СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Жануарлар қайда тұрады?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Балалардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыра отырып, сөйлеу қабілеттерін дамыту, жануарларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«"Жануарлар қайда тұрады?"»

Тақырыбы:Жануарлар қайда тұрады?

Мектеп: А.Орманбетов атындағы ш/ж негізгі орта мектебі.

Күні:

Тәрбиешінің аты-жөні: Шаяхметова Камшат Кенжеканкызы

Сынып: мектепалды даярлық.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

ҰОҚ оқытылу мақсаты:

0.1.1.2.Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау.

0.1.2.1. Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсіну, мағынасы бойынша жақын/қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолдану.

0.2.1.1. Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба белгілер қолданып жеткізу.



Күтілетін нәтиже

Барлық тәрбиеленушілер:Дыбыстарды ажырата біледі, дұрыс дыбыстайды.

Көпшілік тәрбиеленушілер:Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсінеді,мағынасы бойынша жақсы сөздерді сөйлегенде қолданады.

Кейбір тәрбиеленушілер: Мағынасы бойынша жақын/қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолданады.


Тілдік мақсат

Тәрбиеленушілер:Сөздердің мағыналарын түсінеді.Сұрақтарға жауап береді, сөздік қорын кеңейтеді.

Көптілділік:түлкі-лиса- fox, қоян-заяц-hare, арыстан-лев-Lion, мысық-кошка-cat.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:Жабайы жануарлар.

Пікір алмасу сұрақтары:

-Балалар, сендер қандай жануарларды білесіңдер? -Жабайы жануарларға нелер жатады? -Оларды неге жабайы деп атайды? -Жабайы аңдар қайда мекендейді? -Жабайы аңдар қалай тіршілік етеді?


Өткен ҰОҚ алған білім

Судағы тіршілік иелерін біледі.



Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

  1. Дұрыс әсерлі көңіл-күй орнату

0-2 минут





























II.Мақсатты болжам

3-5 минут


















ҰОҚ ортасы

III.Тақырып бойынша жұмыс. 6-27 минут
















































IV. ҰОҚ

қорытындысы. Рефлексия.

28-30 минут






-Қанекей, балалар, бүгін бізге қонақтар келіпті. Алдымен қонақтарға амандасып алайық. Сәлеметсіздерме!Здравстуйте!Hello! Шаттық шеңбері. «Тілек шоғы» Тәрбиеші балаларды шеңберге жинап, қолдарына гүлдерді таратып, оның нәзіктігіне, сүйкімділігіне назарларын аударады. Балалар жанындағы баланың берген гүлін өз гүлімен қосып, келесі балаға ұсына отырып, мынандай жылы сөздер айтады. -Жылқыдай жүйрік бол! -Түйедей шыдамды бол! -Арыстандай мықты бол! -Түлкідей ақылды бол! -Керіктей биік бол! -Қабыландай қабілетті бол! -Жолбарыстай жылдам бол! -Аққудай сұлу бол! -Қырандай қырағы бол! Балалардың қолындағы гүлдер бірте-бірте үлкейіп, шоқ гүлі «Тілек шоғына» айналып, тәрбиешінің өзіне оралады. –Көп рақмет сендерге, балалар. Егер жан-жануарларға, адамдарға, жақсылық жасасаңдар ол осы гүл шоғы сияқты үлкейіп, өзіңе одан да үлкен жақсылық болып оралады.

-Қанекей, балалар, мына слайдқа назар аударайық. -Балалар, сендер қандай жануарларды білесіңдер? -Жабайы жануарларға нелер жатады? -Оларды неге жабайы деп атайды? -Жабайы аңдар қайда мекендейді?-Жабайы аңдар қалай тіршілік етеді?

Тәрбиеші: -Міне жануарлар тіршілігіне қарай екі топқа бөлінеді: Үй жануарлары және дала (жабайы)жануарлары.

Топқа бөлу.(қоянның суреттері арқылы )

I топ Жабайы жануарлар.

II топ Үй жануарлары.


1.Топ ережесімен таныстыру.


2. Ұйқасын тап. Өзінше ноян, Қорқақ....(қоян) Айбат шегер алыстан, Аң патшасы-.....(арыстан)

Халық «қу» деп,

Қылған күлкі.

Айласы көп,

Бұл не?.... (түлкі)

Мұрны пұшық,

Көзі қысық.

Өзі пысық,

Бұл не?...(мысық)

Қоян, арыстан, түлкі, мысық сөздеріне сөйлем құрастыр, сол сөзді үш тілде ата.

3 . Жабайы жануарлардың төлдері қалай аталады? (Түлкі, аю, қоян, қасқыр) 4.«Әліппе-дәптермен жұмыс: «Жануарлардың екінші бөлігін тап»

5. Саусақ жаттығуларын орындау.

6. Жұмбақ : Өзі бір үлкен жануар, Үстінде екі тауы бар. (түйе) Түйенің тапсырмасы: Топтық жұмыс:Дидактикалық ойын: «Қай жануардың құйрығы?»



8.Сергіту сәті: Электрондық таспамен орындау



9.Дидактикалық ойын: «Мекеніне апар»

Ұйымдастырылған оқу қызметін қорыту.

- Балалар бүгінгі оқу қызметі сендерге ұнады ма? - Жабайы жануарларға қандай жануарлар жатады? -Үй жануарларына қандай жануарлар жатады екен? - Бүгінгі сабақтың ойындары қызықты болды ма?

(Ө) Рефлексиялық бағалау: өз жұмысын бағалап қорыту.

-Балалар, биыл қандай жыл?(ит жылы) ендеше мына суреттегі Ақтөс деген итіміз арқылы білімімізді бағалайық.

Балалар смайликтер арқылы ұйымдастырылған оқу қызметін бағалайды.

а) Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын.

ә) Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын.

б) Ештеңе түсінбедім.


-Балалар, сендерге түлкінің сұлулығын, қоянның жылдамдығын, аюдың мейрімділігін, қасқырдың батылдығын тілеймін. Алдағы келетін доңыз жылы барлығымызға тек қана жақсылықтар әкелсін!

Педагог қорытынды жасайды. Балаларды марапаттап, «Қуанышты хабарлама» таратады.









Гүлдер

































Интерактивті тақта




.











ойыншықтар





Әліппе-дәптер





















































































Келісілді: Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: Мектеп директорының міндетін атқарушы: М. С. Рапиева М. С. Рапиева

---------------------------- ----------------------------



«А. Орманбетов атындағы шағын жинақты негізгі орта мектебі» КММ.





Ашық оқу қызметі





Пәні: Сөйлеуді дамыту.

Тақырыбы: «Жануарлар қайда тұрады?»





Сыныбы: мектепалды даярлық.

Тәрбиеші: Шаяхметова. К. К.













2018-2019 оқу жылы.













Жабайы жануарлар





















Үй жануарлары





























































Ұйымдастырылған оқу қызметі: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: Жануарлар қайда тұрады?
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, ойын, тіл жаттығулары, саусақ жаттығулары,сергіту сәті.
Көрнекілігі: гүлдер, үй жануарлары мен жабай аңдар суреттері, ойыншықтар, әліппе-дәптер.
Мақсаты: Балаларға үй жануарлары мен жабайы жануарлар туралы түсінік беру. Олардың төлдерін бір- бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға, мекен ету ортасын ажыратуға үйрету. Олардың адамға тигізер пайдасын айту және оларды күтіп баптауға, қорғап қамқорлық жасауға тәрбиелеу. Сұрақ жауап арқылы балалардың тілін, ой-өрісін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

Барлық тәрбиеленушілер:Дыбыстарды ажырата біледі, дұрыс дыбыстайды.

Көпшілік тәрбиеленушілер:Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсінеді,мағынасы бойынша жақсы сөздерді сөйлегенде қолданады.

Кейбір тәрбиеленушілер: Мағынасы бойынша жақын/қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолданады.

































Келісілді: Бекітемін:

Білім бөлімінің әдіскері Мектеп директорының міндетін атқарушы:

Ж. Қ. Құрмашева М. С. Рапиева

---------------------------- -------------------------------

«------ «--------------------- «-----«--------------------------



«А. Орманбетов атындағы шағын жинақты негізгі орта мектебі» КММ.





Аудандық семинар





Пәні: Сөйлеуді дамыту.

Тақырыбы: «Жануарлар қайда тұрады?»







Сыныбы: мектепалды даярлық.

Тәрбиеші: Шаяхметова. К. К.











2018-2019 оқу жылы.



































.







.












































8. «Анасын тап?» ойыны.

Ойын шарты: жабайы жануарлардың суреттері тақтада ілініп тұрады, әр балаға жабайы жануарлардың төлдерінің суреті беріледі. Әр жабайы жануарлардың төлдерін дұрыс тауып, қастарына жапсырып орналастырады.

Арыстанның баласы - /абдан/

Жолбарыстың баласы - /жөнжік/

Қасқырдың баласы - /бөлтірік/

Түлкінің баласы – /міршәй/

Аюдың баласы - /қонжық/

Қоянның баласы - /көжек/




9.«Не жейді?» ойыны.

Ойын шарты:жабайы жануарлардың немен қоректенетінің тауып, әр жануардың қасына өз қорегін жапсыру.

қоңыр аю → бал, ақ аю →балық, қасқыр → ет, түлкі → ет, тышқан, арыстан → ет, қоян →шөп, жолбарыс → ет жейді.