрекеті:
Тапсырма көздері.
1-тапсырма: Суреттегі әңгіме нені білдіреді? Өз ойыңды әңгімеле.
2-тапсырма: Қызыл кітапты не үшін ойлап шығарған? Сол жайлы әңгімеле.
|
Оқушы іс - әрекеті:
Топтар өз беттерімен кітаптағы мәтінмен танысу мақсатында мәтінді бір рет көзбен іштей оқып танысады.
Оқушы іс - әрекеті:
Оқушылар әуен ырғағымен қимыл – қозғалыс жаттығуын жасайды.
Оқушы іс - әрекеті:
Әр топ өздеріне берілген мәтін бөлігі бойынша оқып, топтарында талқылап, түсінгендерін айтады.
Оқушы іс - әрекеті:
Оқушылар дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазып, Қазақстандағы қорықтар атауларын жазып алады.
Жануарларға байланысты тыйым сөздерді де жазып алады.
Оқушы іс - әрекеті:
Оқушылар өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды және оны қорғап шығады.
|
ҮІІ. Пысықтау
|
Картамен жұмыс. Қазақстанның физикалық картасы. Қорықтар.
|
ҮІІІ. Қорытынды
|
Бес жолды өлең арқылы қорытындылау.
Адамзат
Ілтипатты, кішіпейіл
Атпайық, құртпайық, қорғайық
Адамдар - өсімдік пен жануарды сақтайық.
Адам
|
ІХ. Үй тапсырмасы
|
Мәтінді мазмұндау. Қорықтар туралы қосымша ақпараттар жинақтау.
|
Х. Бағалау
|
Топтардың бірі – бірін жолақшалар бойынша бағалағанын және жеке жұмыстардың смайликтер арқылы бағаланғанын ескере отырып, қорытынды баға қою.
|
|
|
|
|
|